Автор: alsash
Дата: 16-01-08 12:02
Около 1800 г. Пр.Хр., мъж с името Абрахам напуснал дома си, за да започне дълго пътуване до земята на Канаан, Обетованата земя, известна днес като Израел. Той направил това по заповед на Бога. Така се зародил Монотеизма. Неколкостотин години по-късно Мойсей, носейки Десетте божи заповеди, повел Израилтяните към тяхната Обетована земя.
Повече от хилядолетие минало, преди Христос да бъде роден във Витлеем. Проповядвайки в Галилея и в Ерусалим, той дал на света Християнството.
В началото на 7-ми век, след първото пророчество на пророка Мохамед, на Мт Хира, северозападно от Мека, се зародил Исляма.
Така, на голямо разстояние между реките Ефрат и Тигър в Месопотамия, Нил в Египет и Средиземно море, се зародили трите монотеистични религии, Юдаизъм, Християнство и Ислям.
Когато религиите се затвърдили и свещените места добили признание, пилигрими започнали да идват в Земята на Израел. Много вероятно е идеята за пилигримството да е произлязла от библейските времена като религиозно изискване и фокусната точка на пилигримството да е бил храма в Израел. “ Три пъти в годината всички твои поданици ще се явяват пред Господа твой Боже, на място, което той ще избере. На празника на безквасния хляб, на празника на седмиците и на празника на храмовете.”
Християнските пилигрими са посещавали Ерусалим още през 2-ри век, но пилигримското движение достига истинската си сила около 4-ти век, след посещението на Света Елена, майката на първия Византийски император Константин Велики.
След нейната визита, Константин построил Базилика на Светата Гробница. Тя е на мястото, което неговата майка определя като Голгота, мястото където Христос е бил разпънат на кръст.
Сред Мюсюлманите, свещения град Ерусалим е бил осветен в края на 7-ми век, когато Скалния купол е бил построен на….. От тук пророкът Мохамед се е издигнал към небето според Мюсюлманската традиция.
Изложбата представя 30 спирки по историко-религиозния път, от голямо значение за различните религии, фокусирайки свещените места за християните, заради приближаването на третото хилядолетие на Християнството.
|
|