Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Снимки с 50 мм обектив
Автор: caro-anton   
Дата:   18-05-08 17:07

Темата за Сони и тяхното настъпване ми даде идея за тази тема -
Как може човек да снима само с 50 мм обектив (или еквивалент за 35 мм 24х36 кадър),
без да прави никакви корекции след това при копирането?
Това означава сигурно, че не винаги ще можем да кадрираме успешно, или пък означава, че просто трябва да мислим успешно и да виждаме всичко през призмата на нормалния обектив. И тогава бързо да кадрираме. А дали не може и да щракаме без много да кадрираме според първоначалната ни идея, а да се нагаждаме бързо към действителността?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: asahi   
Дата:   18-05-08 17:09

Това би било проблем за човек със затруднено придвижване. За останалите няколко крачки напред или назад решават задачата.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: makiaveli   
Дата:   18-05-08 17:18

Повече от месец снимах само с 50мм и беше истинско удоволствие! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: volokin   
Дата:   18-05-08 17:22

Каро Антон, вчера ходих на първата изложба на Магнум, която била последно показвана през 1951-ва и забравена в някакво мазе в Линц ако не се лъжа. Та там въпреки наличието на няколко средноформатни фотографии всичко беше с еквивалент на 50мм. Причините са обясними.
Направи ми впечатление, че въпреки липсата на "модерна" визия с широки обективи, кадрите изобщо не губят очарованието си.
Видях оригинални кадри на Бресон от смъртта на Ганди, бил е точно дни преди и след смъртта му там. Кремацията, народа и всичко около смъртта. Уникални кадри!!

На мен 50-ката ми е любима. Може да се каже най-универсалният обектив. Някой може пък да е на мнение, че е най-неставащият, въпрос на гледна точка.

Всъщност повечето ми снимки са с 50 мм, защото е най-вероятно той да е на камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: itilien   
Дата:   18-05-08 17:23

Автор: asahi
Дата: 18-05-08 17:09

Това би било проблем за човек със затруднено придвижване. За останалите няколко крачки напред или назад решават задачата.

Не бих се съгласил с асахи :)
Няколко крачки напред или назад решават проблема само с това което ще влезе в кадър, и не винаги са възможни (както времево, така и пространствено).

В повечето случаи обаче само единия обектив не ти пречи толкова като кадриране, колкото като перспектива, което е равносилно и на невъзможност за реализация на някои идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: asahi   
Дата:   18-05-08 17:33

Прав си, но колегата caro-anton заявява проблем с кадрирането, не с перспективата. Доколкото схващам постинга му той вижда решение в снимане без прецизно кадриране и после изрязване (отсечка, кроп) на част от изображението. Така отпада хипотезата, че пространството е тясно.

Тук бих цитирал Бони и Жоро, които на не едно откриване на изложба казват "Абе много се кропи".

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 17:37

35мм за 24х36 кадър [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: nodoubt   
Дата:   18-05-08 17:39

35мм добре , ама на ква светлосила [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 17:44

1.4 разбира се

докато олигофрените от канон пуснат на 1.2 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: volokin   
Дата:   18-05-08 17:46

Жоре, такова ли [smilie10]


http://www.foto-mundus.de/bergknecht/voigtlaendernokton12352.jpg




[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 17:47

такова, ама аф моля :)

дано пуснат [smilie24] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 17:48

на фликър има фотки от тоя фойтландер, мисля че на оня цифровия епсън. има и на филм. мн яки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: volokin   
Дата:   18-05-08 17:54

ако не беше такъв топуз щеше да е мой още с излизането си, ама нарушава стратегията ми неколкократно.
ЗА хората за които големината няма значение и марката също е първи избор...


http://www.cameraquest.com/jpg5/VC35%2012%20Ch%205.jpg





Публикацията е редактирана (18-05-08 18:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: ivanblg   
Дата:   18-05-08 18:59


http://photo-zona.net/images/user3247/album9928/large/1186354169_ufri4192_Canon7faceupA.jpg


Що,пък да е Лайка?



Публикацията е редактирана (18-05-08 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Privilege   
Дата:   18-05-08 19:05

Георги написа:

> на фликър има фотки от тоя фойтландер, мисля че на оня цифровия
> епсън. има и на филм. мн яки :)

Във фликър има ли някакъв начина за разглеждане по обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: ivanblg   
Дата:   18-05-08 19:06

Има го и в цифров вариант!

http://photo-zona.net/images/user3247/album9928/large/1211126691_xhwk2966_p1010844.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 20:59

Privilege написа:

> Георги написа:
>
> > на фликър има фотки от тоя фойтландер, мисля че на оня
> цифровия
> > епсън. има и на филм. мн яки :)
>
> Във фликър има ли някакъв начина за разглеждане по обективи.

по принцип да, по тагове, но тоя не е чак толкова срещан, че да можеш просто да разцъкаш снимките с него :)

http://www.flickr.com/photos/mr_deacons/sets/72157594423892870/

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Георги   
Дата:   18-05-08 21:00


http://farm1.static.flickr.com/143/324676797_fee4f6c7a5_o.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: dimi_dinev   
Дата:   18-05-08 21:20

Caro-anton, разгледай малко снимки на класици като Картие-Бресон, който е снимал почти само с 50мм и ще видиш магията на 50мм. Картие-Бресон по принцип не е рекадрирал при копирането, дори демонстративно е оставял да се вижда част от неекспонирания филм върху копието.

Ето мой личен опит: 'ограничих' се няколко дена с един Зорки с 50мм, което беше от голяма полза. Виждах много повече неща, и по друг начин. Погледа всъщност се разширява с такова ограничение. Успях дори да тренирам погледа си, имах друг, много по-определен усет за всеки кадър, отколкото като снимам със зуум. Така че изпитах страхотно удоволствие от снимането, което не изпитвам никога когато замъкна чантата с обективите. Но всичко зависи от това, какъв вид фотография правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: volokin   
Дата:   18-05-08 21:32

"Ето мой личен опит: 'ограничих' се няколко дена с един Зорки с 50мм, което беше от голяма полза. Виждах много повече неща, и по друг начин. Погледа всъщност се разширява с такова ограничение.


[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: darksorrow   
Дата:   18-05-08 21:33

всъщност не - не мисля, че зависи. упражнението с 50мм е добро независимо какво снима човек.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: Privilege   
Дата:   18-05-08 21:47

Еь, съвсем се побъркахте. [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: danbi   
Дата:   18-05-08 21:48

ползването на 50мм еквивалент, или нормален обектив не е ограничение. това си е просто обектива. :)
Снимал съм поне 20 години само с 50мм обектив. (или еквивалент)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: navy   
Дата:   18-05-08 21:49

Ихаааа, какъв експириънс [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с 50 мм обектив
Автор: caro-anton   
Дата:   18-05-08 21:51

Точно Бресон от темата за Сони-тата ме накара да се замисля за 50 мм обективи... не стана дума точно за него, но все пак като кажем Лайка, се сещам първо за него.
Аз имам само 2 обектива - 50 и 75 мм.
Може да си купя 40 мм и няколко филтъра - примерно един инфрачервен, жълто-зелен и оранжев, ама да видим какви цени ще са.
И снимам главно с 50 мм.
Засега пробвам различните филми, на тази фаза съм. С един Канон ЕОС 3000 и китов обектив 38-80 (по памет) преди не виждах разликите във филмите, ама сега, откак Волокин ме насочи към магазин за лайки, цайс и бесса, виждам по-успешно разликите. Естествено, че това не е тест, защото сравняваме неща от различен ценови клас. А и този китов обектив сигурно е най-слабият възможен при Канон. В никакъв случай не желая да изтъквам хипотетичните предимства на моята техника. Снимам със 100% любителски фотоапарат и то не от най-добрите. Но поне снима.
На мен 50 мм ми е любим. Но се чудех как Бресон е успявал толкова добре да кадрира. И то винаги. А при фотожурналистиката трябва да уловим момента.

Но освен кадриране - трябва да добавя, че този дядо Бресон ме изненадва и с това, че може много бързо да улавя мига, а снима с една стара баба Лайка, която не е най-бързата камера на света (в сравнение с бързите автофокуси днес), но явно в ръцете на един добър фотограф това е много добър инструмент. Това беше огромен довод за мен.



Публикацията е редактирана (19-05-08 01:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »