Автор: solo5
Дата: 14-12-07 22:23
Рояк падащи звезди от метеорния поток Геминиди
13.12.2007 11:36
Токио, ИТАР-ТАСС
В края на тази седмица е максимумът на най-активния метеорен поток за годината - Геминиди. Тази година гледката ще е особено впечатляваща, твърдят астрономи от Националната обсерватория на Япония, цитирани от ИТАР-ТАСС. В обсерваторията предвиждат в продължение на няколко дни да качват резултатите от наблюденията си на страницата си в интернет и на специализиран сайт за ползватели на мобилни телефони.
Пикът на метеорния поток Геминиди е на 14-15 декември. Тази година падащите звезди ще се виждат особено добре, тъй като няма да пречи блясъкът на Луната, която едва започва да излиза от фазата на новолунието. Според прогнозата на японските астрономи през предстоящите дни до края на седмицата на час на небето ще проблясват по 30-40 падащи от изток на запад звезди.
Геминидите са метеори в съзвездието Близнаци, чието име носят. Предполага се, че източник на Геминидите е откритият през 1983 г. астероид 3200 Фаетон. Сред останалите се откроява по това, че се приближава най-много към Слънцето. Фаетон се смята също за угаснала комета.
Нека припомним, че светлинното явление "падаща звезда", което в астрономията се нарича метеор, става във високата атмосфера и се дължи на движението на малки твърди частици - метеорни тела.
Техните скорости са космически - от около 30 до над 70 км/ч. При взаимодействието на движещото се с такава скорост тяло с атмосферата много нейни молекули се йонизират и светят. Така се получава светлата следа на метеорите. Част от повърхността на метеорното тяло се разпрашава, поради което по-ярките метеори оставят при полета си бяла светеща димна следа. Понякога тя може да се наблюдава дълго време след преминаването им.
Метеори могат да се видят всяка нощ. Средно за час могат да се наброят около 10 метеора. Понякога обаче се наблюдават много повече. Това става, когато Земята при обикалянето си около Слънцето прекосява много метеорни тела, които вкупом се движат по орбита около Слънцето. Метеорите от такъв метеорен поток, наблюдавани от Земята, сякаш излитат от една точка от небесната сфера. Тя се нарича радиант и е резултат от видимото сливане в далечината на успоредните траектории на метеорите от потока. Метеорните потоци се наричат според името на съзвездието, в което е техния радиант.
|
|