Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: джъмбо   
Дата:   10-01-08 19:25

не съм наясно какво е устройството на литиево йонните батерии

нещото което ме учудва е защо не се правят такива батери пакети за професионалните светкавици

аз като често ползваш светкавица (а един репортер позващ непрекъснато) имам комплекти с акумулатори които си въртя....

какво е неудобното на днешните акумулатори... това че не се зареждат по всяко време и че все пак е хубаво да се разреждат почти до край....

в момента съм преминал на енелоп батерии поради факта че имат дълъг заряд без саморазряд...
но и те не могат да се заредят ако са изпразнени до средата както и не трябва да се спират преди да са се заредили....


да не говорим че няма зарядни за 5 батерии и съм принуден да не използвам опцията на светкавицата си за 5 батерии (не ми се взема зарядно за 10 батерии защото е голямо и обемисто)

защо зарядни а не алкални??? защото зарядните батерии имат по-голям моментен ток и съответно зареждат по-бързо сравнено с аклалните (5 сек за алкални 3 сек за никел метал хидрид а ако са 5 батерии заряда е за 1,5 сек)

после алкалните батерии замърсяват природата (не че акумулаторните не замърсяват НО за две години съм използвал само 8 батерии иначе щях да използвам поне 50 алкални) отделно че икономисвам пари...




сега основното питане след като има батерийни пакети които са около 7 волта и капацитет 2400мА защо такива пакети да няма и за светкавица... аз бих си купил веднага 2 броя.... много мои колеги също....
ще си спестя драмите с това аджеба с какви батерии (пълни полу пълни или празни ) тръгвам....

така че мога да имам бързо пълнеща се светкавица и по-малко проблеми с свършили батерии когато не трябва


с една дума темата е отворена за разсъждения
мислене на тема дали има смисъл да си направя такъв пакет.... дали има смисъл

и дали някой е попаднал на зарядно за 5 батерии (повечето зарядни зареждат чифт) защото все пак ми се налага понякога серийна снимка със светкавица



разбира се очаквам и редовните спамери да побутват темата с израза... абе снимай с 1.2 и не ползвай светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: ALBIREO   
Дата:   10-01-08 19:33

Ползвам 5-те батерии на СБ 800. Имам 12 акумулаторни батерии. Ползвам две зарядни устройства [smile]
Планира се скоро да ползвам и допълнителният батерипак, който е за още 6 батерии. Т.е. ще ми трябват още 8 батерии (поне). Та - това означава да ползвам 4 зарядни, което е пълно безумие, но друго решение май за момента няма. Много бих се зарадвал на батериите за които говориш [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: asahi   
Дата:   10-01-08 19:33

Причината е във вътрешното съпротивление на литиево-йонната батерия. То ограничава максималния ток на разряд и прави използването и непълноценно.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: ALBIREO   
Дата:   10-01-08 19:34

Е, няма ли алтернативна технология?
Не ми се вярва да няма...

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: джъмбо   
Дата:   10-01-08 19:35

[smilie2] [smilie2] [smilie2]

не ми е мечта да се размотавам с кабел вързан към пакет на кръста ми....

жалко значи

да не опитвам хоум мейд литиево йонни пакети

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: matasel   
Дата:   10-01-08 19:47

Е, asahi, много ги мразиш тези Литиевойонни (ЛЙ) бактерии, значи.[beer]
В момента има ЛЙ акумулатори с капацитет 2.2Ач (3.6В), тежащи около 70 грама, можещи да се зареждат за 3 (три) минути и да понасят максимален разряден ток 100С (220А) или постоянен рязряден ток 30С, т.е. 66А. Е па мисля, че е достатъчно за начало. И ако 15 кг батерия на автомобила ти е позамрънала и не мое да завърти моторо, си вадищ 4 такива акумулатора от топлия джоб, свързваш ги с подходящи жици или по научному - проводници и въртиш ключа на дясно[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: ALBIREO   
Дата:   10-01-08 19:48

матасел - де ги тез батерии?
Кач пара бир баничка?

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: asahi   
Дата:   10-01-08 19:51

Баничката колкото колата горе-долу.
Матаселе, каза ми веднъж за тези батерии в подобна тема. Пусни инфо къде ги има - белким се реши на Джъмбо проблемата.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: matasel   
Дата:   10-01-08 20:00

В подобната тема преди още не знаех за тези батерии. Тогава говорих за Ли-полимерните, които се използват в моделизмите. А с тези сега е направен електрически мотоциклет, който минава 1/4 миля от място за по-малко от 8 секунди.
И забравих да кажа, че издържали 1000 цикъла.
Ами засега още ги няма, защотото са опитно производство и се доставят само на специални клиенти[smilie2], но скоро може и да ги проима.
Аз също съм им мераклия - и то много - ама те моите мераци се простират до безкрайността, та и отвъд.
Само че засега са само в един размер, а ИМ не иска да си ги носи на кръста[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: hoseto   
Дата:   10-01-08 20:37

Добре подбрани в пакет могат да се зареждат последователно 5 бр. Така зареждам 6 бр. за SUPAK защото всички зареждачки зареждат четен брои.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: denyo   
Дата:   10-01-08 22:01

Дано не се възприеме като спам мнението ми, но единственото реално и лесно достъпно решение към днешна дата, поне според мен е - правиш си, или търсиш сръчен приятел да ти направи:
1. Лайстна-държач която да събира 5 батерии с пъпка (+) в единия и здрава пружина (-) в другия край.
2. Стабилизатор на напрежение 7.3 V който може да осигури 2-3 A ток и има защита ограничаваща тока до 2-3 A
3. За разреждане на батериите: ценеров диод 4V/2W и резистор 6.8 ома/2W
4. Ключе с което да превключваш режима - към стабилизатора за зареждане и към разреждачката, като се върнеш от снимки.
5. Кутия дето да побира тия неща.
Циклите за зареждане и разреждане са около 6 часа в едната посока и осигуряват дълъг живот на акумулаторчетата. Не казвам че съм 100% прав, но аз така процедирам с моите NiMH AA акумулаторчета, макар и да ползвам 4 бр и да има достатъчно богат асортимент от зареждачки за 4 батерии по магазините. Евтините не струват, а скъпите понякога не засичат кога се е заредила батерията и я стопяват.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: navy   
Дата:   10-01-08 22:08

Е какъв Ви е проблема със зарядно за по 4 батерии да си имате 2х4 броя заредени във флашовете и един 4бр, който да ви е допълнителен? той в 2х2 използваем, зарядните могат да зареждат и по х2, така че проблема е никакъв...
А последните енелууп дето ги взех баси яките, купих ги заредени преди коледа... още даянят [smilie18]
Имам над 500 флаша сигурно със сб800...

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: джъмбо   
Дата:   10-01-08 22:11

нейви представи си... изхабявам само единя комплет батерии 5 на брой
и кво правя а?

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: peshovec   
Дата:   10-01-08 22:33

няма ли зарядни, които зареждат прозиволен борй батерии? (от 1 до 4-ри)?
имам спомен да има (мисля че тези които контролират всяка батерия поотделно са точно такива...)


иначе аз каот ми трябваше да ползвам 3 батерии за един уред процедирах така:

зареждам:
1,2,3,4

хабя 1,2,3 (от ползване)
зареждам 1,2

хабя 1,2,4 (от ползване)

изхабени 1,2,3,4 и сме в начална позиция

цикъла може да се повтаря, а ако човек е маниак, може да върти и 1,2 (за да имат накрая всички батерии един и същ брой заряди, разряди)

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: asahi   
Дата:   10-01-08 22:40

Зашо са необходими 5 батерии? С 4 светкавицата работи перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: pmartinov   
Дата:   10-01-08 22:45

С 5 зарежда по-бързо СБ-800

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: chiphead   
Дата:   11-01-08 00:17

mnogo pisah - izhwurli me ... nema da se napuwam poweche (osobeno pa - za kirilicata - deeba i typia forum)...

znachi - 12 baterii, s 2 zarjadni - X 4 baterii ...

zarezdash wsichko, posle belezish - 4 - s "1", drugi 4 - s "2", ostanalite - 1A, 1B, 2A, 2B ...

snimash "1" s "1A"
posle - "2" s "2A" (zarezdash "1")
posle - "1" s "1B" (zarezdash "2" + "1A" i "2A" - w drugoto) ...


natatuk - trrqbwa da e jasen tsikula ...


a. da ... po-lesno e da se zarezdat 3 wolta, otkolkot 1,5 - zaradi amperaza ... twa - po wuprosa - shto se zarezdat po 2 baterii winagi ...

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: ALBIREO   
Дата:   11-01-08 03:15

chiphead [smilie18]
Точно така [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: doca   
Дата:   11-01-08 06:57

Моето предложение:
1.Купуваш едно зарядно устройство, на което да има превключвател за следните напрежения- 6-7.5-9-12-13.5 V- моето струва около 35 лв.
2.Купуваш 2 броя гнезда за по 4 батерии АА, връзваш ги последователно и запояваш единия извод там където ти трябва- в случая след 5-тата батерия/акумулатор/- едно гнездо струва 40 ст.
3.Превключваш на 9 V и зареждаш с около 200 mA/това трябва да се измери с цифров мултицет, и китайски става от 5-6 лв./За регулатор на тока последователно връзваш един реостат 10ома/5W.
4.Смяташ времето за заряд, което е в зависимост от капацитета на акумулаторите, но формулата е следната:
T/в часове/=1.4*(2500/200), където
2500 е капацитета на единия акумулатор;
200 е както посочих по-горе, зарядния ток;
1.4 е компенсация на реактивното съпротивление
При друг капацитет на акумулаторите подменяш примерните стойности и отново смяташ.
PS:Щях да забравя- преди заряда,разреди акумулаторите със същата постановка, но на място на зарядното, сложи една 12 волтова крушка/за габарити/ с мощност около 6-10 вата.



Публикацията е редактирана (11-01-08 07:06)

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: asahi   
Дата:   11-01-08 08:40

"1.4 е компенсация на реактивното съпротивление" - ще взема да го запомня. Хем ново (сутрешно), хем свежо (сутрешно).

Някой ще помисли ли за симетриране на акумулаторчетата? Едно ако почне да "изостава" след 50 цикъла пиши го сменено.

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: Stoyan_5   
Дата:   11-01-08 08:58

май имаше литиевойонни акумулатори с възможност да се поставят на мястото на 2 по 1,5 в /за Пентакс К100Д/...

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: doca   
Дата:   11-01-08 09:12

asahi зная че искаш да бъда прецизен, но на кого му трябват подробности.
Все пак да се коригирам-1.39~1.4 е коефициента, за компенсация на времето вследствие вътрешното съпротивление на акумулаторите.

Аз имам такива литиево -йонни батерии 2 комплекта х 2 бр. х 3V но т.к. апарата не е с мен мисля, че абревиатурата им е CR-V3. Купих скоро и българския им аналог, така беше по обявата в сайта, но като ми ги донесоха се оказа, че са китайски, което въобще не ме учуди.



Публикацията е редактирана (11-01-08 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: nelvis   
Дата:   11-01-08 09:14

Не изчетох всичко,но онзи ден бях в Метро и си купих зарядни САНЬО и УОТСЪН-едното е на промоция и кажи-речи ти го подаряват към батериите,а уотсъна може да зарежда 2 комплекта едновременно с опция за вкл.в автомобил.Така 4е сега съм с 8 комплекта батерии и 3 зарядни и се живее така.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: джъмбо   
Дата:   11-01-08 09:53

става и с 4
но както мартинов е казал с 5 е по-добре

Отговори на това съобщение
 Re: относно батерии акумулатори и светкавици
Автор: nelvis   
Дата:   11-01-08 10:03

Ме4о ПУХ,когото и ти цитираш понякога,го е казал по-добре...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »