Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: ss_sgp   
Дата:   04-06-08 13:37

аз ще си позволя моето виждане: първо снимката според мен не е никак лоша, дори напротив - мястото е добре подбрано, за това място не мисля, че може да се направи много по-добър кадър. Доколкото разбирам спора е за постобработката - ч/б, тонирането, контраста и т.н. В момента мен ме дразни прекаленото сатуриране на цялата снимка, и по-конкретно на задния план - това е причината снимката да е неестествена и малко "подводна" както имаше коментар по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: neuromancer   
Дата:   04-06-08 13:38

принципно в една снимка трябва да има нещо за което да се хване погледа, тук нищо няма...
пейзаж се снима трудно, не е достатъчно мястото да е красиво, за да стане снимка.
а майсторът може и от най-обикновеното място да направи хубава снимка.
Освен това пейзаж се снима обикновено до един два часа след изгрев и съответно около залез, по другото време светлината е кофти.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: ss_sgp   
Дата:   04-06-08 13:40

neuromancer написа:

> принципно в една снимка трябва да има нещо за което да се хване
> погледа, тук нищо няма...
> пейзаж се снима трудно, не е достатъчно мястото да е красиво,
> за да стане снимка.
> а майсторът може и от най-обикновеното място да направи хубава
> снимка.
> Освен това пейзаж се снима обикновено до един два часа след
> изгрев и съответно около залез, по другото време светлината е
> кофти.


да, но това означава да си отишъл точно с тази цел, иначе другите няма да те чакат до залез слънце, за да направиш няколко кадъра [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: neuromancer   
Дата:   04-06-08 13:44

Естествено че трябва да си отишъл с тая цел, ако искаш да правиш фотография. Иначе правиш снимка за спомен (не че е лошо, аз май само снимки за спомен правя, но пък не занимавам цял форум с тях).

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 13:55

neuromancer написа:

> Естествено че трябва да си отишъл с тая цел, ако искаш да
> правиш фотография. Иначе правиш снимка за спомен (не че е лошо,
> аз май само снимки за спомен правя, но пък не занимавам цял
> форум с тях).
Това пък мисля малко грубичко ми звучи, какво значи да занимавам цял форум с тях, това е ФОТОГРАФСКИ ФОРУМ, темата е пусната в съответният раздел "ЗА НОВАЦИ" и темата може да бъде според мен полезна, както за мен така и за много хора, а в края на краищата, никой не занимавам на сила, който иска влиза в темата и критикува, който не просто я подминава. В крайна сметка всеки ден излизат какви ли не глупави и безполезни теми, мисля че подобни теми за критика са с доста конкретна практическа насоченост и могат да бъдат много полезни, защото се коментират недостатъци, предимства на кадри, експозиция и т.н. Обсъждат се не просто как би трябвало да бъдат а за конкретен кадър. Е това ако е безполезно здраве му кажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 13:59

neuromancer написа:

> принципно в една снимка трябва да има нещо за което да се хване
> погледа, тук нищо няма...

Е как да няма бе човек или ти си сляп или аз съм, не наред, малко по-горе съм написал, защо съм решил, че тази снимка заслужава да бъде публикувана. Не те ипонирам за да се заяждаме или щото съм засегнат от критиката ти, ама какво значи нищо нямало. Има планини, които според мен изглеждат доста внушително на тази снимка, има дълбочина, светлината е доста интересна, ето това има, според мен разбира се.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: neuromancer   
Дата:   04-06-08 14:06

извинявам се, не съм искал да прозвучи грубо. искаш критика, дал съм критика

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: IDA   
Дата:   04-06-08 14:08

Аз пък бих ти препоръчал да разгледаш много внимателно снимките ето тук:

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_RAITING&PERIOD=30&CATEGORY_ID=23

Опитай се, при всяка снимка, да откриеш 10-те разлики с твоята. После иди и пак поснимай пейзаш, пак сравнявай и пак снимай. Ще видиш, как ще ставаш все по-добър.

Уверявам те, това ще ти е много по полезно, отколкото темата за критика, която си пуснал.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 14:12

IDA добре нищо против, гледам ги, ама я ми кажи, каква е разликата м/у тази:


http://212.36.3.59/site_pics/160/6_1211571658.jpg



и тази:


http://212.36.3.59/site_pics/121/y_1205159073_Satworenie_1.jpg



еданата има доста нисък рейтинг другата доста висок, ти ми кажи, коя какъв има.



Публикацията е редактирана (04-06-08 14:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: n1x0n   
Дата:   04-06-08 14:53

Абе след обработката е малко като кадър от аквариум.
Гледам те, че доста си "предобряш" нещата при обработката. Малко по-леко го давай, гледай още при снимането да изкараш максимума.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 15:01

n1x0n написа:


> Малко по-леко го давай, гледай още при снимането да изкараш
> максимума.

Мдаааа има, такова нещо, благодаря.
[smile] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: iiccoo   
Дата:   04-06-08 15:14

Myth от снимиите, които си показал според мен първата е с по-големия рейтинг, а втората с по-малкия. Защот так амисля ли? Ами защото втората ми харесва повече [smilie18]

Но като ги видях по-големи май първата е по-добрата :) Значи тя е с по-големия рейтинг.[smilie18]



Публикацията е редактирана (04-06-08 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: djogata   
Дата:   04-06-08 16:03

На мене още на тъмбнейла повече ми харесва първата снимка. Като ги увелича - пак.

На първата снимка някакси има по-добра хармония между обектите и цветовете, докато на втората има ярки цветове, но те някакси не кореспондират с обектите (цветовете са просто една мацаница по небето, докато в обектите долу няма никакъв детайл, контраст, форми).
Във първата снимка обектите (планините имам предвид) имат добре изразени форми.

А конкретно за твоята снимка, мисля, че още при снимането е трябвало да вкараш още един цвят в снимката (някакъв друг обект), защото сега имаш само зелено (гората) + планината, която е размазана от светлинните условия и маранята и без специфичен цвят и детайл.

Цвета е само един, така че защо не се пробваш да я направиш черно-бяла снимката, както и други те посъветваха

(то и аз не съм експерт, така че не знам доколко меродавно ми е мнението) [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 16:17

Благодаря, много за конструктивната ти критика, относно моята снимка дааааа, много сте прави за Ч/Б пробвам, ще кача.....

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: CanoniO   
Дата:   04-06-08 16:39

Не е нормално да имаш зелен каст над зелената гора. Синкавото си е съвсем на място, но просто трябва да се пипне леко. Както не е нормално да сложиш зелен градиентен филтър при цветен филм. Всяко отклоняване от истинската визия на пейзажа отива към артЪ, което при този кадър е абсурдно....

Другото неще е, че няма разработка в отделни петна по кадъра. При контрастни сцени, още преди снимането трябва да си направил сметката. Горния десен ъгъл и долния ляв, сигурно са били с 5 бленди разлика. За да изкараш детайл и от двете места трябва съвсем друг подход...

Трето, общият детайл го няма. кадърът е бил мазня още преди обработката. След цветния градиент е станала още по-голяма мазня.


Това е на пръв поглед....

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 16:46

CanoniO,

оф, разсипа ме бе човек[smile], но пък за сметка на това, много добре аргументирано и конструктивно, благодаря за което.
Хм, и в тоя ред на мисли, като ще искам критика с учебна цел, и да попитам, относно 5-те бленди разлика, какъв е правилният подход за снимане при подобни обстоятелства или ти как би подходил, аз специално премерих някъде в средата, не помня вече съвсем точно и заключих меренето.
Аааааа другият ми въпрос защо смяташ, че е абсурдно за този кадър визията да отива към арт, разбира се това предполагам е доста субективно, но все пак ще се радвам да чуя мнението ти.

Поздрави.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: CanoniO   
Дата:   04-06-08 16:51

Ами за да е артЪ, трябва да има нещо, което да го прави уникален или поне специфичен. А той е банален.

За изравняване на сцената трябва да завиеш един неутрален градиент още там. Ако искаш, може да снимаш и клин, за да си направиш ХДР. Задължително статив, позатворена бленда и правилно фокусиране. За фокусиране при пейзжи често се спори, но с дигиталката нямаш проблем да си нашляпаш двайсетина кадъра и да си ги сравниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: durvo   
Дата:   04-06-08 20:07

Моя поглед се хваща за светлата ивица над тъмната планина ...
и за тъмния връх на светлата планина - обикновено е обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: itilien   
Дата:   04-06-08 20:23

Myth, това че си харесваш снимката може да каже само, че засега нямаш критерий за оценка на снимките си.
Няколко човека казаха, аз ще повторя само - в кадъра няма абсолютно нищо, което да го задържи на картата ми.

Наблегни на снимането, а не на мазането. Защото засега снимане нямаш, а с мазане няма как да компенсираш това.



Публикацията е редактирана (04-06-08 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   04-06-08 22:33

Вероятно, като цяло може и да си прав, относно мазането и снимането. Но, като цяло критиката ти изобщо не конструктивна, нито пък аргументирана, следователно изобщо, ама изобщо не ми помагаш. Написал съм точно какво ми харесва в този кадър, хората пък написаха, какво не му е наред, на този кадър, за което, наистина им благодаря, аргументираха се, посочиха недостатъци и в какво се състоят, наистина им благодаря и не мога да се засегна от подобна критика, но пък и маше и малко, които казаха, че кадъре не е чак толкова лош. Добре приемам, че си изцяло прав, би ли ми казал ти как би заснел този кадър, включително и композция, ракурс, техника на снимане. С това ще ми помогнеш мног повече от колкото да кажеш, че кадъра не струва.
Не ме разбирай погрешно не се засягам или заяждам, сигурен се, че и твоята цел не е такава. По-горе съм пуснал и оргиналният кадър, не омазан.
Повтарям защо, смятам, че мога да покажа този кадър, защото планината (в кадъра) изглежда внушителна, защото светлината ми се струва интересна и защото има дълбочина, колкото и некадърно да съм омазал или технически заснел все пак тези неща се усещат малко или много. Написаното от мен не означава, че не съм съгласен с изложените от съфорумците по-горе недостатъци. Но бяха изложени точно, конкретно и ясно с което ми помагат.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: itilien   
Дата:   04-06-08 22:48

Първо - на живо много неща изглеждат внушителни и ти се иска да ги заснемеш. В повечето случаи обаче крайния резултат като снимка не е добър. И то поради много причини.

Като гледам оригиналния кадър, виждам че е мараняво. Светлината сякаш идва някъде през дупка в облаците отгоре, което ме навежда на мисълта, че е снимано през деня.
През деня рядко снимам, в много случаи дори не вадя апарата от чантата, защото знам че нищо няма да стане.
Другото което е - точно тоя тип кадри с надиплените планини е изключително клиширан, и ако се разровя сигурно ще намеря поне 20 подобни за нула време в тоя форум. За да се получи един такъв кадър, то трябва условията в които е сниман да са много добри и специфични, за да изпъкне на фона на всичките подобни. Другия проблем е че е изключително едноцветен, и няма никакъв детайл в него, който да ти задържи окото и да го разходи на някъде. Водещи линии няма, преден план няма (макар че не е задължително да има де, но тук е проблем).
В тоя случай ако бях на твое място честно казано не знам какво бих направил, но най-вероятно не бих снимал. Може би щях да потърся нещо близко, да формирам някоя водеща линия. Другото лошо е, че дори кадъра не е точно надиплени планини, а по-голямата му част е запълнена с най-предния баир, който е просто една голяма зелена площ без нищо интересно в нея.

Ето един мой подобен кадър, макар да не е същото де. И той не е нищо особено, но поне има някакъв елемент, който да хване окото, а има и контрасти в цветовете.


http://photo-zona.net/images/user9763/album5678/large/1212609172_dcwg4912_DSC02338_mid.jpg





Публикацията е редактирана (04-06-08 22:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Хайде на критиката, да се учат новобранците, като мен
Автор: Myth   
Дата:   05-06-08 00:21

ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ, сега наистина си полезен, надявам се не само на мен, с абсолютно всичко казано от теб съм съгласен, само с едно не, наистина няма преден план, едноцветно е, няма къде да се хване окото, но мисля, че внушителноста на планината е успяла да се запечата на кадъра, за съжаление обаче, това не е достатъчно. Колкото дали можех да снимам от друг ракурс, ами....... мисля, че не, но може и да съм грешал. Благодаря ти още веднъж, не само на теб но и на всички останали.

А пропуснах да кажа, твоят, кадър си е добър, цветовият контраст е изключителен, но пък яз не съм гонил цветови контраст при мен, м/у другото днес пробвах няколко кропа от моя в Ч/Б мисля, че резултатите са по-добри утре вероятно ще кача. Ееееех ако по-често така се обсъждаха кадри......
Благодаря на всички.[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »