Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сравнение на хистограмите между филмов и цифров кадър
Автор: langel   
Дата:   17-10-07 12:17

Въпросът ми е към тези, които имат еднакви кадри, правени съответно с филмов SLR и с DSLR. Желателно е кадрите да са правени с еднакъв метод на фотометрия. Всъщност въпросите ми са няколко, взаимно свързани :
1. Какви са RGB стойностите на най-светлата точка в двата кадъра. Желателно е най-светлата точка да е максимално близо до възприятието ни за бяло. Може да се спомене нещо и за най-тъмната точка.
2. Ако може най-общо сравнение на тоналното разпределение, екстремуми и насищане при RGB хистограмите.
3. Между кои хистограми разликата е по-голяма – между луминантните, или между RGB.
4. Има ли пре-, или недоекспониране в RGB хистограмите, което да не се отчита от луминантната хистограма и къде е по-голямо.
5. Можете ли да кажете какъв е динамичният обхват на кадрите и как сте го измерили.
Ако нещо по темата е дискутирано, моля дайте линк.
Предварително благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на хистограмите между филмов и цифров кадър
Автор: mixmike   
Дата:   17-10-07 12:25

интересна тема, давайте примери[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на хистограмите между филмов и цифров кадър
Автор: asahi   
Дата:   17-10-07 13:25

Май курсова работа пишеш?
Филмовият кадър няма хистограма. Хистограма има файлът, получен след сканиране. Нейната форма, стойности и т.н. зависят от типа на скенера, настройките при сканиране, цветовите корекции от профили и т.н. Не може да се говори за еднаква фотометрия, дефолтни стойности и т.н.

Сравнението можеш да направиш ако снимаш тестови таргети - мериш, изчисляваш, доказваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на хистограмите между филмов и цифров кадър
Автор: asenr   
Дата:   17-10-07 15:05

Струва ми се че със същия успех можеш да сравняваш и хистограми на сканове на снимки на един и същи обект, правени с един и същи фотоапарат при еднакви условия, но на различни филми.



Публикацията е редактирана (17-10-07 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на хистограмите между филмов и цифров кадър
Автор: langel   
Дата:   17-10-07 17:59

asahi, това, което казваш е ясно.
За еднаква фотометрията имам предвид, че е желателно сравняваните кадри да са снимани при един и същ метод на мерене - spot, area, multi, average, за да са съпоставими.
Анализ на тестови таргети - точно това търся. Аз самият не разполагам с необходимата техника, иначе бих го направил. Срещал съм из темите на форума сравняване на еднакви кадри от филм и от цифра, обаче анализът им се свежда до "виж това колко е детайлно, а онова колко е мазно". Иска ми се изводите да се правят с малко повече конкретика, извлечена от действителни цифри.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »