Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: kameliya   
Дата:   27-12-07 17:00

Отправям се към всички вас с опит в нощното снимане. Занимавам се с Event Photography и често ми се налага да снимам вечер (на закрито или открито), в нощни клубове или при изключително тъмни условия.
Понякога няма стени, където да се отрази светкавицата и при използване на светлоотражателя на самата светкавица, се получава така, че обекта е осветен дополовината. Ако пък се насочи директно, фонът става още по-тъмен и в резултат имаме тъмница с бели физиономии :) Разбира се, това са най-лошите случаи, но ми се иска да се науча да боравя по-добре със светкавицата и нощните снимки като цяло, затова моля посъветвайте в кои ситуации как нагласяте светкавиците си и какви са настройките ви. Аз снимам с Canon EOS 400 D + 580 EX flash.
Ще съм благодарна ако отговаряте по същество и ако имате личен опит. Използвам случая да ви пожелая Весели Празници![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-07 17:02

ми.... лошо....

вземи си голям разсейвател като вид спасение

например нещо на лумикуест

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: kameliya   
Дата:   27-12-07 17:05

това предполагам е Diffuser? Извинете ме, но не знам всички термини на български все още. Имаш ли линк да видя как изглежда?

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: mike74   
Дата:   27-12-07 17:12

То принципа за такова снимане е ясен - снимай си с директна светкавица но на ниска скорост - 1/10 или дори 1/5 примерно за да може да се хване нещо от самата сцена - но имаш веднага поне два проблема [smilie5] първо трябва да имаш много стабилна ръка дори и да използваш стабилизиран обектив, а другия е обекта ти да не шава много че ще се размаже [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-07 17:27

http://www.lumiquest.com/

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: chukov   
Дата:   27-12-07 18:02

"Event Photography "

Няма ли български аналог на този тип фотография [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: apollo   
Дата:   27-12-07 19:10

Хммм мен пък ме изкефи стробо-режима на 580ЕХ 2-ка... определено ще свърши работа при комбиниране на звездно небе и осветяване на предния фон [beer]

... пази се Белоградчик... пазете се скали [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: borisyankov   
Дата:   27-12-07 19:22

Стробоскоп имат сума ти светкавици, не само втория вариант на 580-тицата. Не виждам каква работа ще свърши в случая въобще.

Разсейвател също няма да свърши работа. Той няма как да промени факта че едните обекти са по-близо, а другите по-далеч от светкавицата.

Има няколко варианта, които не са панацея:
1. Снимаш с твърди обективи, на много отворени бленди, без светкавица, високо ИСО.
2. Вземаш 2-3 светкавици + стойки. Разполагаш ги на подходящи места (а не върху фотоапарата ти) и снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: navy   
Дата:   27-12-07 19:26

Само с един флаш НЯМА да стане [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: kameliya   
Дата:   27-12-07 19:50

Благодаря за съветите и още веднъж простете за чуждиците, ако знаете точният им еквивалент на български, споделете и аз да ги науча.

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-07 20:35

голям разсейвател върши работа...
ма не ми се спори

разчитам си на практиката

макар че на тоз етап си реших проблема с помощта на д3

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: cvetomir   
Дата:   27-12-07 23:03

От къде в София може да се купи голям разсейвател?

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: джъмбо   
Дата:   27-12-07 23:05

начи..... лумикуест внасят синтезаторите...

не съм ходил скоро в павилиона да видя те какво предлагат

значи въпрос на разходка (ако става въпрос за софия)

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: borisyankov   
Дата:   27-12-07 23:11

Голям разсейвател? За events?

За хора се ползват такива с размери 150х200 (викат им софт боксове).

За да осветиш цяла зала с 'разсейвател' ми се струва че ще ти е нужно нещо като 20мх15м.

Май ще трябва моя подход да се използва [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   27-12-07 23:12

borisyankov

бъркаш основни неща

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   27-12-07 23:16

borisyankov

Погледай малко фешънтв там могат да се видят доста интересни неща относно техники на снимане...питал ли си се за какво аджеба ги полсват тези шини за светкавиците и какъв би бил резултата при комбинирането им с по-големичък разсейватеал(да не се бърка със софтбкс)

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: borisyankov   
Дата:   27-12-07 23:25

Ако имаш в предид scrim-ове, не ги бъркам. Не разсейват толкова добре като софтбоксовете, но вършат добра работа в определени случаи.

Въпреки това размера им (също както при софт бокса) трябва да съответства на снимания обект за да се получи достатъчно разсеяна светлина.

Виждал съм с гигантски скримове да се снимат коли и други подобни, ама чак цяло събитие още не съм виждал. Още повече че не е практично, ако не е платена сесия и хората си имат и друга работа освен да бъдат снимани [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   27-12-07 23:51

Човече тук говорим за компактни проспособления за светкавица,а не за мобилно фотостудио.....а и все пак при евент фотографията трябва да си мобилен.....каква фотография на коли те гони в случая

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   27-12-07 23:53

Да си взима камелия един от по големшките разселватели на лумикуест и това е..ако иска по- адвасед техники да си води асистент.....

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: kameliya   
Дата:   28-12-07 01:39

Много сте мили. Благодаря за съветите. На този етап не мога да си реша проблема с асистент [smile] Снимам за списания, а не на свободна практика. Да ви споделя - тази вечер снимах в един нощен клуб, светкавицата беше под ъгъл 75, изправена право нагоре, със изваден светлоотражател, и резултатите бяха много добри. Оказва се, че проблема се появява само на открито при нощни снимки, мрака поглъща светлината от светкавицата и в повечето случаи трябва да се насочи директно към обекта. Aко има други гениални идеи споделяйте, вярвам че тази тема ще е полезна за доста хора - начинаещи и полупрофесионалисти [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: navy   
Дата:   28-12-07 01:51

Ех, тази камелия...

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: Grandpa   
Дата:   28-12-07 01:56

Абе ако си е тъмно, няма откъде да отразиш и си само с една светкавица...с разсейвател или не...резултатът пак към "язовец на фарове" отива...

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: navy   
Дата:   28-12-07 02:04

Аз днес снимах Стефановден, чичо ми е Стефан... има хубава дневна, 60-70 квадрата, все пак директор на завод се води хи хи хик... както и да е, обаче реших да го изпържа с 3 флаша...
Разположих СБ800 където можах, указах им каналите, пуснах фотото да мери и да правя тестови кадри и устанах изненадан, че апарата много интелигентно си комуникира с флашовете и те си преценяват как да бляскат....

Факт е, че получих изключително добре експонирани кадри както на 200 исо, така и на 3200 исо, като апарата и флашовете отчитаха факта!

ЕВАЛА НА НИКОН [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: borisyankov   
Дата:   28-12-07 02:18

Много се бъркаш за това 'мрака поглъща светлината от светкавицата'. Ако не се отрази светлината просто продължава нагоре.

Както ти споменах, единственият реалистичен метод ако снимаш на разстояние (освен отразяване от стена/таван) е светкавицата ти да е близо а ти - далеч. Вземаш радио синхронизатори, може и нещо за разсейване, една супер клампа за да захванеш светкавицата за нещо и горе-долу си готова.

Колкото по-далеч си от обекта толкова по-голям трябва да е източника ти на осветление за да е мек. Ясно е че е нереално да носиш софтбоксове или скримове. На лумикуест нещата ще подобрят нещата, но само маргинално, защото ако снимаш от 10 метра например с какъвто и да е малък дифузер светлината ти ще изглежда като точков източник - същото е и със слънцето - огромно е, но е толкова далеч, че прави остра светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: нощна фотография със светкавица - съвети
Автор: Тед   
Дата:   28-12-07 02:35

Автор: kameliya
Моля те, вземи нафчо за асистент...отърви ни от него, мила...
Каквото кажеш това ще направим за теб..

"Автор: navy
Дата: 28-12-07 01:51

Ех, тази камелия..." - все пак въздиша по теб...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »