Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Bra1nSicK   
Дата:   25-12-07 21:31

На много места в интернет чета(понеже сега се уча), че за да се уловят бързо движещи се обекти без да се размазват (птици в движение, коли и т.н.) трябва да се използва много малка скорост на затвора - 1/1000, 1/2000. Но когато настроя фотоапарата на такъв затов снимката излиза много тъмна и нищо не се вижда. Как се постига този ефект без да се размазва нищо с такава скорост на затвора? На къси разтояния ползвам светкавица и става, но ако искам да снимам птиза или нещо такова светкавицата няма да действа. Мерси на всички, които се наемат да ми обяснят [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: toc   
Дата:   25-12-07 21:35

Светлосилен обектив, високо ИСО и добри светлинни условия /примерно/ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Стоев   
Дата:   25-12-07 21:35

ИСО

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: марк   
Дата:   25-12-07 21:38

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Bra1nSicK   
Дата:   25-12-07 21:45

Да, при по-високо ISO (1600) се получава. Като се има предвид, че съм в стая немога да очаквам перфектен резултат. Утре на открито ще пробвам. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: georgi969   
Дата:   25-12-07 21:54

При високо ISO няма ли да има много шум?(въпроса май е риторичен)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Bra1nSicK   
Дата:   25-12-07 22:06

Да, има. На открито няма ли да е по-малко шумът ?

Много ми е интересно тази снимка на какви настройки е направена ?


https://photo-forum.net/boni/fz50/ptica.jpg



[smilie11] Правена е с Panasonic FZ50 (аз също съм с такъв) Ще съм благодарен ако човекъ който я е правил напише тук в какъв режим я е правил ? [beer]



Публикацията е редактирана (25-12-07 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: next_time   
Дата:   25-12-07 22:09

Една книжка би ти дошла добре

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: stoychev   
Дата:   25-12-07 22:23

88.8mm (35mm equivalent: 420mm), 0.0010 s (1/1000), 100 ISO, f/4.0, metering mode - matrix.


Имам EXIF viewer на Мозилата. [smilie7] [smilie24]



Bra1nSicK, статив няма да е решение на проблема, но ще ти е от полза. Снимай с по-голяма бленда.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Bra1nSicK   
Дата:   25-12-07 23:11

Аааа, това EXIF viewer много яко. И аз си го инсталирах ;) [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: stoychev   
Дата:   26-12-07 00:14

Мда, голяма мания, няма нужда да се теглят снимките за да се провери EXIF-а. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: cade   
Дата:   26-12-07 00:19

stoychev написа:

> Мда, голяма мания, няма нужда да се теглят снимките за да се
> провери EXIF-а. :)

всъщност те _се_ теглят [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Снежанка   
Дата:   26-12-07 00:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: Bra1nSicK   
Дата:   26-12-07 00:34

Е това трябва да се прецени според ситуацията каква скорост на затова да се ползва и т.н. В такива моменти имаш само един опит... Сигурно ще снимам в режима за Спорт или нещо такова... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: free_will   
Дата:   26-12-07 00:39

Ами трябва ти повече светлина , в твоя случай , когато не можеш да смениш обектива , то трябва да сложиш блендата на наличния такъв на най - малкото число
махаш всякакви филтри отпред .. и в зависимост колко бърз е обекта задаваш скороста ... ако е някакво куче или бягащ мъж да кажем скорост от 1/500 или 1/640 е достатъчна ( но това са примерни данни трябва сам да определиш) .
за птица да кажем 1/1000 (пак трябва опитно)
да кажем да хванеш капка падаща във вода или въпбще пръските на последната трябва скорост от 1/1500 и нагоре .
ако не може да се намали скороста
и не може да го снимаш в по слънчев ден
както и ако не може да ползваш светкавица
то трявба да увеличиш чуствителноста (ИСО-то) , но последното е свързано с загуба на качество .
като снимаш със светкавица трябва да вземеш в предвид синхронната скорост на затвора .
в повечето случай тя е ниска 1/300 или 1/500 което в слънчево време може да доведе
до размазвания породени от околната светлина . при тъмни места няма проблем , защото светкавицата ти определя скороста или с други думи представи си го така
светкавицата светва за време 1/20000 от секундата и запечатва момента ако няма друга светлина която да попречи .
ако има фонова светлина и тя е с малък интензитет то слагаш скороста на максималната синхронна ( в повечето случай апарата не ти позволява да е прехвърлиш)
и снимаш .При този вариант светването на светкавицата и неиното изгасяне ти определят експозиционното време , а в както писах по - горе неиното време на светване е като цяло много малко .
дано съм ти помогнал .. успехи !!!
и всесели празници !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: asahi   
Дата:   26-12-07 18:40

Първо почваш оттук , после оправяш превода, че има грешка. Не е малка скорост на затвора, а късо време. Това означава висока скорост.

Чети също за падинг (водене).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: stoychev   
Дата:   27-12-07 12:41

cade, да, прав си. Но къде ще ходя да ги търся в кеша. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за скоростта на затвора
Автор: djogata   
Дата:   27-12-07 13:07

Така, доколкото си спомням, ти пусна тема за това какъв апарат да си избереш преди седмица, тоест сега почваш да се учиш как да си ползваш апарата [beer]

Така като гледам, опитваш се направо да почнеш да снимаш на ръчен режим (М), или нещо подобно?

Според мен най-добре е да почнеш да свикваш със снимането като ползваш "Р" - режима - приоритет на бленда.

Можеш да си нагласиш апарата да ползва възможно най-отворена бленда, и апаратът ти автоматично ще определи най-добрата възможна скорост на затвора. Възможно е при слаба светлина дори и най-отворената бленда да не е достатъчно голяма за да даде добре експонирана снимка при скорост 1/1000. Тогава апаратът автоматично ще определи по-ниска скорост, което не е задължително фатално.

Ако ползваш приоритет на скорост и нагласиш апарата на 1/1000, тогава апарата автоматично ще даде нужната бленда за правилна експонация, но е много вероятно дори и най-отворената бленда да не е достатъчна, и затова снимките да излизат тъмни.

Така че предлагам ти да ползваш приоритет на бленда, слагаш на най-отворената бленда и пробваш да снимаш. Ако апарата даде твърде ниска скорост - тогава пробваш да вдигнеш леко ИСО-то докато апаратът ти определи прилична скорост на затвора (зависи какво искаш да снимаш, за някои неща си трябва 1/1000, но за други 1/60 е достатъчно).

И запомни, че при ФЗ50 високото ИСО води до рязка загуба на качество. Ако искаш добро качество - ИСО100, най-много ИСО200. ИСО400 - компромис, а нагоре - почти неизползваемо.

Казвам тези неща от личен опит. Успех със снимането [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »