Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   17-04-08 21:17

Здравейте,
опитваме се да снимаме шлифове от металографски микроскоп.Шлифа е полирано парченце чугун на което се гледа структурата обикновено при 100 пъти увеличение.Обаче нещо снимките не се получават.Опитвам се да снимам през окуляра на микроскопа .Първо опитах с Канон 710 ИС.Зрителното поле на микроскопа остава като малко петно и не може да заеме целия екран-с две думи нищо не се получава.
Сравнително най-добре се получи с едно Сони май беше W80 запълва се екрана и се получават фокусирани снимки,проблема е че този апарат беше на колега от друг град и сега го няма.
Днес се опитах да снимам с Кодак 7330
като включа на макро и зумна докрай зрителното поле на микроскопа изпълва екрана.Обаче ако снимам без светкавица снимките стават разфокусирани но с нормална яркост.Като включа светкавицата снимките стават с добър фокус ,но тъмни.Нямам ръчен фокус.Трябва снимките да се оправят с някаква програмка.http://www.picvalley.net/v.php?p=u/54/13278_974.JPG
Това е най-доброто ,което успях да постигна.А имаме една италианска делегация и искат снимки от пробите ,които им правим.Утре продължаваме да се опитваме.Събираме всички апарати които можем.Ако някой може да даде някакъв съвет моля да се изкаже.Статията на Г-н Маркишки по въпроса съм я чел но не ми помага в случая.Давайте идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   17-04-08 21:23

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/54/13284_463.JPG
а без светкавица не са фокусирани.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: bozo   
Дата:   17-04-08 21:28

СПАМ !
Е това сдобих от посочения линк:

Virus name: W32.Mytob@mm
Virus name: Hacktool.Rootkit
Virus name: Trojan Horse

[smilie19] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: plamendoc   
Дата:   17-04-08 21:30

за да стане триабва приставка -триоколиарен микроскоп - на третата траба се поставиа фотоапарата-има го показан в . Макрофотографиа . на Маикал Фрииман

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   17-04-08 21:44

Извинявай Бозо казаха ми че това е сайт ,където се качват снимки за да ги показваш на когото си искаш.Откъде да знам ,че има вируси.Сигурен ли си че са оттам.Защо моите антивирусни не пищят?Благодаря Пламене ама няма откъде да я намеря тази приставка -микроскопа ни е някакъв стар Неофот от 70-те години.



Публикацията е редактирана (17-04-08 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: bozo   
Дата:   17-04-08 21:47

Както кликнах върху линка и стана страшноhttp://www.picvalley.net/v.php?p=u/54/13278_974.JPG


Ако не вярваш опитай....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   17-04-08 22:00

Ами нямам никакъв проблем -отваря ми се снимката.Или антивирусната ми не ги хваща или не знам какво става.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: arriah   
Дата:   17-04-08 23:43

dideron, борил съм се с такъв проблем - най-лесно става с огледално-рефлексен - вкарваш окуляра на мястото на обектива и затъмняваш отстрани - и всичко на ръчни настройки - най-добре е да закрепиш тялото неподвижно и да си поиграеш с изравняване на фокуса през тялото и през другия (ако има, защото не всички металографски микроскопи са с два окуляра) окуляр.

най-добре е да се направи с т.нар. проектор - една призма, която разпъва изображението до нормален кадър, само че няма да ти казвам колко струва една такава гадост...

Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: 2metraninja   
Дата:   17-04-08 23:50

Трябва ти нормална сапунерка - същото упражнение на режим макро без светкавици и нищо друго съм го правил - в Юри Гагарин на микроскопа с канон А300 - най- проста сапунерчица даже без оптичен зум. Трябва да си поиграеш с фокуса и режимите. Успех[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   18-04-08 06:35

Благодаря момчета. Днес ще видя какво ще направя.И ще докладвам.[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: starterx   
Дата:   18-04-08 08:07

Добри резултати съм получавал с Олимпус СП 310 на макро.Вижда се всичко точно както когато гледаш през окуляра.Но пак се получава изрязване в ъглите..
Обектива трябва да се прилепи максимално близо до окуляра,за целта свалям гуменото капишонче и опирам директно.
Същия номер с Е 330 и 35 Макро не става[cool]
Микроскопа ми е със слабо увеличение(10х),но това мисля че е без значение.



Публикацията е редактирана (18-04-08 08:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: El_Fuego   
Дата:   18-04-08 09:25

Виж сега, единият начин е с тринокулярен микроскоп - гледаш си през двата окуляра и снимаш през третия отгоре. Имаме един служебен микроскоп Олимпус и една сапунерка Olympus C-5050UZ, която му се закача отгоре с адаптор с оптичен елемент.
Другият начин е със сапунерка, която закачаш плътно на единия от окулярите, през които гледаш. Обикновено си има преходници с резба от двете страни за тая цел. За сапунерките без резба на обектива ще трябва да приспособиш нещо за закрепване. Важното в случая е обективът да е центриран много точно върху окуляра на микроскопа, за да нямаш черни полета отстрани или размазване в края на кадъра.
За светкавицата на апарата забрави - не върши никаква работа. Снимай на ръчни настройки с ниско ISO и продължителна експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: tupan   
Дата:   18-04-08 09:25

Абе я не се мъчи,а занеси шлифовете в КЗУ/сградата на Монтажи срещу КАТ в Дървеница.Търси Босилко Цонев.Хората имат много бгат опит в металографията.Тел. за връзка с Цонев:8704423

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: mrge.org   
Дата:   18-04-08 10:09


http://lh5.ggpht.com/gp1960/RiI-3bn9hFI/AAAAAAAAAP8/yrm9KNv9MnM/s400/DSC00698.JPG




http://lh3.ggpht.com/gp1960/RiI-07n9hBI/AAAAAAAAAPc/Tz_rrEfOe68/s400/DSC00684.JPG



Ето пример как се сваля целия окуляр и на негово място се слага преходник за закачване на апарат.

Това е според мен класически начин за снимане със сравнително евтин микроскоп.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (18-04-08 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   18-04-08 17:59

Днес спасихме положението криво-ляво с Кодак 7330 но снимките стават когато си искат.Няма повторяемост на резултата.Благодаря на всички за помощта.Не мога да ходя в КЗУ защото съм в Стара Загора.Нашия микроскоп е голям металографски електронен микроскоп, не е като тия оптичните.Ще продължавам да пробвам.Не ми се показват снимки защото Бозо се оплаква от вируси в този сайт ,където ги качвам.Хайде момчета време е за[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: Nikon2008   
Дата:   18-04-08 18:26

Дидерон, от ръка ли снимате? Щото този номер който казваш - със светкавица стават тъмни, но по-рязки, а без светкавица стават размазани, ми звучи като че скоростта на затвора (shutter speed) е много бавна, и затова ти се размазват снимките.
Пробвай, виж каква скорост на снимане ти дава, и ако е под 1/60 задължително сложи апарата на някакво стативче, или го закрепи по някакъв начин неподвижно. След това снимай (даже най-добре да го закрепиш, да фокусираш и да му пуснеш самоснимачка, така че докато снима въобще да не се бара)

Дано помогне [smile]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   18-04-08 19:18

Никон 2008 май си прав дава ми 1/20 без светкавица
и някой път стават добри,някой път не-май ми треперят пипалата.Благодаря за идеята за самоснимачката ,ще пробвам.Лошото е че тази сапунера Кодака няма ръчни настройки а Канона не може да приближи зрителното поле достатъчно -остава като точка в средата на екрана.Трябва да измисля статив.[beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: Nikon2008   
Дата:   18-04-08 20:08

О-о, на 1/20 без светкавица е ясна работата [smilie3]

Сложи го апарата точно както си показал на снимката (ако не става, пробвай да пригодиш нещо като статив) и пусни самоснимачката [smilie5]

Гледай също така да не клатиш масата докато апаратчето снима [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: ilcoin   
Дата:   19-04-08 10:17

"Тремор в пипалата" е кофти болест. Има оправия донякъде, като минеш на "авт." [smilie21]

Настройваш си апарата да снима непрекъснато докато е натиснат бутона и правиш 5-7 кадъра, като гледаш да се подпреш на нещо (или просто се стараеш да не мърдаш. Задръж дишането за момент също). Обикновено 2 или 3 кадър стават добре. Аз така съм снимал със сапунерка и на 1/10.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   19-04-08 17:01

Днес взех статив и пуснах апарата на самоснимачка.Получиха се доста добри снимки.
Има някои не на фокус ,но това вече е от самия микроскоп.

Особени благодарности на Никон 2008 за съветите.[thankyou] [beer]
Ако някой се интересува от микроскопски снимки на чугуни може да погледне в профила ми[shtrak]



Публикацията е редактирана (19-04-08 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: cicomanco   
Дата:   19-04-08 20:47

Наскоро показвах на приятели как да снимат през микроскоп.Взеха си олимпус Е410 и с лайв вю-то направихме чудна дефектоскопия на лещи.Най-добре става ако можеш да използваш обектива на микроскопа , като за целта свалиш обектива на апарата и го наденеш на мястото на окуляра.Ако имаш трудности може да се обадиш да ти покажа.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: PeterPAN   
Дата:   20-04-08 18:47

Питай Стоеф[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: dideron   
Дата:   20-04-08 19:19

Що Стоев-той не беше ли специалист по патките[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: mrge.org   
Дата:   21-04-08 10:20

Като гледам снимката на микроскопа в профила ти ми изглежда, че под двойния окуляр имаш винтче за свалянето му. Тогава би трябвало да се покаже мястото за присъединяване на адаптор за фотоапарат, като този показан по-горе на снимките ми.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки от микроскоп
Автор: ROLIK   
Дата:   21-04-08 16:05

https://photo-forum.net/i/366096


виж тук и ако те устройва ще ти снимам това което искаш. повърхността за фон отдолу е шублер(

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »