Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 13:13

Забелязах,че Зенит 12 показва противоречиви данни за осветеността при затворена бленда.
Оказа се,че светлината,минаваща от визьора (покрай дясното ми око),го кара да прави грешка.При това голяма-повече от 2 стопа понякога.
И моя ДСЛР също се влияе,но доста по-малко.Но все пак в някой ситуации това може да е проблем (ако се снима нещо тъмно в сянка ,когато слънцето осветява камерата).
Забелязали ли сте такъв ефект при вашите камери?


Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-10-07 13:31

В комплекта на моя ДСЛР има специална капачка за затапване на визьора при някои критични ситуации ...
К100Д

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 13:33

Да,и аз имам-за нощни снимки.Обаче не е много удобно да се ползва постоянно,струва ми се :)

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-10-07 13:33

stoyan_5, по-точно при дълги експонации.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-10-07 13:36

BotsRevenge,
10х за допълнението, така е!

batdin,
Досега не съм я ползвал тази капачка ...
И аз мисля, че не е удобно...

А относно меренето се внасят някои грешки от проникващата през визьора светлина.
Най доброто решение е сенник, като при някои провидеокамери ...

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 13:46

Има и още нещо-на ДСЛР-а май меренето си става при отворена докрай бленда и само за снимката се свива колкото трябва.Затова влязлата от визьора светлина по-трудно влияе.
При Зенита обаче,аз въртя блендата ръчно и гледам меренето.Когато блендата е много затворена (>10), съотношението м/у влязлата от обектива и през визьора светлина се променя много.Оттам и голямата грешка.Явно трябва да си долепям много плътно визъора към лицето,за да нямам такъв проблем повече.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: BotsRevenge   
Дата:   18-10-07 14:17

A защо просто не мериш при отворена бленда? Мериш примерно на f2.8, затваряш на 11 и сваляш скоростта на затвора с 4 стопа. Така пак ще имаш правилна експонация и ще елиминираш проблема с влизащата светлина (до някъде).

ПС
Между другото ми имам спомен, че за светломера на зенитите се коментираше, че с времето се скапвали. Вероятно по тази причина получаваш такива отклонения.



Публикацията е редактирана (18-10-07 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 14:20

Ми защото Зенита има скорости до 1/500.Не мога да видя как би било при 1/2000 примерно,та да си сметна блендата при 1/250.
Светломера има две светодиодчета-това му е цялото мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: Grandpa   
Дата:   18-10-07 14:26

Бе тоя Зенит не беше ли със скачаща бленда?
Какъв обектив си му сложил?

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 14:32

Ми неговия си.Хелиос.Какво значение има обектива??

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: djogata   
Дата:   18-10-07 14:38

Ми има значение, че ако е със скачаща бленда, ще мери на отворено и затваря само преди да щракне затвора

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: mrge.org   
Дата:   18-10-07 14:41

Моя СЛР си има затворче на визьора. Като снима то се затваря. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   18-10-07 14:49

При полунатиснат спусък стават две неща: затваря се блендата и се извършва меренето.Това е и проблема я.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: Grandpa   
Дата:   18-10-07 14:53

Явно съм забравил зенитите, хем през 2-3 минах...

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: djogata   
Дата:   18-10-07 15:03

Мда, Зенит явно си има свойте особености, точко както всички други чудеса на съветската инженерна мисъл [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: El_Fuego   
Дата:   18-10-07 15:05

Мда, характерен за зенитите проблем. И на мен ми е прецаквал снимки, докато разбера, че светлината, влязла отзад, лъже светломера.
Изходът: снимаш с плътно долепен до апарата фасон (понякога помага) или си намираш наочник на визьора да го засенчи.
По-добрият изход: захвърляш Зенит-а и си вземаш поне Практика (както направих аз).
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: e-mil   
Дата:   18-10-07 15:14

Botsrevenge
"...за светломера на зенитите се коментираше, че с времето се скапвали."

То е за външните светломери със селенов елемент (като на Зенит-Е). Понеже няма капачка и постоянно влиза светлина в него. Но там отклонението не е чак толкова голямо. На моя за 15 години - 1 стоп.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: denyo   
Дата:   20-10-07 20:30

Да, и стария ми "Киев 19" ги прави същите номера. Иначе светломера му и до днес е много точен, като съм снимал с приятели при еднакви условия съм получавал същите бленда и време като тях. А лечението на проблема BotsRevenge и El_Fuego вече са го казали. Пробвай методите описани от тях в зависимост от ситуацията, и за предпочитане в комбинация. Аз обаче ще добавя още една хитринка. Сложи ISO-то на на-ниското възможно (при мен е 25, а снимам обикновено с филм 200, т.е. 3 стопа). Окото плътно на визьора, блендата на макс и търсиш затвора. После в зависимост колко стопа си излъгал за ISO-то си правиш корекция на времето или блендата. Аз поне така снимам, не че е удобно, но ми е станало навик и го правя машинално :) Приятно снимане!

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: batdin   
Дата:   20-10-07 21:17

Това с ИСО-то е хитро.Мерси.
А за долепянето до фасона-боя се,че Зенит са правени за лице тип пекинез.Моето,уви,е тип шотландска овчарка :)

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: dimi2007   
Дата:   20-10-07 23:18

брей Джогата - там в Дания да не видя по-развит оръжеен сектор от руския та почна да даваш оценки на руските инженери...

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: djogata   
Дата:   21-10-07 01:35

Дими, оръжеен сектор нямат, но поне каквото се прави се прави качествено [smilie18] Знаеш че скандинавското качество е еталон [smilie7]

(е, като не броим ИКЕА) [smilie18] [smilie18]

Твоя любим Хаси се прави на 200км оттука в Гьотеборг (поне на фирмата там и е седалището) [smilie5]
В същия град е седалището и на Волво - друг символ за качество...
В Дания нещата се правят по същия начин като в Швеция, даже понякога още по-изпипано. [smilie7] (Е, аз съм инженер също, откакто съм тука сигурно качеството е паднало значително [smilie18] [smilie10] [smilie18])

А за руската инженерна мисъл - точно това е проблема на Зенит, че не е военна техника - за жалост руснаците изпипваха военната техника, но много други неща като качество бяха под всякаква критика, патил съм си често от съветско "качество" като малък [smilie5]

[smilie18][smilie18]



Публикацията е редактирана (21-10-07 01:45)

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: dimi2007   
Дата:   21-10-07 01:48

бе ти да не си си сменил вече поданството - приказваш като кореняк-скандинавец...

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: dimi2007   
Дата:   21-10-07 01:55

струвами се че масовия фото-любител в България нямаше възможност да си купува Лайка. Добре че беше лошокачествения Зенит.....

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: dimi2007   
Дата:   21-10-07 01:57

това му беше и предназначението - за масовия потребител - евтина техника с посредствено качество.

Отговори на това съобщение
 Re: За светломеренето при огледалнорефлексните...
Автор: djogata   
Дата:   21-10-07 01:59

Не, не съм сменил поданството, ама сега което си е, си е - Скандинавските продукти са качествени! Виж за цената не говорим, в повечето случаи е пожар... Единственото евтино скандинавско нещо за което се сещам са мебелите на ИКЕА - те и затова са доста калпави...

Достатъчно е само да сравниш как се прави една сграда в Дания и как - в България, за да ти стане ясна разликата...

А едно време съветските продукти с невоенно предназначение си бяха боклук, няма какво да си кривим душата. Тогава може и да не сме го осъзнавали (нямаше как да сравним) но сега като сме заляти с продукти от цял свят, картинката е ясна.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »