Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Не се карайте - учете
Автор: monokul   
Дата:   31-05-08 22:37

Много хора започват тема с цел да получат критика и завършват със сръдня и "мерене" на профили. Когато друг човек изказва негативно мнение за дадена фотография, авторът на същата получава една различна гледна точка за работата си. Фотографията е предназначена за "зрителя" и ако той не я харесва не можем да му се сърдим. Различната фотография се харесва на различна публика, рядко всички харесват едно и също. Когато колега фотограф критикува дадена творба това също е плюс - отново различен поглед върху работата ви. Ако се опитате да надграждате познанието си а не да си мислите че сте достигнали върха ще напредвате доста по-бързо. Много често вдъхновението от свършената работа ни кара да си мислим че сме направили световен шедьовър, но на мен често ми се случва след месец или два въпросния кадър да ми се струва доста посредствен. Помислете защо някой критикува или харесва работата ви. А и честно казано почти винаги може още по-добре. Учете се от критиките и мненията на другите - това не е война а форум [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: cade   
Дата:   31-05-08 22:54

monokul написа:

> рядко всички харесват едно и също.

за щастие [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Myth   
Дата:   31-05-08 23:20

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: iiccoo   
Дата:   31-05-08 23:45

Напълно съм съгласен стига критиката да е истинска критика, а не нещо от сорта "такава снимка не трябва напуска фотоапарата" или "тази снимка трябва да се трие още от фотоапарата...". Още ме глождят тези думи [smilie2]
Ако на това му казвате критика...[smilie11]
Съгласен съм , че никой не е длъжен да оценява и да дава критики и съвети за мои снимки, но когато нямаш такова желание поне не пиши.
Но решиш ли да пишеш напиши го като бял човек. Тук ти е прегоряло, там няма фокус, еди си кое разсейва и тн. хубаво е човек да получава подобни критики, защото следващия път като снима ще се замисли дали слънцето не свети кофти в обектива, дали да не се врътна малко, дали да не клекна да съм на нивото на детето (това е едно от нещата, които научих от критиките ви [smile] ) и тн. Май бях точен. [beer]



Публикацията е редактирана (31-05-08 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: christal   
Дата:   01-06-08 00:01

iiccoo,
"тази снимка не бива да напуска апарата" е критика в пълен смисъл на думата. С нея искаха да ти кажат, по-скоро че сам не знаеш какво да покажеш. Това е централния проблем. Тогава няма смисъл да се говори за неща като прегорели зони, фокус-нефокус и че еди кое си разсейва. Научи се да се изразяваш с картинки, преследвай настроения, останалото е само техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: iiccoo   
Дата:   01-06-08 00:03

Ами ето, че имало начин да ми се обясни [smile]
Това твоето е критика, докато онова беше...

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-06-08 00:12

Истината е че често по добрите сред нас са рядко кухи селяни с комплексчета...
Което не ги прави лоши фортографи а лоши хора!!!

Вместо някои да ти бясни...
Първата му работа е да ти каже "писна ми от ламерчета дето незнам си какво и така нататак.............

[smilie19] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Стоев   
Дата:   01-06-08 00:14


http://img.photobucket.com/albums/v203/Stoevmobile/b13481d2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: monokul   
Дата:   01-06-08 00:29

Има един английски фотограф Ник Найт, който казва че човек трябва да казва нещо с фотографията си. Сюжета е важен за репортажната фотография. Ако има уловен момент, който е интересен или весел може композицията да не е перфектна, въпреки че е желателно. Може светлината да не е перфектна, но е желателно да бъде. Може и ракурса да не е перфектен, но е желателно да е. Обаче ако няма нито едно от тези неща работата е зле [smilie3]
Ти iccoo какво искаш да кажеш с този кадър?

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: iiccoo   
Дата:   01-06-08 07:53

Не е добре да превръщаме темата в критика на снимката ми [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: dave   
Дата:   01-06-08 09:36

И аз не харесвам грубиянщините, но когато търсиш критика абсолютно неизбежно ще има някой който да не вижда нищо ценно в снимката, дори да е прилична или направо добра.

Е, няма начин да ти съобщат това по начин дето да те израдва. А куртоазията може само да те подведе. Аз бих приел критиката и бих игнорорал обидата. Човека си е направил труда да си каже мнението все пак.

Предпочитам мнение от компетентен грубиян пред това на мил празноглавец.

А пък най-тъпото е да погледнеш профила на грубиянстващия, да видиш че е гОла вОда и да тръгнеш да му се дръвчиш. Убий глупака с мълчание и карай нататък


Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: elmaduro   
Дата:   01-06-08 10:07

[smilie24] Който го е страх от мечки да не ходи в гората[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Coincidentia   
Дата:   01-06-08 10:36

Напълно съгласен с встъпителната идея на автора на темата [smilie24]

До известна степен и съгласен, че би било по-гот критиката да е някак по-смислена и конкретна и по възможност по-обширна, ама пък за 90 % от снимките в сайта аз просто не мога да си изсмуча дори и критика, в смисъл, че действително е невъзможно да се започне от някъде, след като всичко не е както трябва [smilie2]

Самият аз доста се стараех да давам всякакви конструктивни критики за кадри, в които има идея и хляб, ама някои аспекти ми се виждат не съвсем изпипани и точно на тях наблягам.
Съответно и бая се опитвах при одобрителните коментари да наблягам на онова, което най-силно ме е впечатлило...

Но пък за почти година тук аз получих не повече от 4 - 5 критики на кадърчетата ми... едва ли съм чак толкова добър и толкова перфектни нещицата ми, че само одобрение и възхищение да предизвикват [smilie10]

Това донякъде ми понамали ентусиазма и аз да раздавам много коментари и вече най-често харесалите ми снимки ги придружавам с някое "Готинко е!", "Идейно е!" и подобни...

Та, мисля си, че по-скоро мен ме позарази малко непукизма, отколкото аз да можах да заразя някого с желание да коментира...

Иначе наистина човек трябва да е напълно открит и готов за всякакви не негови мнения и да се стреми да се поучи от тях, което обаче не значи, че трябва и автоматично да се съгласява с тях [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Orlin   
Дата:   01-06-08 15:17

Нормално е да не получаваме смислена критика на снимките си. Хората не им плащат за това, те са влезли да разглеждат.
А и тези, които ще дават смислена критика са в пъти по-малки от тези които натискат плюсове.

Дори и да получите отрицателно мнение - преглътнете го, надали е нарочно.

За мен най-унищожителната критика беше, когато пуснах една снимка в категория, а на следващия ден я намерих в Личен албум. Без обяснение защо. Но като се замисля, не беше прекрасна снимка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-08 16:39

Затова критикувам само правописа и граматиката на авторите.
[smilie10]

Поне няма как се измъкват с оправдания, че били от село и че на село не се учел правопис (и на село се учи, факт, при това в ранните класове) или че нещо било идейно, пък ония, видиш ли, грамотните, не го разбирали...

Има и такива, които смятат, че във фотосайт може да се пише неграмотно, защото сайтът бил за фотография (хаха, нова тема).

Като им харесам правописа, взема, та се загледам и във фотографиите им...

Думам ти дъще, сещай се, снахо.
[ezik]

Някъде, доста отдавна, прочетох из дебелите книги, че фотографията е за това, КОЕТО СЕ СЛУЧВА В КАДЪРА, НЕ ИЗВЪН НЕГО.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: panaiot   
Дата:   01-06-08 20:08

е те за това и аз говоря! Не за "мерене" на профили а за градивна критика и обективно оценяване!!! На комплексарчетата като не им изнася да не качват снимки[smilie9]


[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: Стоев   
Дата:   01-06-08 21:47

цопи/пасте:

статистика от сайта



автори: 20722
регистрирани: 66762
снимки: 576737 (478 / 532)
коментари: 4620070 (2914)

от форума:

теми: 62837 (27)
мнения: 903759 (465)

В момента
On-line логнати: 176
On-line посетители: 1701
кой гледа и коментира по 500-600 снимки на ден ве...[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: n1x0n   
Дата:   02-06-08 10:18

Има кадри, за които "градивната критика" е просто невъзможна. Просто не си правете илюзията, че всичко което качите, е възможно да бъде критикувано по адекватен начин. Качите ли амбалаж - е нереално да очаквате реплики различни от "това за нищо не става". При 60% от нещата качвани в този форум - човек няма сламка да се хване, че да напише някаква смислена критика.

Ако под всеки кофти кадър се пише:

"от това би се получил добър кадър при по-внимателен подбор на обекта, по-сполучливо осветление, по-добро кадриране и леко по-внимателно боравене с автовокуса и експозицията"

кой ще се усети че е качил нещо, което за нищо не става.


Отговори на това съобщение
 Re: Не се карайте - учете
Автор: king1024   
Дата:   03-06-08 01:04

За 1 година тука получих само 1 критика [smilie11] - и то забележете [smilie10]
цитирам : Като толкова искаш градивна критика - махни ги тия грозни рамки [smilie18]
Верно е ,че рамката може да въздейства добре или зле ,но в случая рамката ли трябва да се оценява [smilie11]
.. пък и не беше толкова зле [smilie18] - просто човека не е фен на рамките [smilie18]
И тогава пуснах ей тая темичка [smilie18]
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=820710&t=820710


[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »