Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане за Li-Ion -на батерия
Автор: abyser   
Дата:   11-01-08 01:32

Здравейте, наскоро си купих евтин еквивалент на никонската батерия EN-EL3e, произведена от незвестната за мен фирма phottix. Батерията беше чисто нова, запечатана и 100% неизползвана. Cells Made in Japan. [smilie18]

Oригиналното зарядно MH-18а я "зареди" за по-малко от 30 сек. Естествено, не издържа и на една снимка. Умря. Повторно зареждане - същата работа. Пробвах с друго, бавно зарядно, никаква разлика.
Днес си купих оригинална Никонска (no problems с нея, естествено) и тази я отворих да се убедя че вътре има нещо различно от кондензатор [smilie5].

Акумулаторите са с дата на производство 10.2007, т.е. нови.
Има ли вариант да установя дали е в тях проблема, в смисъл по някакъв начин да "прескоча" електрониката в батерията и да тествам самите акумулатори?

Възможно ли е проблемът да е в платката в батерията (на нея има няколко микроскопични интегрални схеми и доста SMD джаджи)? Тоест ако си намеря платка от оригинална батерия с прецакани акумулатори да я подменя и всичко да е ОК?
Не че толкова ми трябва, но ми е жал да я хвърля и ми е гот да се ръчкам с подобни гадости [smilie5]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за Li-Ion -на батерия
Автор: asahi   
Дата:   11-01-08 08:47

Можеш да вкараш ток в елементите (клетките) за проба. 100мА за проба е добре. Ако почнат да загряват с повече от 5 градуса - спирай. Не ги презареждай - нали е за експеримент.

Има вероятност като смениш платката да тръгне. Дали ще работи оптимално е друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за Li-Ion -на батерия
Автор: abyser   
Дата:   11-01-08 12:52

10x asahi [beer]
Експериментите продължават [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за Li-Ion -на батерия
Автор: boreto   
Дата:   11-01-08 13:03

Химията на Литиево-йонните батерии е еднаква. Контролерите на тези батерии обаче са най-различни и са обвързани със специфичен обмен на данни с контролера на конкретния апарат. Ако можеш да намериш платка със здрав контролер от оригинална батерия, то можеш да използваш какъвто и да е литиево-йонен акумулатор, стига да ти пасва на размери.

Наскоро аз така си реших проблема със замяната на акумулатора за плейра ми iAudio М3 с китайски акумулатор от телефонче Нокия. Работи перфектно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »