Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 20:35

Вчера се зачетох в един чужд форум, в който хората доста разискваха въпросът, дали фул фрейм матриците имат бъдеще и изобщо как ще се развива фотографията...
Моето мнение е, че за професионална работа може би пълноформатните матрици може и да имат бъдеще, но за любители или за по-напреднали, които обаче не се занимават толкова професионално, бъдещето не е там...
Смятам, че по-малките матрици, особено 4/3 системата, с нейните по-малки и доста качествени обективи имат по-добро бъдеще, отколкото фул фрейм матриците...
Те ще се произвеждат, но едва ли процента има на използване ще е голям, като се има предвид, че са доста по-скъпи, стъклата към тях също, а за големината няма да говориме...
Интересува ме вашето мнение по въпроса... Интересно ми е как смятате, че ще се развиват фирми като канон и никон, които вече имат такива апарати, но все още наблягат доста на апс системата... Какво смятате и за олимпус, които със своята 4/3 система, ако напаравят апарат с фул фрейм матрица, обективите им досега стават безмислени за тези апарати...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Grandpa   
Дата:   14-01-08 20:38

Размерът има значение.

Ако ти е казала друго - или не е пробвала или те лъже...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 20:39

Това е така, но тука говорим за качество, удобство и цена...
Дали масата хора ще си купят апарат с ФФ матрица и ще се изръсят хиляди пари, първо за тялото и после още мнооого за обективи...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 20:45

То който си има обективи, те стават и на ФФ!
Другите стъкла са си почти боклуци!
[smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: loveforever   
Дата:   14-01-08 20:46

Ами супер ми е да щракам пилци на 500мм при АPS-C т.е на 750 мм екв. фокусно разстояние.

От друга страна също е голям кеф да закачиш 12 мм на филмово тяло т.е. на фулфрейм.

Според мен им хляб и в двете.

Освен това хубаво е човек да има две тела и идеално би било - едното да е с АПС-Ц за теле, а другото фулфрейм за широко, стига да може да си го позволи.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: praetorian   
Дата:   14-01-08 20:48

Автор: loveforever
Дата: 14-01-08 20:46

Ами супер ми е да щракам пилци на 500мм при АPS-C т.е на 750 мм екв. фокусно разстояние.


Ами това същото можеш да го кропнеш от ФФ кадъра без проблем, така че.........[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 20:50

Ами въпроса е в техническите проблеми.

1. Дали за ФФ матрици ще се решат проблемите с лещите и т.н. позволяващи качествена картинка при голям ъгъл т/е/ липсата на телецентричност. Това явно вече е решено и със всяко поколение има прогрес. Никон д3 е супер.

2. Дали за 4/3 ще се реши проблема с шума т.е. ограничението от исо 800 (или дори 400) за приемливо качество.

ФФ има огромно предимство с шума - Никон д3 има исо 25600, а от примерите по мрежата на исо 6400 картинката е супер все едно на исо 400 с АПС апарат.

Проблемите с цената на матрицата ще се решат от пазара и количеството произведени сензори.

Освен това от към резолюция май 4/3 са обречени - Канон вадят сензори над 20 мега пиксела с супер качество на исо 400, това с 4/3 просто няма да стане.

За обективите ..... ами хубави са на Оли стъклата ама да не се окаже, че и те стават проблем в един момент? В смисъл че МТФ-а на ФФ за да направиш 40МП е подобен като на 4/3 за 10МП. Схващаш накъде бия.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: SLR   
Дата:   14-01-08 20:52

hotsnail [smilie24]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 20:53

е да де!
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 20:55

Бъдещето е на апарати като Сигма ДП1 и обективчета като "палачинките" на Пентакс [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 20:55

Това е кофтито, че на Оли стъклата не ставата на ФФ матрици... Другото е, че са ограничени в пикселите... Чудя се как ще се справят новаторите с този си проблем...
Ако пуснат ФФ матрици, трябва да пуснат и стъкла за тях... Тогава такива кибици като мене, които са им фенове, ще се разсърдят много, щото ще са дали бая пари за досегашните им играчки и изведнъж - честито на печелившите...
От друга страна обаче, защо да няма бъдеще в тази система, ако погледнем качеството им е перфектно и обективите също... Знам ли...
Сега и такава реклама на Е3 правят... Да се чуди човек...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: navy   
Дата:   14-01-08 20:56

ако ви изтъркам цифричките и означенията ще ми познаете кое е фулфрейм га ми цъфнат налъмите

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:01

абе Navy от примерите Д3 се познава от далеч при по тъмни кадри.

Пък 1Дс ако теглиш 15 МБ снимка пак се познава лесно. [smilie5]

Иначе си прав де за 90% на дали има значение. Човека искаше мнение кое ще оцелее и аз му писах какво мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:04

От това което казва navy се потвърждава моето мнение, че ФФ матриците няма да завземат пазара... Да, ще ги има, но за масата фотографи - едва ли...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 21:07

нейви - молодец!!!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:10

karan4o според мене въпрос на пазар. до края на годината 2008-а най-вероятно ще има нови ФФ тела за около 2000$ (по нови от Канон 5Д) и то сигурно поне от две ако не и три марки.

Ако глупостите по форумите убедят клиента че ФФ е супер, ще стане като с мегапикселите. Щото то пазара на фотоапарати освен нови клиенти има и клиенти дето си купуват по-нови модели. И това ще става доминиращ пазар. Този пазар ще се храни с нови простотии - 40 мега пискела, фул фрейм, исо 64000, 60 кадъра в секунда и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 21:13

Ако ФФ е йофтина - и една за мен!!!
[smilie8] [smilie8] [smilie8]


Ох, ох!
спирам спам-а!
Ами че то е много ясно: по-хубавото всеки го иска. Зависи на каква цена. Ако ФФ са достъпни, оди снимай с АПС-Ц.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (14-01-08 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: zariio   
Дата:   14-01-08 21:14

Много хора не могат да проумеят,че тялото е нещо преходно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 21:15

Голямата матрица не е простотия... блъскането на пиксели е простотия [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:16

Абе така е... Хората се ловят на какви ли не щуротии вече... А колко малко му трябва на човек, за да направи една хубава снимка...
Да не говоря, че повечето фотографи по форумите не са вадили снимка по-голяма от 20/30... За нея не ти трябва нито ФФ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:18

Cyclops ми вземи си едно 5Д бе ако си канонджия - ефтинко ги дават тези дни чувам - около 2000$ от качествени търговци по хамерика. [beer] Много малко по-скъпо от Е-3 ама ФФ за сметка на това по всички останали технически параметри по-добър. Само стабилизатор и liveview нема

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 21:23

Горещи охлюве!
Благодаря за съвета, ама ми се налага да чакам и цени и байонет. Аз си харесвам минолтенските стъкла, пък и ми е още скъпо за ФФ! Сони нещо се бавят, ама като гледам няма да е дълго! Стабилизатора едва ли ще го пропуснат, пък за лайфвю-то и да има ( което е почти сигурно) - аз едва ли ще я ползвам таз чекия!

[beer] [beer] [beer]


Е-е-е-х!
То да има добри теми за снимка, пък и с Скина ще снимаме!
[beer]



Публикацията е редактирана (14-01-08 21:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:23

А после стъкълцата за 5Д - още 5000 долара и пей сърце :)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:26

Циклопе, че то за цените в Сони ни е надеждата. И аз се кефя на Минолта/Сони. [smile]

Яка рбаота минолта и никон фенове спорят в тема 4/3 с-щу ЕОС [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Ми то кат те си немат фенове какво да правим.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:33

Хахахаха
Идеята не ми беше да се плюят фирмите и техните изобретения, а просто вижданията ви за бъдещото развитие на дигиталната фотография...
Но май ще трябва да почакаме и да видим...
Засега тези, които снимат с ФФ матрици са по-малко сигурно от 2%[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:39

каранчо пък може би надеждата на 4/3 е фовеона? По-голям динамичен обхват, би трябвало и шума да намалее.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Cyclops   
Дата:   14-01-08 21:40

Каранчо, много си е хубава темата, и ето какво ще кажа:

Едва ли в близко бъдеще ФФ ще измести като пазарен дял АПС-Ц. Не че няма да е по-добро!
В по-далечно бъдеще обаче, може и въобще да няма АПС-Ц. Те и дигиталките като навлизаха хората си снимаха преимуществено на лента, ама сега ситуацията е друга!

Истината е, че техниката се развива и ние можем само да се радваме и да се възползваме от това, без да робуваме на консумеризма!!!

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 21:44

Мисля че телата ще станат по компактни но всички ще се придвижат към ФФ/дори и Оли.../[smilie3]

Просто няма логика матриците да си останат с този размер... една глупост просъществува/нарастването на пикселите при същата матрица/[smilie23]

Сега остана правилният път/нарастването на матриците/ да не се реализира... няма логика [smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:45

Ще видим какво ще стане...
А относно 4/3 система, на мене лично ми е много интересно как ще се справят с проблема - ограничение на резолюцията и шумоподтискането :)
Ако направят други матрици, ще трябват и други обективи, а това вече ще е голяма глупост... Дали ще могат чрез някакви адаптери да пригодят обективите си към нова система - не се знае, бъдещето е тъмно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:46

Няма как апаратите да са по-компактни, а матриците и обективите по-голями:)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 21:48

Е от друга страна може и нови технологии да излязат с по-нисък шум. Сони са се заканили за чисто нови сензори до няколко години дето да отенсат всичко коеот познаваме.

Пък и Панасоник и Канон не спят.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 21:49

Ами аз съм помислил един ден ако съм мотивиран да мина на ФФ какво да имам и какво ще ми даде... другите да му мислят [smilie10]

Може пък от Оли да ощастливят верните си потребители с ФФ тяло и малко след това да им сервират и новите обективи които ще са съвместими с него/ама видиш ли... само те щото по старите няма да са оптимизирани за тази матрица/ [smilie18] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 21:52

хахахахаха
Това ще е началото на края, като се има предвид топ про обективите им какви пари са[smilie5]
Ще им запалят фабриките[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: gbdesign   
Дата:   14-01-08 21:55

Преди време се е говорело така и за широкоформатните камери...ама нейсе...нищо че бяха в пъти по-добри, така и не изместиха 35 мм филм. Технологиите се развиват. Утре и ЖиСиЕмите може да имат 100 Мпикселова матрица, разположена на 1 кв./мм. и да не шумят забележимо до ИСО 100 000.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 22:00

Това харесвам на техниката че се развива... и това което днес смятаме за прекалено скъпо и дори неразумно след някоя и друга година ще е постижима реалност [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: asahi   
Дата:   14-01-08 22:04

"Интересува ме вашето мнение по въпроса... "

Горезаписаните сте любимата таргет-група на маркетолозите от Канон, Никон, Олимпус (по азбучен ред [smilie5]). На всеки 6 месеца ще ви извадят нова залъгалка, на всеки 12 месеца ще сте пред покупка, на всеки 18 месеца ще сменили я тялото, я системата.

Що не си прегледате гигабайтите шедьоври и с ръка на сърцето да кажете: Кво ме топлят тези мегапиксели и милиметри, след като ги държа по дисковете?

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Essenov   
Дата:   14-01-08 22:09

пак ли пиешете глупости по форумите [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   14-01-08 22:12

Защото става дума за любимата ми, млада 4/3 СИСТЕМА, която, за щастие, няма шанс да стане ФФ, повтарям от тук:
http://zone-10.com/cmsm/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=1&limit=1&limitstart=0


"The ‘E-4’ is currently under development and will continue to represent the company’s
top offering in terms of quality, performance and technologies.

There is presently no confirmation as to whether there will be an E-xx model but all
indications are that there could be one before the end of 2008. This will be a true
semipro-grade DSLR that may have similar attributes to the E-x and could be positioned
as a ‘supporting’ model in much the same way that the OM2S Program was to the OM-4.

There are many incessant comparisons made between Four-Thirds and full-frame sensors,
some perpetuated by detractors, cynics and ‘pretend-camera designers.’ It is important
to note that at no point has Olympus suggested that a ‘format war’ was ever on.
The fundamental understanding of Four-Thirds has always been that it is a format that
challenges photographers to think outside the box and not something designed to compete
head-on against full-frame DSLRs.

The approach to camera design and photography has always been about many different factors
other than the size of the sensor. Olympus has never been interested in academic gains
just to appeal to statisticians and mathematicians. Four-Thirds perceived a role to play
and defined its own space with the philosophy that equipment was meant to be used and
photography remained the expression of one’s heart and eye.

This space is where Olympus found a home and there is every intention to propagate this
message by developing the format further. In any case the company-–together with Kodak-–
has ensured that there would be plenty of headroom available to push Four-Thirds beyond
30 megapixels as far as sensor development is concerned and in the future, better
technologies will be available to mould the ‘perfect’ photographic tool. The E-3 just
happens to be yet another step in the right direction for Olympus.

Why the 30 megapixels claim was never made better known was because traditions at
Olympus have never allowed it to engage in mathematical promises. The fact was that
through analytical extrapolations, it was certainly possible to reach past such limits.
However, whether or not this is necessary is something that only the future can tell."

Силно съкратен превод:

"- E4 e в процес на разработка ...
- Е-ХХ, полуПро ДСЛР, е възможен преди края на 2008 ...
- 4/3 - формат, предизвикващ фотографите да мислят нестандартно, а не да се съревновава с
FF DSLR камери.
- 4/3 - дефинира пространство с филисофията, че техниката се създава, за да се използва и фотографията
продължава да бъде израз на сърцето/окото.
- ще продължи разработката на формата - над 30МП ... Е-3 е просто една стъпка в правилната
посока за Олимпус
- над 30МП - възможни.
... дали това е необходимо или не - само бъдещето ще покаже"
[smilie24]



Публикацията е редактирана (14-01-08 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 22:14

"телецентрична" и подобните дивотии са просто маркетингови брътвежи, нямащи нищо общо с качествата или некачествата на оптиката.

с времето сензорите ще стават с все по-голяма плътност. вече има сапунерки с 1/2.5" сензори с по 12 мегапиксела.. чудо голямо. с времето ще стават и по-малко шумящи и по-чувствителни. технологията я има отдавна.. просто още предишните технологии не са изчерпали потенциала си за продаване.

т.н. ФФ матрица има едно единствено предимство: при същия брой точки, получаваш по-добро изображение, заради по-малкото изкривяване от оптиката.

Оптиката е тясното място в днешно време, и въпроса е наистина сериозен, защото за електроника се инвестира много и лесно --- докато в оптиката няма кой знае какъв напредък: на това което се продава на пазара!!! (инак разработките и технологиите си ги има от години)

според мен, бъдещето е в технологии като http://www.refocusimaging.com/.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: marto   
Дата:   14-01-08 22:19

аз в тази тема няма да се обаждам [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: zariio   
Дата:   14-01-08 22:23

marto написа:

> аз в тази тема няма да се обаждам [smilie3]

Ми накъде повече баце[smilie3]
Ти си вече с най-доброто[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-08 22:25

данби ???? -- ФФ матрица има едно единствено предимство: при същия брой точки, получаваш по-добро изображение, заради по-малкото изкривяване от оптиката. [smilie11]

Смея да твърдя че телецентричните обективи на 4/3 не са пълна глупост. Макар да не съм експерт.

Прочети поне какво пише по мрежата и ще разбереш, къде има повече изкривявания. 4/3 определено има по-малко "изкривявания".

Между другото това дето писах горе беше малко предизвикателство някой да напише нещо разумно за 4/3, ама явно хората дето знаят имат какво да правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 22:30

"проблема" на 4/3 системата се състои в опита за създаване на изцяло нова система от 0, при положение че "останалия свят" може да споделя оптиката и сензорите си.

Иначе, кръглите лещи правят кръгли проекции... каквото и да впишеш вътре, все ще работи.

Тъй де, дайте да измислим нашенска си, Българска система Триъгълник, или Пентаграма. Ще им вземем акъла направо! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: gbdesign   
Дата:   14-01-08 23:02

Време е да се включи и Бони, че някак по-добре се исказва[smilie24]



Публикацията е редактирана (14-01-08 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 23:03

Това ми хареса за развиването на системата до 30 Мп :) Ха дано де...
А иначе asahi е прав за шедьоврите и за дисковете[smilie5]... В момента си разглеждам снимки от Света гора и като гледам какво качество са, направо ми се пълни душицата, но ни една не съм изкарал още... Мисля да поправя това и да ги изкарам всичките на хартия[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   14-01-08 23:10

Които снима със широка светлосилна оптика ще си вземе ФФ.Които снима пилци може да не си взема въпреки че Преторянеца го е казал - дали ще снимаш с кроп 1,6 или после ще си го направиш от готовата снимка ФФ все същите мегапиксели ще получиш.

Много пъти съм го казвал , сега пак да споделя - ФФ ти дава подчертана преспектива и хубаво омазване като снимаш с 24/1,4 или 35/1,4 на отворено.Това АПЦ-то няма как да го направи.В останалите случаи когато се снима на затворено - все е тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 23:12

Или пък имаш един 17-40 на 1.6х а друг на ФФ [smilie3] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: chukov   
Дата:   14-01-08 23:16

Мдаааа
като закача на 5Д-то 12-24 и погледна във визьора и си виждам задника [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   14-01-08 23:19

Няма смисъл да имаш широка оптика на ФФ и 1,6х при положение че най-куция ФФ е почти 13мп а АПЦ наи-доброто е 10.Като си направиш кроп от 5Д ще имаш нещо почти същото като снимка от 40Д или по-точно снимка все едно е от 30Д 8мп.
Даже въобще не виждам с мисъл от 1,6х при положение че цената на ФФ не е непосилна.Дори като физически размер и тегло 5Д е като 30Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 23:21

Така е... проста математика - живот и здраве и това ще стане [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: gbdesign   
Дата:   14-01-08 23:22

А колко е голям един 500 милиметров обектив за ФФ със светлосила примерно - 4??? и колко е голям същият за 4/3???[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: chukov   
Дата:   14-01-08 23:22

широката оптика си е баш за фулфрейма
там наистина е широка

ако направиш работна отсечка може и да свиеш до размерите на кропа

ама нали и на кропа работиш с отсечка
тъй че фулфрейма си е фулфрейм

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   14-01-08 23:27

За дълги обективи неминуемо 4/3[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 23:33

да бе, 4/3 - друг път!!! 1/2.5" сензор е истината за снимане на луната и звездите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   14-01-08 23:45

Интересно е - за всички, не само за ОлиФеновете:
http://zone-10.com/cmsm/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=1&limit=1&limitstart=0


Дълго е много, поради това опитах да преведа малко:
"
While computing power has made the DSLR a more potent tool in the hands of users addicted to today’s digital consumerism,
the salient values of photography are fast disappearing. Here are just a few of the negative consequences resulting from the digitalisation of cameras
= Докато изчислителната мощ направи ДСЛР-камерите средство с по-големи възможности в ръцете на юзерите..., характерните стойности на фотографията бързо
изчезват.
Ето само някои от негативните последици от цифровизацията:


1.
Megapixels have made people forget about subtle film-like qualities =
Мегапикселите накараха хората да забравят за фините, едва доловимите "като филм" качества на изображението.

2.
The ‘right’ colours are colours people believe are right because that’s how they feel =
"Правилните" цветове са тези, които хората считат за "правилни", защото така ги чувстват.

3.
Prime lenses are considered ‘poor value’ and ‘impractical’ compared to zooms
Твърдите обективи се считат неизгодни финансово и непрактични, сравнени със зумовете.

4.
There are now so many settings that people tend to forget that the purpose of photography is the subject itself
Има толкова много настройки по камерите, че се забравя целта на фотографията - самия обект.

5.
The more choices (features) a camera has, the less people know what to do with most of them =
Колкото повече възможности камерите притежават, толкова по-малко хора знаят какво да правят с повечето от тях.

6.
If you run out of battery power, you are digitally ‘dead’=
Ако ти свърши батерията - цифрово си "мъртав"

7.
To most people, ‘good value’ means impressive on-paper numbers =
За повечето хора "добра стойност" осначава добри цифри на хартия.

8.
You could use the latest high-tech film in an old camera but you cannot swap an old sensor and plug a new one in =
Можеш да ползваш най-модерния филм в стара камера, но не можеш да извадиш стария сензор и да го замениш с нов.

9.
Megapixel is the all-time god of deception in assuring ‘image quality’ these days =
Сега Мегапикселите са всемогъщият бог на заблудата - че осигуряват качество.

10.
If the choice of film is more important than lens quality, then the image sensor must also be too =
Ако е вярно, че изборът на филма е по-важен от качеството на обектива, тогава това се отнася и за сензор-обектив.

The problem with some of these observations is that they are worryingly pervasive.
This mindset has spread far and wide across all spectrums of the digital camera market.
For some camera makers, this was a godsend because it translated into increased market domination and sales.
For Olympus it was the beginning of a rude awakening and one they had to adjust to as quickly as possible.



Част7."...Not too long ago, Canon was the only sole camera maker building and using their own sensors.
Today, Sony and Panasonic offer far stiffer competition than once thought possible. The potential problem
that Canon faces is its inability to diversify from CMOS technology, something the other two have no problem with.
Now that Kodak-–another Four-Thirds member–-is coming online with its exclusive CMOS technologies, the ‘battle of the sensors’
is expected to heat up..."
8. "...Analysis 3: Optical Quality Leadership
There is nothing objective about this subject no matter what the many lab benchmark tests might indicate.
Too many people have their own opinions about what they ‘think’ makes a good lens but if you filter out the ‘improbables’
and the ‘ridiculous’ from the wannabe and fanboy sections of the crowd, it is likely that one name stands out consistently
as better than most and that is, Zuiko..."

9. "...Fujifilm has camera-building expertise but is not in the same league as the top DSLR makers. There is a lot of talk
about whether they will field a Four-Thirds DSLR or not but if they do, fortunes may turn for them. The giant Japanese film
company’s outstanding sensor technology could hold the key to their future particularly in the Four-Thirds platform. However,
to do that Fujifilm will need to forego the Nikon-F lens mount to participate in fullness...."

11. "...is of course Four-Thirds based. That is where Olympus’ future lies and contrary to allegations
far and wide, there are no intentions for the company to venture into full-frame DSLRs. If the company follows its heart,
full-frame digital imaging is not where it sees its future..." =

"... базирана на 4/3 системата. Бъдещето на Олимпус е там и, независимо от твърдения, компанията няма намерения да се впуска във ФФ ДСЛР. Ако компанията следва сърцето си, ФФ не е това ТАМ, където тя вижда бъдещето си."


Не съм съгласен с всичко, но статията е интересна.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   14-01-08 23:48

А ако ти покажа колко е голям 35/1,4 за кроп 1,3х на М8 ще изпаднеш в унес - малко е по-дебел от часовник и е със същата големина, я ми покажи нещо с подобни размери за 4/3[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Grandpa   
Дата:   15-01-08 00:06

Иване, това четиво е прекалено надъхано и автора прекалено много просто си вее фантазията. Направо звучи несериозно.

Некст_тайм - сега ако за Оли кажеш, че не могат да правят компактни неща - пепел ти на езика. Хайде остави сапунерките - спомни си ОМ серията им (хем и фулл фрейм[smilie3])

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 00:15

Нищо не казвам, но някак си все се изражда дискусията кои какво може да извади.Да телата на оли са мечта като компактност, но не и големината на матрицата.

Има толкова голям избор какво да се купи в момента , че малко е безмислено поредното премерване кои/кого.Всеки си има изисквания и спокоино може да намери на пазара продукт отговарящ на тях.
Дори за влюбени в МФ като мен са се погрижили - М8.Само пари да имаш - кеф ти голямо кеф ти малко, кеф ти русо - всичко има.

проблема е че много хора не знаят какво искат , но много силно го искат[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 00:21

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Идеята е да се разиска въпросът, що е то ФФ и дали има почва в бъдещето... А иначе всеки си има предпочитания към дадена марка и система...
По едно време бях решил да си продам Олито и стъклата в чужбина, като щях да им взема малко повече отколкото съм дал и после да мина на Никон... Но направих една екскурзия и като видях каква красота е езкарал Олимпуса се разубедих завинаги[smilie24]
Аз съм си решил за мене...
Дайте да разискаме какво ви е мнението за ФФ матриците, без значение марката[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Grandpa   
Дата:   15-01-08 00:24

next_time написа:

> Да телата на оли са мечта като компактност, но
> не и големината на матрицата.
>
Съгласен на 95%[smilie24]. Останалите 5% са, щото може и още по-компактни да ги направят[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 08:45

Grandpa, четивото е гледна точка на един, макар и най-малкия от живите на пазара. Както всяка гледна точка - сигурно е надъхана, но на мен не ми звучи несериозно.
Интересно е, а надъхаността може би се обяснява това:
"The problem with some of these observations is that they are worryingly pervasive.
This mindset has spread far and wide across all spectrums of the digital camera market.
For some camera makers, this was a godsend because it translated into increased market
domination and sales.
For Olympus it was the beginning of a rude awakening and one they had to adjust to as
quickly as possible."

"Проблемът с някои от тези наблюдения/изредените в предния постинг преведени точки/ е, че са тревожно преобладаващи.
Тази нагласа е широкоразпространена сред всички сектори на ДСЛР пазара.
За някои производители тя е дар от бога, защото им осигурява доминиране на пазара
и повишени продажби.
ЗА ОЛИМПУС ТОВА БЕ НАЧАЛОТО НА ГРУБО СЪБУЖДАНЕ/ОСЪЗНАВАНЕ/ И НЕЩО, КЪМ КОЕТО ТРЯБВАШЕ
ДА СЕ ПРИСПОСОБЯТ КОЛКОТО МОЖЕ ПО-БЪРЗО."

Надявам се да се приспособят - прекалено добри са и ще е жалко да ...
Ще се приспособят - в началото бе "високия шум" изобщо - сега стана "... над 1600", за DR позатихнаха нещата ...

... никога, когато някой спомене FF, не ми идва наум да спомена, че има и digital MF.
Сигурно има разлика в качеството между двете[smilie10] [smilie5]



Публикацията е редактирана (15-01-08 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 11:47

Те хората вече си го казаха няколко пъти. Смисъла от т.н. FF (т.е. 35мм "лайка" формат) в днешно време е заради широкоъгълната оптика. Още повече вече съществуваша и доста добра широкоъгълна оптика.

Подобни са и причините за "завръщането" на камери като Лайка М8.

По мое мнение, това което Олимпус се опитват да направят е да надъхат хората с обещания, най-вече от техническо естество. При това, по доста подобен начин, както една друга много известна компания SONY прави.
Само че "дребната" разлика е, че компанията SONY не само надъхва феновете си, а прави още две неща: дава им обещаното и им го дава веднага като залива пазара.

Никоя система не е по-добра от другите. Просто в момента се злоупотребява с бума и притока на нови купувачи на тази техника. Сериозните любители и особено професионалистите винаги избират система, с която не им се налага да купуват всичко наново, когато се пръкне поредната измишльотина като формат 5/6, 3/5 и т.н.
Още повече, когато тези нови технологии ще пратят в забвение досегашните им инвестиции.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 11:51

Danbi, да си чувал за 7-14мм/14-28мм/? Сравнявал ли си широкоъгълни обективи, за да говориш:"Смисъла от т.н. FF (т.е. 35мм "лайка" формат) в днешно време е заради широкоъгълната оптика."[smilie23]

Виж, тук си прав: "...Никоя система не е по-добра от другите...." [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: cicomanco   
Дата:   15-01-08 12:07

данди,видя се колко разбираш естеството и смисъла на оли и телецентричната му оптика!спри навреме ,за да не ти се смеят!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 12:20

Ivan_A: чувал съм, има го в магазина и т.н.. и какво? За 36x24mm формат има примерно 12-24 на Сигма.

cicomanco: веднага спирам, след като ми дефинираш "телецентрична оптика" :)

Оригиналния въпрос не беше ли "има ли 36x24 формата бъдеще?". На този въпрос моя отговор е: "никой разумен производител няма да захвърли десетилетия инвестиции в разработка и производство на обективи за този формат. нито ще загърби десетките милиони вече продадени такива обективи. нито още по-големите инвестиции за тестово оборудване и т.н.".

Приказвате си като малки деца "каква нова дъвка ще пуснат на магазина, и дали тия големите ще изчезнат, за сметка на по-малките, триъгълни!"

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: cicomanco   
Дата:   15-01-08 12:42

това което в момента е на пазара със знака на 4/3 представлява първите стъпки на НОВА за цифровата фотография система.тепърва ще се развива без да е нужно да е ФФ.тя и без това си е!ела ако искаш в магазина , ще ти дам да попрочетеш едно-друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: chukov   
Дата:   15-01-08 12:47

на сегашния етап може и да изглежда конкурентна, но мисля, че системата 4/3 ще изостане поради ограничения във физическия размер на сензора.


да има предимства телецентричната оптика на теория, но работна отсечка от 16 мегапиксела (има мегдан да стават и повече след като Марк3 с кроп 1.3 има 21 мегапиксела) и то с по-добро съотношение сигнал/шум си струват

Мисля, че колкото и да успяват засега Олимпус да компенсират технологично ограниченията от размера на матрицата след време ще е нмого трудно



Публикацията е редактирана (15-01-08 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: j.u.l.i.u.s.   
Дата:   15-01-08 12:48

The rat race in 2008!


Откъс от едно маркетингово изследване... [smilie3]

"Продажбите на DSLR-и през 2008 ще достигнат до безпрецедентни висоти и ще започнат да спадат през 2009, поради пренасищането на пазара. Така се връщаме в ситуацията от 1987 г. когато SLR-ите достигнаха най-ниското си ниво на продажби. Хората интересуващи се от фотография вече притежаваха необходимото им, а индустрията не можеше да им предложи нищо ново. Тогава Минолта представи новия си Minolta 7000 AF...

... и пазара отново експлоадира.

Производителите ще се опитат да достигнат максимума от продажби и през 2008, тъй като е добре известно, че хората инвестирали огромни суми в техника не я сменят лесно (а само стария модел на камерата бива заменен от нов), затова онези производители, които имат най-голям пазарен дял ще бъдат най-малко засегнати от спада.

За момента Никон води по продажби, Канон са втори. В момента в който Канон представи новата вълна от dSLR-и ситуацията може да се промени... Въпреки това обаче към настоящият момент продуктите предлагащи се на пазара са с толкова близки характеристики, че директното сравнение не може ясно да отличи определен модел.

През 2008 ще видим огромен брой нови модели (кулминацията се очаква да е около Фотокината), който само ще докажат, че: златната треска в Калифорния не е била по-различна в това отношение. Всички производители ще
се постараят да се окажат в pole position [smilie5] преди очакваната криза на пазара. Предвижданията са, че: 4/3-системата ще загуби, също както и Sony, Panasonic, Sigma, Fuji и Samsung. Победители ще бъдат традиционните производители на фотографско оборудване: Canon, Nikon и Pentax. Leica остава в позицията на аутсайдер."
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: bass1   
Дата:   15-01-08 12:59

j.u.l.i.u.s.
к'о праим сега .. https://photo-forum.net/joro/emoticons/E9.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   15-01-08 13:05

аз си падам по аутсайдерите [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 13:06

cicomanco, щеше да е по-лесно да дефинираш "телецентрична".

за съжаление, спора за "системата" започва да ми става безинтересен, защото по образование съм инженер, а физиката, включително и оптиката са ми любими теми. за капак на всичко като ученик се бях запалил да си проектирам и правя фотоапарати (дори снимаха), включително и да сглабям обективи от отделни лещи. примитивна и детска работа, наистина...

за четящите английски, реших да потърся в гугъл нещо обобщаващо, и намерих примерно това: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/digital-camera-sensor-size.htm
дадох си труда да го прочета, за да проверя че няма нищо комерсиално и мозъко-промиващо.

тази прогноза изглежда интересна, и според мен доста вярна. лично аз смятам, че SONY няма да изпаднат, защото много добре са се подготвили в момента (а и не бива да забравяме, че пазара става все по-консуматорски -- територия, където те са просто царе)

иначе, е хубаво, че пазара ще се насити отново със SLR камери :) крайно време е да се внедрят истинските нововъедения в фотографията.

растежа на мегапикселите е естествен процес, който няма да престане и фото сензорите просто ще си следват развитието на полупроводниковата и другите "компютърни" технологии.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: bass1   
Дата:   15-01-08 13:13

Мобби _Дик :[smilie24]

http://www.youtube.com/watch?v=0MAfDXN45d0&NR=1



Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: n1x0n   
Дата:   15-01-08 14:07

Идеята е да се разиска въпросът, що е то ФФ и дали има почва в бъдещето...

Щом всички големи фирми, като изключим онези с 4/3, се готвят да пуснат по едно ФФ тяло през 2008 година - извода се набива на очи сам по себе си.

п.п.
Нещото, което пропускате всеки път, при дискусиите размера на сензорите е това, че колкото е по-голям сензора - толкова повече 3D има в картинката.

Няма как да се компенсира това нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 14:12

Търся цифров гръб за пинхол 6х6, това е бъдещето!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: special_k   
Дата:   15-01-08 14:18

Автор: navy
Дата: 14-01-08 20:56

ако ви изтъркам цифричките и означенията ще ми познаете кое е фулфрейм га ми цъфнат налъмите


...........

are na bas

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 14:26

Някои хора, като са задъвкали тоя ФФ се за него си бълнуват! Как ли ни се смеят тия дето снимат на полуформатни или още по-големи формати. По едно стечение на обстоятелствата една фирма преди много десетки години е решила да използва лента от киното за да направи компактни камери и така е повлякла крак.... и все експерти по матриците гледам..., баси, на година излизат по 3-4 вида нови технологии за сензори, разположение на субпикселите и т.н., обаче някой научил нещо за шума от преди 5 години и все него повтаря, а няма кинти да си купи един свестен обектив...
Аре стегнете се малко... който има идеи и знае да снима, не камерата му е толкова важна...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-08 14:28

еми те Сони си казаха че до края на 2008-а ще решават какво става със Алфа ДСЛР-ите т.е. 2008-а е ключова за тях. Казват че досега са постигнали целите си.

Ама от тука представената дискусия освен цитати от рекламни брошури на 4/3 смислени доводи не чух.

Нямало проблем с 30 МП ама със 10 МП явно има и то голям.

Фуджи щели да правят 4/3 ? Май има повечко мегдан в никонската кошница за какво им е да хващат закъснял влак?

Пък и тия постоянни оправдания от Олимпус че няма да пуснат ФФ - по скоро говорят за това че те ясно осъзнават малката матрица като голяма грешка и основния им аргумент е другите може да правят добри снимки щото имат добра техника и талант, пък нашите клиенти е добре да се запасят повечко с талант щото техника няма да има.

Заяждам се ама .... горе долу това пише по горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 14:49

Ами и аз да се заям:
"I have the magazine in my hand and the review is on pg. 86. Also, the D300 is reviwed right after it. In it under comparative set it says this of the E3 "For only $100 less the E3 ranks as the closest competitor to the D300 in most categories."
Списанието е в ръцете ми и ревюто е на стр.86. Също така, Д300 е с ревю след това ... за само 100$ по-малко Е3 е най-близкият конкурент на Д300 в повечето категории"
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=26436850


Цитати давам от 4/3 брошурите, защото ... пишат ги по-добре от мен.[smile]
А за мен си е ясно - смисъл от мерене на ..... няма, освен за да се позабавляваме във форума. Всеки снима с това, за което е решил да си даде парите. А за да реши - мислил, преценял е - никой друг не може да направи това вместо него.
Никой от "старите" няма да си смени системата заради писания и тестове по форуми.
А "новите", когато решат да купуват - да мислят, преценяват ...[beer]

Разнообразието е хубаво нещо![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: j.u.l.i.u.s.   
Дата:   15-01-08 15:00

Умереното разнообразие...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 15:15

Сладури сте всичките, сладури!
Маниаци..

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/graphics/tut_digital_sensor-sizes.png


Този адрес е показван, но пак ще го пусна за протокола...
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/digital-camera-sensor-size.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 15:36

Има много фирми произвеждащи огромни сензори, но проблемите, с които се борят не са свързани само с броя пиксели...
==================
The CCD device, which measures approximately four inches by four inches, has a total resolution of over 111 million pixels (10,560 pixels x 10,560 pixels at 9µm). It is the world’s first imager to break the 100 million pixel barrier


http://www.dalsa.com/news/news.asp?itemID=252


==================
...но пак ще повторя, стандарта 4/3 е добре планувана стратегия, за бъдещето. Формата 4/3 е по-близък до квадрат, което значи по-малки загуби от кадъра. При ФФ се губят около 20% от кадъра заради формата. Относително малкия размер (кр.ф.2) е икономически преценен, че след няколко години ще се преодолеят проблемите със 'шума' и тогава производителите на устройства 4/3 ще бъдат с много години пред останалите. В това време, вече ще има достатъчен брой обективи, а 'останалите' тепърва ще нагазват в джунглата. Както и да го въртим 4/3 наистина са по телецентрични от останалите 1.5 и 1.6 формати. Ако пък се използват стари обективи, при тях се ползва част от изображението, което е максимално в средата на стъклото, което отново притежава най-малките изкривявания. Оптически погледнато, 4/3 е наистина специално създаден за цифрови камери (без да забравяме проблема с шума в сензора). Останалите формати са наследство от миналото и фирмите няма как да го загърбят...
Мдаааааа!



Публикацията е редактирана (15-01-08 15:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: special_k   
Дата:   15-01-08 15:37

добре де, аз откакто снимам на ФФ като хвана кропка и ми е гадна. и като разглеждам после снимки - пак. защо? не се правя изобщо. ФФ камерата ми е служебна..., личната ми е Х1.6....стои се в една чанта :)

така като ви чета писанията горе излиза че си внушавам....дали?

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 15:40

Ми хвани Е-1 или Е-3 на Оли и ще ти стане приятно в ръцете !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 16:18

j.u.l.i.u.s.


нямам представа как така го измисли че точно лайка ще са аутсаидери.Цените на техните камери и обективи са се вдигнали за една година поне с 30% и пак няма насмогване на търсенето.Погледни че има обективи които са над 3000$ и се намират само на старо и то на цена на нови.В момента М7 на старо върви по-скъпо отколкото преди година в ВН.Същото е и с М8.Лаика имат проблем че не могат да заситят пазара и покраи тях вточват хубот и фирми с подобни продукти (воитландър и цаис икон).Ти смятаи какво ще стане ако излезе още една или две телеметрични камери на М баионет но на цена по-ниска от тази на М8 а и в същото време излезе и М9 ФФ.Ще те питам дали ти се носят 10кг стъклария ако за същото качество имаш 300гр дето ти седят по джобовете.А да не говорим че на лаика качеството не е същото а е по-добро.
По-скоро спадането на продажбите на ДСЛР-и ще отвори пазара на телеметрични.За момента там ако не е лаика са умряли.Как си мечтая за телеметричен ФФ с лафвю за по-лесен фокус и класически лаика телеметър ....

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: j.u.l.i.u.s.   
Дата:   15-01-08 16:24

next_time

Нямам представа как го измисли.

Жокер - това е цитат... [smilie5] има си и кавички! [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-08 17:53

А да питам това за големината на теле обективите май е голям мит а?

Пример: Сони обектива 300 ф2.8 е доста по малък и лек от версията на Олимпус за 4/3. Пък на сони е за ФФ.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/463921-REG/Sony_SAL300F28G_300mm_f_2_8G_SSM_Autofocus.html


http://www.bhphotovideo.com/c/product/301933-REG/Olympus_261004_300mm_f_2_8_ED_Lens.html

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 18:13

d256h написа:

> ...но пак ще повторя, стандарта 4/3 е добре планувана
> стратегия, за бъдещето. Формата 4/3 е по-близък до квадрат,
> което значи по-малки загуби от кадъра. При ФФ се губят около
> 20% от кадъра заради формата. Относително малкия размер
> (кр.ф.2) е икономически преценен, че след няколко години ще се
> преодолеят проблемите със 'шума' и тогава производителите на
> устройства 4/3 ще бъдат с много години пред останалите.

Интересно е, че си цитирал дадения от мен линк, а дори не си си направил труда да прочетеш какво пише там. За разделителната способност на оптиката, дифракцията и максималните диафрагми.

Относно "напред с 4/3 оптиката", по същата логика всички дето правят сапунерки са много напред с оптиката за 1/.25" матрици! Като гледам, не изостават и откъм мегапиксели спрямо 4/3 системата, както и за шума. Шума сам по себе си изобщо не е нито проблем, нито критерий за формата в случая. Макар че за много хора от гледна точка на "сапунерката" е. А е известно, че всички "големи" в фото-бизнеса доста усилено бълват най-разнообразни сапунерки.. но са достатъчно глупави да не бълват нищо в т.н. "формат 4/3"????

И какво е точно 4/3-то на "формата 4/3"?

Някой не иска ли да се справи с речника, за буквалния превод на "теле-центричен?" [smilie10]

ПП: Нищо против Олимпус, имат своите попадения, но това е по-лошо от религия.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 19:17

j.u.l.i.u.s.

Ами значи моита реплика не е била отправена към теб.Ако обаче са имали предвид ДСЛР-ите на лаика може и да имат право.Аз имам предвид че лаика като фирма може би тепърва ще се изправя.Не че ще надмине канон или никон по продажби, но това не е и цел.Лаика са легенда и си имат специфична потребителска група.

Да живее свободната любов[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 19:51

Яааа колко много хора са писали :)

d256h : взели си Е3-ката? Аз доста и се точа, но ще видим кога ще ме огрее...

А иначе аз се съмнявам фирма като Олимпус, с такава голяма история във фототехнологиите, да не са си направили добре сметката и да са заложили на нещо толкова погрешно, както го изкарват тука повечето съфорумци. При всички положения ще намерат решение на проблема с шума и на ограничението от размера на матрицата...

Работата е там, че сигурно всяка една фирма ще изкара по един ФФ апарат, но това според мене е повече за имидж, защото се съмнявам %-тно продажбите на ФФ апарати да се повиши кой знае колко - просто са много скъпи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-08 20:19

Абе ФФ апарат на Канон в момента е съвсем малко повече Е3. Кое му е скъпото? По тая логика 4/3 е супер скъпа и няма никакъв смисъл.

А Конкуренцията ще смъква цените на ФФ, както със всяка електроника цената е основно функция на количеството. Ако има търсене - технически проблеми вече няма.

Ако мен питаш просто Олимпус са объркали сметките. Преди 7-8 години когато са планирали 4/3 проблема с ФФ сигурно е изглеждал по голям от колкото този с шума и оптиката. Затова и идеята с телецентричните обективи т.е. ъгъла на падане на светлинния лъч в-ху сензора е максимално близък до 90 градуса. Обаче Канон пък вече и всички други са намерили решения някакви с местене и връткане на микро лещите. А шума си е физика и докато не се намери качествено нов тип сензори .... А дали е било резонно преди 8 години да мислиш че ще има революция в сензорите?

Ама това не вярвам да има негативен ефект в следващите 5-6 години на Оли. Това са глупости дето са писали по горе че някой ще умира то ако оставиш на някой такъв дървен философ - до сега само една фирма да е останала на земята и тя да прави всичко - да ама не става така.

Пък сега е факт Е-3 е номер 1 и половина след Д300. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 20:24

[smile]
За ФФ проблемът не е само тялото, но и стъклата са бая пари...
Аз съм сигурен, че ФФ апарати ще се появяват, няма да спрат да ги произвеждат... Но смятам, че любителите фотографи, каквито сме повечето тука, на дали ще продадат всичките си стъкла и ще минат на ФФ, просто е така, щото това е новия стандарт... Точно затова смятам че процента на продажбите на тези апарати няма да е много голям, поне в близките 5-6 години...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 20:27

Най-големите маркетингови стратези са тези от българския фото-форум[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Стоев   
Дата:   15-01-08 20:30

Ахм, Долу Никон[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 20:34

karan4o написа:

> ... Но смятам, че любителите фотографи, каквито
> сме повечето тука, на дали ще продадат всичките си стъкла и ще
> минат на ФФ, просто е така, щото това е новия стандарт...


Новия??? От кога е формата 36x24мм? От кога е формата APS-C, откога е системата 4/3, а откога 1/2.5" и т.н.????

Бъдещото развитие на фотографията и фотоапаратите няма нищо общо с размера на сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 20:36

Вижте отново това и ... дано ви хареса - особено на ФФ:
http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1082/cat/11


От този сайт нямат общо с религията.
Нямат и проблем с парите, за да се дърлят ФФ-4/3 и т.н.
Правят тестове.


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 21:02

Имах предвид ФФ матрица, а не филм... до колкото съм запознат няма много апаратчета с такива ФФ матрички, затова говоря за нещо ново...
А иначе и аз смятам, че развитето на фотографията не зависи от размера на сензора, ама въобще...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:04

ВВС-"Стратезите от българския фото-форум дадоха безплатни съвети за развитието на цифровата фотография. Те начертаха бъдещето на 4/3 и в частност малката фирма - Олимпус"[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:06

АП - "От Олимпус изказаха благодарности на българските мартетингови експерти от ФФ"



Публикацията е редактирана (15-01-08 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:08

ТАСС- "Българските врачки от ФФ продължават да си блъскат огромните глави над въпроса ...що е 4/3 и бъдещето за него?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 21:11

Абе стига с това 4/3 бе... Луди ли сте...
Идеята на темата беше съвсем друга[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:13

Нежно гали своето Е3 и пие по литър водка[smilie21]



Публикацията е редактирана (15-01-08 21:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-08 21:14

каранчо за пример Сони имат май 4 от 24 обектива които продават сега които не са ФФ. Пък от минолта (т.е. до 2006-а) има само 2 сравнено със 100-тина различни модели все ФФ. Положението е подобно за всички други марки освен Олимпус.

Така де за цените на обективите при сони ФФ е същото като АПС. Освен за много широко и много дълго дето заради размерите на матриците човек би искал по-скъпи стъкла в зависимост от АПС или ФФ, ама това е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 21:14

"... въпросът, дали фул фрейм матриците имат бъдеще и изобщо как ще се развива фотографията..." - от първия постинг в темата -т.е. 4/3 си е съвсем по темата, а и за религиозните - тя си е ФФ! [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:16

4/3-фулфрейм
24/36-кроп от 6х6[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 21:19

Хахахаха
това с 4/3 = ФФ ми хареса особено... Да живеее комуната, т.е. нашата система 4 4/3[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: pmartinov   
Дата:   15-01-08 21:27

2008 ще е интересна година !

доста интересна.

[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 21:29

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Ще чакаме космическите технологии, а през това време мисля да си снимам с последният мохикан[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 21:30

.... интересна за жертвите на потреблението....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 21:33

danbi, линка си го ползвам отдавна и не съм го научил от теб, но това няма значение..
Ако пък ти си беше направил труда да прочетеш от сайта за 4/3 защо и как е създаден стандарта тогава, нямаше да говориш така. Аз съм фен на 4/3 защото е проектирано всичко наново, всико е вързано логически, всичко е преизчислено според идеята, а не е кръпка до кръпка, заварено положение. Като става дума за телецентричност погледни всички оптични приложения в науката, те са максимално телецентични и никой не се сеща за ФФ или н'екъв формат на лайка от преди Втората световна война. Сигурен съм, че нямаш представа какъв проблем се решава относно използването на асферичните лещи, ЕД лещите и други подобни, създавани за корекция на картината. Абсолютно съм сигурен, че образованието ти колега е далече от инженерното и физиката... консерватизма и зомбирането от рекламите е нещо пагубно за техническото развитие..
===================================
Е, какво като БетаМакс на Сони беше по-добро от VHS-a на JVC. Нищо, победи рекламата и масовостта, както сега е положението с Канон!
===================================
Дали Олимпус ще ги има утре или не няма значение, но понятието телецентричност е пълно със съдържание и смисъл, защото е математика и физика, дори да не се разбира от замъгления ум на 'крайния клиент'.
=======================================
Нека пък GM да каже (като маркетингов специалист извън България) къде се използва формата на ФФ освен във фотокамерите, че нещо не се сещам - никъде! Консерватизма е страшно нещо, като при англичаните, дето още си пускат студена и топла вода в запушената мивка и тогава се мият...
----------
Старчески дух през 2008г, 21-ви век.... мъка



Публикацията е редактирана (15-01-08 22:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 21:39

Не искам Е-3, искам ШШШШШвепс !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 21:45

ФФ е измислена от феновете на канон ,които не могли да си купят хаселблад.По този начин те се самонавиват, че имат най-големио формат(нещо като нашите шопи с Искаро и Витоша).[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 21:52

Щом не искаш Е3, значи си снимаш с Е500 и тука идва времето да те попитам, дали ти се е случвало на някои от по-тъмните снимки да се получава лека зелена линия по цялата дължина на кадъра... Линията е много малка в горната част на кадъра... Засега немога да разбера защо се получава... Рядко е, но я има понякога[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: pmartinov   
Дата:   15-01-08 21:53











G O L D ! ! !










От ФФ на канон по-голям нЕмА !


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: mujimasa   
Дата:   15-01-08 21:54

karan4o-не космически,а биологически.Може и да съм фен на фантастиката,но мисля,че бъдещето не е във формата(според мен това е предлог за консуматорите),а в самата разработка на сензорите...(оттам следва,че формата/формата-пъврото с ударение на "о",а второто на "а",са без значение,просто ще ги "напасват")...


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 21:58

Нямам зелена линия до сега, но никога не е късно да се появи и при мен!
А формата няма значение, физически погледнато най-добрата геометрична форма е окръжността. Най-близката форма за кадър до окръжност е квадрат. До квадрат 4/3 е по-близо от колкото ФФ - това е цялата логика!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:03

Апропо, ще си седя на Е-500 докато излезне Е-520 или 530. Там ще има новия автофокус от Е-3. От както си играх с Д200 и после с Д300, душа не ми дава да си купя Е-510.
..
.
гледай как Нави потрива ръчички от удоволствие!
..
.
да Д300 в ръцете на Оли-фен, но ще видим новия модел на Оли какво и как ще фокусира и барем динамиката на цвета да я кодират с 14 бита...



Публикацията е редактирана (15-01-08 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 22:04

14 бита...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:05

ми да 14 бита, на Д300 се кодира с 14 бита на Е-3 с 12, изостават нещо ..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:09

това са два разряда и в цифри разликата е огромна..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 22:10

Ами сега ,какво правиме......тичам да изхвърля Е3-ката

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 22:14

http://www.flickr.com/photos/acam/page4/

Има снимки с Е3,500,330, Д3 търсете разликите[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 22:16

http://www.flickriver.com/photos/noisyoly/popular-interesting/

Е-та и 1ДсМII[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:18

Глупости ГМ, завиждам ти благородно, мъчи се с тия 12 бита само...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 22:18

"One of the selling points of the D300 is to record 14-bit RAW files, which allows the camera to capture more color data. I took a photo of the test scene at both 12 and 14-bits, stared at them for awhile, and couldn't see a difference. If you want to see for yourself, then feel free to download the 12-bit and 14-bit RAW files."

"Една от изтъкваните характеристики, подпомагащи продажбите на Д300 е способността да записва 14-битови RAW файлове, което помага камерата да записва повече цветови данни. Снимах в 12 и 14 бита, взирах се за малко и не видях разлика. Ако желаете - свалете RAW файловете и се убедете сами."
От тук е:
http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d300-review/


Сигурно има разлика между 12и14, но понякога не може да се види.
Нямаше да съм недоволен, ако и Е-3 бе с 14 ... - ей така, за спорта ...

Теста на Д300 е пълен, с Е-3 има няколко кадъра/теста предстои да се публикува/ - едни и същи има и от двете камери. Свалете аналогичните и ... кой-каквото реши да вижда - да вижда...[beer]



Публикацията е редактирана (15-01-08 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   15-01-08 22:25

Eeeee добра тема се получи! Малко я оспамих ама карай[smilie24] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:30

Заради битовете ще насоча разговора към телевизорите. В момента е настъпил голям бум на покупки на ТФТ телевизори. Голяма грешка! Ако се пусне HDTV филм с бавно, плавно преливане на цветовете, ще се видят изключително неприятни неща - ясно изразени полета показващи границите на преливане и силно набиващи се на очи. Този ефект е предизвикан от кодирането (възпроизвеждането)на цвета с малко битове в ТФТ (толкова може тази технология сега). Затова си купувайте съвременните, 4-то поколение плазми, които имат цветовъзпроизвеждане доближаващо се до CRT. Логиката при фотокамерите с тяхните сензори е подобна - повече битое за кодиране, повече реалистично цветоулавяне..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 22:32

d256h написа:

> Ако пък ти си беше направил труда да прочетеш от сайта за 4/3
> защо и как е създаден стандарта тогава, нямаше да говориш така.

"стандарта 4/3"? ISO, ANSI??? Чий стандарт, впрочем?

4/3 да ти прилича нещо на 640/480? Ако не се сещаш какво е формата 640x480, то ще ти припомня, че това е формата "VGA" който е "изобретен" от IBM, всъщност като наследник на по-предния CGA и т.н. все.. формати на компютърни екрани. Които пък еволюират от формата на "стандартния" телевизионен екран. Едно време персоналните компютри ползваха обикновен телевизор като дисплей, както например популярния Apple ][ пак във формат 4:3, ех!

Или казано по друг начин, този формат просто прави по-малко хабенето на "разделителната способност" (т.е. бройката пиксели) при показването им на компютърен екран...

а ето тук идва абсурда... киното никога не се е снимало във формат 4:3. В какъв формат се е снимало киното??? Правилно позна, в това което днес наричаме 35мм Лайка формат, т.е. 3:2.

на всичкото отгоре, производителите на видео не взеха да се съобразят с гениалното изобретение на Олимпус в областта на форматите на фотографските изображенията, ами измъдриха HDTV и производните, с разни абсурдни формати като 16:9. И което е още по кошмарно, взеха че убедиха "компютърните" фирми да почнат да произвеждат (вече) предимно такива ... с грешен формат на изображението монитори. И дотолкова оплетоха главите на производителите, че някои вече направо снимат в формат 19:6... ужас!

> Аз съм фен на 4/3 защото е проектирано всичко наново, всико е
> вързано логически, всичко е преизчислено според идеята, а не е
> кръпка до кръпка, заварено положение.

ами ако са сбъркали?

и защо не го направиха квадратен? Щеше да е още по-ефективен. На всичкото отгоре, квадрата си е класически фотографски формат... (виж по-горе защо)

Впрочем, с какво идеите на Олимпус са по-различни от ИДЕНТИЧНАТА идея, приложена при всички "сапунерки" дето снимат във формат 4:3? Олимпус изобретиха съотношението 4:3 при компактните фотоапарати?

> Като става дума за
> телецентричност погледни всички оптични приложения в науката,
> те са максимално телецентични и никой не се сеща за ФФ или
> н'екъв формат на лайка от преди Втората световна война.

Какво все пак значи "телецентричен"?

> Сигурен
> съм, че нямаш представа какъв проблем се решава относно
> използването на асферичните лещи, ЕД лещите и други подобни,
> създавани за корекция на картината.

И идея си нямам! [smilie10]

> Абсолютно съм сигурен, че
> образованието ти колега е далече от инженерното и физиката...

Определено не съм изучавал университетски курс по фотография. И маркетинг не съм изучавал. Признавам си веднага и без бой. Дори подкуп не е нужен.
Аз съм си просто един любител, за който фотографията е хоби.

Малко е странно да вадиш подобни твърдения, като не ми познаваш образованието и квалификацията, но това е друга тема. А и не е мой проблем.

> консерватизма и зомбирането от рекламите е нещо пагубно за
> техническото развитие..

От прочетеното дотук колега, виждам че сериозно си се зомбирал относно "телецентричната система".

> Е, какво като БетаМакс на Сони беше по-добро от VHS-a на JVC.

По-добро на спецификация. Малко .. като "телецентричната система" или греша?
SONY обаче си научиха урока от тази история. И не само SONY.

> Нищо, победи рекламата и масовостта, както сега е положението с
> Канон!

По тази логика, след две години всички ще снимаме със SONY и другите марки ще са забравени. На мен лично ми се струва нереалистично, защото фотографите са рядко зомбирани.

> Дали Олимпус ще ги има утре или не няма значение, но понятието
> телецентричност е пълно със съдържание и смисъл, защото е
> математика и физика, дори да не се разбира от замъгления ум на
> 'крайния клиент'.

"телецентричност" е маркетингов термин. Няма нищо общо нито с физиката, нито с математиката!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 22:33

Абе сигурно е такак, както казваш, но нищо чудно това с 14-те бита да си чисто и просто рекламна стратегия... Има го навсякъде това:)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:33

Ако някой(я) ми подари Е-3 ше забравя за 12битовостттттта !
Швепса ми свърши, и хапчетата..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 22:38

d256h написа:

> ми да 14 бита, на Д300 се кодира с 14 бита на Е-3 с 12,
> изостават нещо ..

Ами че то мойто SONY сапунерче е на пазара вече година, пък си има и 14-битово кодиране, и 4-цветен сензор.... [smilie8]

karan4o:
Това с 14-те бита на D300 си е съвсем реално. Както и на SONY-то де.. ама при Nikon-a по подразбиране е 12 бита. Изглежда за съвместимост. [smile]

Предимствата на D300 разбира се са други (ама са извън темата)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 22:38

Хахахаха, абе ще дойдеш на мойта... Колко се въртях покрай магазина[smilie5] , но засега се сдържам, щото много пари бе д****[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: Ivan_A   
Дата:   15-01-08 22:41

""телецентричност" е маркетингов термин. Няма нищо общо нито с физиката, нито с математиката!" - може и да си прав.
Но има много общо с фотографията и качеството на изображението.
Просто при скъпите обективи на Олимпус, качеството в ъглите на кадъра, при отворени диафрагми е по-високо, от това на аналогичноскъпите от Канон.
Не от интернет, а от личен опит с Канон 1.6х/10Д/, Канон ФФ/5Д/ и Олимпус 4/3 го говоря.
Не мисля, че мога да убедя някой друг, преди сам да е пробвал.



Публикацията е редактирана (15-01-08 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-08 22:44

хайде чете нали английски поназнайвате?

http://en.wikipedia.org/wiki/Telecentric


Телецентричността означава единствено че лъчите попадат в-ху сензора под прав ъгъл и се избягват накой порблеми при дизайна на сензора. Но Сони и Канон за зла беда тоз проблем са го решили и телецентричността не е някакво голямо предимство вече. Освен може би за фовеон сензор ама не съм сигурен

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: karan4o   
Дата:   15-01-08 22:47

Аз нямам толкова опит в теорията...
По-горе написах, че твърдо си оставам на Оли... Харесват ми...
Другото всичко е само суха теория... всеки си има някакви предпочитания, сигурен съм, че повечето хора имат предпочитания не към това, което дава системата, а просто към името на марката, която използва дадена система...
Ще чакаме новите открития в дигитализацията и ще се вайкаме откъде да вземем парички[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: special_k   
Дата:   15-01-08 22:48

Автор: GM
Дата: 15-01-08 21:45

ФФ е измислена от феновете на канон ,които не могли да си купят хаселблад.По този начин те се самонавиват, че имат най-големио формат(нещо като нашите шопи с Искаро и Витоша).
...........

хехехе, пич, аз си продадох хаселблата за да си купя дслр канон ! :))))))))))))))

ела ме ритни[smilie5] [ezik] хахаха

изобщо не съжалявам!!!


с дслр-а си снимам, хасел-а става само за.... абе заеби [smilie18]

.......

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 22:49

Опаааа, 'телецентричността е маркетингов термин', мдааа положението става... я провери чичо Гугъл, какво ще каже по въпроса или кака Wikipedia !

не е инженер, нищо че не го познавам, може би е филолог или в най-добрия случай университет за световни стопани... или до 7-ми клас е спрял.. да спрял е!
Олекна ми, той не знае, че половината свят снима със сензори на Сони...или знае.. не знае..ами знае сигурно.....не не незнае!

VGA, CGA..EGA...ама глей какви думи само, а?..знае знае....ама не знае, че EGA не е сформат 4/3...ииии смееех....смесва думите коса/коса...не бе коса на човек ...не бе коса за трева....нали ти казах, че не разбира защо стандарта се нарича 4/3...как бе нали каза че било заради формата на екраните... ми да де ама не е заради това просто е съвпадение и той не схваща играта на думи... ми то затова едни гледат филма 'Бразилия', а други се кефят на 'Бигбрадър'...нищо нали тече приказка във форума...яко..яко!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:00

Ей тия са тапаците дето са се подвели по сбъркалите Олита:

=======================================
Four Thirds system companies

As of the 2006 Photo Marketing Association Annual Convention and Trade Show, the Four Thirds consortium consists the following companies (in alphabetical order):

* Fuji
* Kodak
* Leica
* Olympus
* Panasonic
* Sanyo
* Sigma
=======================================
Пазара си е пазар, но който си е учил физиката в 7-ми клас може да разбере за какво е целия разговор с шмекерския ник 'Телецентричност'
======================
Ето теория по геометрия за седмокласниците:
http://www.four-thirds.org/en/about/benefit.html




Публикацията е редактирана (15-01-08 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:04

Ivan_A: не отричам, че за конкретен размер сензор, може да се произведе обектив с "по-добро" качество от средно статистическото.

hotsnail: да, така е. но според същата дефиниция на wikipedia,

"Telecentric lenses tend to be larger, heavier, and more expensive than normal lenses of similar focal length and f-number."

Тоест, производството на такива оптични системи е значително по-скъпо. Но има други, значително по-евтини решения на същия проблем - не само разместването на микро-лупичките и неравномерното разположение на пикселите в решетката на сензора, а също така и цифровата обработка на изображението (или да кажем, сигнала от сензора, след което ще се получи изображение). Това последното, вече има сериозно развитие и скоро ще има новости.

Същия текст по нататък нарича системата на Олимпус "nearly image side telecentric lenses", тоест, телецентричноста е частична.

Което за съжаление феновете на Олимпус пропускат да забележат е, че това няма нищо общо с избрания 4:3 формат! Което е и темата на тази дискусия.

От чисто оптична гледна точка, по-малкия размер на сензора, прави изработването на "почти телецентрична оптика" по-лесно и по-евтино.

Какво пречи на останалите производители на фотоапарати да използват телецентрична оптика за техните APS-C или (както ги наричате) ФФ сензори???????

В какво се изразява телецентричността? По-голяма разделителна способност и по-малко хроматични аберации? Разгледайте им продуктовата гама... може да се окаже, че о'не! нехранимайковците са открили топлата вода преди 50-100-150 години?

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:10

чети, чети ще разбереш за какво става дума...
...ще разбереш и, че при равни други условия обективите правени за 4/3 са по-светлосилни...защото всичко е проста геометрия и математика...
.... а защо другите фирми не ползват подобна оптика... ще се изненадаш, но ползват без да наблягат на това...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:14

d256h написа:

> As of the 2006 Photo Marketing Association Annual Convention
> and Trade Show, the Four Thirds consortium consists the
> following companies (in alphabetical order):
>
> * Fuji
> * Kodak
> * Leica
> * Olympus
> * Panasonic
> * Sanyo
> * Sigma

Интересно. Кои от тези компании произвеждат DSLR по системата "Four Thirds"? А дали случайно някои от тях не произвеждат обективи за .. каквото може да се продаде. Или сензори... за който иска да ги купи. Или разни друго компоненти и технологии които се влагат в тези играчки?

Този линк дето си ми дал, започва с една илюстрация "като за американци" на която дефинираната цел е: "customer satisfaction"
Никакво зомбиране, нали? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:20

оххх, обичм го, пак ще му говоря...
идеалния случай е квадратен кадър, но тогава ще има ултра измиране на консерваторите....затова се кара по-леко с форма почти, близка..
както казах не само пикселите са проблем в сензорите, има много други проблеми, например охлаждането... да вземем 1Дм3 на Канон, има лайв вию, но в този режим не му работи автофокуса, като се абстрахираме от тази простотия, се вижда проблема ТОПЛИНА и ОХЛАЖДАНЕ. А такаааа! А сега си представи един сензор с по-разтеглена форма от квадрат, как ще има неравномерно охлажданееее, и заради това трябва да има специален радиатор с максималния размер на сензора по дължина (загубено място, загубено). Ми ето примера е готов, Оли имат в Е-3 сензор дето може да работи в режим на лайв вию няколко часа без да се скапе, а великите Канон в професионалната си камера нямат, щото нямало било смисъл (щото не могат)! Та....който учи, той ще сполучи! Най важния учебен материал в живота на човек е от 7-ми до 11-ти клас !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 23:20

Ами има ли обектив "телецентричен" на 1,2 като другите условия са им равни.А и гледам за ФФ има повече светлосилни твърди, кое в случая не е било равно че ги няма при Оли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:23

Обяснението там е като за американци, които не са си учили уроците в 7-ми клас...прав си !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:26

Ми покажи тримерната графика на това 1.2 и ще разбереш! Щото и аз мога да ти извадя руско стъкло не на 1.2, а на 0.9 но от това няма да се променят нещата! И като знаеш как се пресмята светлосила сам ще си отговориш защо при един и същ диаметър на лещите 4/3 ще има по голяма светлосила!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:30

Бе явно има упорито неразбиране по въпроса, да не мислите че Зуйко ползват по-различно оптично стъкло от останалит? Не, геометричната форма на кадъра е по-благоприятна за получаване на по-качествени оптични системи! Сензора тук няма нищо общо !



Публикацията е редактирана (15-01-08 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: next_time   
Дата:   15-01-08 23:31

Аз съм мързел и не съм учил в 7 клас, но обектив на оли на които пише ф1,2 не съм видял.А обяснения че това точно не ти е необходимо ..... много

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:36

d256h, искаш да си зомбиран, бъди зомбиран! [smilie24]

коментирах по темата, за тези дето предпочитат да научат нещо, ако не друго, поне друга гледна точка.

въпроса с live view а още повече с фокусирането там е ТРИВИАЛЕН. всякак "сапунерка" го прави. Канон просто са се издънили, защото са решили че никой от "сериозните" потребители на DSLR камерите им няма да прояви интерес.. е, сбъркали са! Nikon (според мен, под влиянието на SONY) са видели този пропуск и им натриха носа. чудо голямо! Следвашия модел на Канон ще прави всички тези неща. Винаги са взаимствали един от друг.. нищо ново под слънцето.

Нагрява се, казваш? Ами.. Има едни неща, дето се наричат твърдотелни охладители. Даже има такива, дето са доста прецизни в поддържането на точна температура. Ползват се от много, много години за температурна стабилизация на такива неща като кварцови осцилатори (ама аз не бива да ти говоря такива неща, защото ти знаеш -- аз съм самоук незавършил 7-ми клас, недоучил нещо си..)

Интересно хрумване, че Канон не знаят как се прави. Чувам, май тук-таме правят разни медицински апаратури... Явно не могат горките да измислят как да охлаждат парче силиций...

Забравих, сигурно всички твърдотелни охладители се произвеждат във формат 4:3 и ЗАТОВА горешите пиксели са по краищата на APS-C/35мм матрицата.

А това, дето казваш за квадратния формат, точно кого ще умори??? Какъв е проблема на един 50 годишен обектив да облъчи квадратния формат с 35мм диагонал? По-добре ще го облъчи ако ползваме само 4:3 формат ли???? Прочети по-горе откъде идва съотношението 4:3.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:42


http://www3.telus.net/public/rpnchbck/Kiev_5__Rekord_0.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:42

Е, това вече са бисери! :)

d256h написа:

> Не,
> геометричната форма на кадъра е по-благоприятна за получаване
> на по-качествени оптични системи!

Значи кръглата оптична леща, която прави кръгла проекция върху фокалната равнина има предпочитания към съотношението 4:3?

> И като знаеш как се пресмята светлосила сам ще
> си отговориш защо при един и същ диаметър на
> лещите 4/3 ще има по голяма светлосила!

Ти, който за разлика от нас си ходил на училище 7-11 клас, знаеш ли?
Аз признавам си, тогава имах други приоритети!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:44

Опа.. и руснаците се присъединиха към Four Thirds. Нещата стават сериозни..

(няма да се хиля, не НЯМА да се хиля!) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:48

Има формулка за пресмятане и един от членовете там е диаметъра на лещата, но останалите членове също трябва, да се вземат под внимание! Като се замести се получава това, което казах - по-голяма светлосила! Не се излагай повече, накарай някой приятел да ти обясни за какво става дума или прочети някоя книжка по въпроса..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:49

Снимката е за next_time, той е фен на светлосилни обективи !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:50

Ей, не говори повече за сапунерките с лав вию щото ще ти се смеят... те нямат огледало! Ш Ш Ш Ш
ужас

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:53

лошо Седларов, лошо!

тия фотографски книги дето съм чел преди 30-ина години са ме вкарали в много сериозни заблуди и са ми промили мозъка. на всичкото отгоре, заради тях съм пропуснал и 7-ми клас... тц.тц.

учебниците по физика допълнително са ми омотали главата, а електрониката и компютърните обработки са направили от мен един прост консуматор, дето купува всичко дето му рекламират.

дори не мога да пресметна правилно коефициента на диафрагмата, защото до днес не бях посветен в тайнството на Four Thirds.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   15-01-08 23:57

мдааа, така е!
Купи си новия канон с твърдотелни охладители върху матрицата, дето трябва да се движи при стабилизация с няколко килохерца... как ти го измисли главата не знам, хората се чудят как да направят матрицата по-малко инертна и лека ти ще и качулиш допълнителна маса за охлаждане...

чети за 7-ми клас.. полезно ще ти бъде !

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   15-01-08 23:58

да си призная, малко ми е трудно да се правя на палячо за дълго време.

Ами този Киев, дето го даде за пример... дали има огледало? Аз щото.. случайно съм разглобявал И такъв, и... нямаше в моя. сигурно руснаците са забравили да го сложат, ах гадини!!!
Обаче, колкото и да е чудно, и без огледало снимаше.

Ако не си разбрал, защо ти давам за пример сапунерките... помисли пак. Пари не искам.



Публикацията е редактирана (16-01-08 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 00:00

О, нов канон със стабилизация на матрицата ли ще има? Във формат 4:3? Интересно... и с телецентрична оптика, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 00:02

Обектива съм го показал на 'next_time', което пък трябва да ти подскаже че диаметъра играе роля при светлосилата..
А със сапунерки не може да даваш примери зашото те нямат огледало, което е свързано с системата за фокусиране, което е и свързано с размера на сензора и куп други подробности..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 00:06

Сапунерките на канон са доста по-телецентрични от ДСЛР-те им! И ако мислиш, че масата на модулите в обектива е по-малка от масата на сензора се лъжеш така , че твърдотелни охладители в обективите скоро няма да има...

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 00:07

Наличието на огледалото е свързано с размера на сензора?

А диаметъра на диафрагмата (не на челната леща) наистина е един от двата компонента на уравнението за светлосилата. Дотук добре.

Но няма да отнемам на next_time "удоволствието" да коментира илюстративния ти материал, ако реши така..

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 00:12

Размера на огледалото е твърдо свързано с размера на матрицата! Вибрациите внасяни при вдигането на огледалото са пропорционални на масата му, за което говорят и тестовете. Познай коя камера най-силно лопа? Канон държи първенство в трещенето с огледало..поне според независими лаборатории, а не някои фирмени!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 00:19

Една интересна дискусия !







--------------------- END -------------------

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 00:23

d256h написа:

> Сапунерките на канон са доста по-телецентрични от ДСЛР-те им!

Браво!!! Сети се значи, поради какво ти говоря за "сапунерки".

Канон, та Канон. Хайде да си говорим примерно за сапунерки BENQ? :)

Та значи, оптиката на "сапунерките" БИ МОГЛА да бъде по-телецентрична от масовата оптика за SLR. Това е вярно. А причината е проста: по-евтино е да се направи оптика за по-малък сензор (по-малко проектирано изображение) при която лъчите да са по-перпендикулярни към фокалната равнина.

Дали е по-телецентрична обаче оптиката на "сапунерките"? Има и такива.. в общия случай НЕ, ама НИКАК не е по-телецентрична и от най-шеметния зум за SLR.

А защо ли споменах всичко това в контекста на гениалната система Four Thirds? Ами просто.. хората са си направили сметка: по-малко кръгче (т.н. кроп фактор от 2), по-евтини за производство "почти-телецентрични" обективи. Думичката "почти" тук е ключова.

Със същия успех може да направиш "почти-телецентричен" обектив и за формат 6x6см.. просто ще струва повече.
Избирайки по-малкия размер, до един момент, системата Four Thirds е печеливша.. след това и предстои да си тресне главата в ефектите на дифракция и линейна разделителна способност на оптиката... доста преди да стигне лимита на технологията за производство на матрици ... налична днес.

Ако ти се мисли по темата, вземи поразгледай MTF на теле-обективите.. нещо странно да ти прави впечатление? Добре направените от тях имат доста малко оптични изкриявания и хроматични аберации, защото... ами лъчите някак си падат перпендикулярно на фокалната равнина.

Щом си ходил на училище в 7-ми клас, знаеш, че се дават задачки за домашно. Та ето ти тема: какво е общото между теле-обектив и теле-центрична оптична система?

> И
> ако мислиш, че масата на модулите в обектива е по-малка от
> масата на сензора се лъжеш така , че твърдотелни охладители в
> обективите скоро няма да има...

Твърдотелните охладители не са само такива, дето се захранват с електричество (каквито вече се ползват в ширпотребата малки хладилници). Има едни неща, които се наричат "термопомпа". Представляват ... "парче метал". Вътре имат малко по-сложна структура, и въпреки че очевидно нямам инжинерно образование и нищо не разбирам, ще взема да споделя че вътре се извършва процес на конвекция, която отвежда топлината към "другия" край.

Могат да са доста миниатюрни. Аз случайно (ама това е случайност де, да не си помислиш че изобщо знам за какво говоря) съм ги ползвал за охлаждане на разни по-големи интегрални схеми, като процесори и подобни консуматорски занимания.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: magnifico   
Дата:   16-01-08 00:25

[smilie10] Ко стана тука бе [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 00:29

посвещават и мен в новата вяра... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: magnifico   
Дата:   16-01-08 00:39

""Бах, мани го тва 4/3 То за снимки не става"" [smilie18]




Иван_А най-точно ви е припомнил истината, чрез този текст...Има толкова много настройки по камерите, че се забравя целта на фотографията - самия обект.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Тъй че коментирайте си, виждам все умни хора сте тук, но като излезете да снимате, не ги мислете тия неща [smilie24]
[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-01-08 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: praetorian   
Дата:   16-01-08 00:51

Ще си позволя да репликирам danbi, че форматът 16:9, не е измислен от вчера. Това е киноформатът, който обаче започна да навлиза в домовете ни с плазми и ЛСД телевизори. Този формат не е избран случайно, доказано е и са правени изследвания преди да бъде утвърден в киното, че той е най-близък и наподобяващ човешкото зрение. Ето защо, доказано е че снимките от 35мм кадър са много по-добри за възприятие на същият от зрителят на подсъзнателно ниво, защото човек не вижда под формата на квадрат, това е голям минус за Олимпус с техният 4/3 формат. Не искам да обиждам никого от феновете на Олимпус, но това са пропорции утвърдени още в изобразителното изкуство и в последствие пренесени в киното и фотографията.
Естествено има кадри където този формат е подходящ, но те са по-скоро частни случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danny_falin   
Дата:   16-01-08 01:04

просто по-малките матрици са по-удобни с това че за тях могат да се правят по компактни и по-евтини качествени обективи, заради по-малкия диаметър на скъпите лупи, живото доказателство е 4/3 оли системите, но пък че картинката от 5д си личи от далеч 2 мнения няма :)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   16-01-08 09:13

Убедихте ме....отивам да си хвърля олимпуса.Ще купувам ФФ - по-хубави снимки ще правя[smilie24]
А колко от вас имат ФФ не служебни?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 09:32

Едно интересно предубеждение е, че цифровия фотоапарат с по-голяма матрица трябва задължително да има по-големи външни размери. Това никак не е вярно!

Спомнете си филмовите сапунерки от близкото минало, телеметричните фотоапарати и т.н.
В същия размер и със същите обективи може да се направи цифров фотоапарат с 36x24мм матрица и това в съвсем скоро време ще стане реалност. Засега Лайка се радват на успеха на М8 и го продават на безумна цена именно заради унеса на останалите.

Добър беше коментара за 2008-та като кулминационна година на DSLR технологията. Защо да инвестират в по-евтини и по-качествени фотоапарати производителите, като зомбираните фенове на различни "системи" продължават да купуват "по-по-най" предложеното на пазара?

Иначе, "теле-центричните" системи, такива с по-малък по размер сензор имат добро приложение в "теле-фотографията", където предимството от по-малкия размер на еквивалентен дългофокусен обектив е неоспоримо.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: volokin   
Дата:   16-01-08 09:40

По-добрата картинка се постига с по-големия формат при еднаква гъстота на сензорите. ТА ако Оли днес разположат сензори с някаква гъстота по матрицата Х, то един "фулфрейм" ще има повече сензори при същата гъстота, а един 6х6 сензор направо ще свети.

Фулфрейм, 4/3 са относителни работи, всяка камерка може да си сложи произволна големина сензор с произволна пропорция, НО и там важи правилото, повече площ, по-голяма мащаб на изображението, повече пиксели при запазване на големината им и т.н.

СТарите закони за филма важат и за дигито, с този недостатък на дигиталното, че там лъчите които попадат под голям ъгъл правят проблем. ЕДин ден това може да се реши и ще се реши. Но малкият размер матрица каквото и да го правиш си остава малък и си носи последствията.
4/3 ще има известно дълго време...Докато се научат.

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 10:24

danbi, забрави за какво се включи в разговора още от начало! Изръси глупост, че:
'"телецентрична" и подобните дивотии са просто маркетингови брътвежи'
Както много пъти е казвал и ИванА, няма универсални камери и обективи! Но със сигурност мога да кажа, че качествени камери и обективи по стандарта 4/3 ще могат да си купуват любителите, като теб/мен, а камери с ФФ много малко ще могат да си позволят. Разговора не е въобще кой, колко е велик...но е факт неоспорим, че оптиката на Оли при ДСЛР-те особено при китовите обективи е по-добра от тази на Канон. Кой му дреме, че някоя фирма има ултра обектив или матрица, като не може да си го позволи финансово? Оли са намерили търговските си ниши и се справят достатъчно добре. Преценили са, че с 4/3 ще дадат на клиента си достатъчно качество на отлична цена, такава е политиката им!
Ако се отклоним малко и заговорим за останалите търговски пера свързани с оптиката на Оли, ще видим внушително присъствие в медицината. Всяка болница в света, хирурзи и лаборатории с уважение изговарят името Олимпус, а Канон почти не са чували (но документите си снимат на копирни машини Канон). Изготвянето на микроскопски обективи, колкото и да не ти се вярва също е свързано с думичката 'телецентричност'. Проектирането на микроскопски обектив почти винаги е свързано с екстремни увеличения, произтичащи от това изкривявания и решаване на тези проблеми. Оли са се доказали и аз съм спокоен. Спокоен съм и за Никон, защото не случайно поддържат респекта към себе си с качествена техника и много важно, липса на простотии (за разлика от Канон).
Елегантността на решенията, които намират Оли е нещото, което ме привлича към тях. Преди време бях писал конкретни примери, но пак ще повторя някои от тях. Ако разгледаме патентите и въз основа на тях произведени устройства, ще видим наистина много умно преодоляване на проблеми и същевременно качествени резултати.
Дали фотографа ще носи Пелтие-елементи в джобовете си за охлаждане на нещо в Канон, няма значение факт е, че те имат нерядко модели, които съдържат технически недоразумения, само и само да пуснат 'нов модел' на пазара. ОК такава е политиката на Канон, факт е, че маркетинговата програма работи добре, но това не е критерий за много хора разбиращи от техника. Преди време и Канонио припадаше, като четеше 'неодобрение' към Канон, но за това си има заслужени причини.
Често задавам и този въпрос:
Кажете някой слаб модел на огледална камера Олимпус? В ОМ серията няма, всички са чудесни (при Канон не е така). При Е-систем, винаги камерите са давали повече на собствениците си, спрямо платеното за тях и сравнено с конкурентните фирми в същия клас...
=======================
Ако още не си разбрал колега, аз съм антифен на Канон и фен в различна степен на истинските фотографски фирми Никон, Пентакс и Кодак, които не са изпадали до низшето шикалкавене на Канон!



Публикацията е редактирана (16-01-08 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 10:51

d256h написа:

> danbi, забрави за какво се включи в разговора още от начало!
> Изръси глупост, че:
> '"телецентрична" и подобните дивотии са просто маркетингови
> брътвежи'

Продължавам да го твърдя. Също така твърдя, че EXPEED на Nikon, DIGIC на Canon и BIONZ на SONY са същите маркетингови дивотии.
Впрочем, съответните процесори и "платформи" си имат съвсем конкретни имена!

> Както много пъти е казвал и ИванА, няма универсални камери и
> обективи! Но със сигурност мога да кажа, че качествени камери и
> обективи по стандарта 4/3 ще могат да си купуват любителите,
> като теб/мен, а камери с ФФ много малко ще могат да си
> позволят.

Аз пък реших да ти опонирам, за да осъзнаеш точно това.

Значи, отивам в магазин за фото техника. Гледам камери и ЦЕНИ. И какво да видя??? Цените на камерите, горе-долу на едно ниво. Цените на обективите на Олимпус, ... ВИСОКИ. Много високи. Защо ли? Ами.. били телецентрични... минали покрай телецентричноста (пропусна цитата от статията във Wikipedia, че системата на Олимпус препоръчва създаването и използването на ПОЧТИ-телецентрични обективи". Малка думичка, но с огромна разлика. И разбира се, дебела прикачена цена към нея.

И какво правя аз, като един по-прост консуматор? Купувам си Никон D300 или D3. И защо си ги купувам? Ами просто: защото искам да снимам, не да се кланя на нечия гениална идея, а-ла Бил Гейтс. Да си чувал как Бил Гейтс щеше да изстрелва нисколетящи спътници в орбита, които щяха да осигурят Интернет навсякъде? Дрън-дрън че пляс!

не-телецентричните обективи аберирали... ами добре, D300 ми филтрира аберацията още в камерата! Ако не ми харесва как го прави, мога да си го правя на компютъра.

не-телецентричните обективи имали повече оптични изкривявания: виж предния параграф.

Съществената разлика е, че на D300 мога да закача 30-40 годишен обектив с добро качество, може би, с параметри с каквито Олимпус и сие все още не са разработили/изработили.


И така.. тъй като повдигна въпроса за цената: в огромна грешка си. Точно "телецентричната" система е по-скъпа, заради завишените изисквания към оптиката.

А реалния свят показва, че и останалите не-телецентрични оптики, май-май.. не се справят никак зле.

> Оли са намерили търговските си ниши и се
> справят достатъчно добре. Преценили са, че с 4/3 ще дадат на
> клиента си достатъчно качество на отлична цена, такава е
> политиката им!

Реалния свят не показва ли точно обратното?

> Изготвянето
> на микроскопски обективи, колкото и да не ти се вярва също е
> свързано с думичката 'телецентричност'.

Говорим си за масова техника за фотографиране. Не за измервателни уреди. Ако тръгнем да си говорим за оптически измервателни уреди, бъди сигурен че там са съвсем други имена.

> Елегантността на решенията, които намират Оли е нещото, което
> ме привлича към тях. Преди време бях писал конкретни примери,
> но пак ще повторя някои от тях. Ако разгледаме патентите и въз
> основа на тях произведени устройства, ще видим наистина много
> умно преодоляване на проблеми и същевременно качествени
> резултати.

Спомни си примера, който сам даде с VHS и BetaMAX. Не е нужно аз да ти казвам кое как става.

> Ако още не си разбрал колега, аз съм антифен на Канон и фен в
> различна степен на истинските фотографски фирми Никон, Пентакс
> и Кодак, които не са изпадали до низшето шикалкавене на Канон!

Да си призная, не съм фен на Канон. Изобщо ничий фен не съм. Смятам че мога да позная удачното техническо решение (тук ще се въздържа от коментар). Не може да се отрекат доста добри решения на Канон. Но през последните много години, никога не ме е изкушавал фотоапарат Канон, като се замисля, дори нямам смислено обяснение. От друга страна, то си е инструмен като всички останали -- ако ти върши работа, значи е добро!

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: GM   
Дата:   16-01-08 11:03

Dembi spri se![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: danbi   
Дата:   16-01-08 11:07

слушам шефе! май не става от мен послушник... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една интересна дискусия :)
Автор: d256h   
Дата:   16-01-08 11:18

danbi изтрещя съвсем! Спора за теб е като опиум..
На Оли Е-систем мога да сложа обектив от всякаква друга фирма и система, пак говориш глупости! Само общи приказки и нищо конкретно, виж цените на техниката в магазините и не се излагай...явно се влюбихме един в друг с теб...неее не та ща!



Публикацията е редактирана (16-01-08 11:28)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »