Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 фото пътуване в Сирия
Автор: nnenov   
Дата:   10-12-07 21:42

...

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: nnenov   
Дата:   10-12-07 21:42

Привет на всички,

Предстои ми пътуване с автомобил през Турция до Сирия (Дамаск) за няколко дни около коледа.

До сега най-източното място където съм ходил е Дубай, но там няма никакъв проблем със снимането, нали са напредничави. За Турция и Сирия не съм много сигурен.

Ще съм благодарен ако някой може да каже дали има някакви етнически особености, с които фотографите трябва да се съобразяват в тези части на света?

Примерно да не се снимат жени, или нещо подобно!?

Съжалявам ако въпроса ми звучи профански и ще съм благодарен ако някой сподели своя опит в това отношение.


Също така ако някой има идеи за интересни неща за снимане, да свирка...

Мургавите чешити, джамии, цветни черги, прашни залези и т.н. се подразбират, нещо друго?

Мерси предварително за всякакви препоръки! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Prakticar   
Дата:   10-12-07 21:42

Ъ???

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: nnenov   
Дата:   10-12-07 21:44

много си бърз, дай сега някакъв акъл [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: asahi   
Дата:   10-12-07 21:46

Светалчо, Полярният Беър, Стоев - това са корифеите по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Prakticar   
Дата:   10-12-07 21:46

На въпрос, състоящ се от три точки, друг отговор не мога да дам.
За акъл питай Стоев. Жоро също беше снимал доста там. Оставам с впечатлението, че не е толкова страшно.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: nnenov   
Дата:   10-12-07 21:47

дано видят темата, ако не ще ги притесня на ЛС

asahi написа:

> Светалчо, Полярният Беър, Стоев - това са корифеите по
> въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: asahi   
Дата:   10-12-07 21:50

Не било страшно [smilie18]

Отстрани въобще не е страшно.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: vesselin   
Дата:   10-12-07 21:51

за турция нямаш никакъв проблем, или поне не по-голям от навсякъде другаде по света, снимай каквото си искаш. ей това например е правено на 5 км. от иранската граница http://orionlessskies.com/gallery/turkey/slides/IMG_8771.html

жената верно не видя че я снимат, но човека на когото бяхме на гости нямаше никакви притеснения.
за сирия незнам, но турция е светска държава, която се опитва да влезе в ЕС

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 21:53

В турско може да имаш неприятности ако снимаш жени с кърпа на главата, ако не е отдалеч или на някое туристическо място. Налагало ми се е да трия карта.
Мъжете - не съм срещал проблем.
Най-добре ПоляренМечо да ти даде инфо - има повече опит от мен.
Питай го на л.с., ако не забелжи темата - ще те ориентира най-добре.
Снимане в джамия - стига да не смущаваш молещите се.
Местата, където не е разрешено професионално снимане, разбирай със статив, са обозначени и може да се наложи да заплатиш допълнително, ако изобщо е възможно.
Ако снимаш в стил "турист" с незабележима сапунерка - имаш по-голям достъп до хора и места, както е навсякъде по света.
Едва ли искаш да снимаш позиращи хора де:)


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: ecobo   
Дата:   10-12-07 21:57

В Сирия е УЖАСТ!
Скоро ми разказваха как само като извадиш апарат в присъствие на жена/и и става търкал :-)

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 21:57

И си пази техниката и чантите/раницата в навалиците по битаците, които са интересно място за снимане. Почти бях замахнал с тежкият монопод при подобен случай...
Краде се яко, а туристите са на особена почит....
На жената също се опитаха да и отварят раница.


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: PolarBear   
Дата:   10-12-07 22:00

За Сирия питай Светълчо.

За Турция - ами различно е. Зависи от конкретното място. Турците по принцип са дружелюбен и контактен народ. Нямат нищо против да ги снимаш в общия случай, проблем е по-скоро това, че започват да позират и кадърът става нещо съвсем различно от това, което си замислил. Но има моменти и места, където не е хубаво да се натрапваш. Кварталите, обитавани от силно религиозни общества, джамиите по време на молитва, особено петък - свещения ден.

С жените е по-различно. Най-привлекателните за снимане - тези със забрадките или още по-забулените не е хубаво да се снимат. Би им причинил неудобство, можеш да си навлечеш и доста негативни реакции. Преценявай сам, осланяй се на чувството си за такт. Хубаво е, ако с теб има жена, тя би могла по-лесно да установи контакт с тях. И да ги снима без да рискува нещо повече от това да я помолят да не го прави.

Какво да снимаш - ами всичко наоколо. Възможностите са безкрайни. Ако знам къде ще ходиш може би бих могъл да ти подскажа нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:00

В турско по селата хората са много дружелюбни, но снимането не им е хоби.
То и у нашенско може да те пердашат за снимки, особено с тежка фототехника, та даже и игумен на манастир да ти налети и да ти почупи техниката...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: PiToMeN   
Дата:   10-12-07 22:03

В Турция съм снимал каквото ми падне без никакви проблеми, разбира се, да отбележа, че съм снимал само в Истанбул в хубавите квартали, което може би е от значение. Жени не съм снимал на улицата, защото просто не видях... затова пък в нощен бар по турско му се нагледах и наснимах на всякакви туркини, всякак "облечени".

:)

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: navy   
Дата:   10-12-07 22:05

Ходи ми се в Канада да снимам...

В тия вмирисани мюсулмански държави не ми се стъпва...

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:05

В Сирия съм снимал предимно пейзажи и общи градски изгледи, имам няколко снимки от един закрит пазар, където е безкрайно интересно, но без светкавица и с недобро качество.Нейде из колекцията с филми са и не се гордея с насниманото.


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: PolarBear   
Дата:   10-12-07 22:06

За кражбите - не са типично явление. Но на някои пазари и на места, където традиционно се появяват чужденци се е култивирала една особена местна измет, с която трябва да се внимава много. Положението в това отношение се влошава с всяка измината година.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:08

Нейви, в Канада снимат само с Канон - оттам и името [ezik] [smilie5]
Ти трябва да ходиш в Никения на сафари за Патки[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:10

Нненов, не ходи на фоточаршията у Истанбул, за да не свърши пътуването до там - има големи ефтинийки[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: AndreyIst   
Дата:   10-12-07 22:12

Преди 2 седмици снимах в Техеран. Няма6е явни проблеми, но вси4ки искат пари, за да бъдат снимани. Наска4аха ми само едни хамали по глвните булеварди. Не снимай жени с видими религиозни ограни4ения - забрадки и про4ее. И наистина много внимаваи с техниката - станах център на вниманието за секунди.

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:14

Хубаво е да говориш местният език...[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: vga   
Дата:   10-12-07 22:17

Автор: Стоев
Дата: 10-12-07 22:08

Нейви, в Канада снимат само с Канон - оттам и името
Ти трябва да ходиш в Никения на сафари за Патки



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] Стоев се завърна в цялата си прелест! [smilie24] [smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   10-12-07 22:20

В Турция гледай да имаш нещо по-дългофокусно за снимане на жените. Срамежливи са, но и има нещо друго-не се оглеждат като гърмяни зайци, ами са като коне с капаци. По принжип няма да срещнеш мнго туркини по улиците. Ама има много други хора, които са повече от самите турци. Е, в краен квартал незнам как стоят нещата. По широкия център на Истанбул нямаш проблеми и в джамия или където и да било. Обаче по границите и на двете държави много внимавай. Може да имаш сериозни проблеми. Въздържай се там да вадиш "оръжието" или ако го правиш да е скрито. Сирия ми е тъмна Индия [smilie25] /в смисъл не знам как стоят нещата/



Публикацията е редактирана (10-12-07 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: фото етика в турция/сирия
Автор: Стоев   
Дата:   10-12-07 22:20

Ако пък и успееш да се маскираш и да се слееш с местното население - цена няма да имаш...[smilie7]

(Муш един пример, да не съм голословен)

https://photo-forum.net/i/198099



Между другото Профила на Автора си струва да разгледаш - има много сполучливи моменти на това, което си мечтаеш да снимаш[smilie24] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »