Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Аре пак инженерите!
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-07 03:27

Тва технически неграмотните хора сме голяма досада! [smilie3]

Четох днес някакви теми за удължаване на ТТЛ-кабели за светкавици, ТТЛ-дистанционни и т.н.

Та се замислих над варианта да се ползват оптични влакна за удължаването. В момента проблема е в затихването на ТТЛ сигнала по кабела, което ограничава дължината на екстензиите. С оптичен кабел дали няма да може да се избегне този неприятен ефект?
Някой има ли идея с какво бързодействие са конверторите, които се слагат в началото и края на оптиката?

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: ALBIREO   
Дата:   06-11-07 03:43

А има ли подходящи преобразуватели за целта (аналогов/цифров към оптика)? Колко струват?

Система с радио предавател/приемник не е ли по-удачна?

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: kreten   
Дата:   06-11-07 07:23

Muu ми е споменавал че си е удължавал TTL кабел но по-добре той да каже - оригиналните са наистина досадно къси !!

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: muu   
Дата:   06-11-07 07:43

да,имам един към 7м. работи без проблеми... за удължението ползвах обаче качествен кабел за микрофон.не се чупи при прегъване и има относително ниско съпротивление...

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: batdin   
Дата:   06-11-07 08:10

Оптичен кабел?Ако е над 1 км...

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: asahi   
Дата:   06-11-07 08:14

Това с оптичните влакна е доста сложно и някак си не се рентират усилията във връзка с твоята задача. Качествена медна жица върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: Synthy   
Дата:   06-11-07 08:51

подкрепям по-горното изказване за качествен микрофонен кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: rafael   
Дата:   06-11-07 09:54

оптичните кабели също имат затихване и им трябват регенертори/усилватели или нещо такова. положителното при тях е, че не са податливи на "шумове", но в случая с TTL сигнала едва ли това има прекомерно значение.
според мен няма да се рентира в сравнение с меден кабел.

а винаги може да се ползва и безжична връзка + флашметър.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: djogata   
Дата:   06-11-07 10:14

Дебела, медна жица ти трябва - мечтата на Манго :)
Не знам дали не може да ползваш коаксиален кабел - той е специално направен за приложения където е нужен минимален шум - примерно кабелна телевизия, а пък и разстоянията там не са малки ;)

Проблема е че май съпротивлението е доста високо, поне тези кабели за кабелната телевизия май са 50-75 ома на метър (не съм сигурен), така че това може да ти даде затихване на сигнала.

Но евентуално може да се намери коаксиален кабел с ниско съпротивление?

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: mr_kras   
Дата:   06-11-07 11:01

djogata, тези 50 (75) ома се наричат вълново съпротивление и не дават представа за затихването. Тук в случая мисля, че не самото затихване е проблем, а влошаването на стръмността на импулсите. За да се запази стръмността достатъчно голяма при по-големи дължини трябва кабелът да е по-висока горна честота. Може би си струва да се опита и с LAN кабел. Идеята за оптичен кабел освен, че би оскъпила цялото устройство, заради крайните преобразуватели, сигурно практически е по-ненадеждна, т.к. оптичните кабели са по-чувствителни на огъване с малък радиус. Освен това всяко устройство внася допълнително забавяне на сигнала.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: mike74   
Дата:   06-11-07 11:04

Джога - ИМПЕДАНС и ЕЛЕКТРИЧЕСКО СЪПРОТИВЛЕНИЕ за две различни неща. Това което казваш за коаксиалния кабел е ИМПЕДАНС - ВЪЛНОВО СЪПРОТИВЛЕНИЕ [smile]

А, той колегата вече е казал [smile]



Публикацията е редактирана (06-11-07 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: djogata   
Дата:   06-11-07 11:16

Мдаа, прави сте, вярно че беше импеданса :)
Знам че са различни неща, но не го съобразих на момента :)

К'во да ви кажа, вместо да питат нещо за механика, структури, аеродинамика, тука само за разни тоци става дума, не съм във свои води и не мога да помогна много [smilie5]

Дайте нещо по-инженерно (разбирайте шумно, голямо, с много метал или въглеродни нишки вътре, зъбни колела, масло и т.н) да му се порадваме, тоците са за програмистите [smilie5] [smilie5] [smilie7]

Иначе не знам кой кабел е по-добър - LAN или коаксиалния, но доколкото съм чувал коаксиалния е по-нечувствителен към шум. Това, че съм "чувал" такова нещо не значи със сигурност че е вярно де [smilie5] Пък и както вече писахте, не е само въпрос на шум, а и на стръмност на импулса [beer]

LAN - кабела е усукани двойки кабели, като усукването е за цел шума, породен от външни фактори да се неутрализира.
При коаксиалния кабел това се постига с екраниране. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: asahi   
Дата:   06-11-07 11:19

Колко жици трябва да има в кабела?
Някой да знае какво представляват сигналите във веригата за управление на светкавицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: Synthy   
Дата:   06-11-07 11:24

вярно е, коаксиалния е по-шумозащитен заради екранировката. тези 75ома са вълново съпротивление, ма не помня от каква честота започваше да се проявява с тази му стойност... има тънки коаксиални кабели, с по-ниско такова съпротивление, ползват се също за лан мрежи (вече не де). Но все още съм привърженик на идеята за качествен микрофонен кабел, поради простият факт, че той е направен за много ниски напрежение, поради което се предполага, че е много по-добре шумозащитен от обикновените кабели. там напреженията са от порядъка на 1-2mV, и кофти кабел с дължина 3-4 метра (дори и по-малко) би скапал сигнала. Затова - само качествен кабел за микрофони. Но да не забравяме факта, че и конекторите са важни... хубав кабел с некачествени конектори е точно толкова удачно, колкото и некачествен кабел (без значение там от конекторите)

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: Ruth   
Дата:   06-11-07 11:32

вие така като си обсъждате, разбирате ли си всичко?
имам нужда от превод аз [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: danielstamatov   
Дата:   06-11-07 11:34

Не виждам какво общо има шума тука? Не се предава поток от данни за да има сгрешени битове, предава се само еднократен импулус "СВЕТНИ !!!". Дали ще има отклонение от +-20 % във волтажа, едва ли ще е фатално. Друг е въпроса за скоростта на предаване на импулса, ама тук нито оптиката, нито коаксиалния кабел, нито нищо може да подобри съществено скоростта.
Съжелявам ако съм казал някаква глупост, не разбирам много-много от фотография, така си ги обяснявам нещата.



Публикацията е редактирана (06-11-07 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: Ruth   
Дата:   06-11-07 11:40

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: mr_kras   
Дата:   06-11-07 11:41

има и екранирани LAN кабели, т.е. защитата от шумове веднъж е от усукването и веднъж от акранировката. При тях обаче трябва да се спазва правилото една верига да се затваря през една усукана двойка, иначе няма да има ефект от усукването.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: mike74   
Дата:   06-11-07 11:47

Ние така на обща приказка можен да си лаламе до утре без да отговорим на човека въпроса [smilie5]
Асахи, зададе много уместен въпрос:
>Автор: asahi
>Дата: 06-11-07 11:19

>Колко жици трябва да има в кабела?
>Някой да знае какво представляват сигналите във веригата за управление на светкавицата?

Аз лично не знам, ако се знае това т.е. да знаем какво заданието можем да кажем нещо конкретно, но така ше си приказваме общи приказки [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: vladomatev   
Дата:   06-11-07 11:59

Оптичен -забрави, качествен аудио кабел и заспива! Между другото като каза за оптичен, има интересно приложение в подводната (пък и не само) фотография се използва една джаджа дето е буквално залепена за вътрешната светкавица и от нея излиза оптичен кабел които "светва" на външната светкавица за да я синхронизира ...много елегантно и просто...обаче за теб не става

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: mihata   
Дата:   06-11-07 12:05

Вижте хората какво са направили по света:
http://www.kjsl.com/~dave/multi-flash.html
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: asahi   
Дата:   06-11-07 12:08

http://www.kjsl.com/~dave/multi-flash.html


The total length of all cords in the setup can be no greater than 1000 centimeters.

1999 година.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-07 12:13

Мерси за отговорите![smilie24]

Гледам в случая чисто теоретично - аз ТТЛ така или иначе не ползвам.
Говорим принципно дали може да се ползва тази технология. Че само за 1 бр. ще е скъпо - това се подразбира.

Безкабелния ТТЛ е ясен, макар за някои марки да отсъства като опция, пък при други да е много скъп и т.н. Той също си има ограничения и като разстояние и като смущения.

Медните кабели, които съм виждал в продажба до момента - не надвишават 1.5м. Посочената причина е, че забавянето на сигнала при по-голяма дължина би могло да попречи на правилното функциониране на ТТЛ-а. Дали това е проблема - не знам, но щом никой не произвежда по-дълги - явно има някаква причина.

Основния проблем с оптиката според мен, е в бързодействието на конверторите. Щом забавянето в няколко метра медна жица е проблем... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: asahi   
Дата:   06-11-07 12:23

Няма забавяне в медната жица. Има затихване.

Отговори на това съобщение
 Re: Аре пак инженерите!
Автор: vladomatev   
Дата:   06-11-07 12:32

Основния проблем на оптиката е цената , сложното свързване (спец. конектори) пък и механичните ограничения (огъване, разтягане и т.н.) и в крайна сметка пак трябва да преобразуваш в електрически сигнал .Я си сложи безжични тригери и си свиркай, не са толкова скъпи

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »