Автор: BotsRevenge
Дата: 27-12-07 01:00
Снимай предимно на режим P. Апаратът сам ще си избира бленадта и скоростта на затвора. Когато искаш снимката ти да става по-светла, използвай функцията за корекция в експозицията (отбелязва се обикновено с EV). За по-светла снимка задавай за пробата +1 ЕV. За по-тъмна снимка задавай -1ЕV. Ако не е достатъчно, увеличи стойността.
Иначе, ако искаш да разбереш как влияе отделно стойността на блендата, скоростта на затвора и ISO-то направи следното:
1. Седни на някое спокойно място.
2. В P режим насочи апарата нанякъде и натисни спусъка на половина. Виж какви стойности избира апарата. Примерно ще видиш 250 f4. Това означава 1/250 от секундата скорост на затвора и бленда 4. Стойността на скоростта на затвора може да варира от няколко секунди (в много тъмна обстановка) до примерно 1/2000 от секундата (при наличие на много силна светлина).
3. Влез в М режим и въведи същите стойности, които е избрал апаратът. Повтори снимката. Както се очаква, снимката е същата.
4. Увеличи скоростта на затвора двойно. Примерно от 1/250" (вероятно изобразено 250 при теб) увеличи на 1/500". Повтори снимката.
Ще забележиш, че е двойно по-тъмна от предишния вариант.
5. Намали скоростта на затвора двойно. От 1/250" намали до 1/125". Снимката трябва да стане двойно по-светла от първия вариант.
Повтаряш още няколко пъти процедурата и стигаш до заключението, че всяко удвояване или сваляне двойно на скоростта на затвора води до двойно по-тъмна или съответно по-светла снимка.
6. Въведи обратно първоначалните стойности.
Промени стойността на блендата от 4 на 5.6. Снимката ще стане двойно по-тъмна.
7. Отваряш блендата от 4 на 2.8
Снимката ще стане двойно по-светла.
След повтаряне на процедурата откриваш, че промяната на стойността на блендата от 2.8 към 4, от 4 към 5.6, 5.6 ->8 и така нататък прави снимката всеки път двойно по-тъмна. В обратен ред ефектът е съответно обратен.
8. За финал връщаш старите настройки отново в М режим. Вдигаш исото от 100 на 200. Снимката ще стане двойно по-светла. От 200 към 400 ефектът е отново двоен.
9. Стигаш до генералното заключение, че промяната на стойността на исото два пъти води до два пъти по-светла или тъмна снимка.
Запомняш накрая, че:
1. Ефектът от двойната промяна в скоростта на затвора води до абсолютно същия ефект, какъвто има и двойната промяна в исото.
2. Промяната на блендата в изброените по-горе стъпки има абсолютно същия ефект (*) , какъвто има и промяната на исото или скоростта на затвора.
Тук оставям лъжичката и те оставям в ръцете на желанието ти да експериментираш и да научиш нещо сам.
PS
(*) : Под един и същ ефект да се разбира еднаква промяна в осветеността на снимката. Промяната на блендата, исото и скоростта на затвора имат и друго влияние върху крайния резултат. За повече информация, поднесена по сходен начин напишете номера на кредитната си карта.
Публикацията е редактирана (27-12-07 01:09)
|
|