Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   14-01-08 11:02

Решила съм да си купувам нов фотоапарат. сега ползвам сапунерка fuji finepix F 610. С новия фотоапарат ще правя снимки на децата ми-малки и като изтребители, а също и пейзажни снимки и евентуално снимки от близо.
Най-важното което искам от фотоапарата е, разбира се, хубави снимки. Впечатлих се от една снимка която направиха на дъщеря ми с Пентакс к 100 Д супер където тя е фокусирана а останалото зад/около нея е леко размазано-много ми харесва и искам такива снимки да прави и новия ми фотоапарат. Само ДСЛР ли правят такива снимки или и сапунерките могат.
А за цената - бих се разделила с някаква сума но не бих искала това да ми става навик, т.е. искам да си купя хубав фотоапарат и да не го сменям и добавям чаркове в близко бъдеще. Това разбира се по възможност защото най-важното са снимките.
Ще ви бъда много благодарна ако ме насочите към някои модели.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-08 11:12

Можеш да правиш подобни снимки и със сапунер.
Малко по-трудно.
Размазването на задния план зависи от три неща:
1. Колкото ти е по-отворена диафрагмата - толкова по-размазан заден план.
2. 1. Колкото ти е по-близо обекта - толкова по-размазан заден план.
3. Колкото ти е по-голямо фокусното разстояние на обектива - толкова по-размазан заден план.

Останалото порчети тук:
https://photo-forum.net/ebook/page4-5.htm

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   14-01-08 11:17

С апарата, който имаш не можеш да постигнеш търсения от теб дефокус на фона.
Има и други сапунерки който обаче го могат. За целта трябва да притежават режимите "приоритет на бленда" и "приоритет на скоростта" и "ръчна настройка на бленда и скорост", а твоя ги няма.
Но трябва да се има предвид, че като купиш ДСЛР, към него за различни ситуации и за реализация на определени композиции се изисква и други обективи освен китовия 18-55.
Успех при избора.
ДСЛР-а е вярната посока ако искаш да се занимаваш малко повече с фотография, за което си трябва и теоретична подготовка.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: hash   
Дата:   14-01-08 11:18

вземи си ДСЛР. просто е съвсем различно усещането като снимаш. пренебрежимо малко забавяне след като натиснеш спусъка например. размазването на задния фон със сапунерка се получава само с много гласене и при специални обстоятелства около теб (далечен заден фон и т.н.). просто изглеждат различно снимките правени с големия сензор на ДСЛР.

НО, много важно НО - той е по-голям и тежи повече. може би няма да ти се иска да го носиш навсякъде.. от опит казвам всичко това.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ksuhorukov   
Дата:   14-01-08 11:26

Що пък да не....

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: snoopoff   
Дата:   14-01-08 11:40

Да

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: PolarBear   
Дата:   14-01-08 12:23

Човек и добре да живее, накрая си купува ДСЛР. Казвал съм го десетки пъти.

Верният отговор на въпроса ти можеш да дадеш само ти самата. Ако усещаш, че снимането те привлича и доставя удоволствие - купи си. Вярно, че е скъпо занимание, но има много начини разходите да се оптимизират и да постигнеш добри резултати без толкова много разорителни покупки.

За марката: всеки съвременен ДСЛР е достатъчно добър за напреднал любител. Разликите са малки, а личните предпочитания се изграждат едва след набиране на малко опит. Така че изборът не бива да се превръща в драма. В базара се предлагат отлични тела втора ръка на година - година и половина за по-малко от половината си начална цена. Остави повече пари за обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 12:36

Хубавото на този тип техника е че излиза по ново и по ново и така винаги ще имаш на разположение нещо втора ръка с прилична цена [smile]

Слушай Мечо [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: asahi   
Дата:   14-01-08 12:44

Изкарак един курс по фотография. Така ще спестиш време, нерви и пари, ще получиш насоки, знания, навици, опит - все нужни за фотографията неща.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ALBIREO   
Дата:   14-01-08 12:58

Взимай ДСЛР и започвай да учиш кое/как се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: Георги   
Дата:   14-01-08 13:04

J0R0 написа:

> Можеш да правиш подобни снимки и със сапунер.
> Малко по-трудно.
> Размазването на задния план зависи от три неща:
> 1. Колкото ти е по-отворена диафрагмата - толкова по-размазан
> заден план.
> 2. 1. Колкото ти е по-близо обекта - толкова по-размазан заден
> план.
> 3. Колкото ти е по-голямо фокусното разстояние на обектива -
> толкова по-размазан заден план.
>

а големината на матрицата? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tycoon   
Дата:   14-01-08 13:36

Направо си купи Канон 350д + 50мм/1.8
на старо за без пари. Малък и с подходящия евтин обектив за мазане на бекграунда;))

Предполагам, че за около 600 лева ще намериш конфигурацията в базара.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: bmafiaw   
Дата:   14-01-08 13:36

Никога не си взимай ДСЛР , за какво ти е само да се набутваш ?

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: vladihg   
Дата:   14-01-08 14:11

Мдаа, а "омазването" на задния план става най-лесно и бързо във Фотошопаhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/fotograf.gif



Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: J0R0   
Дата:   14-01-08 14:25

Георги - OK - и големината на матрицата.

Не съм я написал, защото не е нещо върху което можем да влияем в процеса на снимане.
Докато на останалите параметри можем.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   14-01-08 14:44

благодаря за отговорите!
за големината и тежината-няма да ми тежи, знам че са обемни и тежки но съм подготвена!
за снимането-обожавам да правя снимки, но за съжаление няма да имам много време за курс поне за момента... надявам се че ще мога сама да изуча функциите на бъдещият ми фотоапарат
около мен има хора с Никон д40, въпросния пентакс чиито снимки харесах а пък знам че Никоните и Каноните са върхът, но... и най-скъпи и дали си заслужава имайки предвид че сигурно няма да ползвам всичките му функции...
а за втора ръка не бях се замислила но е добра идея, ще поразгледам!
още веднъж благодаря за съветите[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tangratannakra   
Дата:   14-01-08 14:57

ох... стандартните гении пак са се изказали...

Слушай Жоро и Георги...
Има така наречените супер сапуниери които не са ДСЛР и също така вадят чудесни, та дори и по-добри снимки. Пример: Сони Р1.

ДСЛР като горепосочения 350д ти дава предимство ако искаш да снимаш с различни обективи...а това струва ПАРИ....

По-добре си вземи Фуджи по-горен клас с "голям" и качествен обектив. Виж снимките на Сенна. Едва ли пейзаж няма да ти хареса. ПРавени са с въпросното Сони.

Егати, не съм попадла на друг форум, където някой тоолково много иска да се гаври с някой. Кат не ви кефи - не пишете!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 15:00

tangratannakra - правите се на инвтересна ...

ДСЛР не са само за професионалисти.
Според мен имат много повече възможности ...
Защо трябва девойката да си купи първо сапунер, а после и ДСЛР?

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tangratannakra   
Дата:   14-01-08 15:05

ми щото пита, дали има нужда да си купува ДСЛР, за да снима децата си и пейзажи, ато иска да размаже фона...

Резултат: Препоръчаха уроци, ДСЛР ... още малко и Марк..

Ако нямаш намерение да трупкаш обективи...поне 2-3.. Какъв е смисалът на ДСЛР?
Никой не говори за ПРО?

Има прекрасни апарати.. които си имат обектив - 1, но за сметка на това добър. Имат макро режим и обикнвенно фокусното им е от 28мм до 100мм. Перфектен (ако нямаш намерение да купуваш обективи). Функциите в повечето случаи са сходни... да не кажа еднакви... да - повечето нямат бълб, но колко хора използват двуминутни експозиции???

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: harvester_vn   
Дата:   14-01-08 15:05

звездица:
искам да си купя хубав фотоапарат и да не го сменям и добавям чаркове в близко бъдеще

Това казва следното- Не ти трябва DSLR.
Според мен най-добре си вземи нещо от рода на Panasonic FZ50, Fujji S9600 или нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: hooliganmartin   
Дата:   14-01-08 15:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 15:32

искам ли да скоча от 6-ия етаж?!?!
вие какво ще ме посъветвате?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 15:33

избора е сложен. ползата от DSLR е най-вече ако сменяш обективи за различните приложения. т.е. вместо един компромисен "всичкоможещ" обектив, да ползваш няколко за специфичните случаи.

всичко това изисква повече опит, повече практика, свикването с такива странни неща като отката на огледалото и т.н. но в никакъв случай не е болка за умиране!!!

верно е, че има не малко супер-зум фотоапарати с не лоши обективи, но ценовата рамка е 700-1000++ лв нови а най-доброто като светлосила, респективно плътък фокус е ф/2.7 и то в широкоъгълен обхват.

звездица: ако наистина искаш да правиш хубави снимки, ще трябва да инвестираш и пари и време. ако те влече: струва си! не е нужно да си купуваш безумно скъпи професионални зум обективи. стиска те чипика за портретните снимки -- може да ги правиш с евтин 50/1.8 обектив (за повечето DSLR това е към 80мм еквивалентно фокусно растояние). Подобни снимки с никакъв супер-зум не може да се направят!

нарочно не коментирам "тялото" -- там избора в голяма степен е религиозен. най-добре е да го вземеш в ръка, да поснимаш и така да прецениш за себе си. идеята за втора употреба тяло никак не е лоша, защото цифровите тела са с доста кратък живот (доста скоро излиза нещо още по-хубаво, а понякога и по-евтино).
не знам дали другите марки/модели имат подобни ограничения, но примерно Nikon D40/D40x, макар да е много хубаво тяло те ограничава да ползваш само AF-S (с вграден мотор за фокусиране) обективи, или ръчен фокус. Което в общия случай ще рече по-висока цена на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 15:36

elrisha написа:

> искам ли да скоча от 6-ия етаж?!?!
> вие какво ще ме посъветвате?[smilie8]
---------------------------------------------

Недей скача!
... има още хляб в теб![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 15:37

хора, печелила съм конкурси със снимки,правени със Самсунг В5!!!!

напоследък имам чуВството,че всички са полудели на тема техника[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   14-01-08 15:37

малко тъп въпрос но ще ми кажеш ли в какво точно са по-добри...
аз с ДСЛР фотоапарат само тяло не мога ли да правя пак хубави снимки или няма да стане без докупуване на допълнителни обективи, имайки предвид и какво ще снимам на първо време

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 15:38

elrisha - спомням си навремето когато си купих ФЗ-20 ми каза, че е лош и да не го взимам ...
Сега твърдиш други неща ...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: harvester_vn   
Дата:   14-01-08 15:39

Само с тяло ще ти е малко трудничко да снимаш :)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 15:42

Стояне, никога не съм казвала,че Панасоника е добър апарат! Никога! И в момента не го твърдя! Някъде да си видял в постовете ми да го споменавам?!

Гледам жената какво пита,виждам какви са й възможнистите и ви чета глупостите...само дето не я закичихте с Марк ІІІ...

Звездица, купи си един хубав компактен апарат и ще си снимаш каквото ти харесва.
Не ти трябват никакви ДСЛР-и!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 15:47

... говорех по принцип за сапунерите Елришке.

След като Звездица е чувала за ДСЛР и знае какво е, а пък има и мерак защо да не си вземе ...

Звездица с тяло и китов обектив /този от комплекта/ можеш да си снимаш колкото искаш.
Допълнителните обективи не са задължителни, освен ако не се занимаваш със снимане на птици, спорт или др. специфични жанрове ..

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: hooliganmartin   
Дата:   14-01-08 15:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: loveforever   
Дата:   14-01-08 15:50

Звездица ако говорим за бюджет до около 1000 и малко отгоре лева - правилният избор е компактен суперзум апарат - нещо като Панасоник FZ50 или Канон S5IS.
ДСЛР-а е друга работа. При него с китов обектив( еквивалента на хиляда и малко лева) възможностите за наполовина, че и по-малко сравнено със хиперзум сапунерката. Единици са факирите дето ще направят супер кадри при такива условия. Ако фотографията те влече и имаш намерение да задълбаваш в тази насока са ти нужни много време, усилия и средства. Ако за в бъдеще би била в състояние да отделиш няколко хиляди лева за купуване на подходящи обективи и допълнения към едно тяло, то отговора е ДСЛР иначе по-добрият вариант е компактен фотоапарат с голям зум. Овладявайки възможностите му с времето наистина би могла да правиш чудесни снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 15:54

loveforever - не е нужно да си факир за да снимаш с китов обективи да направиш снимки и с боке и с размазан фон ...

Убеден съм, че с моя апарат и котов обектив ще направя по-добри снимки от всеки суперсапунер ...
Сапунерите не могат да размажат качествено фона и нямат добро боке ...
Жора много добре го е обяснил ...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 15:58

убедила съм се,че съвети в тоя форум не трябва да се искат..най-много съвсем да се обърка човек [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: loveforever   
Дата:   14-01-08 16:01

"loveforever - не е нужно да си факир за да снимаш с китов обективи да направиш снимки и с боке и с размазан фон ...

Убеден съм, че с моя апарат и котов обектив ще направя по-добри снимки от всеки суперсапунер ...
Сапунерите не могат да размажат качествено фона и нямат добро боке ...
Жора много добре го е обяснил ... "

Стояне, не се съмнявам, че можеш да направиш подобни снимки, но по мое мнение познанията и уменията ти във фотографията са далеч над тези на авторката пуснала темата. Реално важното е не какво някой с умения може да направи, а каква полза би има самата тя от такава придобивка.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 16:01

Тогава, като член на фенска група отварям надпреварата (300 поста) с предложение:
Купи си Олимпус Е-510 с двата обектива. За дадените пари получаваш оптичен комплект покриващ 95% от случаите, които ще снимаш, стабилизация и куп екстри, които за да ги имаш при други фирми ще трябва, да се изръсваш допълнително. От непрофесионалните ДСЛР, като Е-510, оптиката на зуйко в този клас е пред останалите китови обективи!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ss_sgp   
Дата:   14-01-08 16:05

ако ще прави пейзаж и портрети, с малки изключения може да остане с китов 18-70 или подобен и 50мм/ф1.8 например. Ако не китов тогава поне сходен - Сигма 17-70, Никон например имат 18-135. Това при всички положения е в пъти по-добре от всякакви сапунери, включително по-добър и от цитираното сони Р1. След време ще си вземе един по-дълъг обектив и е ОК. Цената ако е настаро няма да мине с много 1000, а добрите сапунери доближават тази сума. Според мен точно за снимане на хора DSLR е задължително условие.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 16:08

фотоапарата не прави снимката! фотографа я прави! това с какъв фотоапарат е направена една хубава снимка няма абсолютно никакво отношение към въпроса.

хубавия фотоапарат/обектив обаче прави някои снимки възможни, или поне по-лесни. по-добре е в случая обаче да се каже "правилния фотоапарат"

въпроса беше за дефокуса: с DSLR това става по-лесно. ако не за друго, защото можеш да подбереш подходящ обектив според случая.

друг е въпроса за размера на матрицата: т.н. "сапунерки", включително и супер-зум моделите имат много малка матрица, за да могат обективите им да са евтини. малката матрица означава повече шум, или при същия шум, по-малка чувствителност. доста осезаема разлика при снимки където няма достатъчно осветление. в комбинация с възможността на DSLR да сложиш по-светлосилен обектив, разликата във възможностите за снимане е голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tangratannakra   
Дата:   14-01-08 16:09

Ха, Елриша, това се опитвах да кажа и аз... ...

Аман от пишман професионалисти които се чудят как да си губят по цял ден времето. (говоря за масовото явление във форума да се дрънкат глупости).

ако не те влече, нямаш пари и не те интересува закупуването на обективи - ДСЛР не е за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 16:18

danbi, обръщам внимание, че се подминава нещо с лека ръка при сапунерките! Не бива! Когато матрицата е по-малка, тогава диаметъра на лещите и обектива също е малък, но това позволява да се правят компактни и много светлосилни обективи, не по 5кг, а леки. Не си прав и за матриците - размера на матрицата не е пряко свързан с шума! Сапунерката е преценен компромис и е направен за хора, които не желаят да инвестират в камери от по-горен клас, затова всичко им е такова, каквото им е...



Публикацията е редактирана (14-01-08 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ss_sgp   
Дата:   14-01-08 16:20

danbi написа:

> фотоапарата не прави снимката! фотографа я прави! това с какъв
> фотоапарат е направена една хубава снимка няма абсолютно
> никакво отношение към въпроса.




човека управлява фотоапарата, но точно апарата запечатва момента. Аз не съм от хората които надценяват значението на техниката, но и не отричам, че с по-добра машина е по-лесно и резултата по-добър. Още повече, че вече става дума за малка разлика в цената.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stoyan_5   
Дата:   14-01-08 16:21

ss_sgp [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 16:25

d256h, напълно съм съгласен. точно там е ключовата дума "компромис"!

Ако човек знае какво търси (примерно, както авторката е посочила, дефокуса за портретните снимки), въпроса с компромиса започва да става труден.

Едно от нещата, които се правят като компромис при "сапунерките" е именно дефокуса -- тъй като са предназначени за масовия потребител, при тях основната идея е "колкото се може повече от кадъра на фокус". Това касае и използвания метод за фокусиране по контраста и т.н.

В случая говоря от опит :)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 16:30

Ами ако говорим конкретно за 'дефокус' има решение и при сапунерите, но въпроса е на каква цена? За много сапунери има клоусъп лещи които се слагат пред обектива и го правят 'телеобектив' така, дефокуса е на лице но на цена + още 100-тина лева отгоре!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: hooliganmartin   
Дата:   14-01-08 16:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 16:36

май ставаше въпрос за портретни снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ss_sgp   
Дата:   14-01-08 16:37

hooliganmartin написа:

> http://www.fotoik.pl/zdjecia/13987-20071020215712.jpg
> 13987-20071020215712.jpg (Изображение JPEG, 950×633
> пиксела)
>
> http://www.fotoik.pl/zdjecia/13987-20071006160612.jpg
> 13987-20071006160612.jpg (Изображение JPEG, 600×800
> пиксела)
> danbi ,
> Според мен тва си е доста приличен дефокус за
> сапунер(S6000/6500fd)
> d256h,
> Тоя дефокус излиза към 750лв(апарат,статив,и джаджата за пред
> обектива)
>
> Доста доста по евтино от ДСЛР и перфектно за що годе
> претенциозен непрофесионалист!!!


примера не е добър, защото демонстрира макро възможностите, а те да добри на сапунерите и много скъпи такива специализирани обективи на DSLR. Ако жената искаше да снима макро щях да съм съгласен.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tangratannakra   
Дата:   14-01-08 16:39

Ловефоревер...Не може ли? Я пробвай със Сони Р1 или Фиджи С9000 или Никонската версия не я знам, дето обективите им са скъпички и със звездички и не знам си какви серии...

Както се казва: опитай пак.
Иначе си права. Китвия обектив е по-добър от тия на една стандартна, калпава сапунерка...
Но си мисля, че тук тия ние изобщо не ги взимаме под внимание...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 16:40

темата се изроди съвсем...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 16:43

Примера въобще не е подходящ! С един обърнат обектив от Зенит може да се направи много сносна макро снимка, но портретна няма да стане, както и да е...
Има значение и каква е сапунерката! Ако вземем последните модели на всички фирми, които имат зуум 18х, с такова нещо може да се направи прекрасен дефокус на задния план, въпроса е човек да знае какво иска и с колко да го купи !

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: loveforever   
Дата:   14-01-08 16:43

tangratannakra, май наопаки четеш онова дето съм написала [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: tangratannakra   
Дата:   14-01-08 17:26

може, признавам...

абе искам да заявя, че на жената и една супер сапунерка и върши работа... спрямо това което е написала като изисквания... ....

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 17:38

tangratannakra, коя жена, къде?
За Елриша ли говориш? А аааа бъркаш, аз съм и фен, като знам какви снимки има, може да и се довериш изцяло! Елриша разбира (аз толкова знам) от фотография и от мъже! Не се заяждайте с нея, добро момиче е!
Умната, после да не смърчате омърлушено от срам !!!
=====================
Owner rules !
=====================



Публикацията е редактирана (15-01-08 09:47)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ALBIREO   
Дата:   14-01-08 17:39

Въпросът не е с какво мога да спечеля конкурс.
А и това, че Елриша (Деси) може да го спечели, не значи, че всеки може да го направи с проста сапунерка (едит: или с каквото и да е).

Супер много се учудвам, че във фотографски форум се препоръчва САПУНЕРКА [smilie10]

А и как преценяте дали човек се НАБУТВА, като дава пари за ДСЛР?
От де знаете с колко пари разполага за това си хоби и колко е готова да даде?
Не мислите ли, че просто не е запозната и всичко което иска е компетентен съвет?

ДСЛР-и втора ръка има на цени по-ниски от сапунери ве. Т'ва сапунераджиите сте много интересни хора. Според вас, фотографията със сапунерка е по-различна от фотографията по принцип. А ДСЛР-ът за вас е достоен само за ПРО фотографи. Ако не си ПРО - не си купувай ДСЛР, щото ще се набуташ... [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (14-01-08 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: d256h   
Дата:   14-01-08 17:48

Предлагам да си направим BoxDay, като се съберем на Орлов мост и да пердашим с камерки на по 70 години 6х6 или 6х9...
Ултра базово...много яко...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: dobriquet   
Дата:   14-01-08 17:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: elrisha   
Дата:   14-01-08 17:52

dobriquet ,ще те спомена в завещанието - споко![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   14-01-08 18:10

лелее, толкова много мнения, замаях се направо...[smilie5]
сега по въпроса, честно казано фотографията ме влече, така че искрено се надявам да разуча много хубаво поне основното тяло с китовия обектив, така че да го използвам пълноценно колкото мога. за научаване, да, ще науча. е, сигурно няма да стана добра колкото професионален фотограф но поне ще бъда образована. Нямам намерение в скоро време да си купувам допълнителни обективи но пък съм отворена като идея за по-нататък в зависимост от това доколко ще се увлеча и ще имам време и пари съответно. ДСЛР-а освен всичко ми дава възможност да се надграждам... евентуално

Та въпроса ми вече е само един и той е :
ако разуча много хубаво функциите на един ДСЛР фотоапарат дали ще мога да правя по-хубави снимки от една супер сапунерка? Или като нямам допълнително обективи снимките няма да станат толкова хубави като сапунерскиге [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: ALBIREO   
Дата:   14-01-08 18:14

Лошо зададен въпрос, от който ще последват глупости.

Щом те влече фотографията и можеш да си позволиш ДСЛР - купувай!
Технически снимките ти ще станат по-добри, но трябва да се научиш как да боравиш с него. Трябва да инвестираш малко време и да научиш основни положения във фотографията и чак тогава ще усетиш разликата между това да "държиш хубав апарат" и "да можеш да снимаш".
Снимките ги правиш ти, апаратът само изпълнява каквото му кажеш [smilie3] [shtrak]
Научи се да му задаваш "правилните команди" [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   14-01-08 18:18

звездица, на въпроса ти, отговора накратко е да. :)

по-горе писах по-подробно защо. ако нямаш допълнителни обективи, просто няма да можеш да правиш някои типове снимки.

примерно, ако нямаш достатъчно светлосилен обектив, няма да можеш да правиш снимки без статив вечер на улицата, или в слабо осветена стая.
ако нямаш дългофокусен обектив, няма да може да снимаш чайка от няколкостотин метра -- това ще можеш да правиш със супер-зум "сапунерка" обаче.

най-голямата разлика, при ползване на DSLR е, че с времето можеш да си направиш "системата" такава, каквато ти е нужна, а не както е при всички "сапунерки" - такава, каквато производителя е решил че ти е нужна!!! [smilie9]

в това е разликата, а за мен лично тази разлика е най-съществената.

една друга разлика, която за мен е фактор, предполагам и за всеки който смее да си признае е, че в един момент достигаш границите на възможностите на "сапунерката". тези граници започват да те ограничават какво и как може да снимаш. за мен това беше решаващ фактор за "зарежа" инак съвсем новата и много хубава супер-зум "сапунерка".

дотук се стърпях да дам един цитат, но май му дойде времето: "със сапунерката може да направиш много хубави снимки на нещата, които ти позират. за всичко останало ти трябва SLR"

ПП: сапунерките не са само цифрови. Смяна 8м е една от най-известните сапунерки в света, както и Skina.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: likeduh   
Дата:   14-01-08 18:52

хахахааа този въпрос пред мен не стои...заряза ме гаджето и драсна по щатско (хич да не се връща)[shtrak] ....за мен спомени и едно 30Д останаха...ам да ...фукам се

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: 3DFEN   
Дата:   14-01-08 19:07

Що ми трябваше да чета тази тема, та да се намеся и аз.

"Та въпроса ми вече е само един и той е :
ако разуча много хубаво функциите на един ДСЛР фотоапарат дали ще мога да правя по-хубави снимки от една супер сапунерка?"

ОПРЕДЕЛЕНО НЕ!

Хубави снимки не се правят само със скъпи апарати. Най важното е зад апаратното устройство демек Ти самата.
Какво виждаш, каво искаш за заснемеш и т.н.

Но и прочети малко теория. Преди време бях писал малко в една тема. Каво е скорост, бленда . Зависимостта между тях. Как се получава размазан фон от зад и т.н.
За съжаление не мога да я намеря. Ако някои се сети да вкара текста и тук. Бях го обяснил, като за лаици.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 19:20

Аз пък се усещам че не обичам да сменям обективи... от друга страна пък си е хубаво от време на време да щракнеш и с някой по различен обектив ей така за кеф...

Едва ли бих инвестирал много в обективи занапред/по скоро бих добавил един Пентакс втора употреба та да си навъртам механични обективи за кеф и ексерименти/[smilie3]

Предпочитам да инвестирам в нафта и пътешествия [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: asahi   
Дата:   14-01-08 19:20

Ей всичките тези горните работи след един курс ще са ти ясни. Ще си имаш свое мнение, свой опит. Ще знаеш кое как и с какво се прави.

Какво сте се лешнали на размазания дефокус? Толкова ефектни портрети има и без размазан дефокус. Далеч по-важно и трудно за начинаещия е да композира сцената, да види и манипулира СВЕТЛИНАТА, да изрази идеята. Това е еднакво постижимо и далечно без оглед на техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: Стоев   
Дата:   14-01-08 19:34

elrisha написа:

напоследък имам чуВството,че всички са полудели на тема
> техника[smilie11]

цопи/пасте:

"Re: canon 1Ds mark II
Автор: elrisha
Дата: 09-01-08 22:37

оо на лизинг и аз ще си помисля"[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: superfly   
Дата:   14-01-08 19:35

За това което си написала че ще използваш апарата мога да ти препоръчам Sony DSC-H7. Работата с него е интуитивна, и може даже да надхвърли очакванията ти.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: stzz   
Дата:   14-01-08 19:40

Звездица, ти вече си направила своя избор.
Ако си склонна на компромис по финансови причини, най-вероятния сценарий е неудоволетвореност от избора.

[shtrak]

п.п. Може би е добре да послушаш ALBIREO,
все пак и тои е звездичка.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: apollo   
Дата:   14-01-08 19:41

"Звездният" е Суперстар [smilie3] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   14-01-08 20:13

Е, и к'во?
ДСЛР или сапунера!
To be or not to be!
Canon or Nikon!

Ай сега да видим кой какъв модел и марка ще предложи на колежката.

Аз съм първи и предлагам да пробва като начало с най-евтиния за начинаещи- Pentax К100D Super, с китов 18-55 обектив/може и без SUPER/

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: neptun61   
Дата:   14-01-08 21:27

звездица

Изписаха се куп глупости.При това от хора,които са минали по този път,изръсили са купища пари първо за турбо сапунери,а после и за ДСЛР-и.Купи си Пентакса или Никон Д40-и двата са по 1000 лева.С китовите им обективи се правят добри снимки.Светкавиците им са достатъчно мощни,фокуса бърз.Това е всичко,което ти трябва за начало,а можеби ще ти е достатъчно изобщо.Така няма да изгубиш пари от скорошната продажба на нъбързо разочаровалият те Турбосапунер.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: baddimo   
Дата:   14-01-08 21:28

...Снимам с триста лева+ начина да ги направя, така ,че все едно снимам с 300Д...Ти решаваш..;)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: baddimo   
Дата:   14-01-08 21:33

Ако имаш възможност купи си готина щракалка...струва си!!!

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: free_will   
Дата:   17-01-08 00:09

Тая тема ,доста се е проточила, но нека и аз пиша нещо.Не съм профисионалист ,но имам познания във фотографията и с такива си снимам детето със сапунерка . Ако си мислиш че дслр ще ти върши повече работа - добре купи си ,но ще се разочероваш .Единственото което ще ти даде дслр е по добрата динамика и картина като цяло от матрицата .
От там нататък само ще се ядосваш
като почнем от липсата на светлина .Вградената светкавица в повечето случай само за портрети ще можеш да ползваш
липсата на лайф - вю същото доста ще те изнерви , кадрирането както не си свикнала през висйора пак ще ти е недостатък ... и така , но ти си решаваш .
за бокето ... матрицата и фокусното разтояние са тясно свързани или с други думи размера на матрицата е важен до толкова колкото с по малко приравнено фокусно разтояние ще имаш по - голямото размазване.както беше казано по - горе , това размазване зависи от бленда , предметно разтояние и фокусно разтояние
размера на матрицата не играе роля .
смисал такъв моя апарат е с 1/2.5 " матрица канон с2 ис . фокусно разтояние приравнено е от 36 - 420 мм но тебе те интересува реалното което е: от 6 - 72 мм
именно тея примерно 72 мм ще ти дадът същото размазване при които и да е обектив на 72 мм при равни други условия . Е естествено трябва доста от далеч да снимаш а и качеството на пълно теле е относително.
ако толкова държиш на бокето ,пробвай да снимаш портрет на макро режим ще постигнеш резултат (тогава изместваш предметното разтояние) .
А и не знам каква е тая Бокемания .
аз на времето се чудех как да снимам на бленда 16 само и само да имам по голяма фокусна равнина или както сега е модерно ДОФ.
размазване на фона можеш да си направиш бързо и лесно както и качественно с фотошоп
ама детайл не можеш да си добавиш с никоя програма .
айде успех в избора какъвто и да е той.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: miton   
Дата:   17-01-08 00:35

Автор: elrisha
Дата: 14-01-08 15:42

Стояне, никога не съм казвала,че Панасоника е добър апарат! Никога! И в момента не го твърдя! Някъде да си видял в постовете ми да го споменавам?!




Е тва изказване ме кефи, и аз мисля че хубав Панасоник няма[smilie19]

Някой да е виждал телевизор Канон или Минолта[ezik] [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: miton   
Дата:   17-01-08 00:49

звездица, малко се разводни темата, мисля че ти трябва някой от следните модели не ДСЛР апарати, които ще ти вършат перфектна работа:

SONY R1,
OLYMPOS C8080,
KONIKA MINOLTA A2 или A200, или нещо от този клас.
или от по долния клас CANON S5IS
Разгледай им параметрите, намират се изгодно и втора употреба в добро състояние. Това са апарати с цена 600-1200 лв.
Ако си вземеш ДСЛР трябва да имаш поне 2-3 обектива към него за до достигнеш възможностите на гореизброените апарати.
ДСЛР, само с китов обектив ще снима мнооооооого по лошо от гореизброените апарти.
Успех.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   17-01-08 01:12

абе що не четете жената какво е написала ?

" новия фотоапарат ще правя снимки на децата ми-малки и като изтребители, а също и пейзажни снимки и евентуално снимки от близо. "

miton, ти как ги виждаш тия перфектни снимки на деца със сони р1, олимпус и не знам си какво ? Снимам със сони Р1, и мога да ти кажа, че е крайно неподходящ за снимане на ниска осветеност и на бързи неща, като децата.

За снимане на деца в движение, при лоша светлина, с добър дефокус - ЕДИНСТВЕНО ДСЛР.
Нямам навик да препоръчвам дслр-и на начинаещи, но тук предназначението на апарата Е КРАЙНО ЯСНО и определено. И то изключва всякакъв компактен апарат.

Решението в случая е дслр от нисъск клас, с китов обектив + един светлосилен твърд обектив - 50/1.8 например. Коя марка е, няма значение, само да не е никон д40, че няма мотор, който да върти 50-тките. Нищо повече.
И който разправя, че с дслр с китов обектив щял да снима мнооооооого по-зле от гореизброените апарати, явно не е пипал и двете, за да види къде и каква е разликата.
Снимките не са само брой пиксели, разделителна способност и аберации.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: arsov   
Дата:   17-01-08 08:51

Лошо нещо е фотографията.Купуваш си ДСЛР после му намираш недостатъци, продаваш го и купуваш друг ,после излиза по-нов модел и всичко се повтаря до безкрай.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   17-01-08 09:56

[smilie18] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   17-01-08 10:45

Просто трябва малко воля да преодолееш консуматорския синдром. И трезва оценка на нуждите, изискванията и възможностите си. Нищо повече.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: dobriquet   
Дата:   17-01-08 10:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: CTEHATA   
Дата:   17-01-08 11:31

Звездице, половината отговорили снимат от по 100 години, нека и някой прясно зарибен (август 07) ти каже:

Най-добре ПЪРВО запиши фото курс. Ще разбереш какво да търсиш, неминуемо ще щракнеш по няколко кадъра с различни системи и накрая ще направиш информиран избор.

Много хора ти казаха че със сапунерка не можеш да направиш някои снимки. Добре е да знаеш това, което аз лично съм доказал многократно - и със DSLR могат да се правят скучни и гадни снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: nsirakov   
Дата:   17-01-08 11:35

neptun61 написа:

> звездица
>
> Изписаха се куп глупости.При това от хора,които са минали по
> този път,изръсили са купища пари първо за турбо сапунери,а
> после и за ДСЛР-и.Купи си Пентакса или Никон Д40-и двата са по
> 1000 лева.С китовите им обективи се правят добри
> снимки.Светкавиците им са достатъчно мощни,фокуса бърз.Това е
> всичко,което ти трябва за начало,а можеби ще ти е достатъчно
> изобщо.Така няма да изгубиш пари от скорошната продажба на
> нъбързо разочаровалият те Турбосапунер.



а защо не цанон 350Д/?? дори е по-евтин от 1000 лева а с разликата може да си вземе и един 28/2.8 ( аз лично го намирам идеален за семейните снимки на малкия)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: Essenov   
Дата:   17-01-08 14:33

Ако не си убедена, че ти трябва, защо да си го купуваш?

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: didiken   
Дата:   17-01-08 14:57

miton,

точно пък с Оли8080 ще види зор жената да снима деца, хеле пък на ограничено осветление. Лично съм притежавал такъв апарат - чудесна, здрава сапунера с хубава оптика, точен фокус, но скоростта на фокусиране й беше най-големия недостатък. А това, дето си написал
ДСЛР, само с китов обектив ще снима мнооооооого по лошо от гореизброените апарти.[smilie24]
Таратанци! Чуваш ли се какво говориш изобщо?
Никон Д80 с китов 18-70 НЕ снима по-лошо от сапунерите! Точно обратното. Хеле пък откъм шум да не говорим! Що лъжете жената не разбирам. Лично съм минал по тоя път - от сапуна към огледалото - и мога да кажа, че си струва. По-хубаво е, по-скъпо е.[shtrak]

както и другите препоръчват на жената - да запише курс по фотография, да прочете това - онова, и да дава смело - да счупи затвора на .... Никона[smilie3] от снимане![smilie24]
Успех![smile]



Публикацията е редактирана (17-01-08 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: acklay   
Дата:   17-01-08 15:02

На времето като разпитвах по форумите какъв апарат да си купя ми казваха: "Не отивай във ФФ , там ще ти кажат да си купиш DSLR за 2 бона"
Ето, че сега аз съм на път да дам същия съвет.Първо, обаче, имай предвид че не говоря от опит, а ти казвам как аз бих направил.Щом си готова да направиш компромис с големината (понеже си е обемист товар), и ако можеш да заделиш малко по-голяма сума (може и запазен втора ръка да вземеш) то не виждам защо да дадеш 600лв за сапун и като ти се прииска нещо повече да се чудиш какво да правиш.А DSLR-а може и малко, може и много, ако пък искаш и на Ауто снимай, то си е твоя работа.Ама като ти се прииска размазан фон - имаш възможността.Сега, някой ще кажат защо да ринеш сума пари за обективи и разни чудесии.Ами не задължително да купуваш всичко.Да те посъветват опитните за едно прилично обективче, с което апарата ще се събера в една чанта и толкоз - кеф ти детето да снимаш, кеф ти залеза.Въпроса е, че е голяма краста това фотографията и като започнат едни мисли да ти идват, и едни снимки да ти се приискват да направиш...та да не се чудиш като мене за какво ти е тая сапунерка след 2 месеца...

Хайде със здраве :)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   17-01-08 15:19

"сапунерките" и "DSLR" са за хора с различно мислене. ще коментирам нещата САМО от гледна точка на любителя -- за професионалиста това, което му върши работа е "хубаво".

хайде да забравим малко днешната цифрова ера, където хората се кланят на спецификациите и рядко всъщност снимат.

винаги е имало "сапунерки" -- това са фотоапаратите с несменяема оптика. общото между тях е, че производителя е решил вместо теб какво ти трябва... и това е. сапунерката е консуматорски фотоапарат!
най-известната сапунерка в света, с най-много продадени бройки е Смяна 8м. няма как да не помните Skina от близкото минало.

фотоапаратите със сменяема оптика не са само SLR, но тъй като са по-универсални и поради това по-евтини, те са се наложили като технология. при SLR камерата фотографа има избор да избере инструмента си -- в случая обектива, защото обектива създава изображението върху филма/сензора, не "тялото". Винаги е имало както много евтини, така и много скъпи SLR камери. Повечето SLR камери предлагат богата система от обективи и аксесоари за фотоапаратите си, така че според нуждите да разполагаш с желания от теб инструмент. На пръв поглед изглежда по-скъпо, но обикновено една такава система има много години живот.
Ако ти е "бавно, старо, неудобно" тялото, може да го смениш с по-по-най за момента, като останалата важна част от инструмента - обективите си останат.
Ако ти е нужен обектив за друга цел, примерно - макрофотография - не е нужно да си купуваш нов фотоапарат, просто нов обектив. При това, продължаваш да ползваш инструмента който познаваш.

Днес, в ерата на цифровите технологии има много "хибридни" камери, които се опитват да съчетаят доброто и от двете технологии. Общото между всички тях е, че са компромис между качество и функционалност - в полза на функционалността. А и никак не са евтини.

звездица си призна, че и се занимава. смело напред към DSLR! :) Колкото до марката и обективите, има много стратегии, но те зависят най-вече от нагласата за снимане.
в този и другите фото форуми има толкова много ентусиасти, че е лесно да получиш помощ за конкретна дилема -- нищо, че част от тях ще ползват темата да си побъбрят :)



Публикацията е редактирана (17-01-08 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: Giorgio.K   
Дата:   17-01-08 18:34

От личен опит ще те посъветвам: ако това хоби те влече и ти се занимава по-сериозно, прескочи фазата "турбо-сапунер" и направо отивай на DSLR. Аз не я прескочих и ми струваше доста пари за краткото време докато видя недостатъците и ограниченията на сапунера - въпреки, че същия беше може би най-добрия в класа си.
Успех! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   17-01-08 19:25

Днес е 17.01.2008, а последното включване на "Звездица" е от 14-01-08 18:10, но тук продължаваме да спорим- сапунерка или ДСЛР.

Сигурно вече се отказала въобще да си купува апарат.[smilie18] [smilie25]
Важно е приказката да върви![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: asahi   
Дата:   17-01-08 19:37

Сигурно си е купила розов ГСМ.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   17-01-08 19:49

Кой знае?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: bobihot   
Дата:   17-01-08 21:09

С новия фотоапарат ще правя снимки на децата ми-малки и като изтребители,
Ако смятате, че ще може да ги щракне, без да са удобно седнали със сапунер?...[ezik] [shtrak]
Бих препоръчал К100Д двоен комплект, ще може да снима и на по-тъмно, дългия зум 50-200 фокусира бързо и точно и прави добри снимки- ще може да снима и по-отдалече, когато си играят.



Публикацията е редактирана (17-01-08 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: digitalgab   
Дата:   18-01-08 09:44

Да бе, двоен комплект, че като почне да ги сменя тия обективи, командва децата, "мирно не мърдай", "зеле" и др. + 2-3 бона. И статив навярно ще препоръчате. Всяка една сапунерка, т.е. компактен апарат, ще свърши работа. С малко акъл, разбира се. Leica също се води за компактен апарат, а имат и няколко много приятни цифрови модела.



Публикацията е редактирана (18-01-08 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: matzo_tn   
Дата:   18-01-08 09:54

аз ти препоръчвам да отидеш в магазина и да решиш на място кой апарат ти е по-удобен. само да спомена, че лично за мен беше загуба на време(и пари) прехода "турбо сапун"-ДСЛР [smilie5]. нещата се учат по-бързо с дслр предполагам..



Публикацията е редактирана (18-01-08 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: medunski   
Дата:   18-01-08 10:57

Звездица, аз не мога да ти дам свръх компетентен съвет, защото фотографските ми способности са далеч от тези на повечето съфорумци, обаче мога да ти споделя личния си любитрелски опит, изхождайки от факта, че бях в подобна на твоята ситуация.
Снимал съм с Канон А70, ixus 40, S3 is, A650, Panasonic FZ18 и сега съм с ...DSLR canon 400D, т.е. пробвал съм всякакви видове компактни апарати, включително и 2 ултразуума. До последно избягвах обема, теглото и сменяемите обективи на дслр с надеждата, че всяка по-нова сапунерка ще ми даде повече възможности за подобри снимки. Чашата преля с FZ18 при който въпреки добрите ревюта и многобройните хвалебствия за оптиката и стабилизацията, не можах да се отърва от ужасния цветен шум, който ми разваляше кефа в буквално всяка снимка( независимо от последвалите намеси с фотошоп и neat image). И така си взех 400Д с обектив ЕF 50 f/1.4 USM. След няколко стотин снимки мога да кажа, че никога не съм изпитвал такова удоволствие от снимането до сега. Никога не съм имал толкова резки и безшумни снимки, никога не съм имал възможност да снимам при лоши светлинни условия без светкавица,никога не съм бил способен да направя снимки с перфектен фокус на бягащи деца и кучета при слаба светлина, никога не съм правил толкова добро боке при портрети и никога не съм имал такова желание(с видими резултати) да снимам на приоритет на блендата, на затвора или фул менюъл. Още нещо сега си взех Tokina 12-24 и не мога да ти опиша какъв е кефа да правиш пейзажи с толкова широк обектив - това също го забрави с диапазона на обективите на сапунерките, без конвертор. С две думи пиша ти като пълен аматьор, с желание за усъвершенстване и научаване за по-добри снимки и по-голям кеф от снимането. Беше ли нужно да минавам през 6 сапунерки за да си взема дслр? От една страна - загубих време и пари, а резултатът е пак дслр, от друга - сега вече мога да направя разликата и да оценя възможностите които дава дслр. Успех в избора и хубав ден на всички[smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: vladihg   
Дата:   18-01-08 13:40

Мedunski помниш ли като ти казах, че минавайки от А650 на ФЗ18 ще съжаляваш[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-01-08 14:34

Хубаво мнение, medunski, подкрепям. Компактният турбо-апарат не е тотално ненужна стъпка. И с такъв апарат човек може да бъде щастлив - до момента, в който изискванията му надраснат възможностите на апарата. Някои хора не преминават тази граница и за дълго си остават щастливи с компактката си. Който в последствие разбере, че иска да се развива, ще знае какво да търси в дСЛР-а, защото турбо-сапунерът ще го е научил.

В случая на звездица според мен е по-добре да вземе директно дСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: doca   
Дата:   18-01-08 14:57

BotsRevenge [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: vladihg
Автор: medunski   
Дата:   18-01-08 22:45

Помня, помня...[smilie25] Между другото А650 беше страхотно апаратче, но ме отказа глупавия проблем с евтината пластмаса зад дисплея и осветяването на матрицата - безумие, което както разбирам вече е решено от Канон.[smilie3]



Публикацията е редактирана (18-01-08 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: spiritmisho   
Дата:   18-01-08 23:58

elrisha написа:

> искам ли да скоча от 6-ия етаж?!?!
> вие какво ще ме посъветвате?[smilie8]
Скачай смело[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BirdOfPray   
Дата:   19-01-08 05:02

МАЛЕ - какво сте се надървили всички тука и сте се развикали беее..!

[smilie10]



Публикацията е редактирана (21-01-08 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BirdOfPray   
Дата:   19-01-08 05:02

100

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   19-01-08 14:47

Пропускаш, че жената сподели, че досега снима със сапунерче. По-голямо сапунерче (от същата година на производство, т.е. поколение), дори и с повече зум не прави кой знае колко по-добри снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BotsRevenge   
Дата:   19-01-08 15:40

Ми то нищо не й пречи да си вземе нещо от сорта на 18-200 и да си снима като със сапунерка, но поне ще може да разчита, че на по-тъмно ще хване фокус прилично бързо и че ще може да вдигне исото без да унищожи снимката.
Евтините дСЛР-и си имат режим "зеленко квадратче".

ЗВЕЗДИЦА, кажи нещо, поне да знаем, че има смисъл от всичко написано до тук.



Публикацията е редактирана (19-01-08 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   20-01-08 17:15

ще си купя ДСЛР и това е. благодаря за съветите[smile] BotsRevenge написа:

> Ми то нищо не й пречи да си вземе нещо от сорта на 18-200 и да
> си снима като със сапунерка, но поне ще може да разчита, че на
> по-тъмно ще хване фокус прилично бързо и че ще може да вдигне
> исото без да унищожи снимката.
> Евтините дСЛР-и си имат режим "зеленко квадратче".
>
> ЗВЕЗДИЦА, кажи нещо, поне да знаем, че има смисъл от всичко
> написано до тук.
>

>
> Публикацията е редактирана (19-01-08 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BotsRevenge   
Дата:   20-01-08 18:17

[smile] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   20-01-08 18:19

сега гледай само да не е никон д40, че ще останеш без евтин светлосилен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: dedopop   
Дата:   20-01-08 20:55

Браво на Звездица.
Докато четох и аз се навих за ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: звездица   
Дата:   20-01-08 22:37

мисля да е пентакс К 100 Д защото има вграден стабилизатор в самото тяло, а повечето други май нямат. така допълнителните обективи ще бъдат по-евтини

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: skipper55   
Дата:   20-01-08 23:07

Canon 350d(Rebelxt)+kit[shtrak] +Adobe Photoshop CS2[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   20-01-08 23:10

звездица, ако го купуваш нов, вземи "100д супер", защото той може да управлява обективи с вграден мотор. Може и да не ти потрябва това, но все пак нека го има. Заедно с китовия обектив вземи и един 50/1.8, с който да правиш снимките на децата.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: neptun61   
Дата:   20-01-08 23:48

Нищо му няма на Никон Д40. Е няма си моторче и бракетинг,но картинката му директно на JPEG е по-добра от на Пентакс К 100Д.Има и по-добри и по-евтини обективи за него в диапазона 18/200мм.Според мен е по-добър за начинаещ.Купих такъв на сина си и той се влюби в него.



Публикацията е редактирана (20-01-08 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   20-01-08 23:52

картинката в жпег не те грее, снима се в роу. Грее те това, че няма мотор и не може да сложиш на него маса обективи. А жената точно това иска, трябва и светлосилен обектив. Стабилизацията и помага още повече. Даже на враговете си не бих пожелал такъв осакатен апарат като д40. Освен ако не ти се чака никон да пуснат 50-тки с вграден мотор. Или пък 85-ки :)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: neptun61   
Дата:   21-01-08 00:05

Най-вероятно ще пуснат и то скоро,а начинаещият Не снима в RAW,а в JPEG.18/55 и 55/200 ВР или 70/300 ВР са перфектна комбинация за новобранец.И Аз мислех,като теб,но виждам,какво е необходимо на младите и неопитни-Юзър френдли ДСЛР и обективи с вграден мотор.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   21-01-08 00:11

Те от колко време все ще пуснат "скоро". Само дето като излязат цените няма да са им като на старите.

" С новия фотоапарат ще правя снимки на децата ми-малки и като изтребители,"
"където тя е фокусирана а останалото зад/около нея е леко размазано-много ми харесва и искам такива снимки да прави и новия ми фотоапарат. "

Тия двата цитата са достатъчни, за да ти стане ясно че работата ще се свърши с 50/1.8 поне. Не с 18/55, не с 55-200. А със светлосилен обектив. И още по-голям плюс е стабилизацията на пентакса.

Всеки начинаещ може да стане по-неначинаещ. и тогава ще проснима в роу, ако не го е правил до тогава.
Повече нямам намерение да споря. Изискванията, които е описала сами по себе си дават ясно какво се иска.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: asahi   
Дата:   21-01-08 00:17

Не ми се вярва да успее да закове летящото като изтребител детенце в кадър с плитък ДОФ, особено на закрито.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: itilien   
Дата:   21-01-08 00:23

ами то и с китака толкова ще го закове :) По-добре да има опция с плитък доф, отколкото да няма. Ще ги дебне като не бягат толкоз :)

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: asahi   
Дата:   21-01-08 00:32

Демек ще стане майстор отведнъж?
Няма ка да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: BirdOfPray   
Дата:   21-01-08 03:35

И СЕГА - последно - ТУКА КАКЪВ Е ВЪПРОСА???

"дали да си купя ДСЛР" - АМИ ти каза че ще си купиш, звездичке... ?? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: дали да си купя ДСЛР
Автор: danbi   
Дата:   21-01-08 15:35

Ами тя звездица ще си реши сама, а ние ползваме повдигнатата от нея тема, за да си чешем езиците. :)

Напълно съм съгласен с твърдението, че начинаещият Не снима в RAW,а в JPEG!!! Това май е най-добре да се пише като забележка във всяко "ръководство".

Nikon D40 (D40x) наистина е хубав фотоапарат. Ако въпроса за покупката е спешен, може вместо него да се купи D80 втора ръка, за съвместимост с по-старите AF обективи.

Няма нищо лошо и да е Пентакс. Може и да е SONY -- те определено правят изделията си максимално потребителски ориентирани.

Не забравяйте, че и "най-професионалните" фотоапарати в днешно време са ширпотреба и се актуализират на всеки няколко години. Ако човек надрасне оборудването си (дай Боже всекиму!!), както звездица е надраснала сапунерчето си, просто ще си купи съвременното за тогава решение и ще продължи да снима.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »