Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: kkkolelo   
Дата:   14-05-08 21:10

Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 - обектива се държи проблемно на Пентакс К100. При включване на апарата не предлага избора на 50 мм, стабилизацията е задължително задраскана (изключена), няма сигнална (червена) светлинка във визьора при фокусиране, и дори визуално да фокусирам, равнината на фокуса е изместена - а много искам да снимам с този обектив. Някой има ли опит и да знае нещо за проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: ventzo   
Дата:   14-05-08 21:14

аз го ползвам на ist DL и на K100D super и нямам никакви ядове с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: zaiko   
Дата:   14-05-08 21:49

Настройката за снимане с ръчнофокусни обективи направи ли я? В Custom Menu -> Use aperture ring -> Yes. Имаше и още едно... ама забравих...

edit: Намерих ги [shtrak]

FI with S lens used -> Available
Using aperture ring -> Permitted

Тези двете трябва да са така и не би трябвало да имаш грижи.



Публикацията е редактирана (14-05-08 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: kkkolelo   
Дата:   14-05-08 22:05

Така ми са настройките. Преходника м42-К ми е оригинален, пентаксов. Пък и цяла година снимам с ръчнофокусни на м42 Юпитер 200/4, хелиос 58/2, както и Пентакс м 55/2, Такумар 135/2,8 ... може да е нещо от обективчето, но не ми се вярва, да опитам с друг преходник ...Благодаря ви за бързите отговори ...

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: zaiko   
Дата:   14-05-08 22:09

Почисти си контактите със сухо парцалче/кърпа. И на обектива и на преходника също. Гледай да щракне хубаво като го слагаш. Задължително трябва да ти излезе меню за въвеждане на милиметрите на обектива. Ако не е от контактите... вече не знам от какво е [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: fff   
Дата:   14-05-08 22:19

Какви контакти имат м42?

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: zaiko   
Дата:   14-05-08 22:21

Хаха... нямат [smilie18] Баси ква простотия изръсих по инерция [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: djogata   
Дата:   14-05-08 22:29

Ако нищо не става, може нещо на хОбектива да му има?

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: kkkolelo   
Дата:   14-05-08 22:48

Сякаш е така, сложих си хелиоса сега, веднага ми предложи да избера мм, значи всичко по хапарата и переходника е наред (между другото хелиоса е 58/2, аз все избирам 55, трябва да опитам и 60 мм, голяма резачка за портрети - остър, остър).

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: ivan.draganov   
Дата:   14-05-08 23:00

и аз харесвам много ХЕЛИОСА,при теб става и малко по-дългофокусен...чудесен за портрети!

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   15-05-08 10:58

kkkkolelo, аз имам почти същия обектив 50/1,8 и 135/3,5. С първия нямаше проблем при втория ми недоекспонираше силно и нямаше потвържение на фокуса, но милиметрите ми излизаха. Изтрих част от боята от задната част на обектива, където контактува с преходника и/или тялото с най-финната шкурчица която имам т.е. доколкото да падне тази черна боя или покритие. След това нямах проблем.
Виж отпред обектива дали не ти е затворена блендата, независимо че можеш да въртиш гривната на бландата. Понякога заяжда и ни се отваря, ни затваря и ако му е 'тъмно' може да не ти изкарва и червената точка за фокуса. Провери си и опцията за показване на точката на фокуса.
Би трябвало да можеш да снимаш дори да не ти изкарва показанията за милиметрите на обектива т.е. за стабилизацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: kkkolelo   
Дата:   15-05-08 11:46

Да, при всичките тези проблеми снимам, като във визьора субективно определям (без черв. светлинка за потвържд. на фокуса), но установявам и изместване на фокуса (и друг снима - пак измества). Може да пробвам това зачистване отзад на обектива ...

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: xaerial   
Дата:   15-05-08 13:52

хах, Непредвидимия ме изпреварил :) точно в изолираното дупе на някои от МФ обективите е причината да не сработват коректно ;)



Публикацията е редактирана (15-05-08 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Pentacon auto 1,8/50 mm MC m42 на Пентакс К100
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   15-05-08 14:44

каквото и да правиш, изместването на фокуса не може да се оправи от това зачистване/изтриване. Според мен имаш някакъв евентуално механичен проблем с обектива.
kkkolelo, червена точка ти показва зоната на фокуса, а не потвърждението му!!! Има разлика. Потвърждението е съпроводено със звуков сигнал /зависи от настройката в менюто/ и ЗЕЛЕНА светлина, с форма на шестограм, която излиза на най-долния ред във визьора.
Има и друго - точката на фокуса при обективи на резба М42 е винаги в центъра (мери по централно претеглено и фокусира при централна точка), може това да имаш предвид под изместване-незнам.



Публикацията е редактирана (15-05-08 14:48)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »