Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Pentax K100D - настройки
Автор: overflow   
Дата:   07-11-07 17:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: asahi   
Дата:   07-11-07 17:45

В джипег има разлика, в РОУ - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: Phoki   
Дата:   07-11-07 17:56

Нямам тестове, но има разлика в RAW [beer] [shtrak] [smilie24] /получава се същото като отвориш конвертора и влезеш в настройките, ако си ги пипал в апарата, и в конвертора ще са ти същите/Не знам дали ме разбра, но по- добре ги намали в апарата/да не те лъжат на дисплея/

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: zaiko   
Дата:   07-11-07 18:18

Има разлика в raw, ако отваряш с конвертора на Пентакс [cool]. Ако отваряш с ACR, всичко си е по настройките на конвертора.

Иначе, процесора на к100д е първият и засега единствен на Пентакс, който си върши работата просто перфектно [smilie24]. Тоест, апарата дава много добра картинка още на jpeg, дори и на дефолтски настройки. Бих препоръчал снимане на Natural Tone, а не на дефолтският Bright Tone, заради по-голямата възможност за допълнителна обработка. Иначе рязкостта в jpeg не бих я вдигал над +1, защото започват да се появяват артефакти (както при всички, де). Иначе от -2, до +1 картинката е много добра и разликите са в това доколко искаш после да обработваш снимката. Особено за настройка на рязкост (sharpness), апарата си е достатъчно добър още на "0", така че това няма нужда от настройка. А останалите настройки - как да реагира... нормално [smilie8] Като повишиш сатурацията, става по-цветно и обратно. Същата работа с контраста. Аз принципно снимах на контраст -1, ако съм в jpeg, за да имам по-голяма динамика на разположение.


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: overflow   
Дата:   08-11-07 09:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: milenmarinov   
Дата:   08-11-07 10:21

И аз мога да напиша същото като Зайко.Понеже на мен ми се налага да снимам предимно в ЖПГ...заради броя кадри,се стремя обработката в последствие да е минимална.
Natural Tone
шарпнес+1
сатурейшън +1 или 0
контраст -1,или 0
отделно си "стоплям" малко кадрите с уайт баланса.....
Мисля че дори и по дефоулт,тялото се държи прекрасно,за разлика от други в тоя клас/без нападки,просто лична констатация/.


[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: zaiko   
Дата:   08-11-07 10:35

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: kuman   
Дата:   08-11-07 10:43

Разрешете ми да разширя темата в посока на К10Д.
Толкова трагично ли е ако не се снима в РОУ?
Конвертора на К10Д по-слаб ли е от този на К100Д?


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: overflow   
Дата:   08-11-07 10:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: milenmarinov   
Дата:   08-11-07 11:01

Много зависи колко снимаш и за какво ще използваш кадрите в последствие.Ако снимам нещо важно-РОУ....Ако броя на кадрите е определящ и се копират снимки в 10/15....ЖПГ......а и с този бутон за РОУ...просто е елементарно....!!!

[beer] [beer] [beer]


оф....тия наздравици....
Поздрав за всички именници днес..!!!

сори за спама........[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: ventzo   
Дата:   08-11-07 11:03

за какво са ти всичките

всичките ли са шедювриии [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: overflow   
Дата:   08-11-07 11:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-11-07 12:05

Зайко [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: zaiko   
Дата:   08-11-07 13:17

kuman, не е проблем да си снимаш на jpeg с к10д. Бони беше казал едни добри настройки, с които получаваш добра динамика и картинка, която после можеш да си обработиш, за да изглежда много по-добре. Нещо от сорта:

Image tone: Bright (не се бъзикам, това повишава вътрешният контраст)

Contrast: -1, или -2 (за да компенсираме горната настройка). При високо контрастни сцени - контраст на -3, компенсация на експонацията на -1/3, за да не изгорят светлите участъци и да имаме разработки в сенките.

Saturation: 0, или -1 (ако искаш да компенсираш още малко image tone)

Sharpness: По личен вкус и в зависимост от желанието за пост-обработка може да варира от -3 до +1 (повече не вих вдигнал поне аз). При снимане на sharpness = 0, един последващ unsharp mask във photoshop с радиус 1px и колкото прецениш amount, до голяма степен връща детайлите, които не си личат на 100%.

Естествено, това са си мои предпочитания, аз така или иначе рядко снимам на jpeg. Но е хубаво да се знае, че "проблемите" с остротата на к10д в jpeg се забелязват само, ако се гледа на 100%, или ако се печата в размери по-големи от 30х20, че дори и 45х30

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: kuman   
Дата:   08-11-07 14:54

Зайко, благодаря ти много за изчерпателното обяснение.


Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: zaiko   
Дата:   08-11-07 15:20

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: doca   
Дата:   08-11-07 19:33

Нищо повече не мога да кажа от това, което е написал "зайко", с едно допълнение:
-светкавица- на ръчно, с компенсация на червени очи
-мерене на експозиция-централно- претеглена
-мерене на фокус- център
-свързване на експозиция и фокус чрез линк в ръчните настройки/Custom setting/

Отговори на това съобщение
 Re: Pentax K100D - настройки
Автор: bxmarkov   
Дата:   09-11-07 00:23

Абе снимай в РОУ предимно и няма какво да ръчкаш 16 вида настройки [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »