Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 11:45

Идеята се роди от тази тема:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=732560&t=732560&phorum_uriauth=


Накратко - моето предложение е да се направи нещо като архив във фото-форум със стари семейни ( и не само) снимки. Може би нещо подобно на това - http://www.skarabej.com/english/index.php

Пускам тази тема с идеята да се види дали въобще има интерес към нещо подобно. Аз лично имам доста богат архив с ретро снимки, дошъл до мен като наследство от моите баби и дядовци. Ще ми е приятно да го споделя (все още не съм сканирала нищо от него, но тъкмо ще имам повод да го направя), както и да разглеждам други такива снимки.

Не съм наясно с техническата страна на предложението. Админите трябва да кажат може ли да стане. Също така разбирам, че може да възникнат проблеми с авторството, но се надявам, че при добро желание идеята може да се осъществи. [smile]

С две думи - това е моето предложение. Вие сте на ход ...

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: stoyan_5   
Дата:   10-12-07 11:49

То хубаво, ама сайта е само за авторски фотографии ...
[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   10-12-07 11:59

Снимките в този сайт са със запазени авторски права.
Използването им без позволението на авторите е незаконно.



.


Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: rumenn   
Дата:   10-12-07 12:05

аз видях много яки и много ретро неща..на които авторите (някои от които са ми били роднини) са умрели отавна..авторските права още не са били измислени тогава [smilie5] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: XiZoR   
Дата:   10-12-07 12:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 12:09

Ей, веднага за това се хванахте [smilie2]
Знам и правилата на сайта, и закона за авторското право. Не става дума да заблуждаваме някого, че тези снимки са наши. Малко трудно нещо снимано през 1920-30 година да съм го снимала аз, или вие, нали ?!?!?!?

Аз ви говоря за нещо като архив, изрично ще си пише автор на снимката, ако той/тя е известен, иначе просто се посочва, че авторът е неизвестен. Ако някой позная дядо си / баба си на снимката, още по-добре, ще имаме и историята.

п. с. Аз като имам толкова архивни снимки, без авторските права да са мои, какво сега не мога да ги ползвам, гледам, показвам на другите ... Да ги оставя да изгният в някое мазе или таван, вместо да ги запазя като свидетелства от миналото [smilie8]

Темата е беше по-скоро дали интерес към такива снимки, а техническата и правна страна ще я мислим после



Публикацията е редактирана (10-12-07 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: rumenn   
Дата:   10-12-07 12:15

ей това например е прадядо мой..със сигурност много ше се изкефи ако се види тук някой път..аз чат пат си говоря с него..[smilie24] [shtrak]


http://photo-zona.net/images/user13049/album4430/large/pic2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 12:19

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: kali222   
Дата:   10-12-07 12:27

Аз съм ЗА идеята. Хубаво е да се пази миналото, защото без него няма бъдеще.
Старите снимки разказват толкова много за хората, за живота, че би било много жалко да се загубят постепенно по мазета и тавани невидяни от никого...

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: motin   
Дата:   10-12-07 12:33

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: former   
Дата:   10-12-07 12:35

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   10-12-07 12:38

Старите снимки нямат място в профила ти - той е ЛИЧЕН
Всеки може да пусне тема с такива, и тя ще се харесва, обикновено е така.
Веднага ще се намерят хора да правят точки или имидж с бабините снимки, а и такива, които ще слагат просто всичко старо що са намерили някъде да се търкаля и ще си измислят истории.
Тук има немалко форумци, които пускат свои такива снимки, понякога и от времето преди войната.
Ако някога не е имало закон за авторското право (аз не знам), то е било вероятно, защото не е имало нужда от него, т.е. не се е злоупотребявало или не се е крадяло, моралът е бил друг, а моралното наказание доста ефективно (да не влизам в подробности)
Занаятчиите са били малко , и всичко в гилдията ясно.


Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: kali222   
Дата:   10-12-07 12:44

Съгласна съм, че тези снимки не бива да са свързани нито с рейтинг, ни то с профил. Няма защо да илизат и в "избрано".

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 12:49

Разбира се, че няма да е свързано с гласуване и точки. Нещо като галерия "ВИДОВЕ", например.
Просто място за споделяне на ретро снимки. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   10-12-07 13:03

Снимките от "ВИДОВЕ" са авторски снимки и от конкретен авторски профил.
Чужди снимки (независимо какви са) нямат място в авторски профил!
Това не съм го виждал на никакъв фотосайт, какъвто и да е по народност.


Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: rumenn   
Дата:   10-12-07 13:14

видове..я са авторски..я не..никой не може да каже..както и за старите снимки [smilie18] [beer] [shtrak]
за мен лично усилеито по сканирането..е достатчен повод да претендирам че снимката си е моя.. [smilie5] [shtrak]



Публикацията е редактирана (10-12-07 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: nsirakov   
Дата:   10-12-07 13:34

снимка правена 23-44 година - фотографа е поне 30-40 годишен... средна продължителност 60 години - значи към 1950та година фотографа умира... авторското право обвързва период от 40 години мисля... след което?? ... какво става?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: J0R0   
Дата:   10-12-07 13:38

Не е нито морално нито законно да се публикуват чужди снимки (такива, които не си правил ти).
Кой е този, който ще доказва дали тия стари снимки са от личен архив или от някой албум, който си има съставител и издател?
Кой ще определя границата на "старостта"?

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 13:43

В България авторското право обхваща 70 години след смъртта на автора и дори след това, при всяко използване на произведението трябва да се посочва името на автора ... Става дума за използване с комерсиални цели, все пак.

Това накратко от Закона за авторското право, че сега не ми се търси да цитирам точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: J0R0   
Дата:   10-12-07 13:50

Хубаво де, откъде ще знаеш за снимка правена 23-44 година, кога е умрял автора и?
Може да е умрял през 60-те, през 70-те...

А съставители, а издатели? Мислиш че нямат авторски права ли?

Я препечатай старите снимки от миналия век на Нешънъл Джиографик, пък после им обясни, че авторите са измрели преди 70 години...

Няма да спорим, просто ТОЗИ сайт има ДРУГИ цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 13:50

Неморално, незаконно [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Ако претендирам, че авторът съм аз, да, тогава е опит за измама - неморално и незаконно, определено.

Но при положение, че не знам кой е автора и дори при най-добро желание не мога да го установя, тогава какъв е проблемът да покажа снимката с обяснение, че авторът е неизвестен.

п. с. именно заради проблема с авторството пуснах линка към хърватския сайт

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: J0R0   
Дата:   10-12-07 14:08

1. Ако препечаташ чуждо произведение (обект на авторско право), независимо дали си изписал името на автора или не - все е незаконно и неморално.
2. Това че за теб авторът е неизвестен не означава че и за други хора е неизвестен.
3. Администраторите на тоя сайт няма да се превръщат в следователи кой коя снимка откъде я е дърпал или сканирал, кой и е авторът, дали е неизвестен или е Папакочев, кога е умрял, кой държи правата върху кадрите, коя година са снимани и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: _alice_   
Дата:   10-12-07 14:22

Жоро, не съм съвсем съгласна с теб.
Администраторите на сайта решават как да изглежда той и какво да включва и какво не. Мога да приема, че фото-форум не е мястото за тавива снимки, но абсолютно не мога да се съглася, че моята идея е неморална или незаконна.
Някои от снимките, за които говоря са част от семейния албум на всеки. Не виждам нищо неморално да "покажа" семейството си, дори и да не съм ги снимала аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   10-12-07 14:46

кОЛКО СЛОЖНО ЯВНО Е, ДА СЕ РАЗБЕРЕ НЕЩО МНОГО ПРОСТО [smilie8]
Интелесно на какъв език трябва да се напише!

В личните профили се качват само собствени снимки!


Отговори на това съобщение
 Re: Нова галерия/раздел ...
Автор: overflow   
Дата:   10-12-07 14:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »