Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-08 21:41

Представете си следната ситуация - Фотографът Х си организира фотосесия. Наглася си осветлението. Кани си модели. Казва им в кой момент как да застанат, какво да направят. Мотивира ги. Изстисква от тях всякакви емоционални състояния. Погрижил се е за фоновете, за костюмите, за грима, за детайлите, кой какво държи, например... абе, за всичко от-до!
Накрая идвам Фотографът У, застава два метра по-встрани и почва да си щрака с апарата.
После тия снимки ги показва като негови, защото те на практика са си негови, той е натиснал копчето, в неговия апарат са....


Как ви се струва?

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.


Добре, хайде сега пренесете горната ситуация към киното или театъра.
Има ли разлика?


[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Grandpa   
Дата:   23-01-08 21:45

Светкавиците нема да светнат за фУтУграфа У

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: ktm54   
Дата:   23-01-08 21:45

Затова там в онази зад окена страна на снимачния терен ако извадиш фотоапарат или камера те изхвърлят като мръсно коте.казвам го от опит

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: pepsy   
Дата:   23-01-08 21:47

значи тука си няма проблеми може да си снимаш?

Ако някои нете понапляска естествено!



Публикацията е редактирана (23-01-08 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 21:49

ни съм мръсно ве!
ко ме убиждъти[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 21:50

не бих снимал,не е коректно
нямаш работа там

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-08 21:55

Ами зависи от случая. В ателието могат да те изгонят лесно. Но навън...

Преди време попаднах на инсталацията на Ха Шулд с 1000-та човешки фигури от пресован боклук. Правил я е на Червения площад в Москва, на Китайската стена, а този път беше в Брюксел на Гран Плас. И една фирма (пропускам името й) решила да се възползва от това и да си направи сесия за реклама на бельо...според мен това не беше особено коректно. Фотографът (с техника за 6-цифрено число в наши пари) само отвреме-навреме се обаждаше на навлеците (и аз в това число) да не ползват светкавици.

Ето малко нагледен материал:


http://www.4coolpics.com/pics/0003/000350003696.jpg




http://www.4coolpics.com/pics/0003/000350003877.jpg




Публикацията е редактирана (23-01-08 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Стоев   
Дата:   23-01-08 21:58

Я, Мечо снимал мацки[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: Kanonir   
Дата:   23-01-08 21:59

Абе то ако само снимаш...., но дори само за това трябва да поискаш разрешение, да ти бъде разрешено и дори репортаж да е, снимките трябва да се публикуват само след разрешение и одобрение от този чиято е фотосесията!
Сещам се че тука P_A_D_D_G може да даде мнение "отвътре" - от личен опит, като страна в подобна ситуация. С некаква дама се дърлеха тука пред целия форум точно за такова нещо!


Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: boni   
Дата:   23-01-08 22:07

Ами Жоро щом спомена театъра айде пренеси сега горната ситуация и за концерт и снимки по време на концерт, защото музикантите са си нагласили осветлението, костюмите и т.н. Да вземем да затворим галерия "На сцената" а? Или може да го пренесеш и за улични представления?
Знаеш ли че по време на Кукерските игри там хората са си нагласили костюмите, измислили са си танците и т.н.?
Т.е смяташ ли че е неморално да се публикува репортаж от каквото и да било представление?
Т.е искам да кажа, че е неморално да правиш паралелно ФОТОСЕСИЯ на друга ФОТОСЕСИЯ, защото е същия ПРЕДМЕТ на дейност. Обаче внимавай като съпоставяш това на репортаж от театрално представление, защото навлизаш в дълбоки води и ако се следва тая посока може да се стигне до пълно отричане на репортаж по време на представление.
Между другото кинопродукциите си имат официални фотографи и ако си такъв или са ти позволили да снимаш, не виждам какъв е проблема.



Публикацията е редактирана (23-01-08 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-01-08 22:12

Що ще хромозомата У при тази Х...?[smile]
Сега сериозно- случвали са се подобни ситуации, но...винаги сме се изчаквали(Х гласи модел и осветление и снима, а след това У прави същото и така ...няколко пъти[smilie3] .

На екстериорно снимане често се случва глутница фотографи да снимат едновременно побъркалия се модел , защото всеки подвиква да гледа към него[smile] , но това са си нашенските пленери , фиести и ваканции, където тези в ситуации обикновенно винаги е премиран наистина най-добрия кадър от стотиците заснети от няколко фотографа.

Мисля, че преди около година се развихри спор за подобно снимане и не се разбра развъзката, но си мисля, че ако модела е пазарен от един фотограф с подходящия договор в писмен вид не допустимо снимане от друг, освен ако не се води асистент на фотографа. Всичко останало е импровизация и е на системата устна/приятелска/ договорка , която не е проблем на тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: elrisha   
Дата:   23-01-08 22:13

Бони ми е спестил писането..благодаря![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-08 22:14

Ами според мен въпросът не е толкова сложен. Жоро има предвид буквално да дублираш фотографа, организирал сесиата. Това не е допустимо, разбира се. Но заснемане с репортажна цел е друго нещо. Най-малко другите фотографи просто физически не могат да застанат на мястото на основния фотограф, нямат достъп до площадката. И заснемат доста по-различни кадри. По правило, те не стават за това, за което е замислена и осъществена сесията, а в най-добрия случай имат стойност като репортаж за нея.

За снимането по време на представления нещата са различни. То може формално да е разрешено или да не е, но не поражда етични проблеми.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-01-08 22:17

Като не си искал да ти снимат фото-сесията, да не си ги пускал да щракат зад гърба ти. А иначе не бери грижа - другият фотограф няма договор с моделите, тъй че единствено може да ги ползва тея снимки вместо стари вестници...

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: tonevjr   
Дата:   23-01-08 22:19

Аз съм снимал така на сесия на площада в града.Застанах до фотогрфа и снимах.Човека ми предложи статив,запознахме сме даже.Снимаше хора от улицата за реклама и после и те идваха при мен да гледат снимките.Аз нямам проблеми,защото съм малък и всички ме приемат.[smile]Аз си снимах за кеф и за себе си и му го казах и ни беше много забавно,научих и доста от него. [smilie24]
Но има случай в които не редно,никак даже.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: boni   
Дата:   23-01-08 22:23

Той Жоро пита баш за киното и театъра.
Аз пак ще кажа. Неморално е да дублираш същия предмет на дейност.
Няма нищо неморално да заснемеш репортаж от представление. Независимо че осветлението и костюмите не си ги измилил ти. Твои са обаче гледната точка, избрания момент и т.н.
По тая логика трябва да не се снима нищо, защото дрехите на хората които снимаш са измислени от определен дизайнер, обувките, шапките, цвета на червилото и т.н. също не са твое дело. Нито пък светлината от господа бога е твое дело[smilie18]
Защото "Светът е сцена".

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-08 22:24

Сложен е въпросът според мен.
Затова му търся отговора...
Нямам готов отговор.

Всъщност като снимаме в киното или театъра, ние правим репортаж.
Какво е репортажът?
Разказ за нещо, което се случва.

Добре, обаче самият филм или пиеса също са разказ за нещо друго, което се случва по друго време...

И в крайна сметка коя точно история разказва снимката?
Историята за пиесата (или филма) или историята, която разказва пиесата (филма)?

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: boni   
Дата:   23-01-08 22:28

Ако е репортаж за събитието, разказва за самото събитие, много ясно че е така. Както е с всеки репортаж. Ти като снимаш Дийп Пърпъл как пеят "Дете на времето", сниката ти за детето на времето ли разказва или разказва за сценичната изява на "Дийп Пърпъл"
Освен това въобще не е задължително да правиш репортаж. Може да правиш портрети на актьорите, които да не са никакъв репортаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: PolarBear   
Дата:   23-01-08 22:29

Излишно усложняваш нещата, Жоро. Зависи от това, за какво ползваш снимката, в какъв контекст. Довери се на чувството си за такт и едва ли ще сбъркаш.

Между другото, снимки от сцената са не само репортаж, има страхотни сценични портрети например...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-08 22:29

Въпросът, който поставям е чисто теоретичен.
Нямам предвид конкретна ситуация или конкретен човек.
По принцип си разсъждавам.

Ако е си служим словото е лесно да определим кое какво е.
Тогава нещата са пределно разграничими: ако пишем за това как е протекло представлението - е репортаж, ако препишем пиесата - е плагиатство.

Но при снимането не мога да разбера къде минава точно разграничителната линия.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: boni   
Дата:   23-01-08 22:45

Ако запишеш концерта или пиесата - това е разрешен презапис или пиратски запис, защото там си служат с музика/реч и ти копираш изцяло предмета на дейност. Това е репродукция.
Фотографията е друг вид изкуство. Тя не е видеозаснемане. При фотографията е същото ако преснимаш чужда картина, статуя, плакат или снимка. Правиш репродукция, разрешена или не.
Но не смесвай уловения миг с видеофилма.
Снимайки портрет на Гилън ти разказваш за Гилън и показваш Гилън, не разказваш за "Дете на времето"
Снимайки Калоянчев по време на представление ти правиш портрет на Калоянчев, разказваш за Калоянчев, а не за бай Ганьо или Големанов. И хората като видят твоя портрет ще си кажат ей, Калата е голяма работа, нищо че малко е остарял.



Публикацията е редактирана (23-01-08 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: J0R0   
Дата:   23-01-08 22:53

Да, де, като снимаш Гилън, правиш портрет на Гилан. Репортаж за Гилън...

Но ми идва на ум друга една аналогия.
Има радиорепортери.
Които правят репортажи с диктофоните си.
Ако един такъв репортер направи запис на песен по време на концерт на Пърпъл, какво е това - радиорепортаж за събитието или пиратски запис на парчето?
Може да е както едното, така и другото.

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: chukov   
Дата:   23-01-08 22:56

Сега да отговоря филосовски от пиедестала на дългогодишния ми опит

Завърташ се и му шибваш един зад врата на придошлия
Като те пита редно ли е му кажи, че и ти смяташ, че не е редно ама такава е ситуацията един вид

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: kote   
Дата:   23-01-08 22:57

преди някакъв официален анонс-да кажем премиера не е коректно да се снима без разрешение
след това вече може
представете си да се снима секретен автмобил 6 месеца преди премиера-ясни са ви последиците които конкуренцията може да предприеме за да провали елемента на изненада необходим за да се привлече внимание към което и да е събитие
или да излезе алтернативен филм който си снимал метър-два встрани от камерата за филма който ще излезе след месец примерно
затова не е коректно да се снима без разрешение и човека който ти е забранил не ти е длъжен да показва бележка за подписан договор с модела
в случая с П.А.Д.Г.не е прав да показва снимки в публичното пространство при несъгласието на модела и фотографа който я е ангажирал под каквато и да е форма-устно или писмено
когато се прави реклама подобно на показаното от поларбеар пак трябва да се иска разрешение от скулптора или наследниците му до определен срок за авторските права защото тази реклама съществено внася изменение на смисъла на творбата чийто автор е скулптора
представете си това с творби на пикасо-наследниците му ще те съдят до дупка

Отговори на това съобщение
 Re: Редно ли е да снимаш чужда фотосесия?
Автор: boni   
Дата:   23-01-08 23:04

Автор: J0R0
Дата: 23-01-08 22:53

Да, де, като снимаш Гилън, правиш портрет на Гилан. Репортаж за Гилън...

Но ми идва на ум друга една аналогия.
Има радиорепортери.
Които правят репортажи с диктофоните си.
Ако един такъв репортер направи запис на песен по време на концерт на Пърпъл, какво е това - радиорепортаж за събитието или пиратски запис на парчето?


Аз съм ти писал горе какво е, ти май не четеш???
Ако запишеш концерта или пиесата - това е разрешен презапис или пиратски запис, защото там си служат с музика/реч и ти копираш изцяло предмета на дейност. Това е репродукция.
Фотографията е друг вид изкуство. Тя не е видеозаснемане. При фотографията е същото ако преснимаш чужда картина, статуя, плакат или снимка. Правиш репродукция, разрешена или не.


Смесваш нещата. Фотографията е една дейност, а видео/кинозаснемането друга.
Ако направиш снимка по време на концерт или представление, това не е презапис на представлението, защото фотографията е съвсем друг тип изкуство. Ако преснимаш един плакат обаче това вече е репордукция, защото ти дефактно го копираш изцяло.
Също така ако снимаш филм и покажеш в кадър плакат или снимка, това не е репродуциране на плаката или снимката, защото ти си служиш с други изразни средства - киното, а не със статични изображения.
Не смесвай нещата!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »