Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 11:50

Обработвам си едни снимки тука, и много от тях са разни пейзажчета с тревички, цветенца, пчелички и т.н лиготии [smilie5] [smilie7]

Снимано на ИСО 200, най-много 400. Забелязвам, че при стандартните настройки за чистене на цветен шум (плъзгача на 25 в АЦР) най-фините цветни детайли (примерно разни китки в далечината) се обезцветяват.

Вие при такива ниски чувствителности какво правите - стандартни настройки ли ползвате, напълно ли изключвате шумоподтискането, или?

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: asahi   
Дата:   27-05-08 11:53

Шумът и детайлът са от двете страни на уравнението. Като подтискаш шума губиш елементи от детайла - или в цветните канали или в яркостния. Шумът може да не е толкова опасен. Ще го разбереш като отпечаташ картинката. Компромисен вариант е да чистиш шума само от някои части на изображението - широки едноцветни полета напр.

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: ivodam   
Дата:   27-05-08 12:07

При ИСО 200 би трябвало по-скоро да си го занулиш тоя плъзгач, си мисля, не ми трябвало да има какъвто и да е проблематичен шум. Асахи казва обаче нещо много важно, с което съм се сблъсквал и даже мислех да пускам тема - често шум, който съм наблюдавал на монитора и съм си мислел, че може да е проблемен, на печат или е сведен до минимум, или въобще не излиза, но това не е за сметка на детайла и нещата са много приятни. Би ми било интересно да чуя мнението на специалистите по тоя въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 12:23

Еми да, на ИСО200 общо взето не виждам нещо, което бих нарекъл цветен шум, затова и го занулих на снимките, на които има малки цветни детайли.

Виж, имам снимки на ИСО400 със много големи контрасти, където трябва да изсветлявам тъмните участъци (понякога до бленда и половина) и там вече почва чуденката, най-фините цветни детайли наистина детайли ли са, или шум

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: джъмбо   
Дата:   27-05-08 12:40

едно време като снимахме на филми на шума му викахме сърно и не се вталясвахме....

сега всичко е гладко кат бебешко дупе

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: kosara   
Дата:   27-05-08 13:13

zup джъмбо [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 13:28

А защо използваш този конвертор?
Различните видове шум не излизат на печат така, както ги виждате на монитора.
Но това ей така с писане или приказки не може да се обясни. Трябва да се покаже.
Свързано е с технологията на печат, структурата на зърното, начина на образуване на цветната точка и други глупости хе хе хе
Понякога, когато искам да имам видимо плавен преход в еднородни области, колкото и да са ми гладки на екрана аз НАРОЧНО вкарвам примерно луминансен шум, за да може да избегна някои недостатъци при печата и да ми излезе прехода ВИДИМО плавен [smilie7]

Още нещо много интересно...
Ама това не го знаят много хора от форума, като Тед примерно и т.н. като говорят, че прешарпвам кадрите. Това е болест да се взираш на 100% на екран и да търсиш кусури. Той се звери на 300%... и пропуска много [smilie7]
До една определена степен на шарпен, А ШАРПЕН е технология с различни начини на изостряне на изображението, като радиус на точката, избирателен шарпен, сила на прилгане на ефекта и т.н.!!!
Та до една определена степен на шарпен нещата може да Ви изглеждат доста грозно на екрана, но ако ги видите на хартия ще има да се кокорите как е възможно [smilie5]
Различни технологии на прешарпване прилагам в зависимост от това дали печатам на моята лазерна машина, на офсет, за билборд или на сублимация...
Но тези неща се учат с практика и разбиране на материята. Няма универсална формула...

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 13:41

Нейви, нямам компютър захранван от ядрена централа и нерви от желязо, за да ползвам Кепчър НХ за обработка на 400 кадъра. Затова ползвам АЦР за да си направя масовата обработка по-бърза.
Ако преритам за по-голямо качество на някой кадър, ще си отворя Кепчър-а и ще го мина оттам.

За шарпенето ясно, аз питах за шума [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 13:43

Е, аз да си кажа [smilie5]

А кепчъра е бавен, защото наистина върши работа, разликата за мен е бая голяма във визията...
А и толкова много кадри хе хееее....

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: hash   
Дата:   27-05-08 13:44

нейви, прав си [smilie24]

но като пускаш кадри в Интернет е редно да гледаш как излизат на екрана, а не на хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 14:06

Аз на екран като гледам кадъра на някой първо не го гледам от 10 сантиметра, още повече на 300% увеличение [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-08 15:21

Аз може и голяма глупост да кажа, ама ...

Понякога при по-кофти кадри правя и така:

- Копирам изображението в два или три слоя още
- Правя в тези слоеве шумоподтискане и/или шарпене като за най-тежките области
- Слагам маска на слоевете и показвам мазаното или шарпено само там, където е наложително

Разбира се, става въпрос за обработка в шопа едва след конвертирането.

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 15:28

HSGeorgiev, мерси за предложението, но наистина то е свързано с постобработката, аз се чудех какво правите по време на самото конвертиране [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 15:35

Бе и на Канон да минеш, пак е решение на проблема...

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-08 15:39

djogata
да, така е.
Друг възможен (но само вероятно) вариант според мен е конвертиране с шопа.
Има възможност за чистене на цветен и хроматичен шум заедно с изостряне плюс настройки за запазване на детайли и маскиране на шарпенето, освен това можеш да определиш радиуса при шарпене ... На ме това ми е вършело работа на моменти, но не винаги


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ahwx2974.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-05/omfv5150.JPG


http://infoeurope.sliven.bg/files1/sharp.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 15:40

Цанонио, не смятам да минавам на Канон [ezik]

Особено пък като сега снимахме няколко дни заедно със един приятел с Канон, и неговите снимки са бая по-изпортени от моите (дали вината е негова или на апарата, факта си е факт) [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 15:42

Джога, то да минеш на канон ама... коя камера да си купиш?

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 15:44

Е как коя?
Тая с голямата матрица.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: djogata   
Дата:   27-05-08 15:47

Georgiev, аз си конвертирам с шопа повечето снимки, щото кепчъра е много бавен, и оттам ги минавам само ако нещо е наистина отговорно (хмм, така и така не продавам снимки, така че не са толкова много такива снимки)

Но явно на исо 200 и 400 няма смисъл от шумоподтискане, дори и за цветен шум - прави повече беля, отколкото помага

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-08 15:47

CanoniO
Другия вариант е да си купиш Панасоник и да снимаш с него около месец. После се връщаш към който и да е канон или никон или каквото и да е там и вече нямаш проблем, щото философията ти за шума се е променила доста.
[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-08 15:53

djogata написа:

> Georgiev, аз си конвертирам с шопа повечето снимки, щото
> кепчъра е много бавен, и оттам ги минавам само ако нещо е
> наистина отговорно (хмм, така и така не продавам снимки, така
> че не са толкова много такива снимки)
>
> Но явно на исо 200 и 400 няма смисъл от шумоподтискане, дори и
> за цветен шум - прави повече беля, отколкото помага
>
> [beer] [beer]

Определено е така [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 16:02

КанониО, тоя с голямата матрица за маркО ли говориш?
Щото тоя спънат кон 5Д изобщо няма да му пасне на Джогата [smilie7]
След като е свикнал с динамиката на Д300...

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: CanoniO   
Дата:   27-05-08 16:03

Смешно е да сравняваме кропка с ФФ, ама здраве да е.
За 5д говоря естествено. Марко много скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: rolla   
Дата:   27-05-08 16:13

Ще ме прощавате за тъпия въпрос, но как да направя "шумоподтискане=0" като стандартна настройка в АЦР?И при мен е 25 стандартно и когато снимам на 800исо и нагоре ,тези 25 са си екстра,но на 200 и 400исо забравям да мръдна плъзгача на 0 понякога и наистина доста се обезцветяват дребните детайли...пък после ме мързи да ги отварям на ново и да ги конвертирам със занулен плъзгач...


Отговори на това съобщение
 Re: За чистенето на цветния шум в АЦР
Автор: navy   
Дата:   27-05-08 16:20

Канонио, настана време, в което разликата между ФФ и кропка е само у доф-а [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »