Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 19:50

Става въпрос за такъв тип (нямам предвид конкретния модел)

http://crunchgear.com/wp-content/uploads/lenovo-thinkpad-x61-tablet-pc.jpg


Ползвал ли е някой такъв? Доколко е подходящо това при интензивна работа с селекции, маски и тн.?

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: magnifico   
Дата:   20-12-07 19:54

нз точно за това...всички казват, че е страааашно удобно и много по-бързо да се работи с таблет, но хубавите струват от порядъка на 400-500лв...ако си изкарваш парите с това или пък си манияк с излишни пари...супер цена!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 20:03

За таблет и аз знам, но това е с touch screen и не знам дали ще върши същата работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-07 20:09

Това като монитор не е върха. Цветът е малко ала-бала. Износва сеповърхността, все пак. Удобно е (освен за много специфични припложения) за векторна анимация.

Класическия таблет за ретуш е много удобен, особено ако имаш художествена подготовка.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: e-mil   
Дата:   20-12-07 20:12

Това, че е тъч скрийн едва ли има значение. В режим на писалка екранът би трябвало да следи писалката, а не ръба на ръката, ако се допира до него.
И с евтини е улеснение. Първият ми таблет преди беше малък (А6) Lenco за 50 лв от TCM [smilie5] На всичкото отгоре излезе и издържлив - няколко години го носех в чантата си. После не можах да му намеря драйвери за ХР и го подарих.
Като поработиш няколко дни писалката ти става като продължение на ръката и забравяш да я пуснеш. Много рядко ползвам мишката към таблета.
Само от време на време превключвам от абсолютни на относителни координати ако писалката вместо мишка.

По-добре е направо да си вземеш скъп модел с голяма площ - А5, А4...
Ако нямаш пари, мисля че гледах в някакъв БГ сайт Genius А6 за стотина лева. Но ако таблетите са като мишките им по-добре потърси друго [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 20:18

Сега пак да кажа защото май не ме разбират всички. Интересуват ме Tablet PC - лаптопите на които им се завърта екрана и ляга на клавиатурата дали стават за фото задачи. Класически таблет и аз имам (от тия от ТСМ :) но скоро може да ми се наложи да ползвам лаптоп и искам да знам дали е подходящо защото този тип бих го взел само за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-07 20:20

Написал съм ти конкретен отговор баш по твоя случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: magnifico   
Дата:   20-12-07 20:21

asahi ти каза [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: ttommy1   
Дата:   20-12-07 20:25

Невероятно удобство, в началото изисква малко усилие докато свикнеш, после захвърляш мишката и започваш само с писалката...
Ползвам евтин таблет, преди повече от година струваше под 150 лева :
http://trust.com/products/product_detail.aspx?item=12579

По малките размери, мисля, не ти дават достатъчно прецизност/. По големите /размер А4 и нагоре/, са по скъпи и са по удобни за рисуване. Мисля, че този размер - половинка А4, е оптимален за работа с РС-то и Фотошоп. Има драйвери за Фотошоп, но писалката е малко твърда и изисква по голям натиск за да разшири четка например... Но всичко е въпрос на навик. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-07 20:29

Драги четящи и най-вече пишещи,

Моля различавайта таблет от таблет ПеЦе.

Таблетът е периферно у-во, по което се драска с писалка (стило, перо) и възпроизвежда, рисунък, натиск и наклон.

Таблет ПеЦе - е (компютър с) монитор с чувствителна повърхност, по която се драска с писало.

Който не схваща разликата да даде сигнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: ttommy1   
Дата:   20-12-07 20:36

да бе... сорри [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 20:36

Asahi видях отговора ти, благодаря, знам за качеството на дисплеите и може би това е което ще ме откаже. Интересува ме като удобство и функционалност как е, дали примерно опресняването е достатъчно добро (знам че зависи от конфигурацията де но все пак), чувствителността..

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: e-mil   
Дата:   20-12-07 20:38

С таблет ПС трябва да ти е по-удобно защото я няма дистанцията между обикновения таблет и екрана - рисуваш директно върху екрана.

Ползвал съм подобен екран на Немечек - разликата е чувствителна. Забравяш, че имаш монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-07 20:46

Каккво опресняване, кви 5 лева? Няма да играеш кунг-фу че да ти е проблем опресняването. Останолото го решава Пе-Це-то, по-специално видеокартата.

Немечек, архитектурни и други КАД приложения, ГИС приложения, някои военни... (да не изпадаме в откровения) програмки, контролери за управление на производствени процеси (напр. кроячни машини) - хич не са придричиви към цвят.

Обработката на изображения си е друга бира, ракия, салата и мезелъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 20:55

За опресняването питам понеже таблета които имам често изпуска някои движения а проблема не ми е в ПЦ-то

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: tochnia   
Дата:   20-12-07 21:50

Много са удобни за обработка на снимки и са доста качествени, на моят лаптоп touch screen часта е произведена от Wacom.

Няма никакво изпускане на движения или забавяне.

Цветовете на екрана не са свързани с това че по монитора се работи с писалка, понеже сензорите са в допълнителен слой отгоре.

Гледай да си вземеш монитор с по-голяма резолюция, примерно на моя резолюцията е 1400х1050.

Купи си допълнителна писалка (мин 40$), понеже се случва човек да си изгуби писалката.. и да не може да работи.

Не се плаши от това, че екрана изглежда малко различен в началото, понеже е с матово покритие, а не с гланцово както е на доста лаптопи в момента.

Недостатък е че след време може да се появят прашинки между екрана и допълнителният слои отгоре, при недобро отношение към лаптопа, като процедурата по премахването е доста трудна.

И освен това доста от таблет пц-тата са без вградено CD/DVD, а буутването от външно е свързано с доста условности.

Ако те интересува още нещо питай [smilie5]



Публикацията е редактирана (20-12-07 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 21:57

Какъв модел и марка е твоя, това за Wacom е интересно, а и вероятно го използваш следователно си го избирал за това за което и аз искам така че би ми било полезно. Мерси за изчерпателния пост!

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: tochnia   
Дата:   20-12-07 22:02

Toshiba Portege M200, много съм доволен от него, но аз го имам от почти три години и в момента е заменен от други модели.

Лошото е че при моделите които го следват са свалили качеството на изработка на самият лаптоп, не са с изцяло метален корпус като моя, не са с външна видеокарта, по-шумни са и само като допълнителна опция може да вземеш екран с висока резолюция.


Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 22:10

Явно трябва да поразгледам модели и характеристики, това което ми беше важно го разбрах - че стават за обработка на снимки. Ако някой друг има нещо да добави да каже.
Благодаря отново за отговорите!

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: asahi   
Дата:   20-12-07 22:20

След такава тема мнозина начинаещи ще се запитат - трябва ли ми такова нещо?

Повечето обработки се правят в РОУ-конвертора и Фотошоп. Там основно се работи с шорткъти и мишка. Таблетът и в частност таблет ПЦ-то имат преимущество при ретуша, където инструментът за работа е "четка". Ретушът се доближава повече до рисуването, отколкото до стандартните обработки.
В рекламните агенции, които посещавам ежедневно (такава ми е работата) не се използват таблет ПЦ. На някои места (доста рядко) се използват таблети и то от хора с художествени наклонности.
За предпечат определено таблетите не са популярни.

Не отричам някои удобства на таблет ПЦ-то (в частност таблета), но като цяло това не променя фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Удобни ли са Tablet PC за обработка на снимки?
Автор: IvoM   
Дата:   20-12-07 22:27

Целта ми беше да разбера дали си струва да го включвам във възможностите когато избирам, че няма автоматично да доведе до по-добри резултати ми е ясно. Според мен човек който го обмисля като вариант първо трябва да пробва обикновен таблет за ПЦ и да види дали е за него този метод изобщо. Извода до който стигнах е че при равни характеристики и разумна разлика в цената таблета е приятна екстра.



Публикацията е редактирана (20-12-07 22:35)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »