Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 D300 Back Focus
Автор: desmes   
Дата:   09-04-08 14:11

Здравейте, преди месец закупих D300 от Фото Павилион, след 5 месеца с Д80.
Няма да коментирам разликата между двата апарата - всеки индивидуално ги усещаа, според степента на използване и уменията си .
При покупката, сякаш повече ме вълнуваше да проверя дали сензорът има проблемни пиксели - оказа се абсолютно изряден.
Интересно ми бе как ще се държи 17-35/2.8 на Никор, който на Д80 бе с фронт фокус.
На новото тяло този проблем бе изчеанал.
Не си спомням дали направихме чарт тест на фокуса с някакъв търд обектив ... [smilie11]
Първите седмици сякаш нямах време да тествам твърди обективи - правих повече снимки на птици, тествах една Сигма 50-500. Направи ми впечатление, че при нея е нужна корекция на фокуса.

Сериозният проблем с бек фокуса установих след доста направени снимки с 50/1.8 на 1.8 - нямаше нито една с перфектен фокус.
Занесох апарата в Павилиона, където категорично се потвърди бек фокусът при тялото със всеки тестван твърд обектив.
Сигма 30/1.4 , Никон 85/1.4, Никон 50/1.4, Никон 50/1.8,
В момента изчаквам момчетата от Павилиона да вземат решение за съдбата на тялото .

Бихте ли предложили решение на проблема - четох , че Пентакс имат в долната част на корпуса 2 винтчета за фина корекция на фокуса. Вярно - едва ли е редно да човъркам гаранционен апарат ...

Благодаря ви [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: djogata   
Дата:   09-04-08 14:16

Е нали имаш софтуерно в менюто фина корекция на фокуса за 10 обектива (9 ли бяха, 12 ли бяха, не се сещам сега). Ако нямаш повече от 10 обектива в чантата, що не пробваш да ги настроиш така? [smilie5] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: muu   
Дата:   09-04-08 14:21

никакви винтчета не пипайте, че после в солун трябва да иде на центровка,а нищо няма да постигнете!
има софтуерна калибрация на фокуса , ползвайте нея.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: mike74   
Дата:   09-04-08 14:30

Абе мани - боклук си е, за нищо не става, земи го хвърли някъде [smilie5] Ако искаш аз като благородна душа ще те отърва от него [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

А сега сериозно, както и Джогата и Муу са ти казали имаш си в менюто възможност за софтуерна корекция на този проблем, като тялото може да запамети мисля че бяха 14 или 20 различни обектива със съответните им настройки - бек/фронт и т.н. Просто виж в мануала си пише [beer] търси "focus adjustment"

Пък ако наистина настояваш да се отървеш от това гадно тяло, само кажи къде ще го хвърляш [smilie5] [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
[beer]



Публикацията е редактирана (09-04-08 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: desmes   
Дата:   09-04-08 14:33

muu написа:

> никакви винтчета не пипайте, че после в солун трябва да иде на
> центровка,а нищо няма да постигнете!
> има софтуерна калибрация на фокуса , ползвайте нея.[smilie3]

Благодаря, muu [smile]
Става въпрос за "Аutofocus Fine Tunе" опцията от менюто ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: mike74   
Дата:   09-04-08 14:35

Да, това е опцията. Учудвам се че в Павилиона не са ти го казали това [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: pmartinov   
Дата:   09-04-08 14:35

Да [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: Eol   
Дата:   09-04-08 14:35

Да

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: mike74   
Дата:   09-04-08 14:37

И ся кво? Да разбирам че няма да го хвърляш, а?
[smilie18] [smilie18]
тюю да му се не види, размина ми се Д300 [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: vankostrong   
Дата:   09-04-08 14:39

то есе едно да го носиш в сервиз да ти регулират баланса на бялото [smilie18]
д300 дори си има опции за всеки обектив да си направиш отделен профил с точната регулировка на фокуса [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: desmes   
Дата:   09-04-08 14:40

djogata написа:

> Е нали имаш софтуерно в менюто фина корекция на фокуса за 10
> обектива (9 ли бяха, 12 ли бяха, не се сещам сега). Ако нямаш
> повече от 10 обектива в чантата, що не пробваш да ги настроиш
> така? [smilie5] [beer] [beer]


Не мисля, че тази функция от менюто е за корегиране фокусирането на самото тяло - по-скоро е за отделни обективи. Вече ми е до болка позната. Досадното е, че калибрирането е нужно не само за конкретния обектив, а и за всяко разстояние, на което се снима с него. Играчката е повече от неприятна след няколко дни общо взето интересни занимавки.
Убеден съм че едно тяло с коректен авто фокус ще е доста по-прецизно снимащо, дори да се налага корекция, но вече само на отделни обективи,



Публикацията е редактирана (09-04-08 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: CanoniO   
Дата:   09-04-08 14:41

Никонски неволи.....



























Те не че канонските не са по-големи в това отношение[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: джъмбо   
Дата:   09-04-08 14:42

оня ден си тествах никоня с чарта за да се успокоя



и се успокоих де [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: desmes   
Дата:   09-04-08 14:46

Дори от Никон отбелязват :

The camera may be unable to focus at minimum range or at infinity when
AF tuning is applied.




Публикацията е редактирана (09-04-08 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: dilov   
Дата:   09-04-08 15:08

Две идеи мога да дам. (освен софтуерната настройка)
1. В България - Цецо Драганов, 0889-373968 - живее в първото село до Ботевград - Литаково се казваше. Та той се занимава с ремонт, настройка и почистване на никони.
2. Пишете в търсачката "nikon germany" и ви излиза работилницата в Дюселдорф, където има ЖЕСТОК стенд. Аз там постоянно пращам обективи за кулимация и съм много доволен.
С Гърция не се завимавайте. Щото варианта при Цецо ще ви коства около седмица, Германия - 3 седмици, Гърция - от 8 до 14 месеца [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: otvorenia   
Дата:   09-04-08 15:26

Само отбелязвам че когато ivodam пусна тема за проблем със спота на Д300, тогава всички притежатели на този апарат в един глас отрекоха.
Иво въпреки това си купи апарата.
Сега back focus. Оправя се обаче няма 100 аванти :
>> The camera may be unable to focus at minimum range or at infinity when
AF tuning is applied <<

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: djogata   
Дата:   09-04-08 15:28

Отворения, ся к'во, случва се с бекфокуса, при коя фирма го няма [smilie5]

И на моето Д300 има бекфокус, но е тоооолкова малък, че изобщо не се отразява на работата на тялото [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: джъмбо   
Дата:   09-04-08 15:32

моя д3 има перфектен фокус със всички мои аф-с обективи.... много е точен...

имам проблем с един стар АФ дето дори и с корекцията не се оправя перфектно.... затова ще го пратя за калибрация (ако може) ако не за такива кризисни моменти на фул отворено ще си фокусирам на ръка (интересното е че на ръка по матово стъкло (без да гледам потвърждението) цепи косъма много е рязък) и без това при портрети не се бърза кой знае колко

а затворя ли 1 диафрагма и нямам драма

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: Тед   
Дата:   09-04-08 15:36

Аз се чудех защо Нафчо предпочита тъмни зуумчета [smilie7]
Еми ...няма взимате твъдри обективи, за кво ви са.

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: otvorenia   
Дата:   09-04-08 16:25

djogata : нищо драматично няма, то при Канон нещата са къде по зле при трицифрените.
джъмбо: калибрацията се прави барабар с тялото.
Имаше един по US форумите дето след като обектива не му бил с точен автофокус го пратил до фирмата. Поискали са му и тялото, но той не го е пратил. След като дошъл обектива автофокуса подобрен, но не както собственика би искал и накрая заключава че сам си е виновен дето не е пратил тялото.



Публикацията е редактирана (09-04-08 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: ivodam   
Дата:   09-04-08 16:33

Явно никой не е застрахован от такива проблеми. В интерес на истината имам усещане за леко бягане на фокуса на този 300/4, дето го взех, но още не съм се ориентирал във fine-tuning и ще бъда благодарен, ако някой е наясно, да обясни това плюс и минус, което е за корекцията как кореспондира с фронт- и бек- фокус. Щото в упътването изобщо не е обяснено.

И отново за кажа, що за фирми и вносители са това, които не предлагат настройка на обективите? Само вносителите на Сигма го правят. Толкова ли е сложно, баси, че се говори за работилница в Дюселдорф!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: El_Fuego   
Дата:   09-04-08 17:00

Питайте на лични видния форумски разбирач и апологет на D300. Няма да му казвам името, и без това всяка втора тема и 89,99% от постингите са негови. Ама тук нещо мълчи...

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: navy   
Дата:   09-04-08 17:31

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Не се молите достатъчно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: navy   
Дата:   09-04-08 17:33

Специално за макро специалиста Тед ще кажа, че фокуса ми с 50/1.4 е перфектен [smilie18]
Господин пристрастен многознайко [smilie18]
А това, че предпочитам да снимам на определени бленди означава, че не съм се хумнал като някои тука в разни себични крайности [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: D300 Back Focus
Автор: demiman   
Дата:   09-04-08 18:05

При мен никакви проблеми с фокуса!!! /даже и със Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro/ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »