Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Методи за измерване при Канон350Д
Автор: jilt3d   
Дата:   08-01-08 10:47

Здравейте, Честита Нова Година и от мен на всички форумци!

Все още се уча да определям правилната експозиция и се опитвам да използвам правилния метод за измерване на вградения светломер на Канон 350Д, с който разполагам. И така според ръководството разполагам с 3 методи: Evaluative Metering, Partial Metering, Center-weighted Average Metering. За съжаление в ръководството няма подробна информация при какви условия се ползват методите. Ще се радвам ако дадете някакви насоки, кога да се използва конкретен метод.

Аз лично, ще споделя, че преди няколко дни снимах зимни пейзажи, използвах Center-weighted Average Metering за повечето снимки, тъй като при този метод измерването се осреднява за цялата сцена, но като краен резултат получих недоекспонирани снимки и снегът изглеждаше сив, коригирах експозицията +1 бленда за по-добри резултати. Това ли е правилния начин или трябваше да избера друг метод?

И още нещо: така нареченото матрично мерене еквивалентно ли е на Evaluative Metering при Канон350Д?

Благодаря на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Методи за измерване при Канон350Д
Автор: TPECHAT   
Дата:   08-01-08 10:54

tova e

Отговори на това съобщение
 Re: Методи за измерване при Канон350Д
Автор: papy33   
Дата:   08-01-08 11:10

Когато снимаш бели сцени като сняг например, е нормално при EV 0 да ти се получи недоекспониран кадъра, защото апарата е настроен да мери по неутрално сиво 18%, а снега е много по-светъл е апарата се лъже.
Бутни EV +1/3 или +1/2 и ще се получи.

При снимане на прекалено тъмни сцени е обратното.
Успех! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Методи за измерване при Канон350Д
Автор: mushmula   
Дата:   08-01-08 11:20

http://www.fredparker.com/ultexp1.htm

Прочети това. На пръв поглед няма много общо с въпрса ти, но ще ти помогне много. Относно меренето.

Center-weighted е кофти и според мен, и според много други хора.

Evaluative Metering се използва най често, особено ако обектът ти е равномерно осветен.

Partial Metering ти мери светлината прецизно в 9% от кадъра. Това означава, че спред осветеността на останалата част от картната трябва да пецениш дал да зададеш + или - компенсация. Друг вариант е да измериш светлината посредством Partial Metering в различни участъци от картината и така да си изчислиш експозицията. Това е валидно за пейзаж и подобни.

Partial Metering се препоръчва за портерти за случаи с резки контрасти и т.н. Спред мен е и най удачния случай при спорт, когато следиш само един обект, за животни и сценични изяви.

В общи линии изпробвай и сам ще усетиш. Аз лично най-често използвам точково мерене, по прецизен вариант на Partial Metering, но и доста често съм се прецаквал поради грешна преценка

Отговори на това съобщение
 Re: Методи за измерване при Канон350Д
Автор: asahi   
Дата:   08-01-08 11:45

Съвети могат да се напишат доста, но най-важното за теб ще е практиката.

Най-доброро, което можеш да направиш за себе се, е следното:
Включи на режим А. Задай някаква средна стойност на диафрагмата 5,6-8 според обектива.
Снимай един ден на едното мерене, виж по хистограмата какви корекции се налагат и коригирай експонацията.
На следващия ден (дано е хубаво времето) снимай на другото мерене.
На третия ден ще пробваш третото, но вече ще си много наясно какво трябва да правиш.
Около 300 снимки на ден са достатъчни. Не гони художествена стойност - гледай само разпределението на светлината в кадъра.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »