Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Питане свързано с филтрите!
Автор: pasha   
Дата:   19-04-08 14:43

Въобще не съм наясно с филтрите и затова реших да попитам тук. Преди време си купих полиразиционен филтър двуслоен НОУА и въпроса ми е следния, на самия филтър има едно бяла чертичка и когато е поставен има възможност да се върти, каква е именно правилната позиция на тази бяла чертичка защото на обектива на камерата няма никакви означения с които да съпоставя въпросната чертичка! И още ако може да ми препоръчате кои филтри е най-добре да си взема за Никон система защото от този нещо не съм особено доволен, не забелязвам да прави нещо кой знаей какво!!! Мерси предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: Блясък   
Дата:   19-04-08 14:56

прочети как се работи и какво прави ПОЛ-филтъра. И ще разбереш за чертичката. Ей сега ще те нападнат за твоето невежество п темата [smilie5] споко, всеки минава оттук. Само чети повечко.


П.П. [smilie5] [smilie5] [smilie5]
Потребителско име: Pasha
Регистриран: 22.09.2005 23:47

[smilie24] Браво! вързах се за пол-филтъра [beer]



Публикацията е редактирана (19-04-08 15:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: GenaDP   
Дата:   19-04-08 14:57

А ти всъщност какво очакваш да прави филтъра? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: nikton1954   
Дата:   19-04-08 15:15

А пък вие защо не му обясните на човека - или сте много велики за да се занимавате с начинаещи.Аз съм долу горе наясно, но не достатъчно иначе бих му обяснил.Типично българска черта - затова сме на този хал!


Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: GenaDP   
Дата:   19-04-08 15:22

А пък вие защо не му обясните на човека
Щото това го пише във всяка книжка за начинаещи. Тоя като не иска да чете - негов си проблем... На мен не ми плащат, за да изнасям безплатни уроци на всеки желаещ.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: pmartinov   
Дата:   19-04-08 15:24

Ааа ньееее [smilie5]

друго си е да ти го налеят с фунията [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 15:34

pasha ...
Слагаш филтъра на обектива (навиваш го).
Насочваш го къмпредното стъкло на някои автомобилвкоето да има отражениеи отблясъци.
Като е добре затегнат филтъра на обектива, въртиш леко предната гривна на ляво или на дясно.Резултатът, е че в един момент отблясъците намаляват, та дори и изчезват.
В идеалното за теб положение правиш снимка.
НАсочването към стъклото на автомобила е само за настройка, освен ако не искаш да снимаш автомобила. Направи една снимка на колата ( дано да е червена или металик ) след това направи същата снимка без филтър.
Направи снимка = пейзаж със филтър и без филтър и погледни облаците и небето и виж разликата. По принцип филтъра засилва цветовете, премахва и бликовете, но намалява скороста и отваря блендата повечко.
За повече - почети малко, както са ти казали пои горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: matzo_tn   
Дата:   19-04-08 15:38

като не ви се обяснява, ignore просто. за кво му се сопкате на човека, той не е виновен [smilie11]

http://www.schneiderkreuznach.com/tipps/polfilter_e.htm




Публикацията е редактирана (19-04-08 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: pasha   
Дата:   19-04-08 17:20

Пичове, аз съм чел доста - ама доста - знам какво прави филтъра, знам каква му е идеята но не ми беше ясно за какво е точно тази чертичка и в какво положение трябва да е тя! Именно на тази информация не бях попадал!!! На въпроса на кой за какво му плащат и за какво не - като не ти се отговаря, като въпроса ти е неприятен и т.н. горе в десния ъгъл има един "Х" - щракаш на него и проблема ти е решен! На мен също никой не ми плаща но когато имам възможност и ЖЕЛАНИЕ да помогна, го правя - от мен зависи! Във всеки случай не отговарям по подобен п.....шки начин!!!! Не сме тук за да се заяждаме!!! Много благодаря на тези, които съвестно и с ЖЕЛАНИЕ помогнаха! Този трик с колата не го знаех - ще го пробвам за де преценя къде точно трябва да е чертичката за да е възможно най-ефективен филтъра! Мерси!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 17:44

Чртичката ти означава посоката на поляризация на филтъра. Това горе-долу значи че ако е право нагоре и фотоапарата ти е хоризонтален ще затъми небето. Естествено ефекта ще е най-силен ако е по обяд.
Обаче ако отразяващите равнини са по друг начин ориентирани ще се наложи да го завъртиш и коригираш - например стъкла от прозорци, които ги снимаш под някакъв ъгъл, различен от прав.
Ако нямаш силноотразяващи повърхности - спокойна вода, стъкла, освен по небето съм забелязал, че ефекта е силно забележим върху трева. Ако времето е облачно обаче, ефекта е много-слабо изразен.

При всички положения обаче потърси из интернет повече информация, тука преди 1-2 седмици бях задал въпрос пак за пол.филтър и получих едва 2-3 противоречиви отгвора.



Публикацията е редактирана (19-04-08 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: pasha   
Дата:   19-04-08 18:01

"Чртичката ти означава посоката на поляризация на филтъра. Това горе-долу значи че ако е право нагоре и фотоапарата ти е хоризонтален ще затъми небето" - толкова ли сложно беше!!!! Много благодаря!!!!! [smile] Това ми трябваше да знам!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 18:10

pasha: Малко уточнение за по-горе, моя грешка, но няма значение как ти е завътян фотоапарата - важното е чертичката да е нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 18:27

Това с чертичката не е много сигурно. При мен никога не идва "отгоре". почти винаги е в страни. Действието на ф-ра става между двете стъкла на филтъра. А филтъра,като се навие не винаги е в хориз. . вертик. положение.
НАй добре с проба на стъкло или на стъклотпо на часовника. Ако не се мърда филтъра ефекта остава , но ако се мръдне пак трябва проба.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: Menthol   
Дата:   19-04-08 18:31

най-просто:
чертичката нагоре - вертикална поляризация
на страни - хоризонтална

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: itilien   
Дата:   19-04-08 18:44

Какви две стъкла бе хора, какви 5 лева. Къде видяхте 2 стъкла ? Правите свободни съчинения тука.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 18:48

Стъклата са действително 2, филтъра е разположен м/у тях. Друг е въпроса че са фиксирани едно за друго и това не е от значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 18:50

Сори, може и да заблуждавам за двете стъкла, но моя е от соц време и е такъв - двоен. Сега го гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 18:51

3DFEN: а ефекта при твоя филтър зависи ли как си го обърнал или е еднакъв?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 18:56

Е не знам. резбата е само от едната страна и няма как да го сложа обратно. Е има. Да сложа апаратра на статив и да си играя да въртя двете гривни от пред, а така снимка не става и за това не съм правил такива гимнастики.
Сега погледнах един друг надраскан по нов той е с едно стъкло и въртяща се гривна за обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 19:01

Не е необходимо да го закачаш за фотоапарата. Пробвай на око. Срещу някое стъкло. Ако работи и в 2-те посококи еднакво - начи е линеарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 19:05

Да, и от двете става, пробвах току що.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: doca   
Дата:   19-04-08 19:08

Още нещо по въпроса http://urbanstyle.org/wp/archives/29

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: jivkojj   
Дата:   19-04-08 19:13

3DFEN ами в тоя случай ако го закачаш на дигиталн фотоапарат помисли за смяната му с циркулационен, доколкото знам новите камерки имат проблеми с меренето през линеарен филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   19-04-08 19:17

Този ми върши работа ползвам го с К100Д
Резултатите ме устройват. Като го повредя ще му мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане свързано с филтрите!
Автор: 3DFEN   
Дата:   20-04-08 14:46

Ей това е правено с този филтър. Много добре подчертава небето и облаците.

http://212.36.3.59/site_pics/119/F_1208691814_12.jpg




Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »