Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:02

Търся я тази мотивация и все не я откривам ...
Искам да направя някий шедьовър, ама изглежда хич не ме бива ...

Не мога да си отговоря на няколко въпроса, свързани с това кога трябва да бъде ч/б снимката:
- когато не ми харесват цветовете;
- когато не става за нищо друго;
- когато искам да засиля някой ефект, а цветовете само ще разсейват зрителя;
- когато искам да се направя на "велик" фотограф ...

Не се смейте, моля! Съвсем сериозен съм ...
Просто досега не ме е грабнало желанието да снимам ч/б, а искам да опитам.
Зная, че това не е за всеки.
Споделете малко опит!
Дайте съвети и много примери!
Моля!

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: tycoon   
Дата:   26-11-07 12:03

За цветовете да кажа. Ако не ти харесват значи не си ги направил както трябва;) Опитваш докато стане;)

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: ivodam   
Дата:   26-11-07 12:04

Черно-бялото добре служи, забелязвам, за даване на отдушник на маниакално-депресивни състояния, очевидно имаш дефицит на такъв душевен настрой [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: next_time   
Дата:   26-11-07 12:06

Най-простия пример е моя профил.Нито една от снимките ми не би ме извадила от "представяне" ако беше в цвят.

За мен лично стриит е само в ч/б.Като за начало ти стига.И за да си харесаш резултата използваи някои подходящ и лесен плъгин - B/W стаилър 1 например

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   26-11-07 12:08

- когато не ми харесват цветовете - това не е добра причина да снимаш на ЧБ. Ако цветовете просто не ти харесват - не снимаш. Цветните сюжети почти никога не работят в ЧБ.

- когато не става за нищо друго - това също не е добра причина. Ако това, което виждаш не става за нищо - значи си сбъркал някъде другаде. Нищо общо с цвета няма тази работа.

- когато искам да засиля някой ефект, а цветовете само ще разсейват зрителя - това е добра причина. Всъщност единствената смислена, от всички, които си посочил.

- когато искам да се направя на "велик" фотограф ... - това даже няма да го коментирам


Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: Стефан   
Дата:   26-11-07 12:09

Третото

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: Cristinel   
Дата:   26-11-07 12:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: coverdale84   
Дата:   26-11-07 12:10

е, едва ли има правила кога да снимката да бъде черно бяла. според мен е отчасти въпрос на вътрешно усещане...явно е, че на прекрасните снимки на синигери с профила ти не им отива да са чернобели...ч/б създава по-голям драматизъм...аз го харесвам при портрети...става за пейзаж, репортаж...но все пак като не си фен на ч/б защо трябва да се насилваш...снимката ти с кушията ми харесва и в ч/б [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:12

next_time - За мен си пример за подражание ...

Проблема ми е, че изглежда съм много повърхностен ... гледам някоя снимка и в цвят и в ч/б опитвам ... и накрая решавам че цветна си ми е по-добре.
По едно време се бях запалил по кроспроцеса, който и сега ми харесва доста ...
Тонирането също донякъде ми допада, но не съвсем без цветове ...
... с умиление си спомням тъмната стаичка, когато всичките ми снимки бяха ч/б, а цветните бяха мечта недостижима ...

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: praetorian   
Дата:   26-11-07 12:13

next_time, за стриита си прав, но това че трябва да е в ч/б не е правило. Ето ти пример как един стриит стои по-добре в цвят [smile]


http://212.36.3.59/site_pics/116/a_1195852946_train.jpg



Според мен качествената фотография не зависи от това дали е ч/б или цветна.



Публикацията е редактирана (26-11-07 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: asahi   
Дата:   26-11-07 12:13

При черно/бялото ефектът от формата, контура, светлосянката изпъква за сметка на цветовата хармония.

Когато горните предимства ти трябват, а цветът не е това, което подкрепя идеята ти, снимаш или обработваш в ЧБ.

Ето пример за снимка, която поради монохроматичната светлина в цвят въобще не стои добре, но ЧБ е въздействаща:


http://212.36.3.59/site_pics/162/a_1189293844_Anderson_2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   26-11-07 12:14

Напоследък май и четвъртото. Аз затова бягам от ч/б:)

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   26-11-07 12:21

Каква е мотивацията...

Мотивацията за мен е това да си прочвявам и копирам сам.

За да стват в черно-бяло нещата..като се замисля те са го казали в предните постове. На мен лично BW ми допада заради това, че изображението е лишено от излишната информация която носят цветовете. Разбира се не всеки кадър седи добре в BW....но ако сниш цифрово какъв ти е проблема..

По друг начин седят нещата ако снимаш на BW филм...там вече е друг свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   26-11-07 12:21

Ти черно-бялото ако не го видиш още преди да си натиснал спусъка - вероятността да го видиш после е много малка.

Идеята не е да щракаш, пък после във вас да си казваш "абе тва не ме кефи в цвят, я да го конвертирам в ЧБ", просто защото липсата на цветност най-често налага търсене на съвсем други акценти, детайли и композиционни решения още в момента на снимане.

Тези добри ЧБ кадри, които се "получават" от неуспешни цветни - са случайност.


Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: volokin   
Дата:   26-11-07 12:29

- когато искам да се направя на "велик" фотограф ...


Стоян, след тази твоя подточка може да ти се отговори само по един начин:

Най-добре ще е ако спреш да снимаш, така дилемата чернобяло или цветно отпада и ти се улеснява животеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:30

Вижте зная, че и за ч/б си трябва много желание, мерак и любов ... както за всичко.
Иска ми се да изпитам тръпката за ч/б, така както го описват някои автори ...
Но да го прочетеш и видиш е едно, а да умееш да го направиш е съвсем друго ...

"...Косата й бе слепена от стичащите се капки гореща вода. Прокара ръка по лицето си, за да събере последните следи от тъгата си и да измие с вода сълзите си. Отражението на лицето й по плочките в банята приличаше на черно-бяла снимка, която бе запечатала случилото се с точността на фотограф, търсещ ...
... Намали силата на струята и водата се плъзна по всяка извивка на жадното й тяло, а малките горещи капчици й напомниха спускаща се по склона на младо зелено стъбло роса ..."

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: volokin   
Дата:   26-11-07 12:31

Некст, и за стрийт не си прав. РАзгледай нещата на този автор:

http://www.egglestontrust.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:33

volokin - Прав си! На такъв въпрос, така се отговаря ... Не трябваше да го пиша, но за някои хора съществува и алтернатива, продиктувана от четвъртия ми въпрос ...
Благодаря ти!

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: pstoev   
Дата:   26-11-07 12:33

когато бях студент,и във втори курс трябваше да избираме специалност доста от колегите ми записва специалност с мотив 4е малко я разбират..това не мога да го проумея,защо искаш да правиш нещо което не искаш правиш!и да ч/б фотография(за мен)е по скоро 2 и 4 от въпросите ти.не трябва да ти е предизвикателство,тя успокоява средата(заради липса на цвят)и дава сила на акцент...пркалено лесно предизвикателство.направи го това с цвят и ще си постигнал много пове4е(щото е много по-трудно)който твърди обратното не иска да си признае невъзможността да приема предизвикателства.да за да е ч/б трябва има експресивност,динамика да има състояние а не толкова история(почти няма ч/б пейзажи)и не стига стига само да от цвят да обърнеш на ч/б,трябва да има много контраст(са да се засили динамиката)шум,абе трябва да имитирашч/б лента...пробвай имащ подходящи неща за ч/б..

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: next_time   
Дата:   26-11-07 12:34

Стояне - не се ебаваи[smilie18] [smilie18] пита за причина и ти дадох две.Факт е че има определен ореол около ч/б-то и тои се дължи на много причини.Едната (според мен) е че някои от "големите" фотографи не са имали избор и са снимали само в ч/б и са оставили велики снимки, а повечето снимки в семеините албуми са в цвят следователно => добрата фотография някак подсъзнателно е ч/б а любителските изцепки в цвят.Има вече доста заведения в които се използват за "украса"[smilie18] снимки ч/б които са много добри иииии ..... така в този дух.Та като в търговията - не продаваш стока или услуга а представата за нея.Та ако искаш да прескочиш "представяне" по-лесния начин е да се възползваш от "идеята" за ч/б.Като гледаш из албумите не отваряш на ред снимките, а само ако нещо те грабне - ами ч/б там са с предимство.Пусни две снимки еднакви портретни цвят и ч/б и ако има варянт да провериш колко пъти са прегледани ще видиш че ч/б води.
Това е супер тъпа причина да снимаш в ч/б но понеже има хора които ги вълнува .... давам им идея.

За плъгина - помисли си.Има голяма разлика между добре конвертирано в ч/б и греискал.

Преторянец
Мисля че точно тази не е добрия пример.Но принципно си прав.Има си случаи в които си е нужен цвета и в стриит фотото.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: Manchev   
Дата:   26-11-07 12:34

За черно-бяло трябва да имаш усет за конкретната снимка. Някои седят добре в цвят, някои- черно-бели. Глупаво е да разпитваш по форумите кога чб кога цвят. Все едно да питаш как да снимаш яки кадри. Или го правиш сам, или не става. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: XiZoR   
Дата:   26-11-07 12:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: volokin   
Дата:   26-11-07 12:35

"почти няма ч/б пейзажи"

Опла, айде сега, няма да се лъжем. Има достатъчно чернобели пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:37

Купих си и някои книжки за ч/б фотография.
Някои дават едни дефиниции, като по учебник и на човек му се отщява ...

"... Черно-бялата фотография е изчистен прочит на действителността – тя премахва ненужното и сгъстява посланието чрез формата, сенките и светлината. В книгата Ричард Олсиниъс, дългогодишен сътрудник на списание "Нешънъл Джеографик", разбулва тайните на своето изкуство, за да те научи как да правиш поразителни черно-бели портрети и пейзажи без помощта на цветовете. Отделните техники са онагледени със 120 фотографии, а съветите на автора намират подкрепа в думите на други майстори на черно-бялата фотография. Това ръководство ще ти помогне да се ориентираш в сложния цифров лабиринт, но също така ще те накара да преосмислиш възможностите на по-старите апарати в средния и големия формат. Потопи се в играта на светлосенки, открий богатството на полутоновете и се опитай да приковеш краткотрайния миг във вечността на черното и бялото!"

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Мотивация за черно/бели снимки
Автор: stoyan_5   
Дата:   26-11-07 12:38

XiZoR написа:

> egati tupnyata 4estno[smilie23]
.......................

... разочароваш ме!
Точно ти можеш да кажеш много по темата ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »