Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: feniks   
Дата:   26-04-08 17:35

Как то вече знае ме, HDR фотографията се прави от минимум 3 jpeg кадъра с различна експозиция, но тук се появява проблем[smilie10] , а движещ се обект[smilie11]? Възможно ли е от един RAW кадър да се направи HDR? Ако е възможно как става и какъв софтуер ползвате?

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: nsirakov   
Дата:   26-04-08 17:37

може... при определени условия

ето ти хдр от 5 кадъра... с пасяща крава...


http://212.36.3.59/site_pics/105/i_1186437348_krava.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   26-04-08 17:38

А може и без намесата на фотографа [smilie7]


http://www.vista-vision.net/photos/dynamic_D300.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: feniks   
Дата:   26-04-08 17:46

nsirakov обясни за какво става въпрос [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: nsirakov   
Дата:   26-04-08 18:04

статив, апарат, крава, нагласяш след всяка снимка новата скорост и си готов...

ако мого ти е мърдала кравата , след като направиш хдр-то е слагаш отгоре от снимката дето ти е крават анай-добре като експонация... - малко клон тук и си готов...

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: elmaduro   
Дата:   26-04-08 18:28

Става разбира се, дори ако имаш една единствена, но правилно експонирана снимка, просто правиш 5-6 копия на които променяш експонацията с половин стъпка.После комбинираш кадрите във Фотоматикс Про, след това тон мапинг и си готов за обработка на снимката в сопата:)

Ето пример Fake HDR с движещи се обекти (коли, рейсове и т.н.)



http://photo-zona.net/images/user60757/album13047/large/1205433504_rbkx0347_HDR03.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: feniks   
Дата:   26-04-08 18:28

Ще пробвам [smilie25] Дано се получи при дърво което вятъра подухва листата му или при неспокойна вода [shtrak]



Публикацията е редактирана (26-04-08 18:31)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: Breach   
Дата:   26-04-08 18:36

PhotoMatix baybee прави всичко за теб, освен определени неща в личен план :-)

П.С. Разбира се, ХДР от един РОУ си е проста снимка с малко по-голяма динамика и с 2 тона повече шум, но това е отделна тема ;-)



Публикацията е редактирана (26-04-08 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: kirilius   
Дата:   26-04-08 18:42

Абе да попитам аз защо на това отгоре му викат fake HDR? Какво точно го прави фалшиво? Кое HRD не е фалшиво тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   26-04-08 18:45

Не изглежда реално [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   26-04-08 20:59

става перфектно HDR от 1 RAW, ей ти пример:
http://photo-zona.net/images/user51354/album11532/large/1194506808_aerj3627_HDRotRAW-obrab-Photomati

Програмата е Photomatix Pro, tone maping, както са казали и по-горе. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: PakNeZNAM   
Дата:   26-04-08 21:20

това е програмата да [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: LubanskyJR   
Дата:   27-04-08 03:24

а за черно бели ХДР-и? как стои там въпроса? сигурно става, но поне аз не съм виждал...

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-04-08 11:29

Ако разсъждаваме логично, то наистина ако от един RAW файл направиш няколко кадъра с различна експозиция това би трябвало да сработи. Въпросът обаче е защо, по дяволите, ако в този RAW файл имаш цялата нужна информация ще използваш HDR? Би трябвало да можеш да извадиш тази информация и без това – като използваш RAW конвертора, curves, levels, shadow/highlight … Ако по някаква причина не можеш да извадиш цялата тонална информация, която се съдържа в този RAW файл (поради възможностите на софтуера или пък на оператора например) това може и да е наистина един действащ, макар и заобиколен вариант.

Обаче според мен (лично мое мнение) идеята на HDR е да вкараш в крайния продукт не информацията, която така или иначе имаш в един единствен RAW файл, тоест така или иначе е по силите на матрицата на камерата ти.

Мисля, че има смисъл да използваш HDR по-скоро тогава, когато динамиката, която търсиш е над възможностите на динамиката, която може да ти даде матрицата, която използваш. Тогава, като направиш няколко RAW файла с различна експозиция наистина информацията, съдържаща се сумарно в тези няколко файла ще е повече, отколкото информацията, която може да запише матрицата на апарата ти при заснимането само на един кадър. Тогава наистина има смисъл да се използва HDR.

Ако снимаш подвижен обект в RAW и после от този RAW направиш няколко файла с различна експозиция (но с RAW конвертора) ти така или иначе използваш само информацията, която без друго имаш в този RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-04-08 11:29

упссс - интернета ми май нещо се сгъбяса и пуснах постинга два пъти ... извинявам се.



Публикацията е редактирана (27-04-08 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   27-04-08 11:46

Сега... да сме наясно.
Дори използването на информацията от един РОУ файл е пак повишаване на динамиката.
Но не на заснетата, а на показаната.
Понеже конвертора ти дава част от нея.
Дори работата с кривите в конвертора не може да ти изкара максимума.
Верно е, че истинското ХДР се прави с няколко различни експозиции.
Но... тва е положението [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: n1x0n   
Дата:   27-04-08 12:26

Дори използването на информацията от един РОУ файл е пак повишаване на динамиката.
Но не на заснетата, а на показаната.


Ей, така и не научи за толкова години спорове какво е "динамика"!

Никакви псевдо-HDR манипулации и никакъв tonemapping не могат да повишат динамиката на един RAW файл. Нито заснетата, нито показаната.

Тия сплит-конверсии дето ги бичите, те нямат по-голяма динамика, те просто изглеждат различно.
Ако ви кефи - много се радвам. [smilie24] Само не му викайте "повишаване на динамиката".


Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   27-04-08 12:31

Не съм научил викаш, а?
То по твоята логика дори сглобяването на няколко секспозиции е един краен джипег пак не е повишаване на динамиката, щото 8 битовия джипег си има константна динамика [smilie7]

Или ти просто се хващаш за думите, м?

Я ми кажи каква е ;принципната; разлика между сглобяването на едни джипег от няколко РОУ файла или от един РОЙ файл, м?

Принципната, не количествена [smilie7]

Иначе много добре знам какво значи динамика, но това е въпрос на друг разговор [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   27-04-08 12:34

А ако твоя фотоапарат няма разлика между информацията от матрицата и показаната в готовия джипег файл... уеуемауееее... или трябва да си хвърлиш апарата, или другата крайност, да го обявиш някъде като чудо на техниката [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   27-04-08 19:27

аз лично казвам че от 1 RAW файл може да се направи HDR, без да се конвертира преди това в 3 JPEG-a с различни характеристики. Отваря се програма и от 1 суров файл се вади 1 готов 8 битов JPEG. Да верно се води pseudo HDR не отричам. Резултата съм го показал по-горе. Харесва ми. На който не му харесва-да не го използва, не ми се впуска в теоритически премирни.
Само да вметна че същия RAW файл обработен с levels, curves shadows i highlights във фотошоп не дава дори и подобен резултат, а много по-зле. Някой друг може и да може, но при всички случаи е загуба на време. Програмата Photomatix Pro го прави лесно и бързо, като същевременно оператора има контрол върху почти всички процеси по обработка.



Публикацията е редактирана (27-04-08 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-04-08 22:20

Тази тема ме амбицира до толкова, че си свалих въпросната Photomatix, дори успях да я използвам. Признавам, че е много добра наистина [smilie24] И освен това признавам, че е по-използваема от функцията Merge to HDR на Photoshop.[smilie24]

Освен това се оказа, че не е задължително да използваш статив - аз днес снимах във вятъра от ръка с braketing и програмката успя автоматично да замаже несъответствията [smilie25]

ОБАЧЕ: Относно ползата от генерирането на HDR от само един RAW си оставам на същото мнение. Още повече, че си направих да прочета документацията и се оказа, че мнението на създателите е общо взето същото:

Photomatix also allows you to process a single RAW file into an image stored with a 32-bit HDR image format. Please note though that an image created with a single RAW file can not really be considered High Dynamic Range. It is a rather a pseudo-HDR image. The important characteristics of this pseudo-HDR image is that it is unprocessed. Its dynamic range however is not much different from the range of an already converted file. If you want to produce a "real" HDR image, you will need to combine differently exposed shots.

"Динамичният диапазон на такава HDR, пише тук, няма да е много по-различен от динамичния диапазон на вече конвертирания файл".

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: Canon   
Дата:   27-04-08 23:00

коректната хдр схема е с поне 3 raw образа и за удобство braketing +/- (примерно 2степени).
при реална динамика около 11 степени и добавени 2 в сенките и 2 в светлините, може да се достигне общо 15 степени.
НО
Ефекта е рационално приложим за МНОГО светлинно динамични обекти, т.е. с реално голям динамичен диапазон на яркости.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: navy   
Дата:   28-04-08 12:28

Информацията в един роу файл е много повече, отколкото в крайния процеснат джипег.
Това, че класическите алгоритми за правене на джипег не могат да извадят нещата така, както ние бихме искали не оправдава отричането на този метод.
В края на краищата крайния файл е 8 битов примерно, ограничен с определени степени на градациите на цветовете.
Ние вече решаваме как да напълним тези градации [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: langel   
Дата:   28-04-08 12:52

Моят личен избор е:
Ако хистограмата на сцената покрива възможностите на апарата от край до край - вероятно нямате нужда от ХДР, но ако все пак искате да направите, по-добре е да извлечете информацията от един файл.
Ако хистограмата е събрана в единия, или в другия край, или само в средата - тогава може да се направят няколко кадъра в клин, като посоката му е желателно да е обратна на мястото на сгъстяване на хистограмата. Компенсационните стъпки не е задължително да са еднакви. Опорният кадър не е задължително да е този с нулева компенсация и т.н. Също така не е задължително резултатът да Прилича на ХДР.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR фотография и движещи се обекти. Или HDR от един RAW
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   28-04-08 15:15

Photomatix може ли да обрабори 3 RAW файла? Щото аз не можах да го направя. Трябва ли преди това да се направи на 3 JPEG?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »