Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 А вие защо крадете?
Автор: borisyankov   
Дата:   31-05-08 01:38

Когато някой използва ваша снимка без разрешение/незаконно всеки тук вика и псува.

Защо тогава не зачитате интелектуалната собственост на другите?

Поне половината от изявените фотографи чиито сайтове съм посещавал използват музика без разрешение. Всяка фото презентацийка почти използва музика без разрешение. (да не изреждам имена, че ще пропусна някого и ще се сърди)

И хайде да не говорим за лицензиран софтуер, че там вече е съвсем болна тема.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: elrisha   
Дата:   31-05-08 01:43

тоя изтреще тотално [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: canonio   
Дата:   31-05-08 01:47

Ти откъде знаеш дали е без разрешение?

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: christal   
Дата:   31-05-08 01:49

Ми то целия цивилизован свят е построен заради нечия изгода. Лева ръка десен джоб. Какво се чудиш толкова? И не е ставало дума за "ентелектуална собственост", а за много по-сериозни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: borisyankov   
Дата:   31-05-08 02:03

> Ти откъде знаеш дали е без разрешение?

Е как?

На един добре познат (и мноо добър) фотограф на презентацията на сайта му музката е Madonna - Frozen (няма да казвам на кого). Познай как и кога ще я лицензираш?

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Myth   
Дата:   31-05-08 02:05

borisyankov написа:


> на сайта му музката е Madonna - Frozen (няма да казвам на
> кого). Познай как и кога ще я лицензираш?

Е пък тя, като е толкова отворена що не си потърси правата?[smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: holden   
Дата:   31-05-08 02:07

Това е дискутирано и преди. Аз лично не правя презентацийки, но да кажем че свалям чужди снимки които ми харесват. Според теб има ли разлика дали ще сваля всички твои снимки и си ги пусна вкъщи на слайдшоу, или да ги сваля и да ги пусна за продажба на съседите.

Освен ако не си малоумен, ще признаеш че разлика има.

Разликата е че в единия случай използвам твоите снимки за лична употреба, с некомерсиална цел. В другия случай ги използвам с недвусмислено комерсиална цел, и печеля директно от твоя труд. Употребата на твоите снимки за мое лично забавление е разрешено от закона. Употребата на твоите снимки за финансова изгода без твое разрешение е забранено от закона.

Презентация с чужда музика е на ръба да е незаконна, но не защото музиката е чужда, а защото презентацията се публикува в публичен форум. Но дори да е незаконно, нарушението е много по-малко от това някой да открадне твоята снимка и да я продава за своя финансова изгода.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: borisyankov   
Дата:   31-05-08 02:10

> Освен ако не си малоумен, ще признаеш че разлика има.

Не и от законова гледна точка.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: canonio   
Дата:   31-05-08 02:10

http://mp3.about.com/od/freebies/tp/freemusictp.htm


http://www.bbm.net/music-for-websites.htm




Има много такива. И "Фроузън" може да се намери легално...

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: borisyankov   
Дата:   31-05-08 02:17

Слушане безплатно на музика съответства на гледане безплатно на снимки.

Мислиш че е едно и също да ти гледам снимките в профила и да ги използвам в рекламна кампания?

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Пърпъла   
Дата:   31-05-08 05:00

Мдааа, хубав въпрос колега[smilie24] Малко хипкратични са крокодилиските сълзи на някои особенно ако ползват безплатен софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: chukov   
Дата:   31-05-08 07:58

Г-н Янков
подобни интересни въпроси бихме могли да задаем и други
например:

Питал ли е някой българското общество съгласно ли е да се платят десетки милиони левове за софтуер на Майкрософт, инсталиран в администрацията?

Това са пари, похарчени от държавния бюджет, който директно пълня с акциза и ДДС-то на безбожно скъпата нафта, която всеки ден наливам в резервоара на колата си.

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: iiccoo   
Дата:   31-05-08 08:30

Ако си един проспериращ и известен фотограф едва ли ще ти дреме дали IP 8473093394839489084093209 ти е свалило снимката след като за нея си взел бая пари. Ето как виждам аз нещата. Добър фотограф >>> правят му поръчка (сватба, реклама, частно парти, модно събитие или дори нает щатно за медия)>>>>снима си човека булката, мача, катастрофата, моделките>>>дават му солидна сума (нямам представа от пазара)>>>> човека си взима паричките и е доволен :) Няма качване по нета, няма кражби, няма продажби. Пък и някой и да продаде тезни снимки си е проблем, за този, който ги е поръчал [ezik] А това, че много хора снимат извън трудови правоотношения и качулят снимки по интернет... ами то си е за тяхна сметка.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 09:36

"презентацията на сайта му музката е Madonna - Frozen... Познай как и кога ще я лицензираш?"

Разбира се, че може да я лицензираш. Звъниш на Мюзикаутор или на ПРОФОН и уреждаш въпроса.
Е, да - Мюзикаутор почти нямат сайт [smilie5], а на ПРОФОН тарифите май са съчинявани с гледане в тавана, но така или иначе механизъм има. Няма нужда да пита агентите на Мадона, дали може да ползва парчето. Не е невъзможно да се лицензира.

Друг е въпросът дали твоят познат го е направил. А съвсем трети е въпросът, като какво аджеба се явява презентацията на фотографии. Според мен е вид бизнес презентация. Защото дори да е любител и да не е продал снимки досега, щом като ги оформя като презентация във файл пращан по пощата, в уеб-сайт или на CD (DVD), то може да се смята за артист, който си предлага продукцията. Гарнирано с подходяща музика слайд-шоуто вече става реклама, каквито са каталозите на художниците и портфолиото на дизайнерите..

В случая holden греши: "защото презентацията се публикува в публичен форум"
Public domain не означава публичен уеб-сайт. Това е общо наименование за произведения с изтекли авторски права. Те пак са вид интелектуална собственост и са обект на авторско право, но правата им не се контролират от никого. В същия кюп попадат и анонимните произведения - например графитите по улиците.

А иначе публично изпълнение тълкувано покрай авторските права за музика е всяко място където пускаш музиката директно на събраните зрители или слушатели, като има едно-две изключения за особен род събития, но само ако тези събития не се излъчват по медиите.
Излъчването по електронен път пак е публично изпълнение, но заради по-голямата аудитория изкуствено е отделено в друга група. В конкретния случай презентация намираща се на сайт, може да се смята за нещо като радиостанция излъчваща в Интернет. Просто на нея има само едно-две парчета.

Обаче пак не е така, защото твоят познат не излъчва музика заради музиката, а я ползва като помощно средство в художествено произведение. Така че трябва да се дискутира с организациите, които управляват авторските права, а не просто да им хвърляш един пари, каквито са поискали. Хем защото тарифите им са спорни, хем защото презентацията се мотае в Интернет.
Дали при такова разпространение трябва да се обръщаме непременно към български организации? Какво става ако посетителите на сайта са изключително само от България, но домейнът и сайтът са купени и се хостват в чужбина? А какво става ако сайтът е хостван в чужбина, но посетителите са мешавица от цял свят?
Понеже не съм юрист, ми е позволено да смятам, че някой българин може да си плати директно на ASCAP или на друга подобна организация.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: ivodam   
Дата:   31-05-08 09:50

borisyankov: Аз по принцип съм човек, който си плаща. Напоследък даже избягвам и техника да поръчвам нелегално. Но Фотошоп, например, използвам нелицензиран. И ще ти кажа защо, след като питаш - още утре мога да си купя пълна версия и да си я платя като поп. Но няма да го направя, докато държавата не ми осигури, и не ми гарантира, че ако ще се набутваме, тотално наистина ще изтрие от повърхността крадливите копеленца. Ако знам, че като набутам за Шоп примерно 2000 и кусур лева, ще сме 100 души в България, които го притежават законно като частни лица, и това е, с удоволствие ще ги дам. Ама аз да се набутвам, а разни цървулчета да го свалят от торентите, че и да трупат евтина слава, като се бият в гърдите колко го разбирали, е няма да стане. Не е лоялно никак. Всъщност е много много нечестно. Знам, че сигурно ще ми кажеш, че така само и аз ставам като тях и не е това начинът, но сори, винаги съм на принципа каквото повикало...

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 10:10

"Напоследък даже избягвам и техника да поръчвам нелегално."
Що бе? Преди това да не си купувал крадена техника [smilie5] [smilie5]

Всъщност не ме интересува. Въпросът е, че може легално да трупаш слава на майстор с Фотошоп и без да си го купил.
- Може да си го учил на курсове. Ако си плащаш достатъчен брой пъти и запомняш лесно не е невъзможно да го научиш;
- Може да си го учил в дизайнерската фирма на баща си.
- Може да си знаел малко, а на работното си място да си го доизучил.
- И не на последно място, за 300 долара може да си купиш най-новата версия Фотошоп с образователни цели. Версията е абсолютно същата като на ритейл копията.


Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: ivodam   
Дата:   31-05-08 10:23

e-mil: Имам предвид начините за купуване на техника, при които се избягва плащането на ДДС и мита. Там е пак същата история - ако решиш да се правиш на Дон Кихот за по-евтините обективи, ще ти правят нелоялна конкуренция по паралелните канали. Но в момента например си внасям съвсем спокойно един много скъп обектив на Канон, какъвто още не е внасян в България, и там цифрата е такава, че надали скоро друг такъв ще има втори. Така че няма защо да крада от държавата, след като други не крадат в конкретния случай и не ме поставят в неизгодно положение.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: asahi   
Дата:   31-05-08 10:33

Това е темата за Малката и Голямата Правда, за Малката и Голямата Истина. Дискусиите за моралния аспект никога няма да свършат, защото моралът не е системата СИ, а и хората са променливи.

В България съществува Законодателна власт, която е сътворила Закон за авторскитеи сродните права. Има Органи, които се грижат закона да се спазва. Ако някой се чувства засегнат се обръща кък Съда и въпросът му се решава съобразно представените доказателства, експертизи и моментно състояние на законовата база.

Не намирам (и аз, и закона)смисъл да се съпоставят домашните забавления с Фотошоп и комерсиалното публикуване на крадена фотография.

Весел уикенд на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 10:35

Тези начини не са нелегални. Твоят човек, на който би дал пари да ти купи нещо от чужбина не го внася с търговска цел. Има право да го купи и да ти го "подари". И не е конкуренция на магазините, защото не са чак толкова много хората дето го правят. Доста са, но недостатъчно.

Ти конкуренция ли ще си на рекламните агенции, ако решиш сам да си направиш плаката за изложба или уеб-сайта?.. Не. Законът ти дава право да бачкаш за себе си и няма да ти иска данъци, върху това което си изработил, защото сам си поръчител и сам си изпълнител.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: danbi   
Дата:   31-05-08 10:36

Малко уточнение. Public Domain няма нищо общо с изтеклите авторски права. Много неща в Public Domain са си с авторски права, но ползването им е разрешено изрично навсякъде и за всякакви цели.

В САЩ има примерно закон, според който, ако ви е възложено нещо да направите от държавата, то резултата задължително става Public Domain. Поради това, софтуерните фирми имат специални клаузи в лицензионните си договори, че ако софтуера се закупува от държавата, то държавата се съгласява, че това не става по тази процедура -- иначе ако някое американско ведомство си купи Photoshop, то този продукт автоматично ще стане Public Domain -- и ще бъде без ограничения достъпен за всички... Такива неща.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: alsash   
Дата:   31-05-08 10:49

защото съм беден...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 10:53

danbi
Уточнение към уточнението [smile]

Разбира се, че има общо с изтеклите авторски права. Към public domain са също и старите произведения, за които са минали определените от закона брой години. Проектът Гутенберг е точно такъв пример. Произведенията са с изтекли права.

Посочените от теб случаи са абсолютно същите, защото авторското право възниква в момента на създаване на произведението. Така както имаш право върху написаните глави от романа без да си завършил целия роман. Същото важи и за модулите на софтуера, който изготвяш.
И между този момент и момента на преминаване в public domain има време. Може да са месеци, дни или часове - няма значение. Имаш авторски права върху продукта през това време.

Освен това има тънки моменти, които всъщност са фундаментални принципи. Съществуването на правото не зависи от съществуването на държавата. Какво става ако държавата фалира? Не е невъзможно. Или да кажем: тъкмо си завършил продукта и става държавен преврат и новото правителство се отказва от договора си с теб. Дори да си иска парите обратно или ти ги съдиш за неустойки - няма значение. Ти междувременно си създал продукта и след като държавата не го иска той си е твой. Договорът се разтрогва и не може да премине в public domain.

Точно както писах по-горе "Те пак са вид интелектуална собственост и са обект на авторско право, но правата им не се контролират от никого."



Публикацията е редактирана (31-05-08 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: kamend   
Дата:   31-05-08 11:52

Made in BG!

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Canon   
Дата:   31-05-08 11:57

Обектите на АП са описани в ЗАПСП, както и съответстващите им правни норми и ограничения. С тази особеност, че прилагане на правните норми (в случая говорим за авторско право) на Трети държави се третира през други закони и/или международно приети норми. Public Domain не съществува в българското право в тази си форма и е пряко неприложимо, освен формално като срокове, но от описаните в ЗАПСП. Плюс това, че законово приложимо е само това, което е написано и нищо друго.
Тук asahi е прав относно трите власти и действията им. Тълкуването/прилагането на закона и решенията по него са в рамките на съдопроизводството, останалото от темата е упражнения по риторика и самооправдаване на действия.

Всеки конкретен случай си има конкретни параметри и решение, но неперсонализираното им генерализиране по смисъла на израза "не зачитате интелектуалната собственост на другите?" е форма на публично оклеветяване на цялата гилдия. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 13:02

Разбира се, че българското право съществува public domain, просто не се нарича така. И как да не е приложимо? Така се издават книгите на Вазов, Захари Стоянов и т.н.

В закона, в глава 6 "Времетраене на авторското право" по смисъл и по форма текстът означава точно това. Че след даден срок, можеш да ползваш дадено произведение без да плащаш права.

Относно произведения създадени в други държави положението е същото. Няма как да защитаваш нещо, чието ползване не подлежи на защита. Независимо с какви закони се урежда. Не можеш да ползваш преводите на Верлен от Кирил Кадийски без разрешение, но можеш да направиш собствен превод на Верлен и свободно да продаваш издания с него.

"Плюс това, че законово приложимо е само това, което е написано и нищо друго. "
Това пък въобще не е така. Буквата на закона не е всичко. Често законодателят не предвижда всички възможни ситуации и затова към много закони има правилници за прилагането им - понякога 5-6 пъти по-дебели от закона.


Иначе си прав, Canon. Не вярвам borisyankov да е проверил дали наистина всички ползват музиката без разрешение [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »