Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: dsmt   
Дата:   26-06-08 16:59

Става въпрос за Пентакс К200

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   26-06-08 17:01

Снимаш и на всеки шот драскаш по една чертичка с игла върху грипа и после броиш. :Р

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: dsmt   
Дата:   26-06-08 17:05

Да де,и аз така правя,ама вече няма място... [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: danny_falin   
Дата:   26-06-08 17:33

[smilie18]
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: didesignbg   
Дата:   27-06-08 08:51

Пише ти го в екзифа.
Пробвай с PhotoME или ExifTool

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: 3DFEN   
Дата:   27-06-08 11:34

Всеки кадър (файл) си има номер. Сваляш на компа и гледаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: amon_amarth   
Дата:   27-06-08 15:02

3DFEN: въпроса е че номерацията на снимките може да се нулира

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: d256h   
Дата:   27-06-08 16:43

Всяка камера има сервизно меню! Аз знам за Олимпус ДСЛР. Странното е, че твоите колеги по Пентакс, не ти казват как се влиза в това скрито меню! [smilie23]
Калпазани..

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: didesignbg   
Дата:   27-06-08 16:48

Защо ти е да влизаш в сервизно меню?
На всеки кадър от апарата го пише в екзифа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: d256h   
Дата:   27-06-08 16:58

Защото може да се нулира броенето през меню и да се зададе да започне от произволен номер. Така кадрите ще имат имена определени от теб, което пък няма да дава представа за истинския брой кадри направени с тялото. Затова всеки ДСЛР има скрито сервизно меню, което показва версията на фъмуера, броя негови упдейтвания, брой сработвания на затвора, брой светкания на вградената светкавица (ако има такава), брой сработвания на антипраховата система на сензора и още други такива. Всички тия цифри не могат да се променят през меню, те са 'рид онли'.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: didesignbg   
Дата:   27-06-08 17:08

Тука ме съмнява че си в грешка.
Недей да бъркаш името на файла със информацията в екзифа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: d256h   
Дата:   27-06-08 17:14

Ексифа, е нещо което може лесно или трудно да се редактира с хак или по редовен начин. Цифрите за които аз говоря са едни прости броячи (регистри) в тялото и там няма пипане..
Но вероятно за някои камери това, което казваш може да съвпада с това, което пък аз казвам...за Пентакс не знам въобще как стоят нещата в това отношение

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-06-08 17:33

к200 е нов модел :) спокойно на колкото и да е..... поне така мисля [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: fff   
Дата:   27-06-08 17:48

При Пентакс е в екзифа и какво пипане ви гони. Щракаш сваляш на който си искаш комп снимката и гледаш пълния екзиф. Или някой ще промени нещо докато файла се точи по кабела [smilie18]

Сервизни менюта, сервизни програми тинтири минтири щуротии за един брояч на кадрите - колко удобно[smilie21]

Редакция: имах предвид "сработвания на затвора" а не "кадри" [beer]



Публикацията е редактирана (27-06-08 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: d256h   
Дата:   27-06-08 18:12

fff, наистина малко несериозно се изказваш. Тинтири минтири...образовай се малко, почети и ще разбереш разликата между сработвания на затвора и кадър...понеже имам съмнения, че ще се омързелиш ще ти дам пример:
Когато правиш къстъм (потребителска настройка) на баланса на бялото се натиска един бутон и се снима бяла повърхност, която служи за еталон. В този случай може да не се запамети кадър, защото се счита това, за сервизна фунция, но затвора е сработил и брояча му за 'живот' се е намалил с 1. В други случаи при същата операция може да се каже на камерата да съхранява и кадър от калибрацията на бялото..тинтири минтири...Хората са го измислили, да може да се прави инспекция на камерата без да ползваш компютър и разни програмки за ексиф...тинтири минтири... нищо, важното е, че имаш желание да помогнеш на колегата![smilie24]
Особено полезни са тези сервизни менюта, когато се купува камера 'втора ръка', няма нужда да носиш компютър за тестове и др...



Публикацията е редактирана (27-06-08 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: fff   
Дата:   27-06-08 18:24

d256h написа:

> fff, наистина малко несериозно се изказваш. Тинтири
> минтири...образовай се малко, почети и ще разбереш разликата
> между сработвания на затвора и кадър...

Прочети ми целия пост и ще видиш това:
Редакция: имах предвид "сработвания на затвора" а не "кадри"

Благодаря за разяснението за къстъм баланса, но това го знам. Айде да добавя и "optical preview" точно при Пентакс, което пак води до сработване на затвора.

Имам чувството, че просто не можем да се разберем. В екзифа има поле "shutter count" и показва точно това за което говориш - всяко едно сработване на затвора.

Не оспорвам сервизните менюта и програми, а просто казвам, че е глупаво такова нещо да е достъпно само от там. Колко канона на по 1000 кадъра се продадоха в базара [smilie3]

И не е красиво това подценително отношение към непознат.
Поздрави [beer]



Публикацията е редактирана (27-06-08 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: arminius   
Дата:   27-06-08 18:51

Извинете ме за оф-топика,но къде е на Nikon това сервизно меню за което говори "d256h"? Някой може ли да ме светне?става въпрос за Д80.. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: doca   
Дата:   27-06-08 19:13

За да се влезе в сервизно меню, при включване на апарата, се държи натиснат някой бутон /или комбинация от бутони/. Може да е menu+вкл.захр.-така се проверява версията на firmware
-----------------------
Пример:за Pentax K100D
Влиза се в DEBUG режим. За целта от изключен апарат се задържат AE-L и INFO, +power ON
Показва се версията на фирмуера. След това се натискат последователно MENU, MENU, INFO. Това трябва да стане не много бързо, и не много бавно - примерно по 1/2-1 секунда между бутоните. При успех излиза сервизното меню. От там се пуска DEBUG MODE ->EN и ОК
Сега в Setup менюто отдолу има 3 нови точки.
Нас ни интерсува SYSTEM TEST. Там трябва да се направи TEST ITEM 1->1, OK
На дисплея излизат едни числа. След щракване на кадър в долния ляв край излиза RLS:9681(D)
Това е брояча на затвора.
По другите менюта не ви препоръчвам да ровите.
След това по обратен ред (от power off) се забранява DEBUG MODE-то.
Има вариант това да се постигне и с писане на конфигурационни файлове по картата.
Това работи и за K10D преди фирмуер 1.30, с лека вариация в клавишните комбинации. В 1.30 са се постарали да не е толкова лесно ровенето.



Публикацията е редактирана (27-06-08 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: didesignbg   
Дата:   27-06-08 20:23

arminius - сервизното меню не случайно се казва сервизно. Спомням си някои от снимащите пентакс как беше натикал бясни корекции в менюто за фокуса и съвсем на зле бяха отишли нещата.
Ако искаш да знаеш на колко кадъра ти е д80, пак казвам пише го в екзифа. Това е информация която я има във всеки файл на апарата ти.
С някоя от програмите които съм написал по горе, а и с други може спокойно да го провериш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: arminius   
Дата:   27-06-08 21:23

ползвам "OPANDA IEXIF" и знам на колко кадъра ми е апарата.. просто не бях чувал за такова меню и от любопитство попитах, не съм чак такъв индианец да тръгна да ровя вътре,но това е друг въпрос.
Мерси все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: pacy4   
Дата:   27-06-08 21:51

Как се влиза в сервизното меню на Канон 350Д ? Някой има ли опит ? Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zezo321   
Дата:   27-06-08 22:34

На Пентакс това, което пише в сервизното меню го пише и в exif параметъра "Shutter Count" едно към едно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: nki   
Дата:   28-06-08 15:39

ЦИТАТ
"На Пентакс това, което пише в сервизното меню го пише и в exif параметъра "Shutter Count" едно към едно."
Къде по-точно е това поле "Shutter Count" в екзиф-а?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: zezo321   
Дата:   28-06-08 18:13

В правилните програми ;)

didesignbg е казал 2 от тях по-горе -

http://www.photome.de/
и
http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/

Първата е с графичен интерфейс за windows, втората е command line за windows/linux/macos/unix

Отговори на това съобщение
 Re: Как да разбера на колко кадъра е фотоапарата?
Автор: nki   
Дата:   28-06-08 18:33

Мерси! Е видях го - грубо 4000 кадъра срещу 8000 сработвания на затвора. Туй ще да е заради определянето на експзицията, което правя с механичните обективи, които пък ползвам редовно. Въпреки това ми се вижда много тази разлика.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »