Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: rodri   
Дата:   27-05-08 13:46

Здравейте на всички,
Ще бъда благодарен на всеки който може компетентно да помогне за решаването на казуса ми а можеби и на всеки който се е сблъсквал с него. Имам следния проблем при фокусиране, когато снимам на закрито с 2 софтбокса насочвам централното квадратче с точка от визиора натискам на половина спусака за да заключи фокуса и свалям надолу апарата за да хвана целия силует но на фокус да са само очите и ок на закрито с 2 та бокса всичко е ок, но когато снимам навън само при наличие на слънчева светлина след повтаряне на горното резултата е че цялата снимка не е на фокус. Аз ли нещо не правя като хората на това ли му се вика прекомпозиране? Правилно ли го правя или къде бъркам? Прочетох доста за да разреша пробле ма си и да разбера кое точно не е в ред но немога да се справя. Благодаря на всички които ще се отзоват !

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 13:49

Ами ако в единия случай блендата е 8 или 11, а в другия 1.8......

Или ако апарата ти продължава да фокусира, дори и да го преместиш....

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: chukov   
Дата:   27-05-08 13:49

Навеждайки апарата ти променяш неволно разстоянието от очите на обекта до матрицата на апарата

По-добре си го наведи апарата и ползвай някоя от страничните точки

И да прекадрираш поне няма да е толкова голямо движението на апрата

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: chukov   
Дата:   27-05-08 13:50

ако си и с отворена бленда дълбочината на рязко изобразяваното пространство е много плитка и стига това дето преместваш апарата след фокусирането

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: rodri   
Дата:   27-05-08 13:52

да разликата в блендите е такава какъв е проблема можеш ли да ми го обясниш по подробно или да ми кажеш къде да прочета за тово, и как апарата да продължава да фокусира?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 13:55

Разликата между бленда 11 и бленда 1.8 е обяснена милиони пъти в тоя форум. Има и една електронна книжка.
Общо взето, колкото по-затворена е блендата, толкова по-дълбоко имаш фокус. На отворена бленда сантиметър или дори милиметър движение могат да преместят фокуса на друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: hash   
Дата:   27-05-08 13:56

като снимаш на отворена бленда разко изобразеното разстояние около точката на фокуса е много по-малко отколкото като снимаш на затворена бленда. примерно 5см срещу 30см. съответно всяко изместване на фокусната равнина дори с малко се вижда много по-ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: rodri   
Дата:   27-05-08 13:58

Благодаря за помощта. Специални благодарности на CanoniO и chukov !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 13:59

Ето ти малко четиво:
https://photo-forum.net/ebook/page4-5.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: IDA   
Дата:   27-05-08 14:05

Ако се ползва някоя от страничните точки - тази която е най-близо до желаната точка на фокуса, дори и с леко прекадриране, резултатът е много по-добър от фокусиране по централна точка и след това радикално прекадриране. Проблемът е, че на някои от страничните точки, не винаги фокусът е достатъчно прецизен, но това общо взето се вижда във визьора, поне в повечето случаи, освен ако не е много тъмно. В този случай, обезателно се донастройва ръчно.

Още нещо много важно! Притварянето на блендата с една или две третинки не променя толкова съществено бокето и рисунъка в дефокуса, ОБАЧЕ много съществено намалява броя на пропуснатите вследствие погрешен фокус кадри. При ЕФ 50/1,4 на бленда 1,8 и 2,0 резултатът е фантастичен и практически без пропуснат кадър. На 1,4 и 1,6 е истинска мъка - почти всеки втори кадър е брак, особено ако е фокусиран по странична точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 14:09

Притварянето на блендата с една или две третинки не променя толкова съществено бокето и рисунъка в дефокуса

Зверски се променя всичко....

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: asahi   
Дата:   27-05-08 14:15

На тъмбче не се забелязва.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: IDA   
Дата:   27-05-08 14:16

Чак пък зверски. Примерче ще дадеш ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 14:16

Аз съм фен на бруталната мазня[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: IDA   
Дата:   27-05-08 14:22

В къщи правих такива опити, но ги нямам кадрите тук. Разбира се, това зависи от разстоянието между фокусирания обект и фона, но ако то е от 1,5 м нагоре, разликите между напълно отворена и притворена с една или две третинки бленда са незначителни. Става въпрос за кропфакторка. На Лайка формат разликите ще са по-осезаеми, но проблемът с фокуса и там си остава.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: chukov   
Дата:   27-05-08 14:41

ИДА е прав

на 1.4 много рядко апаратът фокусира точно
Аз съм с 40Д, чиито странични точки са крос тайп и въпреки това много често лъже.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: Davidoff   
Дата:   27-05-08 14:45

Ся като влезе navy ще Ви обясни къде е проблема [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 14:47

Davidoff,
то тук няма проблем. Само факти....

Даже тая картинка на нейви много добре показва как се осира бокето през различните стопове:


http://vista-vision.net/photos/zeiss_bokeh.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: ejko   
Дата:   27-05-08 14:48

Някога снимах с 350д и бях свикнал д аизползвам автофокусните точки, като давах предимство на средната. Бях свикнал горе долу къде да фокусирам, за да не се лъже фокуса от фона и т.н.. От известно време съм с 30д и забелязвам, че някак е съвсем различен авто фокуса. Сега ми е много по трудно да работя с точките и се хващам, че често когато снимам стандартен портрет и автофокуса не може да се излъже до оставям на автомат и е много по прецизен от колкото със средна и прекадриране или със странични точки...! Това е много странно, защото на стария не бях включвал всички точки и някак бях свикнал аз да ги определям...

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: IDA   
Дата:   27-05-08 15:02

Канонио,

Не става въпрос за две и три бленди, а за две третинки от бленда, т. е. от 1,4 да притвориш на 1,8, а не на 2,8 и 4,0!!!

Така че, продължавам да подкрепям твърдението си с уговорката, че става въпрос за кропфакторка.

Ежко,

Съгласен съм за автомата, особено при подвижни обекти. Обаче, ако снимаш статичен портрет с някоя от точките във върховете на ромба и в режим One shot, резултатът е с по-прецизен фокус, особено при напълно отворена бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 15:05

Хм,
верно така си писал... Объркал съм се нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: IDA   
Дата:   27-05-08 15:30

Някъде бях чел по форумите, че професионалните фотографи, особено спортните и репортажните, масово донастройват ръчно. Слава Богу, обективите го позволяват. Сега и аз се опитвам да я усвоявам тази техника, макар и с частичен успех. Очевидно трябват доста упражнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: iiccoo   
Дата:   27-05-08 20:39

Вие много се задълбавате и усложнявате нещата. За мен това си има много просто обяснение. Щом човека не знае последствията за фокуса при отворена и при затворена бленда подсказва, че снима на автоматичен режим. От тук следва, че при тъмнината на закрито апарата отваря блендата, защото светлината не достига и фокуса е по-дълбок. При слънчево време апарата затваря блендата, защото светлината му идва в повече, фокуса става по-плитък и губи фокуса от очите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: chukov   
Дата:   27-05-08 20:43

Ейййййййййййййййййй
как можах да не се сетя
Аааааааааааааах глупав Пенчо прооооооооост [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусиране, прекомпозиране и още нещо
Автор: iiccoo   
Дата:   27-05-08 20:49

Епа да си се сетил [smilie6]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »