Автор: 3DFEN
Дата: 25-04-08 19:25
СОРИ,НЕщО СТАНА И ПУБЛИКУВАХ БЕЗ ДА ИСКАМ.
Така, Апарата се премества на дясно -ХОРИЗОНТАЛНО - по възможност без никакви вертикални отмествания. После се проявяват диапозитивите и се гледат.
Крос метода е аналогичен, но с ляво око гледаш дясна снимка, а с дясно око гледаш лява снимка - нещо като да станеш разноглед.
Някои го могат, но аз не мога и за това не го ползвам.
Анаглифен метод много достъпен , като шаралелния метод. Снимките се правят по същия начин - с отместване на дясно, след което се вкарват в компа и с програма се наслагват една върху друга. Получава се мацаница, като сниките на колегата ИВКАФ.
Тези снимки се гледат със очила, на които едното стъкло е цвят циан, а другото е магента. Очилата играят ролята на филтри и по този начин виждаш два отделни образа,
а в главата ти се формира обемното изображение. Хубавото на този метод , е че може да се откопират изображения с огромни размери например 70 на 100 та и по големи.
Тогава ефекта е поразителен. За разлика от паралелния метод, при който може да се гледа само до размер 9 на 12 см за двете изображения то анаглифния има предимство от гледна точка на размера. При паралелния виждаш реални цветове, а при анаглифния пак реални, не точно. Има и една друга анаглифна система, коиято е патентована и се основава на жълт и син цвят. При нея пак се ползва програма.
Поляризационен метод. Най качествения и съответно може би най скъп. Но предава ревални цветове. Снимките се првят с филтри с хоризонтална и вертикална поляризация. След това се гледат с очила със поларизационни филтри. Съответно едното око вижда едната и не вижда другата снимка и обратно. По този метод се правят и гледат филмите на IMAX стерео киното.
Как се определя базата при правене на стерео снимки?
Има формули за изчисление, но най простия варианте , че базата е равна на 1:40 от разстоянието до обекта. Делиш разстоянието до обекта на 40 и получаваш базата. НАпример
растовние до обекта 4 метра :40 = 10 см.
При това е желателно да има дреуги обекти пред и зад обекта за да има серео за гледане.
Разбира се, чако се снима пейзаж на 50 - 100 - 150 м базата ще е по голяма - няколко метра.
При аеро фотографията се ползва много стерео метода. Там снимките са през няколко стотин метра, та дори и километри.
Общо взето правенето на стерео с филми е вече според мен история, скъпо, трудоемко и мноооого губи време. Разбира се де се види стеро диапозитив 6х6 е нещо фантастично и много красиво.
Паралелните снимки с дигиталка са най достъпни. Трябва да се снимат последователно два вертикални кадъра, със съответното изместване например 7 см които после се прилепват един до друг разпечатват се с размер на двете снимки общо около 11 - 12 см по хоризонтала. След това се гледат с лупи. Подобно устройство има на чертеж в снимките в профила ми (Модела е от Пентакс)Някои апаратчетата на пентакст имат 3Д мод и правят стерео снимки. Моите снимки са правени с такъв.
Има един симпатяга - руснак, който е снима или е снимал много добри снимки с Канон А80
Покупката на една евтина или две дигиталки, например Канон А460 е достатъчно решение.
Ползването на два апарата с устройство за синхрон позволява заснемането на движещи се обекти.
Ми, като начало и на кратко това е.
|
|