Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: shama   
Дата:   09-11-07 10:16

Въпроса ми е насочен към протата , до колко се иползва среден и голям формат в България сред професионалистите. В форума ежедневно се водят спорове за техника, филм с/у цифра но не и за формат. Не вярвам всички да снимат само 35мм. До колко клиента изисква високо качество или по точно формат.

По лични наблюдения, в САЩ , 35мм формат почти не се използва от профита с малки исключения (вестници и спортни списания) иначе модата е на среден формат а манджа, архитектура и повечето от продуктовата фотография е голям формат.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-07 10:29

Първо, тука не е професонален форум, така че няма какво да се спори за формати.

Второ, в БГ 90% от клиентелата е крайно невзискателна към качеството на фотографията.

Трето, това изказване:
По лични наблюдения, в САЩ , 35мм формат почти не се използва от профита с малки исключения (вестници и спортни списания) иначе модата е на среден формат а манджа, архитектура и повечето от продуктовата фотография е голям формат.
Просто не отговаря на истината.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: shama   
Дата:   09-11-07 10:48

Казам това са лични наблюдения и да чесно да ти кажа не съм видял много хора да снимат мода на 35мм нито пък архитектура. Що се отнася за манджата има фотографи снимащи все още на 8х10" позитив и доста на 4х5" обаче с 35мм [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: behemoth   
Дата:   09-11-07 10:55

Добре че са любителите ентусиасти за да пускат апарати като 1дс и обективи на 1.2 че ако разчитахме на про пазара щехме да бичим с репортесрки зоомове само.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-07 11:29

Истината е, че нещата много се размиха. Едно време си беше ясно кое с какво се снима. Днес това разграничаване далеч не е толкова изявено, просто защото възможностите на форматите се доближиха доста.

Реално погледнато - средния формат няма никакво реално преимущество пред малкия, когато говорим за снимане на мода, освен резолюцията. При положение, че сега разликата не е толкова драстична, колкото във времената на филма - не са малко хората, които снимат мода с малък формат - просто защото е много по-удобен.

Много "голямоформатни" фирми направиха специални системи за ползване с малкоформатни цифрови тела от типа на Cambo X2-Pro, Ultima 35 и прочие...

Така че, в момента малкия формат е по-добър и по-универсален от всякога...


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: 35mm   
Дата:   09-11-07 12:32

Нещо свързано с това написах в една тема вчера, че вече имам съмнение че с единият от обектививите ми за Никон, Zeiss ZF Makro-Planar 2/100mm, получавам по-голяма крайна резолюция на кадъра върху 24 х 36мм, отколкото с 3.5/45мм Юпитер 26Б върху 56 х 56мм среден формат.
Обаче дълбочината на рязкост (по-плитката такава) на средния формат, и по-фините цветови градации на по-голямата площ филм при средния, все още ме карат да препочитам средния.
Иначе лайка формата, на хубав позитив,ако наистина се сканира добре, ми е достатъчен като резолюция в 99.9 от случаите. По-евтино ми е да снимам на лайка, повече кадри, тялото ми е по-точно, обективиите ми са по-хубави...
6 х 6 см предпочитам заради плитката дълбочина на рязкост и цветовите градации.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-07 12:36

по-голяма крайна резолюция на кадъра върху 24 х 36мм, отколкото с 3.5/45мм Юпитер 26Б върху 56 х 56мм среден формат.

Като знам що за обектив е точно този Юпитер и като предполагам на каква камера го слагаш... не разчитай на това впечатление, което си получил.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 12:48

Не му е тук мястото да получиш отговори за > 35 мм формат.
Да, има маняци отскоро пипнали апарат и отишли на медиум, ама самите те снимат още толко рядко и зле, че не знаят защо го ползват точно (резултатите обикновено са за под 35 мм)[smilie5]
Всъщност и всред професионалната фотография приложението му намалява в количествено отношение.
Това е от една страна заради цените на обработката, времето ....и не на последно място заради абсолютно лаишките и невзискателни клиенти, гледащи само тънканата.[smilie7]

Навремето материалите бяха евтини, и имаше и любителски камери в среден формат - кутиики. Това което дава формата , калпавата оптика го отнема и т.н [smilie5] Просто въпрос преди всичко на излишество. Сега е доста нерентабилно въобще да се зареди с филм такъв тип камера (както правят доста).


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: icikonti   
Дата:   09-11-07 13:08

Аз имам какво да кажа за форматите, ама нали въпроса като е насочен към професионалистите- любителите, следва да си мълчат![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: volokin   
Дата:   09-11-07 13:08

Шама, наблюденията ти са правилни. За съжаление в България не е така, макар тук в появяващите се изложби на българи също така често се срещат хора снимащи със среден формат, които явно не са от фотофорум.

35мм, да така е, резолюцията на един обектив за малък формат в повечето случаи е по-голяма от тази за среден формат, НО това с градацията на тонове, разликата от форматите си оказва влияние. Просто медиума си е друг, не можеш да мериш две неща, едното от които е с 4 пъти по-голяма площ.

Моите наблюдения за Австрия: лайка формат (най-вече дигитал) си е за списания, и рекламни брошури, каталози и подобни. Стане ли въпрос за сериозна кампания, никой не се сеща за това.

Апропо по улиците на Виена често се срещат фотографи с голямоформатни камери, снимащи я архитектура, я реклама на нещо, всъщност все още не съм видял такива с дигитални лайка формат камери.

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: 35mm   
Дата:   09-11-07 13:38

Апропо по улиците на Виена често се срещат фотографи с голямоформатни камери, снимащи я архитектура, я реклама на нещо, всъщност все още не съм видял такива с дигитални лайка формат камери.

[smilie24] Много ме кефи този факт!

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: libre   
Дата:   09-11-07 13:54

Мойто лично мнение ,е че крайната цел изисква формата и технологията за постигане. Средния формат продължава да е от доста ползваните относно мода, рекламна и портретна фотография в България. Филмовия материал има качества ,които матрицата още не предлага както има и обратен случай но по скоро в други жанрове.
Ще се опитам да дам примери за средния формат: избора от чувствителност на филмовия материал е голям от супер ниско до високо кадето избягваш проблема със шумът на матрицата например (филмовото зърно и дигиталното мисля че няма спор че нямат нищо общо).
Фотографката ширина на филма е по голяма, загубата на полутонове е по малка (тук се отваря цяла нова тема за сканиране).
Обективите за среден формат са по меки като рязкост , което е в полза за портретната фотография.

А това какви са ти клиентите не зависи от това каде живееш а какво можеш. В България има професионалисти ,които си позволяват постановки, осветление, камери и консумативи отговарящи на всякакви световни практики.

Лично мнение, Peace

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 13:59

libre
Постарал си се добре да изложиш мнението си....но ако знаеш само в каква дълбока обърквация си [smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 14:07

Ще ти дам джокер.
Помисли само върху това:

Обективите за среден формат са по меки като рязкост , което е в полза за портретната фотография.

Сигурно сам знаеш, че обективите на сапунерките микроформат са доста по-остри и с по-добра разделителна способност от произволен скъп марков обектив за 35 мм.

А сега какво става? [smilie3]
35 мм. само за портрет ли са, щото са по-меки? [smilie18]
И в същност ти съпоставяш ли това към формата на крайното изображение?
Какво става ако правим копие 20/30 см. от един сюжет сниман с 35 мм. и среден формат (ако, че последният е по-малко рязък).
няма ли пак да се укаже, че всъщност крайното изображение е по-рязко, ако и нерезкият обектив?
помисли на какво се дължи това? Елементарно е [smilie3]

Разделителната способност на обектива и разделителната способност на снимката са две коренно различни величини!


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: libre   
Дата:   09-11-07 15:06

Доколкото аз съм запознат 35 мм обективи са по резки от тези които се произвеждат за среден формат, това до голяма степен се дължи и на площа върху която експонират.
Аз можеби не се доизказах правилно. Идеята ми беще че по меките рисуващи качества на обктивите за средн формат са подходящи за портрети , навярно и за пейзажи. Има професионалисти за които това е от значение предполагам...

големия негатив спрямо по малкия със сигурност компенсира с повече информация при копие кадето 35мм материал е на ръба на възможностите си...

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 15:23

libre
Меки и рисуващи качества може да има средноформатният обектив, като го сложиш на малък формат носител, където това изображение ще претърпи по-голям коефициент на увеличение до постигане на един и същ краен размер, както от средният формат!
Качествата разделителна способност на снимката (като крайно изображение) нямат нищо общо с формата и обективите за съответните формати. Има острорисуващи и макрообективи както за микро, така и за 35 мм, така и за среден формат....ако щеш и репродукционни и от голям формат [smilie3]
Ако обектива ти е 2Х по остър, ама увеличаваш изображението за "нормална" снимка от него 3Х , докато "контактно копираш" (без увеличение) изображението от по-горният формат, тогава кое изображение ще е по -остро и с по-голяма разделителна способност! Именно заради това и предаването на полутоновете и градацията е по-добра при вдигане на формата.
Все пак някои неща изискват да се научат, а не само да се градят пясъчни кули и въображения върху липса от знания по физика и оптика.

А защо са по-остри по-малките обективи върху единица площ отговора пак е във физиката и оптиката.
Просто по-дебелите стъкла задържат повече светлина и пропускат по-малко, кривите им се обработват с по-друг аршин, сложните многолещови конструкции са невъзможни заради увеличаване на размера и загубата на светлина и др.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: n1x0n   
Дата:   09-11-07 15:37

А това какви са ти клиентите не зависи от това каде живееш а какво можеш.

Ти и тука си в дълбока грешка...

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: pmartinov   
Дата:   09-11-07 15:48

libre

Качеството на фотографията се определя от силата на икономиката и платежоспособноста на клиентите .

Иди в Куба ,иди в USA и пак кажи :



"А това какви са ти клиентите не зависи от това каде живееш а какво можеш."



Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 15:50

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: canonio   
Дата:   09-11-07 15:56

Качеството на фотографията се определя от силата на икономиката и платежоспособноста на клиентите .


И от традициите, бих казал.
Традицията в БГ повелява, че най-важното е да ти излезе евтино.[smilie18] [smilie18]

Също и от типичната българска черта, да пробваш да си го направиш сам, щото ръцете ти не били в гъза...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: canon   
Дата:   09-11-07 15:57

libre Снощи на масата, един колега (по фотохоби) прие за нормална за България цената за снимане на сватба за 32 лева.
Нормалния английския вариант на снимане на сватба дали е за 10-12 лири стерлинги. Ако е един и същ фотограф с една и съща техника и е около 1000 -1200 кадъра - 1 пени на кадър [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: canonio   
Дата:   09-11-07 16:00

Каноне,
аз снимах английска сватба безплатно:


http://212.36.3.59/site_pics/116/a_1183244787_thebride.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   09-11-07 16:06

Традицията в БГ повелява, че най-важното е да ти излезе евтино.

Също и от типичната българска черта, да пробваш да си го направиш сам, щото ръцете ти не били в гъза...



то изключение у нас от това почти няма!
Живота го е обусловил.
Докато сиромаха може да е криво-ляво все ще се радва и на аризан кон зъби няма да гледа....там е работата, че дори новобогаташите ни още го следват тоя принцип....просто инерционно, а и защото повечето не излязоха от учените, а от тъпите и разбоиниците, та трудно прихващат, че бизнес с аванта или тънкана не се прави, а си е на чиста загуба. Че дори да има много балъци които можеш да изработиш....нито времето нито усилията ти ще си струват за това начинание, по-добре е просто да си платиш на които трябва и може. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: volokin   
Дата:   09-11-07 16:17

"струват за това начинание, по-добре е просто да си платиш на които трябва и може. "

То много добре, ама как да го откриеш този дето може, щото със самозванци пълно. Пак повтарям, опитът ми от БГ фотоателиета а и този на мои приятели е много негативен, което води естествено до неползуване на услугите им, на МОЖЕЩИ [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 35мм, среден и голям формат - кой до колко в БГ
Автор: canonio   
Дата:   09-11-07 16:22

volokin,
те издишат при 10/15.
Дори не си и помисляй, да си примерно от Тутракан, и да искаш качествени 30/40 принтове от сватбата си (примерно).
Първо няма кой да ги заснеме, второ, няма кой да ги копира. И трето резултата ще е непредсказуем, щото нито един от "големите" не се е постарал да си направи елементарно портфолио.

Да не говорим, каква одисея е да изпечаташ изложбени кадри....



Ууууууууууууууууууууууууууууууууууууу

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »