Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Почистване на обектив
Автор: freewater   
Дата:   02-11-07 14:41

Здравейте [smile] Вчера стана една беля с обектива ми, докато снимах един бягащ кон, голямо парче кал отхвръкна изпод копитата му и се залепи право в обектива! На първо време го бърсах с блузата си, но той и отпреди не беше особено чист, има леки петънца по него и сега съвсем се замаза. Въпросът ми е с какво да го почистя както трябва? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: Stoyan_5   
Дата:   02-11-07 14:46

Голяма глупост си направи - това с блузата...
В калта има много песъчинки, а те са силно абразивни ...
Така се надрасква не само антирефлексното покритие, а и дори стъклото ...
Трябвало е да го занесеш на специалист ...
А иначе се прави първоначално почистване с обилно количество вода без бърсане ...
После се забърсва с влажно салфетка ...
Накрая със суха микрофибърна, като запотиш обектива с дъх ...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: 35mm   
Дата:   02-11-07 14:56

И на мен ми стана даже лошо като прочетох това за блузата....

Вземи си препарати за почистване на обективи.С четка, кърпички, течност и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: freewater   
Дата:   02-11-07 14:58

Е то нямаше как да го почистя с вода, просто нямаше вода наблизо[smilie11] Ако не бях го забърсала с блузата, щеше да си остане с калта доста време, а не мисля, че това е по-добре.
Значи в такъв случай със салфетка мога да го почистя. А любопитно ми е дали може с тези мокрите кърпички за ръце? Някой път може пак да стане такава беля и да нямам с какво друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: 35mm   
Дата:   02-11-07 15:00

Вземи си нещо за почистване на обективи. По-евтино е от предната леща на обектива ти или от целия обектив, повярвай ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: Stoyan_5   
Дата:   02-11-07 15:01

В твоя случай мокра салфетка но без да търкаш, докато не паднат всички песъчинки ...
После продухване с духалка ...
Четкане с четчица ...
Забърсване с мокра салфетка /едва сега забърсване/...
Накрая подсушаване със салфетка ...

Купи си ленцпен - около 20 лв. е, ама за кал пак няма да помогне ...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: freewater   
Дата:   02-11-07 15:27

Ами да, май ще ви послушам и при първа възможност ще си взема препарат.[smile] Дано само няма непоправими щети по обектива сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: zizomir   
Дата:   02-11-07 15:32

има по фотографските магазинчета разни почистващи силни...много безотговорно,винаги трябва да имаш нещо подобно в теб
http://img209.imageshack.us/img209/6889/img8719zo1.jpg

тези стъкълца са си скъпарска работа...винаги трябва много да се пази...било то ново или втора ръка...тово е силно и мисля че ще ти помогне пиши аз съм в софия мога да ти услужа да го изчистим...


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: canonio   
Дата:   02-11-07 15:32

Е*ала си майката на челната леща вече. Като го почистиш, ще видиш колко микро чертички си му образувала.
УВ филтрите, колкото и да ги отричат като пазители на обектива, е по-добре да са отпред в случаи като твоя.

Какъв е обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: freewater   
Дата:   02-11-07 15:39

Ох, ще се поболея ако се е надрал[smilie2] Не смея да го пипна от страх какво ще установя.
Обектива е китов на Канон 350Д

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: 35mm   
Дата:   02-11-07 15:44

Ето това е много добро, пробвал съм го. Имам три такива (един за руските ми обективи, един за Цайсовете, и един за резерва.)Струва 44 лв във Фотосинтезис.

http://www.zeiss.com/c12567a8003b58b9/Contents-Frame/68749d96531e950bc12571010050d10e


http://www.zeiss.com/C12567A8003B8B6F/GraphikTitelIntern/FotoLensCleaningKit/$File/foto_lens_cleanin

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: kali222   
Дата:   02-11-07 17:41

Ето затова се слагат филтри на обективите. Филтърът лесно може да се измие под течаща вода, а дори и да се скапе е неимоверно по-евтин от който и да е обектив...
Според мен трябва да се изчака калта да изсъхне напълно и да се изчетка с мека четка без натиск върху лещата. По-натам със специалните разтвори.
Със сигурност има надрасквания - дано не са много.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: digitalgab   
Дата:   02-11-07 17:44

Щом е китов не е голяма загуба, но вече е надран предполагам. Друг път като ходиш да снимаш в непредвидими условия, слагай един филтър отпред за 15 лева. Сега щеше да чистиш филтъра, или да го хвърлиш, вместо да хвърляш обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: 3DFEN   
Дата:   02-11-07 20:37

Трябва да направиш дри неща
Ако все още е мръсен достатъчно:

1. Почистващо средство за стъкла пластмасово шише с помпичка от горе. Пръскаш срещу обектива. Целта е струята да отмие едрите прахоляци.

2. Отиваш в оптиката и питаш за почистващ препарат за очила с покритие. Това са почистващи спрейчета около 25 мл. използващи се за почистване на очила струват между 6 и 10 лв , скъпи са , но вършат работа.
Това в тази точка е за финално почистване на предната леща,ю.

3 Купуваш ув филтър или някакъв друг и го слагаш на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: 3DFEN   
Дата:   02-11-07 20:38

4. Качваш снимката на коня в профила.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   02-11-07 20:44

най-вероятно нищо страшно не е станало. пък да се притесняваш толкова за този обектив е несириозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: Prakticar   
Дата:   02-11-07 20:50

Въпросът е принципен, дори нищо да не му стане на обектива (дано да е така, че ме заболя сърцето като го прочетох това).
Сега си имаш за урок да сложиш един УВ или скайлайт филтър отпред и това е.
Само който снима мацки в студио, може да си спести филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: digitalgab   
Дата:   02-11-07 21:07

Така, така и виж тука:http://planetneil.com/tangents/2007/05/31/filters/

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   02-11-07 21:24

хаха, ами той нали за хубав филтър ще даде точно толкова пари колкото за обектива, я стига глупости. ако снимаш със скъп обектив в рискови ситуации, донякъде е оправдано, ама на обектив за 100 лв да слагаш предпазен филтър[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: digitalgab   
Дата:   02-11-07 21:33

Чети по добре, сега в базара същия филтър се продава за 120 лева, а колко струва 17-40 L?
Като имаш обектив за 100 лева и си правил с него хубави снимки, пак ще го пазиш, като му сложиш филтър за 15 лева,(Canon UV Haze),както и направих днес. Не знаят умора някои....

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   02-11-07 21:39

18-55 е достатъчно скопен за да го скопяваш със още едно замазано стъкло, особено непросветлено.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: digitalgab   
Дата:   02-11-07 21:47

Авторът на линка който приведох, един изключително способен фотограф, по тоя въпрос казва накрая така: "But that's the beauty of a filter - you can always take it off momentarily if you need to." Да превеждам ли?
Хъ сега, цалувай ръка за линка.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: didesignbg   
Дата:   02-11-07 21:55

какво да целувам, автора на темата снима със 18-55 канон. първо го наплашихте като за световно, че едва ли не е направил най-непоправимото, а то дори и да има две три малки драскотини няма толкова да влошат качеството на този обектив.
след това го съветвате да си купи филтър, на този обектив няма ама никакъв смисъл, нито скъп, нито евтин.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: digitalgab   
Дата:   02-11-07 21:59

Тя си знае най добре вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив
Автор: Orlin   
Дата:   03-11-07 15:07

freewater ,

Конят те е отървал от китовия обектив.
Сега имаш вече основание да си купиш нещо по-добро. :))

Ако по обектива има 1-2 малки драскотини - изобщо не е проблем. В продължение на месец снимах, както си мислех с една средно-голяма драскотина, докато не седнах да почистя както трябва и се оказа че е просто петно по лещата и се махна.
Между снимките тогава и сега няма разлика.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »