Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Архивиране на филми
Автор: caro-anton   
Дата:   12-05-08 23:41

При кинофилмите има разтвори, с които те се обработват, за да не изсъхват и да си стоят гъвкави. Това става по различни начини - може да ги напръскаме или да ги оставим в шкаф с разтвор, който при изпаряването си, да ги овлажнява.
Така.
При фотофилма няма такова нагряване, както при братовчеда му в киното. Няма и такова износване.
Налага ли се да се покриват филмите с протектиращи разтвори? Има един FilmGuard, например за кинофилм.
...
Едни японци ми казаха да си държа изсниманите проявени филми в хладилник, по-бавно стареели.

Отговори на това съобщение
 Re: Архивиране на филми
Автор: 35mm   
Дата:   13-05-08 09:46

Да, дори и проявените филми е по-добре да седят в хладилник - в страницата на Кодак пусни търсачката за документ на тема "Съхраняване на фотографски материали".
Има полезни съвети.
Аз мойте кадри ги държа в полипропиленови класьори (кадрите по един нарязани), но според Кодак там където филма докосва класьора (а това си е целия кадър практически) се образува падане на плътността от допира с поплипропилена.
Може би хартиени класьори е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Архивиране на филми
Автор: Canon   
Дата:   13-05-08 09:53

Хартиените са по добре, но...
лепилото (разтворителите му), с което са правят може да промени цветността.
Проблеми с хладилника може да има от хигроскопичността на емулсията, която може да залепне в класьора при некоректно темпериране

Отговори на това съобщение
 Re: Архивиране на филми
Автор: 35mm   
Дата:   13-05-08 10:00

Архивирам си филмите сериозно от 1994 година насам.
Не съм намерил 100% решение за супер архивиране затова се сетих един начин който е поне 100% гарантиран като резултат:
След проявяването избирам ценните кадри - тези който ще ги има после в класьорите - сканирам ги на най-голямата резолюция която има смъсъл за дадения формат филм и обектив с който е сниман и го запазвам на диск в огромен необработен файл (по няколкостотин мегабайта).
Тогава филма нека си старее, избледнява и т.н. Аз вече съм сканирал инфото от пресния кадър.
Предпочитам едноикратно сканиране с най-голяма резолюция, отколкото всеки път да сканирам според нуждите.
Все пак филма се разваля и когато се пипа и лепи на барабана на скенера всеки път.



Публикацията е редактирана (13-05-08 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Архивиране на филми
Автор: volokin   
Дата:   13-05-08 12:33

Каро Антон, като направиш следващото посещение във Виена се обади и ще ти кажа откъде да си купиш и какво. Никакви течности, стига параноя.

Техникал пан, Ролай АТП, и някой други филми от сорта им дават 500 години [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] гаранция.

Диапозитивите с прожектирането стареят, ама колко пъти ще прожектираш един и същ диапозитив? Да, ако имаш само 10 може да ги въртиш всеки ден, но ако са няколко хиляди...

У дома имам 50 годишни чернобели филми без никаква архивация, да, надраскани са, понеже дори в кутии не са стояли, но информацията си е там, дотолкова, доколкото е предадена от скапаната руска оптика.

Имам и 30 годишни диапозитиви, някой Кодак са със заминали цветове, но японските са си ок.
Кодахром също е ултра устойчив филм (гаранция от Кодак 100 години).

Моят съвет е пергаментова хартия, причината е че не се наелектризира и е дишаща. Здравината и е ОК, стоят ми филмите в най-нормални канцеларски папки за документи.

Няма място за параноя, виж дигиталистите не мога да ги мисля [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Архивиране на филми
Автор: n1x0n   
Дата:   13-05-08 12:47

Полипропиленовите класьори са кофти избор - никога не съм ги ползвал. Хартиените са това което трябва - стига да са престояли на въздух достатъчно време след лепенето.
Само трябва да се внимава с влагата, щото пипнеш ли хартиен класьор с влажни пръстенца - директно залепва за филма.

Много по-важно е самото помещение за съхранение, и най-вече влажността в него.
Това с хладилника е абсолютно излишно според мен. Човек рискува да оплеска нещата, вместо да ги подобри, особено ако ползва домашен хладилник или такъв за филми във фабрични опаковки.

Колкото до цифров vs. аналогов архив - единствените кадри, които до момента са били унищожени в архива ми - са на филм. Съществуването на един единствен оригинал е риск, който поемам с огромно нежелание, когато снимам на филм.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »