Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: А вие защо крадете?
Автор: J0R0   
Дата:   31-05-08 13:29

Не вярвам borisyankov да е проверил дали наистина всички ползват музиката без разрешение

Издал съм 2 диска с подобни презентации.
В първия - "Снимки от България" - музиката е на група ОМ.
Във втория - "Българските църкви и манастири" - музиката е на Георги Андреев.
Парчетата и в двата диска са [smilie24] [smilie24]
Купил съм от авторите им правата за ползване за срок от 10 години.
Договорите са регистрирани в Министерство на културата.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Canon   
Дата:   31-05-08 13:48

public domain в превод е Обществено достояние

Творческите произведения са обществено достояние, когато не съществуват закони, установяващи авторски права или когато за някои видове произведения тези права изрично са изключени от закона, в случая се визира ЗАПСП.

авторските права не се нарушават в случаи:

разрешено свободно ползване на произведения без съгласие на автора и без заплащане
* използването на цитати при посочване на източника и името на автора, съответстващи на обичайната практика и обем, оправдан от целта;
* части от произведения или малки произведения, за анализ, коментар или друг вид научно изследване, само за научни и образователни цели, при посочване на източника и името на автора и при условие, че не се засяга нормалното използване на произведението, нито пък се увреждат неоправдано законните интереси на авторите;
* речи, отчети, проповеди и други или на части от тях, произнесени на публични събрания, като текуща информация за целите на средствата за масово осведомяване.

За правилниците си прав като тълкувателно-аналитичен материал, но те са написани черно на бяло, и не са фриволно есе на тема закон.

Препратките към приложимост на чужди законодателства и други закони, вкл. на актове от Европейското законодателство са в Преходни и Заключителни разпоредби и са описани.

От тази гледна точка препоръчвам коректно използване на IPTC (за Бони специално уточнявам, че това е различно от EXIF, независимо че и двете са метаданни), което кореспондира със смисъла на:

(8) Санкциите по ал. 1 или 2 се налагат и на лице, което, без да има право на това и като знае или има основание да предполага, че това действие ще причини, позволи, улесни или укрие нарушение на закриляно от този закон право:
1. премахне или измени представена в електронна форма информация за режима на правата върху обект на авторско или сродно на него право;

(9) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., предишна ал. 8 - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Информация за режима на правата по смисъла на ал. 8 е информацията, позволяваща да се идентифицират обектът на авторско или сродно на него право, носителят на такова право, както и информация за условията за използване на такъв обект, а също и всякакъв номер или код, водещ до такава информация, при условие че който и да е от тези елементи на информацията фигурира върху екземплярите от обекта или се показва при неговото разгласяване.


Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Canon   
Дата:   31-05-08 14:21

Да не забравя за музиката (мп3-ки) се ползват метаданни, известни като ID3 (различни версии) и различни информационни сървъри - CDDB

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 14:47

Аз съм резервиран към статиите на Уикипедиа, но да приемем че специално текста който си копирал е верен:
"Творческите произведения са обществено достояние, когато не съществуват закони, установяващи авторски права или когато за някои видове произведения тези права изрично са изключени от закона..."

та вземи продължи по-надолу и прочети "Край на законовата закрила":
"Повечето патенти и авторски права имат определен срок, след който произведението става обществено достояние."

Тоест терминът "Обществено достояние" включва и произведенията с изтекли авторски права. Не мога да разбера защо спорим.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: d256h   
Дата:   31-05-08 14:50

Борис Янков! Имам основания да си мисля, че нямате представа въобще,,,,,,,как,,,,,,става използване на материали защитени с авторско право! Най-обичам люде, които без да знаят пускат теми, хей така, колкото 'купон да става', 'много яко', 'суперско'...
========================================
И понеже днес съм великодушен и добър, което не е типично за мен, но е факт, ще обясня на Боби как може да ползва музика, на когото си поиска и колкото и да е известна тази личност защитена, с авторски права!
Има едни организации за защита на авторските права, които представляват авторите. Примерно, една от тях Юсаутор (в България). Искаме да ползваме музика от новата рокерска група "Балканджи" - няма нищо по-лесно. Ако конкретните парчета не са обявени "за свободно ползване", каквито групата има тогава се обаждаме в Юсаутор и казваме, че в интерфейса на новият ни сайт ще използваме две парчета (еди кои си). В Юсаутор, много ни се зарадват и ни пращат форма за попълване, плащаме си 75лв (примерно) и получаваме правото да използваме чуждия продукт в сайта си.......
После искаме да използваме парче на Мадона, ами няма по-лесно от това! Пишем до нейния представител защитаващ авторските и права, той ни връща бланка за 124 долара (примерно) и по аналогичната процедура получаваме право да използваме Мадона в сайта си, без да сме си дигали гъза от компютъра или да са ни 'резали главата' със стотици или хиляди кинти. Ако някой не знае индустрита за продажба на защитени авторски права е достатъчно развита (вече сме 2008г) и няма никакъв проблем да използваме всакакви материали на приемливи цени.
==========================================
Мен много ме съмнява, че фотограф изкарващ по няколко хиляди кинти на месец няма да си плати 300-400 долара за право на използване на материали в сайта му.

Та все си мисля, че темата е повдигната некомпетентно или в противен случай излиза, че Боби ползва поверителна информация и разполага с лични данни на собственици на сайтове и фотографи, което вече си е нарушение по НПК.
...
..
.
Мдаааа, днес направо съм хуманен !
[smilie5]



Публикацията е редактирана (31-05-08 14:52)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Canon   
Дата:   31-05-08 16:05

e-mil
Не знам защо изглежда като спор, по-скоро е изясняване към детайли, които реално ни касаят - примерно яснота на приложимост на понятието public domain, разгледано във файл-инфото на фотошопа - от падащото меню "Статус на копирайт". По подразбиране е неопределен, което не е вярно. Или е или не е. Пак там е и възможността ясно да дефинираш права за ползване или да укажеш линк към страница с такива или друга контактна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: CaesarI   
Дата:   31-05-08 16:32

Относно музиката - преди години представител на Вирджиния Рекърдс беше в Русия да доказва колко много се погазват авторските права на изпълнителите. Типично по американски - усигури си време в една телевизия, покани един депутат от руската дума и го зачеса... имало много пиратстване и т.н. щели да вкарат Русия в "черния списък" (какъв смех само). Руския депутат каза че наистина не е добре да се пиратства, защото все пак Филип Киркоров и другите трябва да са мотивиране. Онзи каза че не знае кой е този Филип, но говори примерно за Майкъл Джексън и Мадона. Руснака го погледна с презрение и му каза - как ни интересуват тия - те са си в Америка - ние се грижим за нашите изпълнители. Какво ни интересуват Американците? Оня взе да се пени и да крещи и да заплашва, а руснака го пита - абе момче, ти наясно ли си в чужда държава и плюеш наедро в ефир срещу нея. Оня вика - аз съм американец (демек цар на света).
На следващия ден американеца взе че катастрофира и почина. И дотам бяха американските имперски амбиции в автоските права.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: borisyankov   
Дата:   31-05-08 16:37

d256h, въпреки че си прав в общи линии, имаш основни грешки:

Въпреки, че на практика можеш да лицензираш почти всякаква музика за ползване по стандартни методи - пускане по радио, телевизия и други, комерсиалното й ползване и за дргуги цели не е въобще толкова стандартна процедура.

Имам информация точно от човек който се е опитвал да ползва известно парче за подобни цели, легално, че на практика е непрактично. (много трудно и много скъпо).

Например не е невъзможно да лицензираш Мадона за презентацията си. Просто ще ти кажат $10,000 (или дори и още една нула) и ти ще се откажеш. Ще намериш подходяща песен която или ще ти струва много по-малко, или ще е под лиценз който можеш да я ползваш безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: d256h   
Дата:   31-05-08 17:07

Нее верно Борис, сумите са много малки и достъпни, затова оборотите на певците са много големи. За обикновен сайт на фотограф (примерно) парчетата на Мадона ще струват под 1000 долара. Това е цяла индустрия, която носи по-голям доход на звездата, отколкото прякото продаване на ЦД-та. Също така зависи какъв 'пакет' купуваш за ползване, вариантите са много и всичко е измислено много гъвкаво...важното е да се завъртят парите веднага...до следващия албум.

Аз не, но моите колеги по бюро работят всекидневно със закупуане на права за използване по спектакли, презентации, концерти, и др. мероприятия....искам да подчертая, че за много хора (клиенти) е въпрос на чест и 'високо положение в обществото', да си платят всико редовно към носителите на права ( те тия пари после си ги избиват з 1-2 дни)....
=======================================
Извън темата..
Доживях да видя Мадона човешки гримирана! В последният и хит изглежда направо красавица спрямо 2 години назад...



Публикацията е редактирана (31-05-08 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: icojico   
Дата:   31-05-08 17:15

Който може взима ,който не може си плаща.
Който е навзел вече много измисля правила другите да не взимат иги нарича крадци.
Освен това кражбата е един вид реклама. Фотощоп е във всеки комп и когато наистина ти потрябва тичаш да си купиш това което ти е познато.


Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Стоев   
Дата:   31-05-08 17:51

[thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou]





http://img.photobucket.com/albums/v203/Stoevmobile/ace6af1a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: d256h   
Дата:   31-05-08 17:55

На мен Уин 98 си ми харесва! Яд ме е на бат Билллл, че ме накара да сменя ОС към ХР, защото тиквата, подмени изцяло поддръжката на аудио и видео. От любимото ми Видео фор Уиндоус се премина към техниката на Директ шоу. Това прецака маса софтуер...
Дано му изсъхне кеша на стволовите клетки в гръбнака на бат Билл[smilie23]



Публикацията е редактирана (31-05-08 17:56)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: jivkojj   
Дата:   31-05-08 20:32

Мда, след като в съседната тема за проблема с Photoshop CS3, човека спомена че програмата му е пиратска, а на никой не направи впечатление, а дори някои влязаха в ролята на поддръжка на adobe, интересно ми е адвокатите тук как биха коментирали.
Иначе казано, аз като човек който се занимавам с хардуер и софтуер, трябва ли вече ако ми се наложи да си гепна снимчица да се чувствам по-малко виновен?

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: kireto_a   
Дата:   31-05-08 22:18

Мдаа аз си мисля, че всички програмисти тука може съвсем спокойно да си "ползваме" както намерим за добре и които си харесеме снимки. Как не ви е срам да искате авторско право и пари за некакви си снимки!

Замисля ли си се някой като си земе и си източи фотошопа колко труд на колко хора ощетява? Защо държавата да не плати за виндовса? Фирмите дето слагат асфалт по улиците зимат ли пари? Зимат! И хората дето пишат софтуер трябва да зимат. Да ще кажете, че има и Free софтваре за администрацията. Е дами и господа има и Free софтваре за редактиране на снимки. Ако не щете да плащате пак може да си напудрите снимките без да крадете труда на някой, защото има хора които са горди с труда си и са готови да го подарят. Всичко друго си е КРАЖБА. И то нагла!

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   31-05-08 22:27

"аз си мисля, че всички програмисти тука може съвсем спокойно да си "ползваме" както намерим за добре и които си харесеме снимки."

Всъщност не можете. [smile]
Поне не спокойно.



Публикацията е редактирана (31-05-08 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: kireto_a   
Дата:   31-05-08 22:39

Хм аз пак си мислех като вие може безплато софтваре и ние може безплато снимки. Иначе е некакси несправедливо [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: d256h   
Дата:   31-05-08 23:45

Става все по интересно! Кире, я кажи ти, като си се учил да програмираш средата, в която пишеш код и после компилираш дали си я плащал...че ми трябва за протокола, да си запиша в дневничето? Ако трябва да говорим за качество на крайния продукт, аз не знам по-некачествено нещо от софтуера. Като чуя пък за авторски права в програмирането направо позеленявам от възмущение. Програмистите са се сдушили с адвокатите и са направили вълшебно блато, от което няма излизане. Може ли някой програмист да ми каже на кой математик или математически колектив си плаща право, че му използва например, алгоритъма за обхождане на дърво (бинарен алгоритъм)? Според мен е правилно, щом кликнем в експлорера в рута на диска и с десния бутон изберем от менюто командата 'експлор', (което ползва алгоритъма за обхождане на дърво с неизвестен брой синове), значи трябва, програмиста да прави отчисления, от платената сума, от клиента, за такса на този дето го е научил на метода за обхождане?!?!

Хайде ще замола програмистите да не се включват в темата! Те OSI модела не знаят, ами софтуер тръгнали да пишат и пари да искат за него....аааааааа.....ще си повредите SDK-то ве



Публикацията е редактирана (31-05-08 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Стоев   
Дата:   31-05-08 23:58

jivkojj написа:

Мда, след като в съседната тема за проблема с Photoshop CS3, човека спомена че програмата му е пиратска, а на никой не направи впечатление, а дори някои влязаха в ролята на поддръжка на adobe, интересно ми е адвокатите тук как биха коментирали.
Това за споменаването на пиратство - "поддръжката" от Адоуб не го е забелязала, само помогна с нещо, което официално и безплатно го има в Официален сайт[ezik] [smilie3] [beer]

Утре ако ми се скапе диска с безплатното Canon Digital Photo Professional а искам да си го преинсталирам, какво ще ме посъветваш:
1) Пиша писмо на Цанон БГ и сядам да чакам отговор
2) Търся го из торентите
3) Приятел ми го хвърля на мейла
4) Нещо друго...

(за справка на Официалният сайт има само ъпдейти, които не тръгват ако нямаш програмата)


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: jivkojj   
Дата:   01-06-08 00:24

Стоев, това че някой помогнал на някого, ок, но не това имах основно предвид. Имах в предвид, че никой не обели дума относно това сним.. опа, Фотошопа и правото му за (не)ползване, докато ако някой се оплаче за нелегално ползвана снимка реакцията тука е различна.
Не искам да се впускам в спорове, щото и на мен ми се случва да печеля от снимки (презряните тука - нехудожествени, продуктови) и се оказвам от 2-те страни.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Стоев   
Дата:   01-06-08 00:33

Ами навремето и аз се борех за чисти и лицензирани програми, даже имам позакупено туй-онуй, но примерно наскоро взех G9 и се оказа че ЦС2 и ДПП не отварят CR2-то, а ми е необходим ЦС3, дето ще излезе на цена съпоставима със сапунерката и хоп - свалих една пробна версия от Адоуб - гадно ми е с нея, че е малко по-различна от това, с бях свикнал, но - страдам сега, та даже и си я "ъпдейтнах" с едно файлче от Замунда.нет[smilie11]
Долу пиратството....
Зумбраузера , дето върви със сапунерката за нищо не става.....[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: e-mil   
Дата:   01-06-08 00:39

"Хм аз пак си мислех като вие може безплато софтваре и ние може безплато снимки."

Кои сме тези ние? Кой софтуер сме откраднали? На кого говориш изобщо?

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-08 16:57

А редно ли е да участваш, примерно, в конкурс, в който се раздават не виртуални злата и сребра като из фотосайтовете, а награди, с кадри, обработени с пиратски софтуер?

Или пък да пишеш книгите или статиите си на личния си компютър с помощта на пиратски софтуер? Не става въпрос за предпечатната им обработка, която, надявам се, се извършва с лицензиран софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: navy   
Дата:   01-06-08 17:19

Мдааам, този месец ми изтичат лицензите за антивирусните... тряя купувам нови [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: J0R0   
Дата:   01-06-08 17:46

Не знам за другите, но аз имам купища напълно законен софтуер, повече отколкото ми трябва и много повече отколкото използвам.
Предполагам че и с останалите фотографи е така.
Имам 4 фотоапарата - с всеки от тях върви
1. софтуер за съхранение и бързо намиране на снимки
2. софтуер за обработка на снимки
3. роу конвертор
4. някакви допълнителни програмки за чистене на шум, сглобяване на панорами, интелигетно шарпене и иинтерполация и какво ли не още... не съм ги инсталирал дори всичките

Със скенера ми върви графичен редактор и софтуер за четене и преобразуване на текстови файлове.

Със записвачката ми върви Неро

Със мп3-плейъра ми върви софтуер за плейване и редакция на разни аудиофайлове

С компютъра ми естествено върви Уиндоус

От редакцията на списание "Компютър" заедно с няколко стари броя можеш да си вземеш купища напълно законен софтуер - разни благини като ФТП-клиенти, антивирусни, зипове, хтмл-редактори и какво ли не още....

Аз лично не се сещам каква е тая суперпрограма дето толкова да ми трябва, че да не мога да си я намеря законно ами да се налага да я крада.

Отдавна мина времето на пиратския софтуер. Сега фирмите се надпреварват да ти подаряват софтуер, само и само да си купиш продукта им.
(Разбира се, не става дума за някакъв специализиран софт, който ползват шепа специалисти, които с това си вадят хляба)

Отговори на това съобщение
 Re: А вие защо крадете?
Автор: hsgeorgiev   
Дата:   01-06-08 18:47

kireto_a написа:

> Хм аз пак си мислех като вие може безплато софтваре и ние може
> безплато снимки. Иначе е некакси несправедливо [smilie11]

Аман вече от идиотски изявления!
Ами аз пък например НЯМАМ КОЛЕГИ, КОИТО ИЗПОЛЗВАТ НЕЛИЦЕНЗИРАН СОФТУЕР!
Дори и тези, които нямат възможност да купуват постоянно най-новото. Точно поради тази причина някой от колегите работят с Photoshop 7 и CorelDRAW 8. Това последно са си платили хората, с това работят.

Такива безумни идиотски обвинения хвърлени срещу всички ей така без никакви доказателства могат да са плод само на жалки идиотски мозъци!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »