Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 12:44

Реших да си напиша една програмка за макроизчисления, намерих следните формули:

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 12:51

0) М = Ext / f

1) M = b/a
2) 1/a + 1/b = 1/f
3) MFD = a + b

where
M: Magnification
a: lens-to-subject distance
b: lens-to-film/sensor distance
f: focal length

Написах програмката и се получават задоволително точни резултати [smilie5]

Та питането ми е как ще се променят формулите ако се използва телеконвертор примерно 1.5х?

Предполагам, че в 1) трябва да се запази а на обектива без конвертор и да се преизчисли М наново?

как влияе телеконверотра на коеф. на увеличение, запазва мин. разстояние до обекта и увеличава коеф. на увеличение на обектива с коеф. на увеличение на конвертора?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 12:52

Как да изчисля и резултатното затъмнение на получената система?

като я довърша ще я пусна програмката ФРЕЕ ако има някой да я качи някъде, ще проверя как се качва в довнлоад.бг

Писана е на C#

Помагайте Плийз[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 12:53

Малко пояснения, не ми се превежда

Example: Step 1. Magnification

Let's pick EF50mm f/1.8 II. The table says the closest focus distance for this lens is 0.45 meters (= ~17.7 inches), and the maximam magnification is 0.15x. Using the above basic formula:

x / 50 = 0.15

Solving for x, the derived maximum built-in lens extension is: x = 50 * 0.15 = 7.5mm

If you add Canon's 12mm extension tube to this lens, you will achieve a maximum total extension of 7.5 + 12 = 19.5mm

Therefore, using a 12mm extension tube with EF50 1.8 II lens, you can obtain a maximum magnification of:

19.5 / 50 = 0.39

a magnification of 0.39x [Filling the frame with an object of actual size 58.2mm x 38.7mm]

Example: Step 2. Minimum focusing distance (a rough approximation)

[NOTE: The following was corrected and updated Nov. 7, '03]

To continue with the example and figure out new minimum focusing distance (MFD) from the new magnification, we need the help of a few additional formulas (found in any general physics book):

1) M = b/a
2) 1/a + 1/b = 1/f
3) MFD = a + b

where
M: Magnification
a: lens-to-subject distance
b: lens-to-film/sensor distance
f: focal length

[NOTE: for a and b above, the position of lens being referred to is that of a theoretical equivalent lens of single element, NOT of the actual camera lens which usually have multiple elements.]

So, given the new magnifcation of 0.39x and focal length of 50mm:

M = 0.39 = b/a
1/a + 1/b = 1/50

Solving for a and b, you get:

a=178.2mm
b=69.5mm
MFD = a + b = 247.7mm

That is to say, using EF50mm f/1.8 II lens with a 12mm extension tube, the minimum focus distance should be reduced from 0.45 meters to ~0.25 meters (17.7 inches to ~9.75 inches)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: tofo   
Дата:   17-01-08 14:06

Резултантната бленда иде на f 2,24, ама ша почакам малко [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: tofo   
Дата:   17-01-08 14:10

По-точно при минимално предметно разстояние-f 2,5[shtrak]

Редакцийка:
С конвертор не би трябвало да се запазва мащаба, защото на практика се получава направо друг обектив със съвсем различни параметри. [beer]



Публикацията е редактирана (17-01-08 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 17:36

трябва да пробвам

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 17:41

Интересувах се от формули, но явно няма желание и интерес от такъв калкулатор[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: karavelov   
Дата:   17-01-08 18:23

има няколко формули за компенсиране на експозициата при макро увеличения:

1. умножаваш блендата по (1+увеличението)
Е1 = Е * (1 + M)

2. аз обикновено ползвам
F=(b/f)^2
където b e разстоянието от обектива до филма, f е фокусното разстояние на обектива и F е компенсацията на експозицията. Например за F = 2,4,8,16 корекцията в бленди е = 1,2,3,4

Може би втората форчмула изглежда доста по-сложна, но аз използвам нея, понеже имам разни улеснения като например исзчисляване на компенсацията в светломера по F, разграфена рейка, на която е нужно само 1 поглед за да разбереш колко е отстоянието от обектива до филма и една джаджа, която прилича на джобен часовник, но всъжност е логаритмична линиика "Сделало в СССР" [beer] Остава само на ум да разделиш 2 числа



Публикацията е редактирана (17-01-08 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: asahi   
Дата:   17-01-08 19:06

Ае Каравелофф, хората пишат на Си с много плюсове и без ДжиПиЕс не ходят до тоалетната, пък ти с некви дървени джаджи смяташ. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: Rotor   
Дата:   17-01-08 21:10

PeterPAN написа:

> Интересувах се от формули, но явно няма желание и интерес от
> такъв калкулатор[smilie24]

Ами нормално, ти си го направил от желание да разцъкаш Ц#. Всеки може да си го нащрака тва в Ексел за около 10 секунди :)
Иначе имаше една асистентка в МЕИ, която казваше -Не се ходи на лов за зайци с топ.
Щом няма сложни алгоритми (числени методи, рекурсии, итерации), от програмиране няма сми.

ПП:
А познахте ли я вий сега.
Гоцева се казва тя.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-01-08 22:05

Каравелов[smilie24]

А как се променят формулите когато се използва телеконвертор, свмята се с резутантното фокусно разстояние и се запазва мин. фокусно разстояние до обекта?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: otkata   
Дата:   17-01-08 22:32

Rotor написа:

> Ами нормално, ти си го направил от желание да разцъкаш Ц#.
> Всеки може да си го нащрака тва в Ексел за около 10 секунди :)

Ми направи го щом не те затруднява и го дай да го ползваме [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: Rotor   
Дата:   17-01-08 23:06

otkata написа:

> Rotor написа:
>
> > Ами нормално, ти си го направил от желание да разцъкаш Ц#.
> > Всеки може да си го нащрака тва в Ексел за около 10 секунди
> :)
>
> Ми направи го щом не те затруднява и го дай да го ползваме
> [smilie7]

Кажи ми как искаш да изглежда (потребителският интерфейс). Може една елементарна скица да надраскаш, за да стане по твой вкус.
И ми дай майл, на който да ти го пратя.

ПП: И по кои формули да ти смята. Не изчетох внимателно темата. Просто ме интересува какво искаш да въведеш и какво да получиш. Ако е по формулите на PeterPAN направо искй неговата програмка (моята едва ли ще е по-различна или по-добра), ако искаш с други ги сложи в темата, заедно с другата информация.

ПП2: Надявам се не очакваш потребителски интерфейс, като от Стар-Трек - с ефекти прозрачности градиенти... Ще бъде стандартно Вин формс приложение.



Публикацията е редактирана (17-01-08 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: Rotor   
Дата:   17-01-08 23:46

Не го разгледах добре, но май това ви трябва
http://www.mhohner.de/formulas.php

На страницата най-отдоло има и веб калкулатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   18-01-08 09:05

На мен ми трябва точно такъв калкулатор

калкулатор


с една много малка забележка ДА СМЯТА ВЯРНО[smilie5]

( Както се казва или туй куче не е птичар или ний не го хвърляме достатъчно високо)



Ротор: Ще разгледам линка който си дал там наистина има повечето неща които ми трябват МЕРСИ!



Публикацията е редактирана (18-01-08 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: PeterPAN   
Дата:   18-01-08 09:13

Ако някой обясни как се ползва и получи вярни резултати ще съм му блабгодарен. (става въпрос за линка към калкулатора който съм дал)

Единствения обектив за който смята вярно е 70-300 Макро (1:2) там се получават нещата за 300мм примерно

да пробаме за 17-70, при 70мм с (1:2,3) или който и дае друг обектив, не мога да постигна стойностите които дава производителя, докато при формулите които използвам, се получават приблизително точни стойности с тези които дава производителя разлика 2-4см в зависимост от обектива ....



Публикацията е редактирана (18-01-08 09:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: d256h   
Дата:   18-01-08 10:24

Каклкулатор може да потрябва за домашна работа по физика, когато се решават такива задачи по оптика. Реално всеки снимал макро няма да се довери на изчисления, а ще иска 'око да види'...
Като свършиш задачата с калкулатора мини на 'Стъпка 2', като направиш каклкулатор за изчисляване масата на оптичната система и камерата! Трябва да знаеш, колко кила ще слагаш върху статива все пак, иначе може да ти падне 'комплекта с обективчето' към калната земя..
[smilie21]



Публикацията е редактирана (18-01-08 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: tofo   
Дата:   18-01-08 10:50

Я сега- хващаме формулата на Каравелов и горния пример.
Е=1,8(1+0,39)= 2,502/при минимално предметно разстояние, т.е. + ония 7,5мм./

И как си го сметнах аз:
1. 50/1,8= 27,8- физически отвор.
2. 50+7,5+12= 69,5- образно разстояние.
3. 69,5/27,8= f 2,5

Същия резултат. Използвам образното разстояние вместо фокусното във формулата за изчисляване на бленда на обектив. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: Lighter   
Дата:   18-01-08 22:29

Факторът, с който трябва да се умножи експозицията е:

F=(f+изтегляне)^2/f^2

където f е фокусното разстояние на обектива.

Пример: За да се постигне М1:1 трябва да се използва обектив с фокусно разстояние 80мм и мех с изтегляне 105 мм. Експозицията (определена например с ръчен експонометър) е диафрагма 11 и скорост 1/15 сек.:

Като се замести в горната формула се получава - F=5,35

Умножавате Fх1/15 =5,35х1/15 и се получава 0,36 - което е приблизително 1/3 сек.
Експонационното време, което ще поставите е между 1/2 и 1/4 сек.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро калкулатор?
Автор: Orlin   
Дата:   19-01-08 12:40

30 секунди Гугъл и ето какво излезе:

DOFCalc for Phones

Тъй като всеки от вас има мобилен телефон, може да си качи програмката на него и да я ползва при нужда. И да има неточности, надали ще са значими. Още не съм го пробвал, но смятам да опитам.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »