Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: ivodam   
Дата:   04-04-08 01:53

Както някои от вас знаят, участвах и тази година в руския конкурс за анималисти "Золотая черепаха", където една моя снимка, тази по-долу, стигна до финал и участва на финалната изложба в Москва.


http://212.36.3.59/site_pics/118/v_1191438571_angel_demonvar3final1a.jpg



Темата ми обаче не е да се хваля, а да споделя някои интересни наблюдения около конкурса.

Системата за гласуване - конкурсът беше "двойно сляп" - не се виждаха нито имената на авторите, нито резултатите от гласуването.

Журито беше обявено още от самото начало.

Важен момент беше, че се оценява освен качество, художественост и т.н. и степента на трудност при заснемането.

Руснаците обаче ме убиха, когато официално в писмо във връзка с участието ми във финалната изложба ми изпратиха един формуляр, в който освен разни други неща - инфо за автора, желаеха да посоча какъв е моят хонорар за това, че те ще изложат моя снимка на изложбата. И то това при положение, че на организаторите им се изпращаха големи файлове на ФТП (без ограничение на размера) и те за своя сметка отпечатваха снимките в размер 60 х 90 см!!
Аз се отказах от хонорар, но все пак ми стана неприятно и болно от тоталната липса у нас на елементарно уважение към Автора като такъв...

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: volokin   
Дата:   04-04-08 09:07

"трудност при заснемането. "

Ако трябва така да се оценяват снимките, предполагам, че космонавтите трябва да са на първо място по трудност. На второ място идват екстремните алпинисти, или изобщо екстремните спортисти. И там има птици, тялото на Mallory намерено на Еверест беше нахапано именно от Хималайските гарвани. Не на последно място идват военните фотографи, или някой вид журналисти, спомням си за онзи немски фотограф, който го пребили китайците, защото снимал в някакъв забранен град - най-голямото бунище за електроника.
Накрая и не на последно място идват онези, които си правят сами камерките, окачват ги със специални разрешения тук там и снимат години с тях...

Е и какво се оказа, доста трудни са някой жанрове. Е, досега, степента на трудност не съм виждал да се оценява някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: ivodam   
Дата:   04-04-08 09:55

volokin: Не това е най-важното, така са решили хората, така са си го направили. Определено има някаква логика, да се възнаграждават положени усилия.
Но за мен много по-интересно беше това, че на авторите се заплаща участието в изложбата, за това какво ще кажеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: didesignbg   
Дата:   04-04-08 10:23

ако космонавта снимащ диво животно не вземе първа награда, смятам че конкурса е опорочен[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: djogata   
Дата:   04-04-08 10:31

Еми Иво, какво толкова да му е интересното, това си е част от наградния фонд.

По-голям конкурс - по-голям награден фонд.

Даже в повечето случаи ако има награди за финалистите си се обявяват предварително.

Така че в случая можеш да го приемеш като награда за финалист [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: volokin   
Дата:   04-04-08 10:33

Има различни практики по света. Примерно за да изложиш в галерия си плащаш, или даваш процент от печалбата на галерията. Вчера чух за едно българче, което дава около 50% от печалбата, естествено става дума за Виена.

Приходите примерно от изложбите на Магнум отиват за Магнум, там галерията си плаща, но и нищо не се продава.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: aura   
Дата:   04-04-08 16:06

За конкурс с такава тематика е нормално и похвално да се оценява степента на трудност! Все пак не става въпрос за пейзажна фотография, портретна и т. н. За участието в изложбата също![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: volokin   
Дата:   04-04-08 16:13

АБе изобщо не съм съгласен с това за оценката по трудност. Това значи, че този с по-добрата техника ще има по-добри снимки, което от своя страна означава, че по-богатият фотограф, ще и автоматично по-добрият. Този с хеликоптер има предимства пред този който е пеша, този който има пари да се качи на Еверест ще е по-добър от този който едва събира за Мальовица, а този който обикаля света, ще е по-добър от този, който няма пари да си напаразува.

Няма такава класация по трудност.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: i_viper   
Дата:   04-04-08 16:19

Напълно съм съгласен с volokin [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: владо   
Дата:   04-04-08 16:26

Напълно не съм съгласен с volokin

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: ivodam   
Дата:   04-04-08 16:29

volokin: Ами то на практика така става - я се огледай наоколо. Нима във футбола или във Формула 1 не печелят отборите, разполагащи с най-големи бюджети? А какво стана миналата година на конкурса на NG България? Първите награди взеха българи, но със снимки направени в чужбина, и с една, направена в България, от хеликоптер или делтаплан.
Но не точно това се имаше предвид в този конкурс - степен на трудност е по-скоро термин и подход, касаещ процеса, в смисъл - и с по-скъпа и с по-евтина техника по принцип трудно се снима невестулка, да речем, или орел и т.н. Една най-обикновена лястовица е доста трудно да се снима в полет, и тем подобни. Авторите при постването на снимките имаха графа и възможност сами да споделят в тази връзка с какви трудности са се сблъскали при направата на дадена снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: владо   
Дата:   04-04-08 16:30

абсурдно е да се прави каузална връзка между материално положение и "трудност при заснемането" или вложен труд


Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: navy   
Дата:   04-04-08 16:33

Напълно съм съгласен с navy [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: volokin   
Дата:   04-04-08 16:39

Владо кое му е абсурдното да чуем? Айде, кое е това трудно нещо, което ще ми оцени иначе калпавата снимка? И фотографията изобщо и не искам да я сравнявам с футбола.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: Prakticar   
Дата:   04-04-08 20:15

Волокине, недей да се палиш.
Факт е, че посетителят на изложбата вижда крайният резултат и, ако не е въвлечен лично в тази тематика, няма понятие как точно е снимано и какви несгоди са преодолени за да стане снимката. Трудността при снимането не е естетически критерий, но когато сме наясно какви трудности е преодолял авторът, няма начин да не изпитаме ако не друго, поне уважение към неговата упоритост, старание, а понякога и немалко физическо усилие, даже и болка.
А иначе, всеки може да дава акъли " Що не мръдна по-наляво, що не фокусира тука, що светлината ти иде отгоре, ами не отдолу и пр и пр.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: navy   
Дата:   04-04-08 20:36

Абе спорите за различни неща ся...
ИвоДам-а иска да каже за нещо, което на чист ингилизки се назовава Експириънс [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: Prakticar   
Дата:   04-04-08 20:39

Ами то, експириънси има различни.
Ти кой точно имаш превид?

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: Lalinda   
Дата:   04-04-08 20:43

Предполагам, че "калпави" снимки сред номинираните финалисти не е имало.

Не съм попадала на добър фотограф, който да не е критичен към себе си, а и явно е имало предварителна селекция, при която "калпавите" фотографи и фотографии са отпаднали.

***

Да, този, който поема по-големи рискове, има по-големи шансове от онзи, който не поема никакви рискове...

Пък и който повече пътува, повече неща научава и вижда и изобщо повече се променя, както и да е... Харчете повече за пътувания, отколкото за стъкълца, китаци и тела, както гальовно им казвате...

Дори си спомням за думите на един преподавател по фотография (не наш), който казваше, че по-умните (!) студенти снимат по-добре... Някои неща са и въпрос на развитие, ако изобщо нещо е навито.

Видяла съм сума ти изложби на наши студенти по фотография, заснети с техника, купена от мама и тате, но ако детенцето няма поглед, резултат няма. Забелязва се от пръв поглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: navy   
Дата:   04-04-08 20:45

С две думи - много думи, нищо на масата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: asahi   
Дата:   04-04-08 20:53

Сервитьорът не идва нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: GM   
Дата:   04-04-08 20:54

"степента на трудност при заснемането"[smilie18] от бункер и заложена стръв - умряло магаре[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Не е много трудно по този начин[smilie3]
Все пак - честито[smilie3]



Публикацията е редактирана (04-04-08 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: ivodam   
Дата:   04-04-08 21:23

GM: Мерси, мерси. Не съм твърдял, че моята снимка е била свързана с някакви особени трудности, макар че както си го написал, някой може да си помисли, че едва ли не става дума за някакъв хотел 5 звезди. Я като си толкова отворен, обясни на хората как се става в 3-4 часа сутринта и как се стига до тоя "бункер" в тъмницата, в планината, по черни пътища и камънаци... а да ти се е налагало с голи ръце да преместиш умряло теле, щото не е разположено както трябва?

Ай много ти здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: emax   
Дата:   05-04-08 00:13

Хахаха! Нова мода/ сделано в Путия! Явно някоя вълна новопутинци от тези дето вече не си знаят парите е почнала да ги яде съвеста и са решили да се самоизживяват като меценати[smilie18] Изложбите обикновено носят престиж на автора и участието в подобни дори се заплаща от самият творец. Галериите по света прибират от продадено прозведение между 20% и 50%
Друго разбира се би било положението, ако видиш ли днес реша да си открия галерия на улица Незабравка и непременно държа първата ми изложба да е на Волфганг Тиллман..


Отговори на това съобщение
 Re: Някои интересни неща от един руски конкурс
Автор: J0R0   
Дата:   05-04-08 10:46

Ами всичко зависи от начина по който е организирано едно мероприятие.
Ако организаторите късат билети за вход, например, или продават за своя сметка отпечатъците, то нормално е да платят на автора за участието. Или ако след това с тези снимки издават комерсиален продукт, от който прибират печалбата.
Има и обратните случаи, в които авторите плащат на галерията за правото си да излагат в нея.
Има различни видове организация на изложбите и събитията. Пълни глупости, невежество и демагогия е всичко да се свежда под един общ знаменател.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »