Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За или против
Автор: тьма   
Дата:   28-04-08 08:58

Когато разглеждам един профил, обикновено започвам от последната страница и много често попадам на снимки,които са недооценени, в момента съм в "градината" на автора на снимката от първа страница и си помислих дали не е добре да има категория Архив, където всеки да показва стари снимки, които смята за недооценени. Толкова категории стоят празни - На сцената, Хумор, Личен албум


Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: PolarBear   
Дата:   28-04-08 09:18

Идеята няколко пъти е предлагана за обсъждане. Струва ми се, че не намери (засега) развитие поради опасението, че така форумът ще се задави от преживяне и предъвкване на стари напъни, недооценени според авторите си. Което е напълно възможно.

От друга страна фф-аксиомата "няма незабелязана добра снимка" също не е винаги в сила. Така че нещата не са еднозначни.

Бих подкрепил Тьма, но при много внимателен подход за реализация на предложението. Една възможност е квота за "Архив" (втори шанс, каквото и да е) от 1 снимка на месец...

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: biso   
Дата:   28-04-08 09:19

няма ли това да бъде най-претъпканата категория.
какво ще кажеш, ако не авторите, а другите преценяват какво да се качва там

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 09:55

Може да има Архив, но без да излиза в албум избрано. От друга страна пък ще кажете, че така няма смисъл. Домашни любимци, хумор, личен албум са буферни албуми. Те не излизат в избрано. Целта им е да обират снимки от личен характер, които иначе биха отишли в албума.
В момента всеки ден се качват стотици снимки. Ако започнем да товарим и старите си шедьоври, албума ще се задръсти и от това ще пострадат хората, показващи нови снимки. Аз съм сигурен, че ако 5-6 души решат да покажат наистина стойностна незабелязана стара снимка, то 50-60 ще ни зарият с досадни неща. Примерно от два месеца не съм снимал нещо, което смятам че става за показване във форума. Трябва ли да започна да ви досаждам със старите си снимки?
От друга страна често има добри стари снимки, които с малко прекадриране, настройка на цвят и т.н. биха повишили качеството си. Ако така или иначе са останали незабелязани, некоментирани и неоценени, какво ви пречи да ги изтриете, да ги пипнете малко и да ги покажете отново?- Нищо:)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: Cristinel   
Дата:   28-04-08 09:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: nsirakov   
Дата:   28-04-08 10:00

кристинл - не мерси... този тип форуми показвани от теб са ми много противни... ужас..


сегашния форум си е баш тамън

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 10:01

Кристинел, не форума няма да бъде като форумите на датата. И в момента си има 3 раздела в базар, клуб и основен форум + иконките горе за сортиране на темите по техника, фотография, изложби и т.н.
И не спами темата!



Публикацията е редактирана (28-04-08 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: ivodam   
Дата:   28-04-08 10:22

тьма: Аз отдавна бях направил едно предложение точно в такава връзка, което ми се струва, че е все пак едно решение, без да претендирам, че е най-доброто. Предлагам всеки автор, който така или иначе има право да пуска по галериите, да може по свое усмотрение вместо да пусне в дадена галерия нова снимка, в рамките на квотата си, до която е достигнал, да може да изкарва напред и свои стари снимки, да речем пускани преди минимум 2 години. Това не може да доведе до задръстване, защото така или иначе пак е в рамките на квотата, т.е. няма как да се пуснат повече снимки, отколкото сега се пускат. Единствено може би е проблем за собствениците на сайта, че по този начин вероятно ще се качват малко по-малко нови снимки, а те все пак гонят обща бройка качени снимки; но това мисля, че ще бъде пренебрежимо малко и опасенията в тази насока са излишни.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: nsirakov   
Дата:   28-04-08 10:30

иво - само ще се показват, или ще се гласува за тях... по сега действащите правила не можеш да гласуваш за снимки по-стари от 1 година.. тогава как ще стане...


лично аз ако искам да покажа стара снимка, бих е пуснал на ново... но ми прави впечатление как се променя качерството на коментарите през годините... и ми се отщява да е пускам пак

според мен няма подценени снимки (дори снимките на тъма са преоценени)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: ivodam   
Дата:   28-04-08 10:34

nsirakov: Ами то има смисъл и да се гласува, това не го знаех, че за стари снимки не можело да се гласува, защо, какъв е проблемът? Един наскоро дошъл нов посетител във форума излиза, че не може да изрази уважението си към нещо по-старо от една година... а някъде по правилата май имаше нещо от сорта, че не е желателно една и съща снимка да се пуска два пъти... и наистина не е добре...

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 10:44

Може да се гласува за всякакви стари снимки.
Както обясних, няма никакъв смисъл да претоварваме албума с повторно бутнати снимки. Претоварване ще се получи задължително, независимо че се ползва квотата, защото много хора, които не качват в момента, защото просто нямат какво да покажат, ще започнат да бутат безразборно стари снимки. Така ще пострадат само авторите показващи нови снимки, защото снимките им ще се избутват надолу и ще се затрупват от ланшния сняг. Доказано е от практиката, че на съвестта и самоконтрола на масовия потребител категорично не може да се разчита.
По-горе съм обяснил внимателно защо няма смисъл от пренабутване в избрано на стари снимки.



Публикацията е редактирана (28-04-08 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: PolarBear   
Дата:   28-04-08 10:44

Темата е интересна и заслужава сериозно отношение.

Недооценени снимки има. И това, че надценените са поне с един порядък повече, не променя нещата.

Мотив за повторно показване може и да не е чувството за недооцененост. Просто по някаква причина снимка отпреди няколко години може да е станала пак актуална.

За мен е по-интересно да видим конкретни идеи и предложения как могат да се избегнат неприятни последици от въвеждане на възможност за повторно показване на стари неща. Засега има три идеи:
1. Квота. Напр. 1 снимка на месец;
2. Да се показват само снимки на повече от 2 години;
3. Преработки (много интересна идея, макар че е малко по-различна от първоначалното предложение).

Ако дискусията се задържи в цивилизовани рамки, може и да се стигне до неща, които да са убедителни за админите.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 10:48

Polar, а какъв е проблема да си изтриеш снимката, която така или иначе не е оценена и коментирана и да я пуснеш отново? Защо да я буташ директно? Пипния малко, пооправи я и я пусни отново, никой не те спира.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: n1x0n   
Дата:   28-04-08 10:55

Преди време и аз убедено вярвах, че съществуват явленията "недооценен автор" и "недооценена снимка". Помните и "златното бутче" и т.н.

Истината се оказа друга - има само автори и снимки, които са несъвместими с масовия вкус в този форум. Нито рейтинг Б, нито Видове, нито конкурсите, нито напъните на отделни членове на форума - нищо не може да промени това положение на нещата.

Просто тези автори и снимки никога няма да се харесват - независимо от реклама, независимо от повторно и потретно качване, независимо от воплите "ама аз съм недооценен!".

Такъв е вкуса диктуван от масите.

Това е положението и никакви админски усилия не могат да го променят, защото е проблем на членската маса, а не на собсвениците на форума или на правилата на форума.


Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: PolarBear   
Дата:   28-04-08 11:04

Хайде, Бони...

Ако толкова ми се пуска снимка, архивът ми е безкраен. Не там работата. Както виждаш и в момента ползвам 1/2 от квотата си.

За потребителите ФФ е игра. Любима игра, но дотолкова. И реализацията на новото предложение ще е все едно да отидеш на ски на Витоша и да откриеш, че са пуснали още едина писта с нов влек. Ама пистата била малко встрани, на такова място, че ще има сняг само веднъж на месец - какво толкова? веднъж в месеца ще има някакво разнообразие, кеф...

Освен това според мен ще се иска кураж от авторите за да ползват подобна опция. Защото втория път ще бъде гледана с друго око, "под лупа", така да се каже.

И последно, казах, че по-интересно е тогава, когато снимката се "пуска" отново не заради това, че е недооценена според автора, а по друга причина. И в такъв случай предложението снимката да се трие е неуместно.

Винаги съм се учудвал на резките реакции срещу относително разумни предложения, при това поднесени очевидно добронамерено.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 11:28

Е къде видя рязка реакция в случая? Излагам доводите си съвсем спокойно и аргументирано, както и ти.



Публикацията е редактирана (28-04-08 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: PolarBear   
Дата:   28-04-08 11:30

ОК. Сторило ми се е, значи.
[smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: ivodam   
Дата:   28-04-08 11:38

Пускането и повторното показване е важно според мен изобщо не заради недооцененост и напъни за реабилитация в тази връзка, а просто за да видят новите посетители интересни и ценностни неща. Аз например бих си въртял периодично точно най-рейтинговите снимки, тези, които са се доказали, а което не е събудило интерес веднъж, едва ли с повторни и потретни напъни ще се реабилитира.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: boni   
Дата:   28-04-08 11:43

ОК, Иво, но интересните и ценностни неща ги има в рейтингите за всеки месец и всяка година.Те са достъпни за всички потребители и веднага щом отвориш рейтинг за дадена категория, виждаш рейтингите за всички стари месеци.
Във ФФ можеш да разгледаш снимките по рейтинг за всеки месец от 2003-та година до сега.
Ако всеки започне да си върти периодично най-рейтинговите снимки не знам до къде ще стигнем и кой ще успее да види новите. Та те и сега се затрупват бързо.
Виж някаква отделна категория архив, която да не излиза в избрано и в която да може да се пуска по 1 снимка на месец е нещо по-реалистично, но все още не съм убеден, че е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: PolarBear   
Дата:   28-04-08 11:46

А какво бихте казали за идеята в подобна категория (както я формулира Бони) имаш право на 1 снимка на месец, но не само твоя?
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: ivodam   
Дата:   28-04-08 11:50

boni: Добре де, може и архив, вие ще си прецените. Това, дето ги има рейтингите по месеци е хубаво, но впечатлението ми е, че не се използва кой знае колко. Вие имате ли статистика, колко се кликва върху тия рейтинги, в рамките на един месец, да речем, процентно?

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: nsirakov   
Дата:   28-04-08 11:52

отворих напосоки пейзаж преди 2 години.. и господи... на 1ва страница в рейтинг А един Шитьовър с цели 350+ точки...


http://212.36.3.59/site_pics/154/i_1144609192_123.jpg




честно казано това си е живо надценяване по сегашните ми критерии...

а ако авторът реши че тези 350+точки са му много... и пусне снимката отново? от 0 ли ще се броят или ще ги трупа?


______

какъв е критерият/границата на рейтинг за една снимка да се каже че е недооценена?

10т, 100т, 300т, 1000Б?

вие кажете


_________

едит
ако авторите имаха повече самокритика и пускаха наистина най-доброто от тях нямаше да има проблеми с оценяването на снимките... просто щеше да е възможно да се виждат от всички...

но това явно е най-трудно изгражданото качество...



Публикацията е редактирана (28-04-08 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: loveforever   
Дата:   28-04-08 11:59

Сигурно би било интересно ако, аналогично на Лумикса се пусне алтернативен албум, където всеки да може да качва по 1 стара снимка на месец примерно, като аналогично на конкурса да не могат да се виждат автора и гласовете преди да си гласувал.

Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: Coincidentia   
Дата:   28-04-08 14:43

В случая напълно съм съгласен с предложението на Бони да си преработите старите кадри [smilie24]
По едно време и аз защитавах идеята да се пускат пак стари кадри, НО решението наистина си е простичко.

Аз точно така направих с едно фото, което много си го харесвах, но още не бях толкова праксан в обработката. Едно време то ме измъкна от представяне, но после, след като го подобрих, получи повече от двойно по-голямо внимание и одобрение и точно с него влезнах в Б групата.

Така че наистина никой не пречи да си пипнете малко старите кадри и да ги пуснете наново [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За или против
Автор: tantris   
Дата:   28-04-08 14:57

Coincidentia ,
това, нали:

http://212.36.3.59/site_pics/111/o_1201518797_eMotion.jpg


наистина ч/б има много по-голям ефект и рейтинг съответно.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »