Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Острота на кадъра
Автор: alexoff   
Дата:   18-11-07 14:10

Чета в момента една книжка на Скок Келби. Там по отношение на остротата на снимката споменава , че най остра снимката би трябвало да е, ако отвора на блендата е 2х максимално отворената бленда която позволява обектива.
Т.е. в моя случай (Nikkor AF 50/1.8 D), най остра снимката трябва да бъде при бленда 1.8 х 2 = 3.5

Някой има ли наблюдения, дали това е вярно.
И в частност за този обектив на коя бленда би трябвало да получа най остра снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: magnifico   
Дата:   18-11-07 14:16

Я кажи на коя страница си го прочел това, защото не разбира какво точно имаш предвид? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 14:16

2 бленди нагоре, не 2х [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: alexoff   
Дата:   18-11-07 14:24

For most lenses, that is about two full stops smaller than wide open (so the f-stop number you use will go higher by two stops). For example, if you had an f/2.8 lens, the sharpest apertures for that lens would be f/5.6 and f/8 (two full stops down from 2.8).

Явно не съм го схванал добре. two full stops down - това е нещото което ме обърква.



Публикацията е редактирана (18-11-07 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: P_A_D_D_G   
Дата:   18-11-07 14:26

Да има се предвид да се затвори с 2 бленди а не
Х2

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: n1x0n   
Дата:   18-11-07 14:38

Скот Келби да si пише за фотошоп и да не се бута къде не му е работата! [smilie3]

Най-малкото защото цялата тази концепция не е вярна, чисто откъм физика/оптика.

For example, if you had an f/2.8 lens, the sharpest apertures for that lens would be f/5.6 and f/8 (two full stops down from 2.8).

Той дори май забравя ф4, като брои "two full stops down from 2.8"... някак стига до ф/8, което си е чисто 3 "full stops down".

По неговата логика, всички обективи на ф/1.4 трябва да са най-остри при ф/2.8 и всички на ф/2.8 - при ф/5.6... [smilie8]

Бърз поглед на 10-тина произволни MTF графики ще покаже колко грешен е този подход.

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 14:45

Е, общо погледнато на база статистика е що годе прав.
Иначе няма форула за остротата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: Пърпъла   
Дата:   18-11-07 15:05

"For most lenses" [smilie11]
Представете си че сте инжинер, на който му е поверено да конструира обектив. Менаджера ви ще ви нареди каквото са му казали биг боса и маркетинговия отдел - например "този обектив да бъде коструриан така че да има най-голяма острота на ф/5.6" например. И оттам той ще почнете да давате съответната кривината на стъклата.
Така че, за всяки модел на различните производители ще различно и строго индивудално.
Аз пък четох друго изказване че обективите били най-остри между ф/8 и ф/11. Е, това е накаъде по средата на диапазона да речем ф/2.8 и ф/22. Да ама колко хора снимат при затворена бленда? Рядко, нали? Така че е нормално някой да реши да проектира максимална острота да речем при ф/5.6.
Аз праих тестове на едни цайсове преди време - пуснах тема даже - ми най-си бяха като че ли ости при ф/8. Ама за да е един тест като хората, трябват хатртийки с ситни линийки и прочие мурафети.
Най добре си вземи обективите които имаш и си направи сам някакви тестове- например гора с много ситни клонки - оголените дървета по това време са подходящи. Универаслни правила няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 15:21

Пърпъле, не си прав.
Относителния отвор не е аксиома за остротата. Всичко зависи от оптичната конструкция на лещите.

Например никор 14-24/2.8 май вече на 8 става по мек [smilie7]
Най е добър на 5.6... я да видя мтф пак...

Някои обективи още след 1-та диафрагма и са острилки [smilie7]

Целта е да са остри колкото се може към по отворена, но не винаги става [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 15:22

За 24-70/2.8 беше...

Ето това е мечтата на повечето фотографи [smilie7]

Остър още в самото начало на кадъра при 2.8, максимум при 4, вече при 5.6 и 8 спада...


http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/nikkor_2470_28/mtf.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: Пърпъла   
Дата:   18-11-07 15:39

Нейви, точно това казвам и аз де - че зависи от конструкцията. И разбира се че се стремат да ги изострят някъде където най-често се употребяват - към по-отворената част. Затова и маркетинговите отдели се оптват да разберат къде фотографите най-често ги използват. Ами при 2.8 често ДОФ е доста плътък. Ако си прегледаме снимките ще забележим че преобладващата част са снимани някъде 3.5-5.6. Иначе сигурно магесниците-оптици могат да конструрат и обектив най-остър на най-отворена аперчър, ама ще маже при по-затворена и тогава кел файда?

А колкото до 24-70Л 2.8 таман си го купих преди едим месец и потвърждавам че е доста остър по цялия обхват. Пробвах го дори на ф/22. Снимах изгрев. Сензора ми е още ОК - не изпуши [smilie3], но рязкостта е прилична и там.

Ама доколкото знам за хубавите зуум обективи разкостта по целия обхват се постига с допълнителни корекции спрямо иделаната форма, с която се конструират праймовете, и разбира се - използване на по-специални матриали.



Публикацията е редактирана (18-11-07 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 15:43

Пърпъле, никак не е лош канонския, само че аз говориш за никора, който е доста по добър от канона [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: Пърпъла   
Дата:   18-11-07 15:46

Е, може, не споря, не съм го пробвал никонския, ама ето една причина при първа възможност да си поиграя с никонския.

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: marto   
Дата:   18-11-07 15:49

ти да не мислиш, че navy го е пробвал [smilie3]
И той само ревюта чете[smilie18] [smilie18] [smilie18]

( за никонския говоря)


Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 15:52

Марто, пробвах 12-24, който ме впечатли.
От 24-70 само семпли съм гледал, нямам думи... но вярвам на хора, които са снимали с него и просто треперят в очакването му [smilie7]
Снимах и с 70-200, който ме спечели тотално [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: marto   
Дата:   18-11-07 15:57

Радвам се за теб[smilie24]
Желая ти успех в новия лагер, и... дано не се разочароваш скоро [smilie7] В смисъл дано да случиш на добри копия[smilie3] ( и при никон чувам кофти бройки)

Успех!

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: navy   
Дата:   18-11-07 16:22

Благодаря [smilie24]

Живот и здраве някой ден ще имам и двете системи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: r_rusev   
Дата:   19-11-07 07:38

За остротата е точно както го описва Келби. Виж дп ревюто за няколко обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: asahi   
Дата:   19-11-07 08:36

Келби е описал едно често наблюдавано явление, но лично не го е открил или потвърдил.

Не може да се твърди, че всички обективи са най-резки 2 бленди над минималната. Има много изключения, които обезсмислят такова заключение.

Не може да се твърди, че трябва да се снима на онази стойност на диафрагмата, при която се постига максимална рязкост. Често се гони ДОФ, който не е достатъчен на +2 бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: Острота на кадъра
Автор: alsash   
Дата:   19-11-07 09:15

.....в дебелите книги пише..ОКОЛО СРЕДНИТЕ БЛЕНДИ е оптимална остротата на лещовата система......

И разбира се че се стремат да ги изострят някъде където най-често се употребяват - към по-отворената част. Затова и маркетинговите отдели се оптват да разберат къде фотографите най-често ги използват. Ами при 2.8 често ДОФ е доста плътък. Ако си прегледаме снимките ще забележим че преобладващата част са снимани някъде 3.5-5.6. Иначе сигурно магесниците-оптици могат да конструрат и обектив най-остър на най-отворена аперчър, ама ще маже при по-затворена и тогава кел файда?...
ДРЪН ДРЪН



Публикацията е редактирана (19-11-07 09:15)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »