Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пентакс Исо?
Автор: let   
Дата:   21-05-08 11:19

Абе защо на пентаксите исото им започва от 200 [smilie10] Това добре ли е? Зле ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: bobihot   
Дата:   21-05-08 11:21

Само на някои. Не ми пречи за сега.
В някои случаи може да се наложи НД филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: peterst   
Дата:   21-05-08 11:23

щото имат зелено квадратче :) иначе тези дето нямат почват от 100

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: boni   
Дата:   21-05-08 11:29

Така е при 6мп матрици на Сони, вграждани в Никон, Пентакс и КМ. Те имат висока интегрална чувствителност.
Всъщност реално и при други марки и матрици Исото започва от 200, въпреки че имат опция за 100ИСО. 100-те ИСО се постигат в много случаи софтуерно. Камерата си снима на 200 с една степен преекспониране и след това софтуера връща една степен назад. Поради тази причина в много случаи при "100исо" динамиката е по-ниска.
Пак поради тази причина при Пентакс К200 има 100исо, но функцията за разширен динамичен обхват може да се включи от 200ИСО[smilie3]

Всъщност няма проблем ако вашата камера започва от 200ИСО, да снимате с една степен преекспониране в RAW и след това да върнете в конвертора обратно. Разбира се трябва да внимавате да няма твърде ярки обекти в сцената, които биха изгорели необратимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: BotsRevenge   
Дата:   21-05-08 11:30

Такава е матрицата просто. При Nikon D70s е същото положението.
На мен също не ми пречи, стига да не искам да снимам на много отворена бленда на силна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-08 11:32

бони, на каноните 100 не е софтуерно, нали? или бъркам?

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: boni   
Дата:   21-05-08 11:34

Мисля, че при ЦМОС матриците на канон си започва реално от 100 и само 50-те ИСО при някои Марк-ове са софтуерни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-08 11:35

да, при 1дс 50 е софтуерно със сигурност, нагоре вече нямам идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: boni   
Дата:   21-05-08 11:38

При някои канони всъщност си пише 100, но реално отговаря на около 150. Това е отбелязано по доста тестове.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-05-08 11:40

Здравейте.

Във връзка с обяснението на Бони, и горе-долу по темата, искам да задам един хипотетичен въпрос:

Да кажем, че искам да заснема една сцена на исо 100 (апарата ми го поддържа). Но, меренето ми дава доста бавна скорост, което би довело до влошаване на рязкостта на снимката. Би следвало да си увелича чувствителността на исо 200. В този случай обаче, оправдано ли е да си оставя чувствителността на исо 100, да върна експозицията с -1 стоп (при снимане в РОУ), при което скоростта ми се удвоява, а след това в конвертора да върна отново експозицията с +1 стоп.
Ясно е, че не е същото. Но до каква степен е "по-зле"?


Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: zaiko   
Дата:   21-05-08 11:42

jorro_z, дефакто е почти същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: boni   
Дата:   21-05-08 11:42

При високи стойности - над 800ИСО, честно казано едва ли ще видиш разлика при подобна операция. При ниски стойности обаче по-добре да си снимаш на 200-400 директно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-08 11:43

почти същото ще получиш като краен резултат. според мен - не си струва усилието.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-08 11:44

[smilie5]

какво единомислие [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: zaiko   
Дата:   21-05-08 11:45

[smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-05-08 11:49

Мерси на всички отговорили.

Всъщност, идеята не беше че ще получа нещо по-различно, а плюсът на това, да снимам с двойно по-кратко време, което би било предпоставка за по-рязка снимка.

Става дума за доста ниски скорости, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: didesignbg   
Дата:   21-05-08 12:08

доста е вероятно над 800 исо да получиш по-добри резултати, точно със снимане на 800 исо и корекция -1ев за 1600, -2ев за 3200 и т.н. до 25600[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: dimi_dinev   
Дата:   21-05-08 12:13

Бони, по-добре ли е да се снима на 200 исо с такъв апарат? (например КМ 7Д)
Не бих имал нищо против 200 исо, в случай че шума и динамиката са ми същите или дори по-изгодни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: stoyan_5   
Дата:   21-05-08 13:51

Ако е било необходимо, производителите са щели да сложат 100 ИСО, че и по-ниско.
Явно не дава подобрение на шума, а както споменава Бони, влошава и динамиката.

За мен /К100Д/ липсата на ниско ИСО се изразява в невъзможността да снимам на бленда 1,4 на светло.
Като оставим настрана потъмняващите филтри, ще пробвам алгоритъма на Бони в името на БОКЕТО!
[beer]



Публикацията е редактирана (21-05-08 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: zaiko   
Дата:   21-05-08 14:54

jorro_z, нали като вдигнеш с 1 стоп исото пак имаш 2 пъти по-висока скорост. То затова няма разлика - и в двата случая имаш еднаква бленда и скорост, т.е. за да изглеждат еднакво експонирани кадрите, единият трябва да се компенсира нагоре софтуерно, което пак ще повиши шума.


Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-05-08 16:18

Адаш, прав си, разбира се.

Всъщност, въпроса беше принципен, моя е грешката, че съм го задал много опростено. Но ако повиша сложността на задачката: например искам да снимам при 800 исо, а апарата мери и ми дава дълги времена, при които е по-подходящо 1600 например? От друга страна, доколкото ми е известно (без претенции), коригирането само на експозицията на РОУ файла не увеличава шума? Ето защо, ще обобщя въпроса по следния начин:

ПРИНЦИПНО, кое е по добре - снимане в по-високо исо, с цел по-кратки скорости на затвора, или снимане на по-ниско исо, с НЕдоекспониране -1/-2/-3 стопа, с последващо коригиране на РОУ +1/+2/+3 стопа?

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: stoyan_5   
Дата:   21-05-08 16:20

... коригирането само на експозицията на РОУ файла не увеличава шума ...
--------------------------------
[smilie8]
Ти пробвал ли си?
Според мен го увеличава ...

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: peterst   
Дата:   21-05-08 16:28

принципно правилното експонирани снимки после без никакво софтуерно пипане са по-добре, от колкото недоекспониране и снимане на уж по-ниско исо и после изкарване на всичкия шум при софтуерната корекция. освен това неправилно експонираната снимка страда и от много ниска динамика, където после при ообработка става пълно мазало [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-05-08 16:42

Не, всъщност, не съм пробвал. Аз затова и питам....

Довечера, дай Боже ако завали (ще гоня светкавици), ще пробвам и по двата начина.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс Исо?
Автор: didesignbg   
Дата:   21-05-08 16:44

peterst, не си прав. Ако исото е приложено хардуерно, т.е сигналът от матрицата се усилва действително - е по-добре да се ползва. Ако обаче камерата чисто софтуерно изчислява стойностите (такъв обикновено е случая с последните стойности на исо обикновено обозначени с хай и лоу) е по-добре да снимаш със корекция -1 и в роу конвертора да върнеш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »