Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно МИР на м42
Автор: malvoly   
Дата:   19-11-07 11:54

Значи дадоха ми един МИР ма да питам има 3 "врътки"(мале,коло съм прост)-едната е за фокус,едната е за бленда,и едната като я въртя май пак отваря и затваря блендата.Абе въпроса ми е коя врътка за какво е,главно тая дето се върти свободно и стъмнява гледката : )

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: djogata   
Дата:   19-11-07 11:57

Случайно едната врътка да не е филтър, завит на обектива? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   19-11-07 12:00

Случаино едната врътка ти свива блендата от най-отворено до зададеното от теб положение.
Смисъла е, че да можеш да фокусираш на макс. отвор, и бързо без да гледаш да затвориш блендата преди снимка до нужното положение.
Незнам, дали ще те касае обаче като гледам как питаш[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: djogata   
Дата:   19-11-07 12:02

Е то ако е това което Моби обяснява, на повечето обективи е като копче, не е ли? - Или на МИР е врътка? [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: malvoly   
Дата:   19-11-07 12:04

Ами и аз това видях,че мога да я свивам от 2 до колкото съм задал,ма фактически,за да ми е по-лесно да фокусирам със светлината ли е тва,и след това няма нужда да го връщам до нужната бленда,тва е просто за фокуса,иначе снимката си става на зададената от мен екпозиция?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: malvoly   
Дата:   19-11-07 12:05

И както казах тъп съм,ма не ми убивайте ентусиазма,няма кой да ме учи,пари нямам :) (ма мрънкам-ужас) [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: djogata   
Дата:   19-11-07 12:09

Гугъл знае всичко (или почти всичко). [smilie5]
Трябва ти да знаеш английски и всичко можеш да намериш, така че без оплаквания. И никой не ти убива ентусиазма както виждаш отговаря ти се, даже по темата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: 6traka4a   
Дата:   19-11-07 12:09

Какъв Мир?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: didesignbg   
Дата:   19-11-07 12:21

обектива не е с автоматична диафрагма.
задаваш диафрагмата на която искаш да снимаш примерно 5,6 нагласяш на ринга за диафрагмата. фокусираш на отворена позиция на втория ринг, затваряш, снимаш. Пак отваряш фокусираш, затваряш снимаш.
онова копче което натискаш си е репетитор на диафрагмата и е направено с цел да провериш дълбочината на рязкост. има го на "по-новите" обективи които са с автоматична диафрагма.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: kolcho   
Дата:   19-11-07 12:25

Споко, приятел - не си тъп, след като можеш да се самоиронизираш[smilie3]
Щом като си снимал вече, вероятно си усетил, че фокусирането през визьора на СЛР-камерите става много по-лесно при максимално широк отвор, първо защото образът е по-светъл, и второ - защото границите на резкостта се увеличават със затварянето на диафрагмата и това пречи на установяване на точния фокус!
Е, за улеснение при фокусирането е измислена т.н. "скачаща диафрагма" - обективът по принцип е с отвор на "мах" а в момента на снимането се свива до работното положение за правилно експониране на снимката.
Тази мющерийка можа да бъде "автоматична" - т.е. да се задейства от спусъка на хапаратчето / така е при модерните конструкции/, а може да бъде и с "ръчно" управление - въпросният трети ринг / по-старата система/.
Накратко, за да ползваш това улеснение:
1.Мериш светлината и установяваш каква е необходимата бленда със задаващия ринг, при което визьорът остава максимално светъл.При апарати с вътрекадрово мерене става по стрелката или светодиодите във визьора, при по-старите конструкции - ползваш светломер.
2.Фокусираш, ползвайки благинката на широкия отвор.
3.БЕЗ да отделяш око от визьора - връткаш другия ринг до зададената вече стойност и - "щрак!", готов си!
Пестиш време и постигаш по-добро качество!
Това е, простичко казано[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: malvoly   
Дата:   19-11-07 12:25

Благодаря много на всички за помощта,разбрах,почвам да снимам : )

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: digitalgab   
Дата:   19-11-07 12:27

Връткането му й майката. Значи с едната врътка нагласяваш диафрагмата, с другата я отваряш/затваряш до избраното значение, а с третата връткаш фокуса докато ти хареса. Удоволствието е твое.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   19-11-07 13:48

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно МИР на м42
Автор: miton   
Дата:   20-11-07 01:31

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »