Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 колко време може да се съхрани проявител
Автор: ecobo   
Дата:   11-01-08 16:09

Става въпрос за прахообразен такъв. Колко време след като се разтвори е годен за употреба?

Примерно ОРВО А03 ....

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: gbdesign   
Дата:   11-01-08 16:16

Не-повече от месец...не че след това няма да действа, но може да се получат гадории по снимките, оцветяване на хартията в синкаво, по бавно проявяване и.т.н

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: ecobo   
Дата:   11-01-08 16:25

Е, то ако може месец, супер [smilie24]

Аз си мислех дали няма да се скапе за седмица [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: gbdesign   
Дата:   11-01-08 16:30

То може да се скапе и за ден...ама с много употреба. Иначе ако не е ползван много, го събери в нещо или го покрий да не пада прах и няма ядове. Едно време в лабораториите висеше с месеци и само се доливаше, а снимките от обратната страна изглеждаха като топнати в калта[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: ecobo   
Дата:   11-01-08 16:32

Аз за негативен проявител питам (не съм уточнил), ама предполагам е същото...

Пък имам 2-3 шишета R09 от преди 15-тина години, предполагам, че е тотално заминал...

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: gbdesign   
Дата:   11-01-08 16:35

Проявитела се разваля...за разлика от фиксажа. И аз имам изостанал в къщи от "ония" времена...също така и поне 20-тина филма - повечето 15 динови ОРВО...ако някой е закъсал може да му ги дам.

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: j_mironski   
Дата:   11-01-08 16:37

Много зависи от проявитела
Ако е течен по принцип колкото е писано на опаковката но понякога и много повече
но ако е на прах като А45, N113 и други могат да издържат и години стига да са при подходящи условия
Ползвал съм R09 с изтекъл срок повече от година

Друг е въпроса ако проявителя вече е приготвен за употреба, употребяван е, и трябва да се съхрани за по-дълаг период
Аз това не ти го препоръчвам

Поздрави [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: ФотоГраф   
Дата:   11-01-08 16:38

Дръж го на тъмно и хладно място, съда в който се намира да е пълен до горе /да няма въздух/.....като тръгне да се скапва работи по меко /губи се контраста/, но може да компенсираш с по затворена бленда при експонацията и по-ниска температура при проявяването....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: ecobo   
Дата:   11-01-08 16:39

15-динови орво рол взех 20-тина от базара тука - не стават за никакъв чеп, въпреки че са от 92-ра година.
А скоро снимах със същия филм от '78-ма - доста прилично се представи [smilie3]
Явно зависи как е съхраняван...

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: gbdesign   
Дата:   11-01-08 16:42

Мойте са с 2-3 години по-стари и са добре съхранявани и не ги продавам а ги подарявам[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: asahi   
Дата:   11-01-08 16:43

Събери няколко филма, разтвори проявител колкото за една доза, прояви ги в един ден и го изхвърляй. Иначе ще го забравиш, после ще скапеш филмите и само главоболки.

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: gbdesign   
Дата:   11-01-08 16:45

И аз на времето правех, като asahi...най-правилният начин, особено за бутиково снимане, каквото е B&W[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: ecobo   
Дата:   11-01-08 16:46

asahi, аз така правя, ама се чудех дали не мога да оптимизирам разхода на проявител, че трудно се намира пущината [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: колко време може да се съхрани проявител
Автор: DEKOV   
Дата:   11-01-08 17:33

Ако А-03 е опаковка за 5 л. не става да се разтваря на порции.Годноста му разтворен и в пълна до горе бутилка преди употреба е до 6 мес. Но след проявяване не бива да се разчита за повече от месец.
Друг е въпроса на толкова години колко е годен, това се разбира само с тест.Интересното при този проявител беше, че проявяваше различните филми с еднакъв контраст при еднакво време за проявяване за (ОРВО) става въпрос.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »