Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за печатането на календари
Автор: Prakticar   
Дата:   20-11-07 21:34

Я вижте какво пише в днешния "Дневник", стр.18:

"...Близо 30% от хартията, на която отпечатахме календара на "Горичка", отиде за настройка на мастилото и плътността на пантоните, нищо че печатахме в една от най-модерните печатници в София, на една от най-новите печатарски машини в света."

Не знам коя е на-модерната печатница в София и не ме интересува. За госпожиците от "Горичка" отдавна съм забелязал, че ентусиазмът им изпреварва акъла. Просто искам да питам хората, които се занимават с печат колко е фирата в тази дейност.
Предполагам, че има разлика разлика дали ще печаташ хиляда бройки или десет хиляди.
Но все си мисля, че майстор, който хаби една трета от материала, още на втория ден ще бъде извън бизнеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: navy   
Дата:   20-11-07 21:36

Макалатурата на една модерна машина с цпц устройство няма как да е повече от 30-50 формата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: Synthy   
Дата:   20-11-07 21:37

веднъж съм ходил във ФАТУМ, да гледам как ще печатат едни брошурки, фирата за настройка беше към 30-на листа (горе-долу).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: chiphead   
Дата:   20-11-07 21:38

10 листа на 1000 - максимума, с който съм работил - за цмик - офсет - половинка ... дават до 30 листа за 1000, акоси на 500 - пак толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   20-11-07 21:51

10-1000 листа, в зависимост от опита на печатаря и доколко точен резултат се гони...
А на Пантоните какво точно са им настройвали? Да не са ги бъркали на ръка? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: GenaDP   
Дата:   20-11-07 22:04

Хех... Забраяте най-важното - човешкия фактор. Ако ти сложат един като Стефанфото-то да бачка с техниката, може и само отпадък да получиш накрая... [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   20-11-07 22:09

Гена, аз затова писах от 10 до 1000 листа фира [smilie25]
И цял тираж съм хвърлял (връщал), щото печатаря си е бъркал в носа, докато е печатал...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: fujifan   
Дата:   20-11-07 22:10

ммм, а тез хорица казали ли са какъв тираж вадят? при нас печатарите си пущат 50-ина бройки, дорде мастилото "захапе" новите настройки, смятай ако си поръчал 200-300 копия колко процента от тиража са това

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: chiphead   
Дата:   20-11-07 22:10

а, монтажистката - кат ти мръдне с 1 милиметър магентата - щот в 9 сутринта е напред с водката - и 1000/1000 не стигат ...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   20-11-07 22:13

Монтажистките вече отиват в миналото. Има си вече перфорации...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ivo   
Дата:   20-11-07 22:14

Големите държавни печатници преди години имаха норматив тираж +100 листа+ 3%, което си беше съсипия. Сега при модерните технологии е нормално да има около 30-50 формата реален технологичен брак + добавка, ако има допълнителни операции - топъл печат, щанцоване и пр. На тези другарки от статията по-горе може да се вярва за 30% фира, само ако тиражът им е около 250 бр.[smilie18] Както Гената каза - ако се случи пияната смяна/майстор/ - гарантирано 100% фира[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: asahi   
Дата:   20-11-07 22:20

СТП-то им изяде хляба на монтажистите.

Маколатурата се качва от калпава (евтина) хартия, цветови грешки в предпечата, несъобразени с технологичните особености претенции на клиента/пациента. Качва се и ако има следпечатни процеси - лакиране, ламиниране, сгъване и т.н за настройка на машините. Ако поръчката върви с някоя еднотипна маколатурата намалява.

Аз не бих се притеснявал толкова за горичките, защото хартията съдържа все по-малко дървесна целулоза. Даже не иска да гори както се очаква от хартия.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: Prakticar   
Дата:   20-11-07 22:25

Аз пак да питам:
Какво значи пантон?
Какво значи СТП?
Каква е функцията на монтажистката и перфорацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: chiphead   
Дата:   20-11-07 22:31

бе, монтажистике - отиват в миналото, ама - питай ме - на булстрад календара колко изяде ... не стига, че тъпото добиче - малко санбернарче - щеше да изпохапе фотографа, докат се научи да държи полицата в уста, ами - и кака ти монтажистка - беше кьоркютук пияна ... не се занимавам с тия неща от 10-тина години, радвам се, че монтажистите са в миналото, наистина ! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: vladod   
Дата:   20-11-07 22:49

Да поппитам все пак - тиража на "Горичката" да не е бл 100 бройки, само за роднини и приятели [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: DPV_Editor   
Дата:   20-11-07 22:51

asahi знае. [smilie24] Точно така е.
Между другото - да, видях въпросния календар. Нестандартен е, а хартията е доста по-различна от тези, които сме свикнали да виждаме. Не знам колко макулатури са отишли, претенциите на някои клиенти понякога са нетърпими, особено, ако очакват да получат резултат, който просто няма как да стане заради калпава предпечатна подготовка и недостатъчно знания по самия технологичен процес. Печатницата, в която е правен въпросният календар наистина е от най-модерните и машината е от най-новите.

А и аз съм много щастлива, че не монтирам от години, даааааа... [smilie5] CtP forever! [smilie24]

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: nanapak   
Дата:   21-11-07 03:56

Асахи, хартията може и да не е калпава, още по-малко пък евтина.
Близо е до мисълта, че Горичките (навярно) са пожелали да печатат на някаква рециклирана (по-Еко) хартия. Тя във всички случаи е по-скъпа! но е без промазки и избелители - сивкава/жълтеникава, което ще рече - ярките и наситени цветове, които всички са свикнали да виждат отпечатани на хромова хартия с висока белота, НИКОГА НЯМА да се получат! при КАКВИТО И ДА СА настройки на предпечатния и печатния процес.
Практикар: Пантон е система за избиране и смесване на мастила за печат с конкретно определен цвят (спот колор, или бъркан цвят) - за разлика от цветоделен цвят - който се получава от печатане в различни съотношения на четири основни мастила - циан, магента, йелоу и блек (ЦМИК).
Монтажистките са едни каки, дето навремето тъчаха един пачуърк от цветоотделчици и текстчета, за да спретнат печатния лист (който обикновено съдържа повечко страници). Сега (където още ги има), те само слагат едни кръстчета на готовите цели цветоотделки, но за всеки случай ги и перфорират, за да не бягат.
А СТП (компютър ту плейт), е средство за пенсиониране на монтажистки и копистки, което изкарва направо готови печатни форми.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: e-mil   
Дата:   21-11-07 07:30

Гледате от своята камбанария. Не забравяйте, че има и обикновени клиенти. Думите: "Просто нещата с печата стоят така. Който иска да ги промени, не трябва да печата." предполагат, че за пръв път печатат. Проблемът може въобще да не е технологичен.
Повечето печатари като видят смотан клиент си казват стандартната реплика: "Ами процесът включва 20% брак." Ако видят, че не си бос и обръщат: "О-о, колега, извинявайте!". Обаче това беше преди години. Сега все повече хора разбират от процеса и номерът по-рядко минава. Трябва да си избият отнякъде разликата. А може и защото горичките са занесли нова (за България) хартия и онези да са щипнали още 10% за мостри и проби.
Не вярвам да са имали калпав предпечат. Най-вероятно са си занесли графичния проект направо в печатницата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: asahi   
Дата:   21-11-07 09:09

nanapak , описаният от теб случай причислявам към "цветови грешки в предпечата". Важно е да се съобразява цвета на хартията. Може да се предвиди как даден цвят ще "излезе" на по-жълтеникава хартия.

Абе да се оправят - всеки ден в печатниците се случват такива неща и май всички са претръпнали освен крайния клиент.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-07 10:34

Масово в предпечата (разбирайте компютърни специалисти) не са наясно с основни правила за управление на цветовете. Масово се печата на некоатирана хартия с подготвени за коатирана хартия цветоотделки. Еми няма да стане естествено... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: DPV_Editor   
Дата:   21-11-07 10:42

ecobo, то само тва да беше...
Според мен основният проблем в днешно време е, че в повечето случаи с предпечатна подготовка се занимават хора, които са много добри в работата с компютър, но грам понятие си нямат от полиграфия и целия технологичен процес. Какви реклами от големи РА са идвали при мен... Снимките в RGB, оставени пантонски цветове в логата, CMYK-ове по японски стандарти и какво ли още не... Ужас, ужас... И после - ама олеле що така ми излезе рекламата, печатарят е виновен... Върви обяснявай, че нямаш сестра... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-07 10:57

DPV_Editor, за това говоря...
Имам един причтел, който завърши програмиране. Веднага след като се дипломира, около 2 години работеше като дизайнер в някакво списание [smilie10] Той човека няма грам понятие от дизайн, от полиграфия, от CMS.... Научи се разбира се, ама докато се научи и списанието фалира [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: predatel   
Дата:   21-11-07 11:00

Макалатурата може да стигне и до 100-150 листа ако има голяма разлика в намастиляването на лявата или дясната половина на листа. И най модерната машина със сегментна мастилница не може да се оправи лесно със драстично различни намастилявания (10 към 300 % например ляво -дясно). Отделно в случая с пантоните по-трудно се контролира оптична плътност на цвета - за да се получи точен цвят . Новите рипове дават графика за електронно намастиляване на машините но в случая не се знае каква е машината и какъв е рипа ??? Иначе на новата половинка на Комори и дават 7 листа по каталог за влизане в печат !!! а на коя да е конвенционална машина ги смятай поне 100 + леко разнотоние в тиража [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: ecobo   
Дата:   21-11-07 11:07

И най модерната машина със сегментна мастилница не може да се оправи лесно със драстично различни намастилявания (10 към 300 % например ляво -дясно).

Модерната машина никога няма да ти даде такива разлики. Тя затова е модерна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печатането на календари
Автор: n1x0n   
Дата:   21-11-07 12:07

При положение, че никой не знае какво и как е било печатано - тази дискусия ми се вижда доста безмислена.

Има продукти, за които и 20 листа за 1000 тиражни удара са много, а има и такива, за които 30% са абсолютно нормална стойност.

Така че, докато не го видим този календар - няма смисъл да спорим нормална ли е тази фира или не...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »