Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-04-08 10:14

Доверявате ли се на скалата за дълбочина на рязко изобразявано пространство гравирана на обективите предназначени за 35мм формат, когато ги ползвате на апарати с APS-C матрица?

Петък е, отдавна не е имало спор по темата.

Моят отговор е не, не се доверям. Грешна е заради различния формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 10:21

И що пък да е грешна? [smilie8] А как ще отпечатваш е друг въпрос[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: n1x0n   
Дата:   11-04-08 10:32

Човек опре ли до тази скала - значи търси дълбок ДОФ най-често. С кропките просто ще имаш резерва.
Доверявай се спокойно, грешката е в твоя полза.


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: ddimo   
Дата:   11-04-08 10:32

Не мисля, че е грешна.
Скалата ти показва само отношение м/у DOF-а при макс. отворена бленда спрямо по-затворените /или по-скоро обратното;)/. Разликата в началните условия /кроп/ не променя това отношение, само добавя един коефициент.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 10:43

n1x0n,
Май обратно, бре[smilie11]С кропка ти намалява ДОФ-а, защото ако една точка ти е равна на СоС, примерно при 35мм, при отпечатване на кропка същата точка ще е по-голяма. За да имаш същият ДОФ снимката трябва да се отпечати по-малка съответно с кропа... ако не бъркам, де[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-04-08 11:00

n1x0n, една имагинерна ситуация - ако снимам на хиперфокално със един флектогон на 20мм (купил съм го примерно от морския и е много рязък) със 20д. Оказва се че нито безкрайноста ми е на фокус нито близкия план, знам че проблема не е в мен, не е и в обектива(горе уточнихме защо), остава скалата[smile]
Лъже та не се трае и хич не е в моя полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-04-08 11:02

Да се доуточня, че не стана ясно - не противореча на това което си написал, абсолютно вярно е.
Просто давам още една ситуация в която скалата се разчита грешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 11:09

Е, все нещо трябва да е на фокус в случая. И оттам нататък да се тръшкаш за ДОФ-а.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: artmika   
Дата:   11-04-08 11:14

ми пробвай без да гледаш скалата [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: n1x0n   
Дата:   11-04-08 11:16

С кропка ти намалява ДОФ-а
Моя опит казва точно обратното. Сложи една кропка, един ФФ и един 6х7 на еднаква диафрагма и сравни резултатите.

снимам на хиперфокално със един флектогон на 20мм (купил съм го примерно от морския и е много рязък) със 20д. Оказва се че нито безкрайноста ми е на фокус нито близкия план, знам че проблема не е в мен, не е и в обектива(горе уточнихме защо), остава скалата

Бързаш да отхвърлиш доста други фактори и да обвиниш скалата. Точно с този обектив не бих бил толкова категоричен.


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 11:21

n1x0n,
Тук става дума за обектив за 35мм. със съответната скала за ДОФ сложен на кропка. Иначе е така. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: n1x0n   
Дата:   11-04-08 11:35

Тук става дума за обектив за 35мм. със съответната скала за ДОФ сложен на кропка.

Точно за това говоря. Имаш резерва в такъв случай.
Най-условно казано, ако на фулфрейм, при ф8 имаш ДОФ на дистанции по скалата между маркерите !8 и 8!, то на кропка реалния ти ДОФ ще е между !11 и 11!.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-04-08 11:37

Да прав си че със този обектив няма да е толкова забележимо, увеличавайки дължината на обектива ще е доста по-видимо примено с 35 или с 50 мм обектив.
Ситуацията е че съм излязъл да снимам целта ми е да направя снимка ползвайки хиперфокално фокусиране имам 20д и 50/1,4 (МФ с прекрасна скала голяма широка) фокусирам на най-близкия предмет който искам да е на фокус, гледам на скалата за фокус ~5,25 установявам че диафрагма 8 покрива фокуса до безкрайност, а точката на фокусиране е около 10м. Снимам спокойно, прибирам се вкъщи, отварям снимката и виждам че прекрасното цъфнало клонче което мъчих в предния план е с избягал фокус[smilie10], отгоре на всичко и прекрасната планина в далечината (времето беше невероятно ясно) и тя няма фокус[smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: bt   
Дата:   11-04-08 11:51

http://www.dofmaster.com/dofjs.html



Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: vatan   
Дата:   11-04-08 12:08

Според мен слагайки ФФ стъкло на цифрак се увеличава фокусното разстояние (с кроп-фактора за съответния цифрак). А при увеличаване на ФР скалата на ДОФ се стеснява, което обяснява резултата на didesignbg. А колко ще се промени скалата на ДОФ, не знам. Може би трябва експериментално да се определи.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: tofo   
Дата:   11-04-08 12:11

n1x0n
Това, което се проектира на фок. равнина при кропката е само част от ФФ. Та като се отпечатат двете снимки в еднакъв размер се оказва, че детайлите /0,16мм е приета граница на СоС/ при кропката стамат по-големи и излизат от ДОФ-а. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: miton   
Дата:   11-04-08 23:31

Не се променя нищо, някой от вас да е учил в средното физика и геометрия???, щото нещо не личи, а малко логическо мислене не е вредно, ако изрежете една снимка по периферията, какво ще и се промени на изображението, което остава в средата?[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-04-08 23:43

Митон...
Чети тук, че не ми се пише...
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: navy   
Дата:   12-04-08 00:09

Абе какъв ти е проблема с широк обектив да снимаш на хиперфокално [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: Canon   
Дата:   12-04-08 00:15

скалата за дълбочина на рязко изобразявано пространство е дефинирана чрез определено кръгче на разсейване, което е РАЗЛИЧНО за различните формати и мисля, че частично е дефинирано за дигиталките на база пиксел
Следователно скалата не може да бъде еднакво вярна при различни критерии

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: n1x0n   
Дата:   12-04-08 00:34

Дам, грешката е моя [smile]

Аз през цялото време си мисля за DOF при еднакъв зрителен ъгъл, който наистина е по-плитък при фулфрейма и по-дълбок при кропа.

Обаче човека пита за DOF при едни и същи милиметри, но на различни по формат камери, което е точно обратното.

Тоест разликата в показанията не е в твой плюс както грешно съм ти казал горе, а в твой минус.

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: dreamer   
Дата:   12-04-08 01:18

1 Глас за miton и ножицата :) :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: miton   
Дата:   12-04-08 01:52

абе става дума за един и същи обектив закачен на фул и кропка, няма разлика, нещо много сложно стана....[smilie10]



Публикацията е редактирана (12-04-08 01:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: Canon   
Дата:   12-04-08 09:02

miton
Един и същи кадър, копиран (визуализиран) върху различни формати (респективно мащаб на увеличение) има различна дълбочина.
Както и една и съща снимка, гледана от различни разстояния - по-отдалече изглежда на фокус, по-отблизо е безфокусно замазана.
Т.е., скалата за ДРИП е различно приложима.
Скалата отразява субективното свойство ДРИП и затова се дефинира границата (кръгче на разсейване) на базата на човешкото възприемане за рязкост.
Колкото и абсурдно да ти звучи, е така
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вярвате ли на скалите на обективите?
Автор: didesignbg   
Дата:   12-04-08 12:30

[smilie24] темата горе, докато има гласове за ножици
ALBIREO, n1x0n, Canon [smilie24], ама и Никон [smilie24]
navy проблема ми е че не съм си взел от тебе флектогона[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »