Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   10-04-08 22:43

Понеже наближава дъждовният период със светкавиците, ето нещо полезно за любителите на пейзажи.
http://www.solorb.com/elect/lightning/index.html


http://www.astro.uni-bonn.de/~kbagschi/blitze.shtml


За тези, които предпочитат да си го купят, името му е lightning trigger, и цената му е около 350$.

Ако някой има друга информация, нека сподели [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Amigo   
Дата:   10-04-08 22:50

кво му плащаш [smilie7] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: nelvis   
Дата:   10-04-08 22:51

По-лесния начин е да насочиш камерата в посока към по-ярките трескавици/рядко трещи от всички посоки едновременно/, и да настроиш затвора на скорост 30 сек или на В като блокираш затвора с ластичка/при Никон става/.След като помръзнеш малко все ще хванеш нещо,но дано не е пневмония....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: nsirakov   
Дата:   10-04-08 23:02

никон с ластик ли го правят... при канон имаме дистанционни спусъци...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: nsirakov   
Дата:   10-04-08 23:03

иначе сериозно - светкавицата блесва за 1/200 от секундата... мислите ли че това време е достатъчно? да сработи затвора?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: miton   
Дата:   10-04-08 23:29

Ахааааа.... има за няколко лева части, пък толко пари му искат...[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [ezik] [ezik] [ezik] [beer] [shtrak]
ако ги пусна тез джундйурии по 75 лв., колко ще купите?

сериозно, ако някой е пробвал такова нещо, да си спретнем едно часпромче, че за 1 бройка ще ме домързи, ама както каза сираков, светкавицата щрака за стотни, това нещо ще я хваща ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: jekopj   
Дата:   10-04-08 23:46

Преди време имаше цял филм по НГ,за това,как се заснемат мълнии в САЩ-Калифорния.
Фотоапаратът на статив,скорост "В" и жило.
Фотографът чрез жилото държи затвора отворен,до като блесне светкавицата.
Правят се много снимки и се подбират най-добрите.
Това видях,това споделям.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: nechovek   
Дата:   10-04-08 23:48

Аз за 75 ще си взема едно

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 06:57

miton, потърсете първо и други схеми, за да изберем най-подходящата и тогава кажи цена, мисля, че ще има достатъчно желаещи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 07:13

http://www.google.com/search?hl=ru&q=lightning+trigger&btnG=%D0%9F%D0%BE%D0%B8%D1%81%D0%BA+%D0%B2+Go...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-04-08 07:48

Грешите за продължителността на светкавиците. Веднъж дебнех светкавици на 1/10 от ръка и от 6 опита хванах малка част от една, която очевидно продължи да свети по-дълго. А и самото пробиване на атмосферата понякога е "по-бавно". Сигурен съм, че всеки от вас е виждал светкавици с по-голяма продължителност.

Как смятате да уловите мълниите през деня, когато е доста светло за "Б и 30 секунди експозиция"? [smile]

Митоне - аз бих искал такава машинка.
Обаче искам да има опция само да отваря затвора на апарата и чрез копче да се затваря. Това ще го ползвам главно за "дневни" мълнии. Иначе за нощните е ясно - "Б и отваряш затвора докато ти е кеф". Ще помисля по-късно днес по въпроса с функциите които да има джаджата и ще пиша [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: j_mironski   
Дата:   11-04-08 07:56

Преди доста години съм си правил нещо подобно което да ми синхронизира 2 или повече светкавици
След време се оказа че светкавицити сработват и от мълния - чиста случайност
Никога обаче не се бях сетил да пробвам да задействам апарата, ама то и практиката нямаше ка да стане

Нищо не мипречи обаче сега да тествам тази схемичка

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 08:12

ALBIREO, не е ли по-добре някой който разбира да прегледа схемите и да каже - устройство с 2 функции - толкова лв, устройство с 10 функции - едиколко си и ние да си изберем [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-04-08 08:40

Нели - това е друго. Аз говоря за какви да са функциите, а не "в какви разфасовки да се продава". Но като се замисля - само две функции му трябват на човек.
Едната е - отваря и затваря пердетата (в режим различен от Б)
Другата - отваря и чака да натиснеш копче (на устройството или самото копче да е изнесено встрани с кабел), което затваря пердетата.

И най-важното - да се направи така, че да сработва за по-кратко време.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 09:05

Ако е на тъмно или с НД филтър - на Б и с черно картонче пред обектива. Като светне-дърпаш картончето. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: imitev   
Дата:   11-04-08 09:14


Гледах по някоя телевизия преди време предаване за светкавиците - обикновено минават 2 или 3 по един и същ маршрут (подготвен вече от първата). Това обикновено се изразява в премигване на светкавицата.

Така че с електронно устройство би трябвало да може да се хване 2рата и/или 3тата светкавица...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: d256h   
Дата:   11-04-08 09:20

Нещо много се залита по електрониката и техниката! Без никакви синхронизатори и тригери светкавици, могат да се снимат успешно. Просто човек седи 5 мин. и гледа светкащото небе, после си насочва камерката към мястото дето светка най-често. Поставяте време за експониране от 20 до 40 секунди и всичко си е ОК, правят се прекрасни снимки на светкавици. Ако снимате на филм, ясно е че трябва да се използва жило за задържането на затвора...
Абсолютно излишна е всякаква електроника за да уловиш светкавица! Някои 'тлъсти' светкавици се задържат на небосклона дори за 1 секунда...
=====================================
Хайде да не отваряме темата отново, че някой като си купи скъпа и натъпкана с електроника камера, ще стане веднага добър фотограф!
===============
Линковете в темата са полезни за други цели и на който са му необходими такива средства ще ги оцени. На мен, втория линк ми е много интересен , заради което благодаря на автора..
[beer]



Публикацията е редактирана (11-04-08 09:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 10:41

Относно въпроса дали устройството успява да задейства спусъка достатъчно бързо -> http://www.lightningtrigger.com/
(вижте Camera Compatibility)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: n1x0n   
Дата:   11-04-08 10:56

Мисля, че малко бъркате идеята на тези системи за задействане. Изхождате само от идеята за нощно снимане.

Да улови светкавица през нощта може всеки. Статив, дълги скорости и т.н.

Да уловиш светкавица през деня обаче - това е или въпрос на невероятен късмет или на ползване на съответната електроника.
Така че, тези устройства помагат за правенето на кадри, които няма как да бъдат направени иначе и "залитането" по тях е абсолютно оправдано.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: mrge.org   
Дата:   11-04-08 12:06

Със неавтоматична светкавица става ли? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 12:23

не ти е необходима светкавица, а само жило.



Публикацията е редактирана (11-04-08 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-04-08 12:49

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: Нели   
Дата:   11-04-08 13:01

какво се смееш за без пари [ezik]
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: dilov   
Дата:   11-04-08 13:21

Ето някои резултати с многократна експозиция от статив, за по 30 секунди на кадър:

https://photo-forum.net/i/619417


https://photo-forum.net/i/619414




Публикацията е редактирана (11-04-08 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимаме светкавични бури
Автор: d256h   
Дата:   11-04-08 14:36

Никсъна тука е прав, за през деня не се бях сетил! Ако има някой такива снимки нека покаже, ще бъде интересно!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »