Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: bormata   
Дата:   23-11-07 01:03

Здравейте

Искам да си купя поляризционен филтър, никога не съм ползвал до сега. Въпросът ми е следният: Какви са очакваните/възможните/реалните разлики при снимане с ,с и с ? Аз съм парапланерист, най-често снимам по стартовете и в полет. Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Пфу, нещо не стана.
Автор: bormata   
Дата:   23-11-07 01:06

Сори нещо не успях с хиперлинковете. Все пак филтрите са:

Hoya CPL
Hoya CPL Standart
Hoya CPL HMC

Въпроса остава.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: magnifico   
Дата:   23-11-07 01:20

Купувай най-скъпия, който можеш да си позволиш...е, естествено, ако снимаш с някой китов обектив, няма нужда да даваш много пари за качествен филтър.
Иначе този тип филтри правят синьото небе по-синьо, тревата по-зелена и премахват отблясъците от неметални повърхности.
Като ползваш такъв филтър, нямаш възможност да сложиш сенник...
НО ВСИЧКО ТОВА, можеш да го прочетеш в нет-а
[beer]



Публикацията е редактирана (23-11-07 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: ALBIREO   
Дата:   23-11-07 01:27

Hoya Pro 1 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Такааа...
Автор: bormata   
Дата:   23-11-07 02:45

Явно не ме рабрахте. Питам каква ще е разликата при снимане с различните филтри, а не със и без филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: digitalgab   
Дата:   23-11-07 02:56

Сега вземи последния, това НМС означава свръх мулти покритие, Хоя нанасят шестслойно покритие от двете страни на филтъра, в това отношение са по добри от B+W даже, при всички случаи ще имащ образ без рефлекси и засветки, по ясен и по цветен. Ако искаш по евтино, в базара имаше една пренебрегната обява, но филтъра е с мултикоутинг.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: djogata   
Дата:   23-11-07 10:41

magnifico написа:


> Като ползваш такъв филтър, нямаш възможност да сложиш
> сенник...


Можеш! [smilie5]
На моя CPL му се отвива лостчето което помага за въртенето, така че аз съм го махнал, филтъра може да се върти и като направо се хване за външния пръстен [smilie5]

Нагласяш поляризацията, и ако е нужно, щракваш сенника и снимаш [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: Avi   
Дата:   23-11-07 10:54

magnifico написа:

> Като ползваш такъв филтър, нямаш възможност да сложиш
> сенник...


пентакс си имат капаче на долната страна на сенника, което се маха, да можеш да въртиш филтъра...

така, че упражнението поляризатор и сенник си е безпроблемно, даже се изумявам, ако го тва капаче го няма при другите марки...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: sauron69   
Дата:   23-11-07 11:08

всъщност може би човека иска да попита- като снимас примерно с най евтиния и най скъпия модел (Hoya CPL и Hoya Pro 1 примерно) дали в снимката това ще видимо забележимо? Нещо което ми е любопитно и на мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: tangratannakra   
Дата:   23-11-07 11:19

Ми май въпроса е същия, каква ще ти е разликата да снимаш със скъп или ефтин обектив.... :) Качество на изображенито :) Ама ПРО-тата да се обяват...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: matasel   
Дата:   23-11-07 11:26

Само да уточня, че точно Hoya CPL HMC има анти-отражателно покритие само на страната на филтъра, която е към обектива. И не само, че не са забравили да сложат от другата страна, но са го и написали на опаковката. Бях много изненадан и вбесен от тази икономия като се има предвид че 52 мм Hoya CPL HMC струва колкото един китов обектив. И много важно, че било 6 слойно покритие - ако беше преди 50 години - да се възхищава човек, ама сега когато един рефлектор за халогенна лампа за витрина има 52!!! слойно "студено" огледално покритие да се превъзнасяме за 6-слойно AR някак си не върви.[smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: d256h   
Дата:   23-11-07 11:28

Аз не мога да разбера, защо все повече хора искат с фуния в главата да им се налее знание. Едва ли някой ще обясни по-добре, какво прави даден филтър, спрямо брошурата за модела филтър, намираща се на сайта на производителя!
=============================
А ето и въпрос за 'знаещите', понеже виждам че често се спряга 'мултикоутинг', знае ли някой как се нанасят тези слоеве върху стъклото? Какво е значението на тези слоеве точно при този вид филтри (то е почти никакво)! За лещи и обективи слоевете са много ефективни, но за точно този модел филтри служат да измият срама от лицето на производителя, за това че иска толкова много пари!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: matasel   
Дата:   23-11-07 11:33

То че искат много пари е ясно - лошото е, че се намират немалко хора, които им ги дават. А що се отнася до ролята на тези покрития - не мисля, че трябва да се прави разлика между ролята на покритията на филтрите и тези на лещите на обективите.

Отговори на това съобщение
 Благодаря
Автор: bormata   
Дата:   23-11-07 13:26

Добре, нека опитам по друг начин. Може ли някой да покаже снимка, на която ясно да си личи вредата от евтин поляризационен филтър? Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: digitalgab   
Дата:   23-11-07 14:07

матасел, имах предвид най новите филтри на Hoya.
бормата, в нета хората са дали такива примери, виждат се цветни петна и бликове при филтър без покритие, а има и тестове където се вижда че някои евтини поляризатори нищо особено не поляризират.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: matasel   
Дата:   23-11-07 14:21

digitalgab, ами като имаш предвид, че филтърът, за който писах е купуван като нов в началото на 2007 година и струва около 150 лева.... Може да има и по-нови и по-ПРО, ама и за тази цена можеха да сложат
AR покритие и отпред - ако не за друго поне да увеличат с около 4% пропускането[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: Prakticar   
Дата:   23-11-07 21:19

Снимка от калпав поляризационен филтър не мога да ти покажа.
Според мен който и да купиш от споменатите три, ще ти свърши работа.
Противно на горните мнения не съветвам да се почва с най-скъпото, още повече, ако досега нямаш опит с такива джаджи. Купи си нещо според джоба, виж сам как работи и скоро сам ще знаеш дали те удовлетворява, а ако не те удовлетворява, ще знаеш какво да търсиш. Но да се хвърляш веднага на най-скъпото не е разумно.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: digitalgab   
Дата:   23-11-07 21:51

Много добър съвет. И ако не снима с огледален автофокусен апарат, може да мине без кръгов поляризатор а с още по евтин, линеен.



Публикацията е редактирана (23-11-07 21:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: otvorenia   
Дата:   24-11-07 19:04

Прочотох какво е казано и малко да добавя:
Най добрия филтър на Хоя е S-HMC. Toва покритие е за УВ филтър както и за Поляризационен. Тези названия за Полафилтрите като Стандарт е подвеждащ за мене е равен на прост полафилтър.
Има полафилтър - така наречения топъл (CPL Warm) Произвеждат го и Hoya и B+W.
Разликата в качеството на филтрите е минимална, зависи от цената какво да вземеш. По надолу давам обяснение.

поправям digitalgab който явно от недоглеждане може да обърка много хора от форума.
НМС = Hoya Multi Coated
Този филтър е само с три (3) слоя, докато

S-HMC = Super Hoya Multi Coated е със 12 слоя, по 5 от всяка страна плюс още един от всяка страна който не е активен а работата му е да фиксира по долните слоеве върху стъклото.

Най добрите филтри на Хоя са Pro1 S-HMC които са доста по добри от Pro 1 Digital.
Тази серия филтри Про 1 на Хоя е скъпа защото самия ринг който държи стъклото е много тънък, самото стъкло също е много тънко и оттам идва цената.
Повече информация може да прочетете тука
Доста пъти давам мнение, докато накрая го написах и го качих на сървера, защото е изморително всеки път да обясняваш едно и също.



Публикацията е редактирана (25-11-07 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: matasel   
Дата:   24-11-07 19:15

И за да затапим темата да видим какво пишат от lagera на HOYA в официалния си саит:

SUPER HMC PRO-1 Multicoated Filters
These outstanding filters offer revolutionary performance in light transmission and colour balance. 12 layers of Super Multicoating are applied to the surface of the Skylight 1B and UV models, which produce an average transmission of 99.7%. Coupled with maximum surface precision, this allows increased resistance to flare the stunning images can be recorded at wide apertures without compromising the performance of your lenses. Our ultra thin Circular Polariser filters have seven layers of Multicoating applied to their rear surface to eliminate internal reflections and ghosting. Advanced thin selective film is used to guarantee perfectly polarised light with neutral colour balance. Their slim profile of just 5mm avoids any vignetting problems and makes them ideal for use with wide angle lenses. HOYA Super HMC PRO-1 filters will appeal to the most demanding of photographers who require the ultimate in performance.

Не ми се превежда само "почерням" същественото[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е практически раликата между тези три пола-филтъра?
Автор: digitalgab   
Дата:   24-11-07 19:22

Ей това е от извора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »