Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 14:11

Директно - макро 1:1 не ми е достатъчно[smilie5]
Едното решение е да завинтя кенко екстендери на 100-цата си, но те не са никак евтини.
Намерих си в ebay някакви куча марка (около 25-30лв излизат), които обаче нямат електроника по тях. Това значи, че губя автофокуса и трябва да снимам само на макс бленда, или...да имам макро обектив с гривна за блендата. (автофокуса не ме притеснява)
Въпроса ми е, какъв точно обектив (ако може точни примери) да си търся? Предпочитам стари механични, за да са по евтини. Задължително с 1:1 макро. Трябва да мога да го закача на EF байонета с някъв преходник. И да е прилично остър разбира се.[smilie3]

100-цата макро + оригинални кенко екстендери я изключвам от сметките, тъй като вече имам портретен обектив(преди ползвах 100-цата повече за портретен от колкото за макро) и сега не ми се държи обектив за почти 1000лв с единствено предназначение - Макро. Камо ли пък да хвърля още 200-300лв за екстендери.

Та, какъв механичен обектив да взема. Между другото като че ли предпочитам около 50мм-ов

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: asahi   
Дата:   22-05-08 14:14

Индустар Л3 50/28
Волна 9

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Phoki   
Дата:   22-05-08 14:24

asahi [smilie24]
Зависи за какви снимки ти трябват, иначе всеки остър обектив/ разбирай всички, защото заради ДОФ- а така или иначе ще снимаш на по- затворена бленда/8 и нагоре//ще ти свърши работа с екстендери.[smilie24] [shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Phoki   
Дата:   22-05-08 14:27


http://photo-cult.com/pics/329/pic_10002323_0329707.jpg

Тази е с Волна 9, екстендер/ екстендери, не помня точно[shtrak] [smilie24]Само рисайзната- без кроп[shtrak]



Публикацията е редактирана (22-05-08 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 14:29

Phoki струва ми се че ако не е макро обектив или е "макро" ама 1:2 - няма да получа само с екстендерите това което искам.
А аз искам макро с добро качество и най- важното, да успея да го докарам до поне 2:1
Аз и сега имам 1:1...

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 14:35

Asahi, намирам само това "Black INDUSTAR 50-2 3.5/50mm Russian SLR Lens Zenit M42"

Това ли е? Съмнява ме "Focusing range: from 0.65m up to 20m to infinity "[smilie11]



Публикацията е редактирана (22-05-08 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Phoki   
Дата:   22-05-08 14:35

mixmike
Волната е 1:2, но с екстендерите ще качи доста..Пробвай и с обърнат обектив-
http://photo-cult.com/pics/316/pic_10002323_0316357.jpg

тази е с 50-200 и обърнат Пентакон 50/1.8 паячето/тялото му е около 4 мм/Най- добре експериментирай, за да откриеш това което ти харесва/трябва.Успех[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 14:48

ами аз за да експериментирам трябва да си ги купя. Изобщо нямам представа и как става това с обръщането. Волна-та отпада - искам да закача екстендери на 1:1 за да получа повече.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Orlin   
Дата:   22-05-08 14:58

Пробвал съм доста варианти за макро с променливи резултати.

Това което ти го искаш го може един обектив. Предполагам го знаеш - Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, но сигурно му знаеш и цената.

Всичко останало са опити за достигане.

Ето в тази тема съм дал примерни снимки с три варианта
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=762618&t=762111&phorum_uriauth=

Вариантите са
- Сигма 17-70 - 1:2,3
- МС Волна-9 - 1:2
- МС Волна-9 в комплект с пръстени... 1:0,66 или 1,5:1

Както виждаш 2:1 няма.
Пробвал съм и с обърнат китов обектив на канона и пръстени. Също не съм очарован.

Та на въпроса - в момента имам излишни Волна-9, пръстени, едно глухарче, единствено преходник трябва да си купиш от Слав61, че моя си ми трябва. Имам и пръстени за обръщане на китака на Канон, имам и китак :) Ако нещо от това ще ти свърши работа, пиши ми на лични.


Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 15:17

май ще ме откажете да се занимавам.[smilie5]
Верно ли няма механичен обектив с гривна за блендата и да е 1:1 макро???
От такумарите няма ли такъв обектив?[smilie11]
Индустар-а така и не го намерих кой е.
Едва ли съществува само един 1:1 макро обектив [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Petri   
Дата:   22-05-08 16:42

При положение, че имаш макро 100мм, най-разумния вариант е кенко пръстени.
Като вземеш някой механичен обектив, който си заслужава, а и другите пръстени макар за 20 лева, цената ще отиде около цената на кенко екстендерите, а обектива няма да е достатъчно дълъг. При 100мм знаеш , че има прилично разстояние до обекта на 1:1, докато ако вземеш някой 50мм, и с още пръстени съвсем ще се завреш в обекта.

Затова смятам, че най-разумния вариант е твоето си макро и добре направените кенко пръстени.

Ето примери макрото 1:1 и + трите пръстени 12-20-36мм

Просто показват мащаба, иначе съм снимал при лоши условия и за норматив. Иначе оптическите качества на 100мм макро са добре известни.

Снимките не са кроп, а просто намалени.


http://petri.data.bg/Kenko%20macro/100_1-1.jpg




http://petri.data.bg/Kenko%20macro/100+kenko_all.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: borisyankov   
Дата:   22-05-08 16:50

С пръстени без електроника не е задължително да снимаш на макс отворена бленда.

Натискаш бутона за превю на дълбочината, блендата ти се затваря, отвърташ обектива. Така само че ще виждаш едвам-едвам през визиора.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: IDA   
Дата:   22-05-08 17:07

Поддържам Петри за макропръстените. Ще можеш да ги ползваш и с други обективи. Много полезно нещо са.

Втори вариант:

Една макро леща на 58 мм резба за стотицата. Няма нужда да е нещо много скъпо. Дава много добър резултат.

Трети вариант:

Потърси макро пръстени за М42 в базара или в магазинчето на Деков (около 25 лв. струват). Преходник ЕОС-М42 предполагам, че имаш. След това пробвай в някой магазин за стара техника, кой от механичните обективи с над 50 мм фокусно разстояние ще ти даде нужното увеличение с тази комбинация. Мисля, че са доста, в това число и тези изброени по-горе. За още по-големи увеличения (5:1) добави и макро леща.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 17:45

Абе хора, не ми се дават пари бе![smilie5]
Даже мислех да си направя бюджетно макро решение и да разкарам 100-цата. Много добър е, но и няма нужда да стои в шкафа и само лятото да го изкарвам 2-3 пъти заради някви бръмбари. [smilie5] След като имам портретен обектив и още един който покрива тези 100мм, този не ми е нужен чак толкова, че да ми "връзва" 700-800лв.

Ида, искам да направя галимацията без да слагам какъвто и да е оптичен елемент пред или зад обектива, така че макро лещата отпада. Иначе досега да съм си купил Reynox.

borisyankov това с "блендата ти се затваря, отвърташ обектива" не го разбрах. Бутона за превю на DOF-а изобщо няма да работи, след като тялото няма да "вижда" обектива. Да не говорим пък, че изобщо няма да мога да му задам бленда. Дай друга идея [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Orlin   
Дата:   22-05-08 18:17

mixmike ,
Не обърнах внимание че имаш 100 макро. За къв чеп ти са тогава другите галимации? Ти имаш (почти) най-добрия макро за Канон. С кенко пръстени ще вади чудесни снимки - справка - снимките по-горе на Петри.

Ако искаш да "спечелиш" пари като продадеш този и купиш бюджетно решение - ами да става, но и качеството ще ти е бюджетно.
Най-евтиното- преходник, пръстени, М42 и глухарче ще ти отиде към 200-250 лева в зависимост от обектива.

Иначе - пръстени без електроника или пък обърнат обектив му се затваря блендата така:
1. Нагласяш блендата от апарата.
2. Натискаш ДОФ копчето - блендата затваря и докато продължаваш да натискаш отвърташ обектива. Той си остава със затворена бленда.
3. Слагаш го където и както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: mixmike   
Дата:   22-05-08 18:29

Ами аз не искам да "печеля" пари. Просто мога да си взема нещо бюджетно и с разликата в парите да си взема някое fish-eye-че. Или нещо друго. Просто съм сигурен, че ако шитна 100-цата - много скоро ще почне да ми липсва макрото. Затова да се залъгвам с нещо бюджетно.

Мерси за обяснението за нагласяне на блендата. Схванах го чак сега и е хитро. Малко си е разправия, но пък като снимам с импулсно, ще съм си я нагласил предварително и няма да я променям...
Ще го мисля, мерси

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: iordanov   
Дата:   22-05-08 18:32

Помисли и за някое мехче [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за екстендери и макро обектив
Автор: Тед   
Дата:   22-05-08 18:38

Автор: mixmike по-евтино от това и аз не сещам.

Ривърс ринг на някоя 50 мм (1.8) пък и на китака.
Слав от форума ще ти направи.
Другото като Борис Янков.
ЗНачи като обърнеш обектива бленда няма как да смениш.... няма няма ама има.

Преди да отвиеш обектива на АФ задаваш бленда каквато поискаш. Задържаш ДОФ бутона, отвиваш обектива и го завърташ наобратно. Така ще щракаш на желаната бленда, а не на отворената.

Макрото ще е прилично, с плитък ДОФ.

Ако и това ти е скъпо ...аз не знам по-евтини варианти от 15-20 лв.



Публикацията е редактирана (22-05-08 18:41)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »