Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Последици след калибриране......решение?
Автор: koko-braiz   
Дата:   23-01-08 21:43

Проблема е следният>
калибрирах си 19" ВюСоник ТФТ със Спайдър 2 (така нареченият паяк). До тук добре. Вече нямам проблем с това, че след обработка, снимките ми на друг монитор изглеждат по светли от това, което съм видял в къщи. Генералният ми проблем в момента е, че във ФотоШоп при отваряне на снимка в Роу, изглежда съвсем различно от това, което съм видял в АЦДСее и след корекциите в Роу и отварянето в самият Шоп, снимката изглежда отново коренно различна, а именно по т-мна.След View -> ProofSetup -> Monitor RGB потвържаване, снимката отново става по светла, но е това , което съм направил от РОУ/а като цветове и т.н.
Въпроса е как да направя така, че при отварянето в РОУ и след това в самият Шоп, да виждам, еднакви неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-01-08 22:06

Профила не е сложен дето трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: koko-braiz   
Дата:   23-01-08 23:06

а , къде трябва?

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: explorer   
Дата:   24-01-08 00:31

Пусни ProfileChooser и виж дали е избран този профил който искаш. Какво ти е работното цветово пространство в шопа, sRGB или нещо друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: koko-braiz   
Дата:   24-01-08 10:10

В ProfileChooser е то4ният профил, а в Шопа е на Монитор РГБ отметката. Като се опитам да заредя въпросният профил в къстъм, ми дава 4е файла требе да е ПСФ май беше, а аз нямам такъв .

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: explorer   
Дата:   24-01-08 12:06

"Отметката"? Имаш предвид в Proof Setup че ти е чекнато Monitor RGB?

Имам чувството, че на много хора не им е много ясна концепцията на цветните пространства, затова ще се опитам с две думи да обясня каква е идеята в Шопа, дано да е полезно не само за теб.

I. RAW файловете нямат цветно пространство.

II. При конвертирането на RAW към TIFF или JPEG, можеш да избереш какво цветно пространство да има файла (това става или във фотоапарата - ако не снимаш в RAW, или в съответния конвертор).

III. Когато отвориш файла за работа във Фотошоп, обработката която правиш се прави в т.н. "работно" цветово пространство.

IV. Тъй като крайния резултат може да ти е необходим за устройство с друго цветно пространство (примерно принтер), във Фотошоп има възможност да видиш симулация как би изглеждала снимката на това крайно устройство. Това се нарича "color proofing".

Така, значи имаме 3 цветни пространства:

1. На началния файл, т.е. от конвертора (или фотоапарата)

2. Работно - нагласява се в Edit / Color Settings, Working Space, съответно RGB или CMYK (в зависимист от това, какво ти е Image / Mode на снимката която обработваш, обикновено трябва да е RGB)

3. На крайното устройство на което ще бъде отпечатана или показана снимката.

Ако монитора ти е правилно калибриран, той ще е максимално близък до цветнотото пространство sRGB. Затова най-лесно е ако цветните пространства 1 и 2 са ти sRGB, а ако крайният резултат е предназначен да бъде показвана само на компютър (например тук във ФФ), тогава и 3 ще ти е sRGB. В този случай не ти се налага да пипаш нищо и View / Proof Colors не трябва да бъде маркирано! Каквото виждаш докато работиш, това ще е крайният резултат. Ако крайното устройство ти е например принтер, във View / Proof Setup избираш цветното пространство на принтера, и като маркираш View / Proof Colors ще виждаш симулация на крайния резултат.

Ако искаш да работиш в друго цветно пространство, например AdobeRGB, трябва при конвертирането от RAW да посочиш че искаш експортирания TIFF или JPEG да бъде с цветно пространство AdobeRGB, и във Фотошоп Edit / Color Settings, Working Space RGB да ти е AdobeRGB. Имай предвид че тогава, дори и крайния резултат да ти е предназначен за компютъра, пак ще трябва да правиш проверка (маркираш View / Proof Colors, като си избрал във View / Proof Setup sRGB или Monitor RGB) за да видиш как ще изглежда крайния резултат на монитора.


Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: ivodam   
Дата:   24-01-08 12:21

explorer: Всичко е така, както добре си го написал. Малко е объркваща обаче по принцип концепцията с това разбиване на "работно" и "крайно" пространство. Защото нали смисълът на обработката в работното е да докараш едно изображение до краен резултат, не да си го гледаш за вечни времена във Фотошоп. Щото какво се получава на практика понякога - работиш в работното и после като го провериш как ще е с цел принтиране в Proof, едва ли не се оказва, че трябва всички наново да оправяш. Т.е. логично би било, ако има профил за крайното устройство, той да може да се използва направо за "работно" пространство, не е ли логично? Идеята ми е, в Working space не може ли да се задава директно профилът на даден принтер, или печатна машина?

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: explorer   
Дата:   24-01-08 12:26

Ами то за можене - може, но обикновено крайното цветно пространство на принтера е по-ограничено от sRGB и AdobeRGB, и при обработката ако пипаш контраст, нива и такива работи ще ти се губи информация. По същата причина е по-добре да се работи в 16-бита (ако началния файл ги има де) и чак накрая когато се приключи с обработката да се конвертира към 8-бита.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: asahi   
Дата:   24-01-08 12:32

Логично е, Иводам, само когато става въпрос за изпълняване на конкретна задача всеки ден.
Системата е доста по-универсална. Днес можеш да правиш фалове за уеб, утре - за 3 различни принтера. Има универсалност, междуплатформена съвместимост и възможност за добавяне на нови устройства във всеки един момент.
Днес сменяш монитор, утре принтер - какво ще правиш ако имаш еднозначно проста работеща система.

Всъщност има такива системи за обработка на цвят - Device Link в Creо, DocuSP и Free Flow Server в Xerox, но те са за по-ограничени специализирани задачи.

Експлорер [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: ivodam   
Дата:   24-01-08 12:38

explorer: Аз от всичките тия истории поне за момента съм стигнал до извода, че за моите по-скоро любителски цели е най-добре да се работи в сРГБ и да се изкарват нещата при необходимост от твърди копия на РГБ-машини, т.е. не печатане с мастила, а с облъчване на фотохартия. На фотохартия и без това нещата като че ли излизат по-остро и детайлно, отколкото при печат с мастила. Единствено ми е интересно дали има минилабове или изобщо машини за фотохартия, които да поддържат не сРГБ, а АдобРГБ и дали за това съответно би била нужна и по-специална съответна фотохартия, или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: asahi   
Дата:   24-01-08 12:40

Няма принтери, минилабове и печатна технология, която да поддържа Адобе РГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: ivodam   
Дата:   24-01-08 12:41

asahi: [smilie2] (плаче и дребни сълзи рони...)

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: explorer   
Дата:   24-01-08 12:43

Ами и аз така правя, работя си в sRGB че е най-лесно и после като си занеса крайния файл във фотото, там машината си се оправя. Носил съм и снимки с AdobeRGB профил, но не виждам особена разлика и затова си работя с sRGB.

Виж, ако даваш снимки за печат примерно във вестник или списание, тогава има смисъл да проверяваш как изглежда крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: Стоев   
Дата:   24-01-08 21:02

Експлорер [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: koko-braiz   
Дата:   24-01-08 22:20

explorer хиляди благодарности за отделеното време и прецизните обяснения. Внесе ясното в неясното.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Последици след калибриране......решение?
Автор: Grandpa   
Дата:   24-01-08 23:03

Експлорер[smilie24]
Ама форума трябва да има "стики", че още колко ще питат...

Между другото - аз лично от RAW обикновено минавам през ProPhotoRGB, че "хваща" повече и чак на края обръщам в sRGB.
Помага когато имаш неща на ръба на прегарянето (или на тъмницата) и искаш да ги понатиснеш малко в шопата, ама ако ги извадиш директно в sRGB ще идат на кино (освен ако не вадиш няколко пъти с различни параметри).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »