Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 въпрос към редовните планинари
Автор: Orcrist   
Дата:   08-01-08 11:41

много ме е хванал мерак да ходя на Пирин сега през януари и Февруари. за екипировка, знам какво ми требе. но може ли някой да ми каже кои маршрути са изобщо възможни? т.е.откъде наи-лесно може да се стигне до Тевно езеро, до Вихрен, до Кончето... работят ли хижите всички през зимата? Има ли често утъпквани пътеки?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 11:50

Човече, без да съм груб, ако задаваш такива въпроси, по-добре не ходи там или си намери някой по-опитен от теб да те води. И трите места, които казваш са мега опасни за достигане през зимата.

Какъв ти е опита в зимното ходене?

Всичките склонове на Вихрен са или лавиноопасни, или трябва да се катерят с алпинистка екипировка. Кутело е същото. До Тевното Езеро ситуацията не е много по-розова.

П.П. Хижа Вихрен е ненаселена през зимата, но столовата е отключена и има дърва, можеш да влезеш да се стоплиш. Хижа Бъндерица работи цяла зима. За Тевното Езеро не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: nemchev   
Дата:   08-01-08 11:54

тевно езеро поне до края на март няма никой...заслона е отключен....ама си помисли много добре преди да идеш натам[smilie24]
да не те гледаме по новините

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: Orcrist   
Дата:   08-01-08 12:03

ще го мисля, спокойно:)все пак ми трябва повече информация. за която благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: rado   
Дата:   08-01-08 12:05

Вихрен и Кончето сега е абсурд. Виж до Тевно би могло но е много опасно.Най-добре се разходи до Тодорка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: gecata   
Дата:   08-01-08 12:11

Имам приятел който от 20 години ходи на Тевно езеро през февруари! Маршрутът е от хижа Безбог, през Папазгьол, Самодивския циркус, Лявата кралевдворска порта - Тевно езеро.


http://www.4coolpics.com/pics/0162/007510162810.jpg



Минах по този маршрут тази есен. Тежък и опасен е дори в хубаво време. 5 часа в едната посока(без снимането)!През зимата 10 часа с котки и снегоходки.
ЛАВИНИ!!!!!!!!!!
Ако нямаш истинска алпийска подготовка, опитен водач и четири чифта крака, подобре не тръгвай!
Ако все пак искаш да се докоснеш до сърцето на пирин през зимата, бягай в Банско. Има лифт, който ще те изстреля право там сравнително безопасно.
Успех!



Публикацията е редактирана (08-01-08 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: tofo   
Дата:   08-01-08 12:27

Или пък за почесване на мерака иди на Мусала или Мальовица. По колците, по колците докъдето стигнеш... и наобратно.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: Orcrist   
Дата:   08-01-08 12:35

право там? Тодорка?

аз мислех и за по-леки варианти като до х.Пирин откъм Рожен или то Превалешките през Демяница. Или до Бъндеришките през х.Вихрен...Муратов връх... Но се надявам, ако победя мързела и все пак отида до някоя от стартовите точки, да намеря група там, към която да помоля да се присъединя. това ми е единствения начин засега. Ако нямам начин, няма да тръгна. Мога да се отказвам. А има и други места ;)

пак благодаря за информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: BateBorko   
Дата:   08-01-08 12:35

Не те съветвам да ходиш сега из Пирин. Ако си толкова мераклия иди при добро време на Мусала, но не минавай по летните пътеки, особено последния участък на пътеката от Орловец до хижа Мусала. Миналата година там лавината затрупа Марио.
Опитни скиори и/или планинари ходят по Пирин и през зимата, но това са хора с възможности, умения и екипировка, много различни от твоите.
Ако си софиянец, при добро време и ако си подходящо екипиран, можеш да се качиш до Черни връх - гледките оттам към Рила и Стара планина са прекрасни. Най-удобно и бързо е качването с лифта до Алеко и оттам с другия лифт до Малък Резен. Ако снежната покривка позволява ходене, можеш да направиш траверс до Златните мостове. Имай предвид, че през работните дни хижите в района на Златните мостове са заключени, можеш да ползваш хотел Елица.
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 12:36

Тевното Езеро може да се стигне и от юг - през Малокаменишките езера, тръгване от хижа Пирин. Но пак е опасно, и не знам дали има зимна маркировка.

Ето тук все пак можеш да прочетеш за различните възможни маршрути в Пирин:

http://bgmountains.bglink.net/menu.html


Като гледам, маршрути със зимна маркировка почти липсват, и това най-вероятно не е защото няма кой да я сложи, а защото няма КЪДЕ да се сложи - зимна маркировка се слага само на много сигурни маршрути където почти никога не пада лавина, а в Пирин те са рядкост.

Все пак в този сайт има описан зимно-маркиран маршрут до Тевното Езеро от хижа Демяница, но лавинната опасност е обозначена като висока!!!

Тоест - това което казах в първият пост важи, а както виждам и другите са го препотвърдили - по-добре не ходи там, или в краен случай с водач!

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 12:49

Според мен в Рила има повече и по-безопасни зимни маршрути, които също минават през красиви места. Както нагоре казаха - отиваш на Мальовица, и докъдето стигнеш по колците, в посока Страшното Езеро и връх Попова Капа (и т.н към хижа Рибни Езера) или пък в посока връх Мальовица. Към Мальовица дори по зимния път обаче опасността не е пренебрежима - там е паднала най-смъртоносната лавина в историята на Българския алпинизъм.

Другият вариант - Рилските езера. Качваш се от хижа Пионерска до хижа Рилски Езера. Оттам по зимния път до старата хижа. На старата хижа имаш избор - през замръзналото езеро наляво и нагоре по зимната маркировка в посока хижа Иван Вазов, или пък надясно без маркировка към Бъбрека (почти винаги има пъртина и следи от моторни шейни), а от Бъбрека по сухия рид обратно към хижа Рилски Езера.

Зимно време е много трудно, да не кажа невъзможно да се изходи изцяло който и да е от тези маршрути за един ден, без да се преспи по пътя. Евентуално маршрута Рилски Езера - х. Иван Вазов се взема за един ден. На х.Иван Вазов в момента снега е 3 метра.

Без снегоходки и човек който познава пътя си е жива авантюра да се ходи където и да е зимата.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: PolarBear   
Дата:   08-01-08 12:55

Зимното планинарство е много сериозно нещо, както казаха колегите по-горе. Впрочем, мисля си, че и ти го знаеш. Затова ти препоръчвам за начесване на крастата сериозно ходене из Витоша. Тя никак не е за пренебрегване. В момента едно качване на Черни връх от Железница и слизане до Владая е в състояние да изцеди силите на почти всеки...

Някои важни неща:
1. По-горе някой препоръча Мальовица. Не съм съгласен, рискът от лавини по някои отсечки на маршрута е голям!
2. Витоша: също крие сериозна лавинна опасност в някои райони. От по-посещаваните са този между Резените, Комините, а също и склонът, който се явява продължение на Стената на Алеко на запад от ски-пистите.
3. И на Витоша не тръгвай сам. През седмицата е пълна пустош, ако стане нещо, може никой да не мине за да помогне или потърси помощ. И не забравяй, че денят е страшно къс, а транспортът - идиотски, меко казано. С малки изключения.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: Orcrist   
Дата:   08-01-08 13:02

Витоша съм го ходил зимата (и последната седмица също). За Рила ще помисля, както и за Централен Балкан до х.Левски или Рай(ама там взе да ми омръзва). Може би ше потърся с кого да тръгна от Демяница (там помня зимната маркировка, макар да съм я виждал през лятото :Р), пък докъдето може. Вероятно е да се откажа бързо, но едва ли без да опитам.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 13:14

От Демяница зимният маршрут е ОК до Превалските езера, оттам става много сложно, преди 4-5 години там стана последният фатален инцидент с лавина в Пирин.
Що не идеш на Рилските Езера? Там има много хора, пъртини, и 2-3 относително безопасни маршрута.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: stew   
Дата:   08-01-08 13:14

Вихрен и Кончето ще си ги качиш лятото, страхотни са! Но не и за зимно време!
А може да пробваш Беласица, защо не? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: nemchev   
Дата:   08-01-08 13:22

Беласица е също много коварна....малко пътеки ....малко хижи(2,3)....големи дерета....маркировка почти никаква...от Петрич съм...за това ти го казвам

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   08-01-08 13:27

Знае ли някои телефон на х. Рилски езера?
Сега как е там? УАЗ-ките вървят ли? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: bobihot   
Дата:   08-01-08 13:29

Здравей, ходил съм на Тевното зимата сам през Валявишки чукар. През портата е лавинарник- 3 пъти от клуба ги е влачила лавина, слава богу без жертви. Пускал съм се със ски към езерото- беше замръзнало яко. Изживяването е страхотно! Кутела сме го минавали зимата, но имаше такъв вятър, че не можеше да се диша. Спахме на заслона кончето и беше хубаво.
Ако нямаш нищо за губене- не губи време, тръгвай. Ако ти се живее още поизмисли нещо. И на мен ми се ходи, но сега нямам екипировка. Обади се-оже да измислим нещо. [smilie25] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 13:34

Моби, на Езерата в момента има 2 метра сняг. Никаква кола не може да стигне.
Върви ратрака веднъж на ден, но в неопределени часове, и качва хора на доста солидна цена.
Предполагам може и на шейна да те качат.
Както и да е, за истинския планинар няма проблеми да походи малко, и това става като се качиш с кола до хижа Пионерска, и оттам пеша нагоре.
Аз съм доста свикнал да ходя по планините, и вземам разстоянието от хижа Пионерска до горе за час и половина по следите на ратрака, ако не се бавя да снимам и т.н. По принцип ако не си толкова добре екипиран и ако се размотаваш, може да отнеме до 2.5 часа, но пътя е много лесен.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: tofo   
Дата:   08-01-08 13:42

Най-вече си зависи от условията. Веднъж ми се случи 20м. за 2ч. А иначе почти за същото време - Драгалевци - Ч. връх. Без лифт.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: vladimir666   
Дата:   08-01-08 13:46

Не прочетох всички мнения, защото в момента нямам време, но да си кажа. Шанса ти да умреш при тези преходи, ако не си алпинист или нямаш сериозна подготовка за зимната планина, както и познания по лавинна безопасност са 98%.
Вихрен - Тевно езеро е сериозен преход по ръб с козирки и лавинна опасност. маршрута през Демяница е СМЪРТ. Вихрен не искам да го коментирам.

Централен Балкан. Маршрута Левски - Рай се прави през билото.
Като е около 6-8 часа и на Терзановата пътека може да умреш , ако нямаш котки и опитни другари.

В момента има много сняг и висока степен на лавинна опасност.
Маршрутите, които си намислил са безумни според мен, но ти си знаеш.


пс: колко зимни прехода имаш зад гърба си? Аме не на Витоша и не от типа Паничище Рилски езера.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: BOINK   
Дата:   08-01-08 13:58

СТРАХОТНА ТЕМА. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: djogata   
Дата:   08-01-08 14:04

В момента лавинната опасност наистина е много сериозна - има много нов сняг, валял на студено време (разбирай - неслегнал и нестабилизиран), и много рязко и силно затопляне в момента. Просто си плаче за лавини...

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: kazir   
Дата:   08-01-08 14:16

Самият факт, че задаваш този въпрос показва колко опит имаш. Пирин и Централен Балкан през зимата са си чисто безумие. Издебни подходящото време и се качи на Витоша. Гарантирам ти, че ще се върнеш със супер кадри.
Осъзнай се! Ще ни липсваш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към редовните планинари
Автор: dido2   
Дата:   08-01-08 14:21

Пирин е тежка планина през зимата. В алпийските части има само два маркирани зимни колови маршрути. Единият е х. Демяница->Превалски езера->Главно било->Мозговишки рид->слизане от Валявашки чукар->Тевно езеро. Другият е през хижа Беговица-> Беговишки циркус->Беговишки превал->Тевно езеро. И двата маршрута минават през лавинни терени, т.е. не са напълно безопасни. Ходенето по нермакираните лавинни места си е на твой риск разбира се.

Питай по планинарските форуми. За справка ползвай зимния пътеводител на Аспарух.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »